کالا

از ime چه میدانید؟

سایت بورس کالا ime.co.ir هست که شما می توانید به این سایت مراجعه کنید. بعضی اوقات هنگام بازگشایی این سایت ارور میدهد که شما می توانید با سه تا www. ارور این آدرس را رفع کنید.

11

اما برای اینکه قیمتهای معامله محصولات این شرکت یا کلاً شرکت هایی که در بورس کالا فعال هستند در چه ریز قیمت هایی هستند را ببینید می توانید از قسمت بالا فهرست سایت، مورد پنجم نوشته آمارها و زیر مینو آن، این بازارها بازار فیزیکی، بازار مشتقه و…  هست .

12

که اگر روی آمار معاملات کلیک کنید می توانید معاملاتی که برای شرکت‌های مختلف و صنعت های مختلف و محصولات مختلف، حجم های مختلف و قیمت های مختلف در تاریخ های مختلف انجام شده است را مشاهده کنید.

گروه تان را صنعتی انتخاب می کنید چون فولاد صنعتی است. اگر محصولتان کشاورزی بود، کشاورزی را انتخاب می کنید. اگر فرضا بررسی اوره داخلی بود پتروشیمی یا معدنی را انتخاب می کتید و  فرآورده های نفتی و امثال آنها…..

در صنعتی می توانیم مس، سرب ،روی، کنسانتره و فولاد را انتخاب کنیم که ما در فولاد مبارکه سراغ فولاد میرویم (این فولاد محصول فولاد است و شرکت فولاد نیست). زیر گروه هایی که این شرکت دارد بلوم و بیلت، ورق سرد، زیر گروه های محصولات فولاد می تواند مواردی که به طور مثال در عکس می بینید باشد مانند میلگرد تیرآهن و ورق.

13

 که در این شرکت ورق سرد و ورق گرم حائز اهمیت است. ورق سرد را یا ورقه گرم را که فولاد مبارکه، سهم خیلی بالایی داشت را انتخاب می کنیم.

14

در این مثال برای شرکت فولاد، کالا را ورقهای گرم و تولید کنندگان را فولاد مبارکه انتخاب می کنیم، تاریخ را هم دوره ای که مد نظرمان هست وارد کنیم و نمایش را می زنیم.

15

قیمت، حجم و تاریخ معامله در ستون های مختلف نمایش داده شده است و براساس تاریخ معامله مرتب شده است.

از قسمت مشخص شده در تصویر می توانید اطلاعاتی که تیاز دارید را انتخاب کنید و تیک آن را فعال و یا در صورت عدم نیاز آن را غیر فعال کنید. به طور مثال تاریخ معامله را تیک میزنیم و حداقل قیمت پایه را غیر فعال کرده ایم. اطلاعات براساس موارد مشخص شده به شما نشان داده می شوند.

شما می توانید از این قسمت به اطلاعات مختلف و زیادی دست پیدا کنید. از جمله قیمت پایانی، تاریخ معامله، تاریخ تحویل، عرضه کننده و…

در مثال فولاد مبارکه، ورقهای گرمی که معامله شده توسط فولاد مبارکه نمایش داده می شود. می توانیم از ستون تاریخ معامله بر اساس تاریخ معامله، معامله هایی که در ورق گرم C وB انجام شده است را  انتخاب کنیم که برای ما نمایش می دهد . مثلاً در تاریخ ۱۸/۱۰/۹۸ به قیمت پایانی ۴۷,۷۷۲ و حجم معامله ۲۴۰۰ ورق گرم B  توسط فولاد مبارکه معامله شده است.

اینجا قیمت ها را می توانید در قیمت پایانی مشاهده کنید و میانگین  بگیرید و ببینید در دو یا سه ماه سال در چه رنج عددی این محصولات فروش می رفتند.. مبلغ فروش را می توانید با صورت مالی شرکت مقایسه کنید ببینید ورقه گرمی که فولاد گفته در بازار داخلی با نرخ گفته شده  (به ازای هر کیلو  می فروشد) چه قدر اختلاف دارد و از این طریق می توانید با استفاده از نرخ های مشخص شده برای مبلغ فروش آینده شرکت نیز پیش بینی داده باشید. در مورد فولاد مبارکه اصفهان ورق سرد را هم به همین طریق می توانید انتخاب کنید و  و معاملاتش که انجام شده است را هم ببینید.

از برآورد مقدار فروش شرکت از روش گفته شده می توانید برای برآورد سود و eps نیز استفاده کنید و ارزش سهام شرکت مورد نظرتان را بدست آوردید.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *