سرمایه گذاری موفق در بورس : بهترین چارچوب و روش در سرمایه گذاری چیست؟

سرمایه گذاری موفق در بورس و چگونگی آن موضوعی است که در مشاوره هایی که انجام می دهم بسیار زیاد به آن برخوردم . خیلی از دوستان تحلیل گر که سطوح مقدماتی تا پیشرفته تحلیل را در کلاس اساتید مختلف طی کردند ، اما سبد سهامشان بازدهی خوبی ندارد و از عملکردشان راضی نیستند ، برای پیدا کردن دلیل عدم پیشرفت در کار و عدم سرمایه گذاری موفق در بورس پیش من می آیند . وقتی با آنها صحبت می کنم متوجه می شوم که اکثرا چارچوب و روش خاصی در سرمایه گذاری ندارند و حتی تعدادی از آنها روش و استراتژی دارند ولی با استراتژی که انتخاب کردند عملا بازدهی مطلوب از معاملاتشان ­را کسب نمی کنند و اغلب فکر می کنند که تحلیل ها (تحلیل تکنیکال و بنیادی که برای اطلاع بیشتر می توانید مقاله تحلیل تکنیکال وبنیادی را مطالعه کنید ) را درست یاد نگرفته اند درحالی که اینطور نیست و مشکل آنها پیدا نکردن استراتژی مناسب معاملاتی است تا پیش بینی صحیحی از بازار را انجام داده و سود مناسب را کسب کنند . توجه داشته باشید برای سرمایه گذاری موفق در بورس لزوما استراتژی افراد با هم یکسان نیست و استراتژی معاملاتی هر شخص با شخص دیگر متفاوت است.

سرمایه گذاری موفق در بورس مثل بازی جِنگا (Jenga) یا برج هیجان (بازی مورد علاقه من)می ماند که باید طبق استراتژی صحیح پیش رفت تا برج فرو نریزد و از هم نپاشد

سرمایه گذاری موفق در بورس
در زیر یکی از استراتژی های معاملاتی که بیشترین سود و بازدهی را طی سال های اخیر برای من داشته عنوان می کنم .

مراحل لازم برای داشتن یک سرمایه گذاری موفق در بورس:

دقت کنید از دیدگاه بنده برای دستیابی به سود مناسب بایستی مراحل زیر به ترتیب طی شود اما هر شخص بنا به استراتژی خود می تواند متفاوت عمل کند.

مرحله اول سرمایه گذاری موفق در بورس : بررسی اوضاع و شرایط کشور و عوامل تاثیر‌گذار بر بورس و اختصاص بخش مناسبی از سرمایه به بورس

همانطور که می دانید در بازار بورس هیچ پیش‌بینی لزوما منجر به سود نمی‌شود. یعنی اگر خود وارن بافت که بزرگترین بورس باز دنیا است هم سهمی را برای خرید روز پیش‌بینی کند ممکن است فردای آن روز سهم نزولی شود اما چون همه ما می‌دانیم که تسلط‌اش بر بازار زیاد است پس احتمال پیش‌بینی که درست از آب دربیاید بیشتر از پیش‌بینی سایرین است.

مسلما هرقدر شناختتان از يك شركت، از رفتار قيمتی‌اش در بازار و از شرايط و محيط كسب و كارش بيشتر باشد حدس‌تان شانس بيشتري برای درست بودن دارد.

پس برای خرید سهام هم ابتدا باید به بررسی اوضاع و شرایط کشور و عوامل تاثیر‌گذار بر بورس بپردازید و ببینید که آیا مناسب است که تمام و یا بخش زیادی از سرمایه‌تان را در بورس وارد کنید یا متناسب با شرایطی که وجود دارد قسمتی از سرمایه را در سایر بازارهای مالی مثل بازار طلا وارز و یا مسکن و… به کار بگیرید.(برای اطلاع از بهترین سرمایه گذاری در سال جدید مقاله سرمایه‌ها درسال ۹۵ وارد کدام بازارها می شوند؟ را بخوانید) به عنوان مثال هر چقدر نرخ سود سپرده‌های بانکی بالاتر باشد مسلما مردم سعی می‌کنند سرمایه‌شان را در بانک‌ها قرار دهند و به راحتی سود تضمین شده هر چند کم را دریافت نمایند و پول افراد در بانک‌ها بلوکه شده و نقدینگی لازم چه در بورس و چه برای رشد و توسعه صنایع گوناگون کمتر از زمانی خواهد بود که با کاهش سود سپرده‌ها، افراد سرمایه‌شان را در تولید و شکوفایی اقتصاد کشور به کار خواهند گرفت و همچنین شرایطی همانند جنگ و تحریم، اثرات مختلفی بر صنایع گوناگون بورسی خواهند داشت.

مرحله دوم سرمایه گذاری موفق در بورس : بررسی صنایع گوناگون بورسی

در بورس پس از اختصاص دادن درصدی از سرمایه که با توجه به اوضاع کشور از دید سیاسی و اقتصادی و صنعتی مقدار آن مشخص می‌شد، به بررسی صنایع گوناگون بورسی می‌پردازیم، به عنوان مثال بایستی رفتار و واکنش صنایع و گروه‌های مختلف نسبت به اخبار و اتفاقات و تاثیر سایر بازارهای مالی مانند ارز و دلار و یا کالاهای مختلف بر آن را در نظر بگیرید. به عنوان مثال سهام دارویی با بالاتر رفتن قیمت دلار در زمان تحریم ضرر می‌کنند چون موادشان وارداتی و به دلار است و پس از تولید محصول، فروش آنها به ریال خواهد بود. پس در نهایت، صنایع مناسب جهت سرمایه‌گذاری را انتخاب می‌کنیم و سایر صنایع را از بررسی‌مان حذف کرده و با توجه به دید کوتاه‌مدت یا میان‌مدت و یا بلند‌مدتی که داریم، دوباره درصدی را به هر صنعت انتخابی‌مان اختصاص می‌دهیم.

مرحله سوم سرمایه گذاری موفق در بورس :بررسی بنیادی و تکنیکالی سهام گروه های تعیین شده

پس از انتخاب گروه‌های مد‌نظر، به بررسی بنیادی و تکنیکالی سهام مختلف می‌پردازیم که در مقالات آتی به آن می پردازیم.
برای بررسی سهامی که در صنایع انتخابی‌مان وجود دارد، بسیار خوب است که به بررسی تک تک سهام بپردازید اما چون این کار وقت زیادی می‌برد در صورتی‌که فرصت کافی ندارید لازم نیست همه سهام را بررسی کنید، می‌توانید در مرحله اول لیستی از توصیه‌های خرید سهام مختلف که توسط مشاوران سرمایه‌گذاری مورد اعتماد و کاربلد یا کارگزاری مورد اعتمادتان به شما توصیه می‌شود تهیه کنید و اگر سهامی را در صنعت مورد بررسی شما معرفی کردند آن را ابتدا تحلیل کنید و یا از صفحه اول سایت بازار بورس به آدرس www.tsetmc.com ، قسمت‌های پر‌معامله‌ترین و یا قسمت پربیننده‌های سهام در سایت را که در صنعت انتخابی‌تان هستند را تحلیل و بررسی کنید و در مرحله دوم در صورتی‌که فرصت کافی داشتید به تحلیل سایر سهام صنعت بپردازید.

انواع تحلیل ها :

تحلیل هم از دو دیدگاه تکنیکال و بنیادی صورت می‌گیرد که در تکنیکال با استفاده از نرم افزار‌های مختلف می‌تواند به بررسی روند گذشته سهم در بازه‌های روزانه، هفتگی و ماهانه پرداخت و پیش‌بینی روند آینده آن را انجام داد و در بررسی بنیادی صورت خلاصه اقدام به بررسی اطلاعات و صورت‌های مالی و ترازنامه سهم مورد نظر می‌کنیم. مثلا ممکن است سهمی از لحاظ تکنیکال در جایگاه مناسبی برای خرید باشد ولی اگر با دید میان‌مدت و بلند‌مدت بخواهیم سهم را خریداری کنیم، شرکت نابه‌سامانی باشد و یا بدهی‌های بسیار زیادی داشته و در سال‌های مالی مختلف بدون هیچ‌گونه سودی به سهامداران و یا حتی با زیان مواجه شده باشد. پس بررسی ما در این مرحله دقیق‌تر شده و صورت حساب‌های مالی و گزارشاتی که در سامانه کدال (سامانه کدال به آدرس www.codal.ir سامانه جامع اطلاع‌رسانی ناشران اوراق بهادار است که تحت نظر سازمان بورس بوده و تمامی اطلاعیه‌های منتشره از سوی قسمت مدیریت نظارت بر ناشران که عمدتاً درباره تعدیل پیش‎بینی سود هر سهم، وضعیت توقف و بازگشایی نمادهای معاملاتی، گزارش‎های مالی، برگزاری مجامع عمومی عادی سالانه و مجامع عمومی فوق‌العاده صاحبان سهام، و سایر موارد مرتبط در این سامانه منتشر می‌شود.) و سایت سازمان بورس قابل دسترسی است را مطالعه و بررسی می‌کنیم تا مطمئن شویم که سهم انتخابی‌مان داراي پشتوانه بوده و سهم محكمي است. مثلا سهمی مانند سهم فولاد بیشتر باید به بررسی بنیاد سهم بپردازیم و اگر بنیاد سهم در وضعیت مناسب نباشد و به صورت تکنیکالی سیگنال خرید صادر شود، سهم در کوتاه مدت بازدهی خواهد داشت و در بلند‌مدت تا درست نشدن اوضاع فولاد، روند نزولی خود را طی خواهد کرد.

نکته مهم :

در میان تمامی مراحلی که از ابتدا برای سرمایه گذاری موفق در بورس ذکر شد قضاوت و بررسی بی طرفانه و توجه به اصول روانشناسی معاملات و مدیریت سرمایه (برای مطالعه بیشتر میتوانید روی مقاله رازهای مدیریت سرمایه و ثروتمند شدن کلیک کنید) بسیار مهم است. اینکه به چرایی هر اتفاق بپردازیم مهم است، نه اینکه تفاسیر مختلف از نمودار‌ها و اطلاعات انجام دهیم زیرا با ابزارها و اطلاعات، به راحتی می‌توان تفسیر و پیش‌بینی‌های مختلفی داشت مهم تشخیص نزدیک‌ترین پیش‌بینی به واقعیت است.

مرحله چهارم سرمایه گذاری موفق در بورس : داشتن استراتژی در مواجه با شکست

در نهایت باید همیشه استراتژی برای زمانی که تحلیل‌های ما با شکست مواجه می‌شود داشته باشیم و برنامه داشته باشیم که در صورتی‌که بر خلاف همه بررسی‌ها سهم خریداری شده ما، روند نزولی خود را طی کرد چه واکنشی نشان دهیم و با توجه به ریسک‌پذیری که داریم می‌توانیم برای خودمان حد ضرر قرار دهیم . پس تحلیل‌هایی که انجام می‌دهیم باید با هدف و استراتژی و دلیل باشد و در این صورت است که پس از چند سال، روند رشد مناسبی را طی خواهید کرد و تبدیل به معامله‌گر حرفه‌ای و هوشمند خواهید شد.(برای تکمیل اطلاعات روی لینک مقاله پله های تبدیل شدن به معامله گر حرفه ای کلیک کنید )

نتیجه گیری :

استراتژی که برای سرمایه گذاری موفق در بورس خدمتتان بیان شد بر حسب چندین سال تجربه و بررسی بازدهی شیوه‌های گوناگون معامله‌گری به دست آمده است. اغلب معامله‌گران قسمتی از این روش را به کار می‌گیرند مثلا اینکه معامله ‌گر به تحلیل تکنیکی سهم پرداخته و سهمی را مناسب خرید دیده و پس از خرید تازه به بررسی بنیاد سهم و گروهش خواهد پرداخت که پس از چند سال فعالیت، میانگین سود بسیار پایین‌تری را بدست خواهد آورد و با ضرر و زیان بیشتری مواجه خواهد شد.

شما نیز به عنوان معامله‌گر می‌توانید هر کدام استراتژی مناسب خودتان را در بازار پیاده کرده و بر حسب نتایجی که می‌گیرید بهترین آن را انتخاب کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *