eggs in a basket 380x282

سبد سهام

حدود یک ماه پیش بود که مشغول مشاوره به تعدادی از سرمایه گذاران با سرمایه های بالای ۲۰۰ میلیون بودم و می خواستم تا قبل از شروع نیمه دوم سال به همراه آنها به اصلاح چیدمان سهام موجودشان با توجه به اصول مدیریت سرمایه(مطالعه مقاله مرتبط) و روانشناسی معاملات(مطالعه مقاله مرتبط) و انواع تحلیل ها(مطالعه مقاله مرتبط) در بازه های زمانی سرمایه گذاری بپردازم. پس از آنالیز مجموع سهامی که خریداری و نگه داری کرده بودند جدولی  تشکیل دادم و با کمال تعجب شاهد اتفاقی بودم که من را مجبور به نوشتن مقاله سبد سهام و آگاهی دادن به دوستان در این زمینه کرد.

شرح اتفاق:

اتفاق این بود که حدود ۶۰ درصد از افراد چیدمان سهامشان بد و حدود ۲۵ درصد بسیار بد بود و عملا نه تنها بازدهی از بازار نداشتند بلکه حتی در بازار متعادل و یا مثبت نیز به صورت میانگین با ضرر و زیان مواجه شدند. و جالب اینجاست که این سرمایه گذاران به صورت متوسط ۵ سال در بازار سرمایه فعالیت کرده اند

احتمالا این مسئله (عدم مدیریت سرمایه )،مسئله بسیاری از سرمایه گذاران نیز هست.

راهکار : تشکیل سبد سهام

همیشه همه افراد دوست دارند در بورس ، بیشترین سود را کسب کنند و سرمایه گذاری مطمئنی انجام دهند. اما اغلب این اتفاق نمی افتد و تنها ۲۰ درصد از معامله گران بازار سرمایه موفق به کسب سود مناسب از سرمایه گذاری در سهامشان می شوند.

یکی از راهکارهای مهم و اساسی جهت مدیریت سرمایه و کاهش قابل توجه ریسک در بازار بورس ، افزایش تنوع سهام موجود در یک سبد و در نهایت تشکیل سبد سهام یا پرتفوی (Portfolio) است.
به گونه ای که در هر برهه ای زمانی از بازار بتوانیم سود مناسبی را کسب کنیم چه در بازار صعودی و چه در بازار نزولی و چه در بازار رنج یا خنثی .

سبد سهام

مفهوم ساده سبد سهام :

سبد سهام در مفهوم بسیار ساده به این معنی است که سرمایه خود را به چند قسمت مختلف تقسیم کنیم و متناسب با آن ، سهام شرکت‌های مختلف از صنایع مختلف را انتخاب کنیم و در کنار هم بچینیم که در هر زمانی بتواند سود معقول و مناسبی را نصیب ما کند و به این‌صورت، هیچ‌گاه فقط سهم یک شرکت را نخواهید داشت، و با این روش، ریسک سرمایه‌گذاری شما بسیار پایین خواهد آمد و کارایی بسیار بالاتر خواهد رفت. یعنی اگر یک شرکت پس از مدتی زیانده شناسایی شد، فقط بخشی از دارایی شما با کاهش قیمت مواجه می‌شود. این تقسیم‌بندی، می‌تواند بر اساس بازدهی‌های سهام در زمان‌های مختلف باشد.مثلا اگر بازدهی در کوتاه‌مدت مد نظرمان است باید بیشتر سبد سهام کوتاه مدتی باشد

تفکر نادرست درباره سبد سهام :

عده ای از افراد فکر می کنند با تشکیل سبد سهام همیشه همه سهام موجود در سبدشان به سود رسیده و در روزهای معاملاتی مختلف  بایستی مثبت باشند  . در حالیکه اصلا اینگونه نیست و  بلکه ممکن است در روزهای معاملاتی (حتی روزهای مثبت معاملات)  چند سهم از بین سهام مان مثبت بوده و چند سهم منفی و تعدادی هم در رنج به سر ببرند . و بایستی توجه کنیم که میانگین سبد سهاممان باید در سود باشد نه یک یا دو سهم در سبد .

بهترین سبد سهام :

احتمالا این دو اصطلاح را شنیده‌اید که همه‌ی تخم‌مرغ‌های خود را در یک سبد نگذارید و اگر عمق رودخانه‌ای را نمی‌دانید با هر دو پا آن را آزمایش نکنید وگرنه احتمال غرق شدن‌تان زیاد است. در بازار بورس هم نمونه همین موارد وجود دارد. اگر تمام سرمایه‌تان را در خرید سهام یک شرکت سرمایه‌گذاری کنید ممکن است سهم‌تان در کوتاه‌مدت بر خلاف نظر شما کاهش قیمت داشته باشد و در بهترین حالت، قیمت سهم تغییر زیادی نکند و سرمایه شما در یک سهم بلوکه شده و احتیاج به زمان طولانی‌تری برای بازدهی مورد نظر داشته باشد به همین خاطر همیشه توصیه می‌کنم سبد سهام یا پرتفوی تشکیل دهید و تحت هیچ شرایطی تک سهم نشوید. کسانی که تک سهم می‌شوند ریسک و استرس بسیار بالایی را متحمل خواهند شد.

همانطور که وقتی می خواهیم غذایی طبح کنیم مثلا قورمه سبزی درست کنیم اولا فقط یک ماده غذایی بکار نمی بریم  یعنی قورمه سبزی مان فقط سبزی یا فقط گوشت یا لوبیا یا لیموعمانی نخواهد بود بلکه ترکیبی از آنهاست و دوما بهترین نوع هر ماده متناسب با غذا را استفاده می کنیم مثلا برای گوشت قورمه سبزی هم گوشت گوسفندی نمیریزیم هم گوشت مرغ بلکه فقط گوشت گوسفند استفاده می کنیم .

نتیجه گیری :

به جهت بالا بردن سود و کاهش ضرر سبد سهام تشکیل می دهیم و برای تشکیل سبد سهام همه سرمایه های مان را در یک سهم نباید قرار دهیم و همچنین از هر صنعت ، یک سهم انتخاب کرده و آن بهترین سهم هر صنعت بایستی باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *