نقش احساسات در بورس : چگونگی کنترل احساسات در هنگام خرید و فروش

نقش احساسات در بورس مورد بسیار مهمی است که در بحث روانشناسی خرید و فروش جای می گیرد . درحالیکه اغلب معامله گران بیشتر به یادگیری مباحث تحلیلی علاقه دارند ولی بایستی دقت کنند که بدون تسلط بر مباحث روانشناسی معاملات ، پازل موفقیت در بورس تکمیل نشده  و عموما نتیجه خوبی را از خرید و فروش هایشان کسب نخواهند کرد .
وقتی صحبت از معامله‌گر حرفه‌ای می‌شود، منظور معامله‌گری است که دقیق و منضبط است و احساسات خود را به خوبی شناخته و آن‌ها را می‌تواند در زمان معامله کنترل کند. شاید فکر کنید که جمله‌ای بسیار ساده و منطقی را بیان کردم اما در هنگام معاملات می‌بینید که تمام احساسات از جمله یاس و ناامیدی، در زمان خرید نامناسب و حرص و طمع در زمان فروش سهام و در کل احساس درماندگی و شکست در صورت انجام معامله با ضرر، به سراغ‌تان خواهد آمد.

نقش احساسات در بورس و کنترل آنها :

در صورتی که بر خود و احساساتتان غلبه نکنید اغلب در معامله بعدی نیز با شکست مواجه شده و دوباره با احساس درماندگی بیشتر مواجه می‌شوید و این روند مثل چرخه‌ای معیوب در زندگی‌تان پیش می‌رود که علاوه بر از دست دادن سرمایه‌هایتان، دیگر اعصاب و روانی سالم نیز برای‌تان نخواهد ماند. ولی در صورتی‌که مهارت‌های لازم جهت تسلط بر احساسات خود را کسب کنید چرخه منفی بر عکس شده و معامله موفقی را خواهید داشت و همین منجر به بالا رفتن اعتماد به نفس‌تان شده و از لحاظ روانی در موقعیت خوبی قرار خواهید گرفت و دوباره مسلط بر احساساتتان، معامله خواهید کرد و کم‌کم تبدیل به یک بازیکن حرفه‌ای در معامله‌گری خواهید شد. مثل معروفی است که در مقالات قبل هم آوردم و چون در آینده تاثیرش چه مثبت و چه منفی باشد زیاد خواهید دید، دوباره به همراه مفهوم اصلی‌اش برایتان می‌آورم: می‌گویند شانس خوب برای بازیکن خوب است. یعنی در هر بازی که انجام می‌دهید، درست است که شانس دخیل است اما هر چقدر که خوب عمل کنید طبیعتا احساس خوبی نسبت به خودتان خواهید داشت و احتمال بردتان در بازی‌های آینده نیز بیشتر خواهد شد.

نقش احساسات در بورس و تغییر عادات :

این را بدانید که فضای معامله‌گری فضایی کاملا جداگانه از فضایی اجتماعی است که در آن زندگی می‌کنیم. در جامعه، ما یکسری باید‌ها و نباید‌هایی را داریم که بایستی بر طبق اصول و مقررات عمل کنیم تا شهروند خوبی باشیم ولی بازار سرمایه این‌گونه نیست و بازار کاملا باز و آزادی است و شما می‌توانید هر جورکه بخواهید در آن چارچوب‌های کلی که محدودتان نمی‌کند به فعالیت بپردازید. برای اینکه از روند کار بازار آگاه شوید کافی است خودتان را در اقیانوس تصور کنید که با وسعتی که دارد بدون اینکه شما بخواهید بالا و پایین می‌رود و حتی متوجه حضورتان نیز نمی‌شود پس بسیار کوچکتر از آن هستید که تاثیری بر آن داشته باشید. اقیانوس نه عمدا می‌خواهد که به شما آسیب برساند و نه نگران آسایش و راحتی‌تان است. این شما هستید که در اقیانوس برای اهدافی که دارید همچون صید کردن و یا پیمودن مسیر و هر منفعت و سودی که دارید باید خودتان را با آن هماهنگ کنید. به عنوان مثال سعی کنید گرداب‌ها و تلاطم‌هایی که دارد را بشناسید و از آن‌ها دوری کنید تا سریع‌تر و راحت‌تر به منافعی که دارید برسید، در غیر این صورت به راحتی غرق خواهید شد. بازار سرمایه هم به همین صورت است، هم به شما امکان به دست آوردن میلیاردها تومان سود یا میلیاردها تومان ضرر را می‌دهد و این شما هستید که با عادت‌هایی که دارید و رفتارهایی که بر طبق عاداتتان نشان می‌دهید انتخاب می‌کنید که سود یا ضرر را نصیب خودتان کنید. پس هر چه مسلط‌تر و حرفه‌ای‌تر رفتار کنید پاداش بیشتری خواهید داشت.

نقش احساسات در بورس و لزوم تمرین جهت کسب مهارت بیشتر:

افراد بسیار زیادی را می‌بینم که معاملات زیادی را انجام می‌دهند اما در 90 درصد آنها با ضرر مواجه می‌شوند و یکبار با خودشان فکر نمی‌کنند تا به صورت ریشه‌ای مشکل‌شان را حل کنند و البته این را بدانید که هر چه بیشتر به روش غلط، معامله انجام داده باشید برایتان سخت‌تر است تا به راه صحیح بازگشته و خودتان را به رفتار صحیح عادت دهید و معامله‌گرانی که تازه شروع کارشان است و می‌خواهند با آگاهی کامل و تسلط نسبی بر دانش، وارد بازار شوند پیشرفت مناسب‌تری خواهند داشت و نتیجه لازم را زودتر به دست خواهند آورد. کسب مهارت‌های روانی و ذهنی هم مانند کسب مهارت‌های جسمانی است. همان‌طور که ما برای داشتن بدن ورزیده و مناسب به ورزش‌های مختلف مثل بدنسازی و… روی می‌آوریم و به صورت مداوم و طی چند سال آنها را انجام می‌دهیم، کسب مهارت‌های ذهنی و روانی هم مستلزم صرف زمان و تمرین‌های مناسب است و نباید انتظار داشت تا در زمان بسیار کم نتیجه مطلوب را کسب کنید. البته مسلما در روند کار و تسلط بر ذهن و احساسات، نتیجه آن را در معاملاتتان خواهید دید و این شور و شوق شما را برای ادامه کار بیشتر خواهد کرد.

4 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *