hiweb logo red

تاریخچه شرکت «های‌وب»:

شرکت داده گستر عصر نوین در تاریخ 1382/09/10 در اداره کل ثبت شرکت ها و مالکیت صنعتی تهران به ثبت رسیده و با اخذ پروانه فعالیت از سازمان تنظیم مقررات، و ارتباطات رادیویی به عنوان یکی از شرکت های ارائه دهنده خدمات  انتقال داده  (PAP) به ارائه سرویس دسترسی اینترنت پرسرعت (ADSL) پرداخت و طی شش سال نخست فعالیت خود موفق به جذب بیش از 50,000 مشترک خدمات اینترنت پرسرعت گردید. در سال 1388 و با عنایت به رویکرد ملی خصوصی سازی و آزادسازی اقتصادی در صنعت ارتباطات و فناوری اطلاعات این شرکت توسط سهامداران جدید خریداری شده و موفق شد ظرف مدت دو سال عملیات نصب و راه اندازی شبکه جدید را به پایان برساند. این اقدام که با هدف گسترش پوشش جغرافیایی و ایجاد زیرساخت فنی برای ارائه خدمات جدید سازمانی صورت گرفته بود همراه با تحولات صورت گرفته در حوزه ساختار فروش و برندینگ شرکت را قادر ساخت که با معرفی نام تجاری جدید های‌وب و ارائه سرویس های متنوع رشد خود ادامه داده و به ارائه خدمات در بیش از 340 شهر بپردازد.

نام این شرکت در تاریخ 1396/05/28 نزد سازمان بورس و اوراق بهادار به ثبت رسیده و از تاریخ 31/5/96 به عنوان پانصد و پانزدهمین شرکت پذیرفته شده در بخش “اطلاعات و ارتباطات” گروه و طبقه “خدمات ارزش افزوده” در فهرست بازار دوم بورس اوراق بهادار تهران درج شد. عرضه اولیه سهام شرکت داده گستر عصر نوین با نماد “های‌وب” در تاریخ 22/6/96 صورت گرفت و معادل 9 درصد از سهام این شرکت به قیمت هر سهم 2850 ریال در بورس تهران کشف قیمت و معامله شد.

موضوع فعاليت شركت «های‌وب»:

موضوع فعالیت اصلی شرکت بر اساس ماده  2 اساسنامه به شرح ذیل می باشد:

1-ارائه خدمات انتقال داده ها و خدمات جانبی آن و فعالیت در زمینه فناوری اطلاعات

2-ارائه خدمات سخت افزاری و نرم افزاری و سایر خدمات کامپیوتری و مخابراتی و فعالیت های خدماتی و پشتیبانی پیمانکاری

3-کلیه فعالیت های کامپیوتری و مخابراتی در زمینه نصب طراحی فنی نگهداری و پشتیبانی مراکز کم ظرفیت و پر ظرفیت و فعالیت های مرتبط با فن آوری اطلاعات ) IT و انفورماتیک(

4-انجام کلیه امور انفورماتیکی شامل طراحی و تولید ارائه و پشتیبانی نرم افزارهای رایانه ای اعم از سفارش مشتری و بسته های نرم افزاری و پشتیبانی نرم افزارهای رایانه ای

5-فعالیت در زمینه سیستم های ویژه رایانه ای نظیر اتوماسیون صنعتی و کار های هوشمند

6-مشاوره و نظارت بر اجرای پروژه های انفورماتیکی و مخابراتی

7-اجرای پروژه های انفورماتیکی و مخابراتی

8-فعالیت در زمینه شبکه های رایانه ای و مخابراتی و شبکه های رایانه ای اطلاع رسانی نظیر اینترنت و اینترانت

9-ارائه خدمات پشتیبانی تجهیزات سخت افزاری رایانه ای و مخابراتی

10-ارائه خدمات پشتیبانی نرم افزاری و سخت افزاری

11-آموزش و پژوهش در زمینه موضوع فعالیت شرکت

12-ارائه خدمات پخش تعاملی برنامه های صوجی و ویدئویی مبتنی بر پروتکل اینترنت بر بستر باند پهن ابر داده ها

سرمایه ثبتی شرکت «های‌وب»:

سرمایه شرکت در بدو تاسیس مبلغ 10 میلیون ریال (شامل تعداد 10.000 سهم به ارزش اسمی هر سهم 1.000 ریال) بوده که طی پنج مرحله به شرح زیر به مبلغ 4.000.000 میلیون ریال (شامل تعداد 4.000.000.000 سهم به ارزش اسمی هر سهم 1.000 ریال) افزایش یافته است:

1 4

آخرین سرمایه شرکت برابر با 4 000 000 میلیون ریال می باشد که در تاریخ  12/4/96رسماً به ثبت رسیده است.

آخرین ترکیب سهامداران شرکت «های‌وب»

سهامدار اصلی شرکت در تاریخ تهیه این گزارش آقای سید ایمان میری می باشند که 58.72 % از سهام شرکت را در اختیار دارند. ترکیب سهامداران در جدول زیر خلاصه شده است:

2 3

عملکرد مالی و عملیاتی شرکت «های‌وب» در سالیان اخیر:

این شرکت در سال 97 معادل 636608 میلیون ریال سود خالص داشته که 35.9 درصد کمتر از سود خالص سال 96 بوده‌است. اما در 9 ماه اول سال 98 چیزی در حدود 1097085 میلیون ریال سود خالص ایجاد کرده و با توجه به این که این شرکت به طور معمول در سه ماهه‌ی آخر سال سود زیادی به دست می‌آورد، احتمالا سود خالص آن در سال 98 بالغ بر 100 درصد رشد نسبت به سال پیشین را نشان خواهد داد. در واقع سود خالص به ازای هر سهم در 9 ماهه‌ي اول 98 به تنهایی 72 درصد بیش از کل سود خالص به ازای هر سهم درسال 97 بوده است.

مهم‌ترین منبعی که در بهبود عملکرد شرکت در سال 98 نسبت به سال 97 موثر بوده است، درآمد حاصل از ارائه خدمات پروانه‌ FWA است. این خدمت در 6 ماه نخست سال 97 سود منفی نصیب شرکت کرده بود ولی رفته رفته به سودآوری رسید به طوری که در مجموع تراز سودآوری آن در انتهای 97 مثبت شد. در نهایت در 6 ماهه‌ی اول 98 بیش از 40 میلیارد تومان سود برای های‌وب به همراه داشته است.

این شرکت در سال گذشته با وجود داشتن مقادیر خوبی از سود انباشته، حدود 10 درصد سود نقدی بین سهامداران تقسیم کرده است. البته تقسیم سود نقدی کم و یا حتی عدم تقسیم سود نقدی در حالت کلی اتفاقی منفی تلقی نمی‌شود، به هر حال احتمالا بخشی از رشد سود خالص های‌وب در سال 98 مدیون به کار گیری سود انباشته به جای تقسیم نقدی آن بین سهامداران است، و البته دارندگان سهام این شرکت احتمالا در اثر بالا رفتن ارزش سهام‌هایشان از این رشد سود منتفع می‌شوند.

در نمودار زیر، سود ساخته شده توسط این شرکت به تفکیک هر فصل از ابتدای سال 96 نمایش داده‌ شده است:

3 4

لازم به ذکر است که متاسفانه در صورت‌های مالی حسابرسی شده‌ی این شرکت، اطلاعات متناقضی در مورد سود سال 96 وجود دارد. به نوعی که سود خالص هر سهم از 238 تا 368 گزارش شده است، به طوری که صورت‌های مالی تا قبل از دوره‌ی 6 ماهه منتهی به 31/6/97 عدد 358 و 368 را ثبت کرده بودند اما در صورت‌های مالی 6 ماهه و سالانه‌ی 97، سود خالص هر سهم در سال 96 برابر با 238 ثبت شده است.

نمودار فوق با سود خالص 358 ریالی به ازای هر سهم سازگار است. متاسفانه ابزاری که بتوانیم با کمک آن بین این دو سری اطلاعات ترجیحی قائل شویم نداریم. اگر قصد شرکت اصلاح اطلاعات غلط بوده باشد، معمولا صراحتا عنوان می‌شود (که در اینجا این اتفاق نیز رخ نداده است!) اما اگر فکر کنیم که اطلاعات جدید‌تر اشتباهات قبلی را اصلاح کرده‌اند، نمودار فوق به شکل زیر در می‌آید:

4 3

ریسک‌های شرکت «های‌وب»:

یک: تغییرات نرخ ارز با توجه به این که از سویی تامین تجهیزات این شرکت را تحت تاثیر قرار می‌دهد و از جهت دیگر با تغییر قدرت خرید مصرف‌کنندگان تقاضا برای خدمات این شرکت را دستخوش تغییراتی می‌کند، از درجه اهمیت بالایی برخوردار است. البته متاسفانه این ریسک تقریبا برای تمام شرکت‌های ایرانی وجود دارد و می‌توان آن را مصداق بارز ریسک سیستماتیک دانست. اما های‌وب برای این که مواجهه‌ی خود با این ریسک سیستماتیک را تا حدودی کاهش دهد، از ابتدای سال 97 تلاش کرده خرید‌هایش را به صورت نقدی انجام دهد و در صورت خرید مدت‌دار، با تامین منابع مالی داخلی و تبدیل تعهد ارزی به ریالی، ریسک تغییرات نرخ ارز را پوشش دهد.

دو: ریسک شکست خوردن در رقابت بین شرکت‌ها در بازار شرکت‌های ارتباطاتی ریسکی با اهمیت بالا تلقی می‌شود. در این میان، شرکت‌های تک محصولی در مقابل این ریسک، شکننده‌تر ارزیابی می‌شوند. از این نظر های‌وب شرایط خوبی دارد و با توجه به داشتن منابع درآمدی متعدد و مزیت‌های پروانه‌ای و فرکانسی، به نظر می‌رسد احتمال شکست خوردن در رقابت داخلی برای آن چندان محتمل نیست.

سه: ریسک‌های سیاسی سطوح متفاوتی دارند. یکی از مهم‌ترین آن‌ها در اینجا تحولات سیاسی بین‌المللی مرتبط با تحریم‌های ایران است. های‌وب مدعی است که این ریسک را در انتخاب شرکای تجاری بین‌المللی خود لحاظ کرده است و از این نظر احساس نگرانی زیادی ندارد. در این راستا این شرکت اقدام به عقد قراردادهای بلندمدت با شرکت نوکیا به عنوان تامین کننده اصلی تجهیزات خویش نموده است و حتی با خروج این شرکت از ایران، قرارداد فیمابین مشمول تحریم‌های جدید نخواهد شد.

شرکت‌های مشابه:

در گروه شرکت‌های اطلاعاتی و ارتباطاتی در حال حاضر فقط سه شرکت داده گستر عصر نوین (های‌وب)، مبین وان کیش و آتیه داده پرداز در بورس تهران لیست شده‌اند. البته آسیاتک نیز رقیب دیگری‌ است که چند سالی‌است زمزمه‌های بورسی شدنش شنیده می‌شود. به هر حال، بخشی از اهم اطلاعات مربوط به سه شرکت نام‌برده شده در جدول زیر ارائه شده است:

5 3

ارزش‌گذاری «های‌وب»:

ارزش هر سهم های‌وب را با استفاده از سه روش ارزش‌گذاری نسبی تخمین خواهیم زد. نسبت‌های قیمت به درآمد(P/E) ، قیمت به حقوق صاحبان سهام (P/B) و ارزش شرکت به فروش (V/S) مبنای این سه روش ارزش‌گذاری خواهد بود.

در جدول زیر، سه ضریب مذکور محاسبه و ارائه شده است:

6 2

با توجه به کم بودن تعداد شرکت‌های مشابه، شاخص های آماری و به خصوص معیار‌های پراکندگی چندان قابل اتکا نیستند، اما به هر حال استفاده از همین داده‌های محدود بهترین کاری‌است که ما توان انجامش را داریم!

بر مبنای جدول فوق، سناریو‌های زیر را می‌توان در نظر گرفت:

7 2

بر اساس ضرایب فوق، ارزش سهم های‌وب در هر سناریو به شرح زیر است:

8 2

یک: لغات “خوشبینانه” و “بدبینانه” در اینجا تعابیر تقریبا درستی هستند، اما ورای آن معامله‌گران باید توجه داشته باشند که هر چه اختلاف ارزش خوشبینانه و بدبینانه کمتر باشد، روش استفاده شده مطمئن‌تر تلقی می‌شود. هر چند که تحت هر شرایطی هیچ تضمینی برای تحقق یافتن این ارزش‌گذاری در قیمت سهام وجود ندارد و چه بسا سهمی از نظر بنیادی ارزشمندتر از قیمت فعلی‌اش ارزیابی شود اما برایند دلایل مختلف و نیروهای موثر مختلف در  مکانیزم بازار، سهامداران را به این فهم مشترک نرساند که ارزش این سهم بیش از مقدار فعلی می‌باشد! اما معمولا گمان بر این است که در نهایت قیمت هر سهم به سمت ارزش ذاتی‌اش همگرا می‌شود.

دو: از نظر آماری محتمل‌ترین سناریو، حالت نرمال است. لازم به ذکر است که سناریوهای “بسیار خوشبینانه” و “بسیار بدبینانه” سناریوهای بسیار غیرمحتملی به نظر می‌رسند که البته غیرممکن نیستند. با فروض رایج در علم آمار، امکان تحقق هر کدام از این دو سناریو کمتر از 2.5 درصد است.

حال بر حسب ضابطه‌ای که بر حسب میزان قابل اعتماد بودن هر سناریو، به هر روش وزنی اختصاص می‌دهیم و میانگین وزنی روش‌ها را به عنوان ارزش نهایی سهم می‌پذیریم.

9 2

با توجه به جدول فوق به نظر می‌رسد  قیمت فعلی سهم در بازار، نزدیک به ارزش منصفانه‌ی آن است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *