user 43 1567935024

 

معرفی صنعت سیمان:

سیمان جزء یکی از کالاهای استراتژیک می باشد و نقش اساسی در توسعه اقتصادی دارد به طوری که بین تولید و مصرف سیمان و شاخص وابستگی مثبتی وجود دارد و بر جهت رشد اقتصادی کشورها اثر مستقیم دارد.

سیمان به عنوان یکی از مهمترین عناصر توسعه زیرساختهای اقتصادی جهان صنعتی و یکی از پرمصرف ترین فرآورده های صنعتی در دنیاست و بالاترین میزان تولید را در میان محصولات صنعتی جهان دارد ،به طوری که گستردگی دامنه تولید و مصرف آن یکی از شاخص های رشد و توسعه هر کشور به شمار می آید.

سیمان فرآورده ای است حجیم که ارزش آن نسبت به فضایی که اشغال می کند بسیار پایین است. این امر سبب شده تا عواملی نظیر مسافت و یا هزینه ترابری و بهای سوخت در فروش و صادرات سیمان بسیار تاثیر گذار باشد.

ماده اصلی بتن ، سیمان است.. در میان فرآورده های صنعتی از نظر حجم، سیمان بیشترین میزان تولید را دارا می باشد .

تهدیدات صنعت سیمان:

۱-سیاست گذاری کشور در برقراری ارتباط خارجه بخصوص کشورهای همسایه مانند عراق،سوریه،افغانستان

۲-تحریم ها تاثیرات منفی و بسیار شدیدی بر مبادلات خارجی با اکثر کشورها  و همچنین تهیه تجهیزات . قطعات دارند

۳- رکود ساخت ساز مسکن و پروژهای عمرانی شرکت

 

اطلاعات شرکت

نماد: سکارون

نام شرکت: سیمان کارون

تاسیس: ۱۳۷۱

مدیر عامل: اکبر عدلی

تلفن امور سهام: ۰۲۱۲۲۲۲۰۳۱۴-۱۱۴

فکس: ۲۲۲۷۶۳۰۵

محل فعالیت کارخانه: شهرستان مسجد سلیمان

آدرس: استان خوزستان – ۴۲ کیلومتری شهرستان مسجد سلیمان (روستای گلگیر )

آدرس وبسایت: ‌ www.karooncement.com

ایمیل: info@karooncement.com

موضوع فعالیت: تولید و فروش انواع سیمان و کلینکر

شرکت فرعی: مالک ۵۵% سهام سیمان لارستان(سهامی عام) با نماد سلار، تولید کننده سیمان سفید

سال مالی: ۱۲/۲۹

آنچه در این مطلب خواهید خواند

معرفی شرکت

شرکت سیمان کارون ( سهامی عام) در تاریخ ۵۰/۵۰/۱۷۳۱ و تحت شماره ۱۱۶۱۱ در اداره ثبت شرکت های تهران به ثبت رسیده و در اوایل خرداد ماه ۱۷۳۱رسماً افتتاح و مورد بهره برداری قرار گرفت.

کارخانه سیمان کارون در استان خوزستان، در فاصله ۴۵ کیلومتری شهرستان مسجد سلیمان واقع شده است. این کارخانه در سال ۱۳۷۹ به طور رسمی افتتاح شد و هم اکنون، پس از سالها تولید با کیفیت و استاندارد، دارای یک خط تولید سیمان خاکستری (یا پرتلند) با ظرفیت ۳۰۰۰ تن کلینکر در روز در تیپ های ۲، ۵ و سیمان ویژه بوده و خط دوم طرح توسعه آن با ظرفیت ۳۵۰۰ تن کلینکر در روز در حال احداث است.

سیمان کارون دارای دو معدن خاک رس و سنگ آهک در جوار کارخانه است. سنگ شکن چکشی واحد خردایش کارخانه با ظرفیت ۸۰۰ تن در ساعت در کنار سایر تجهیزات سالن اختلاط، مخلوط یکسان و هموژنی از سنگ آهک، سنگ آهن و خاک رس جهت ذخیره در انبار مواد به دست می دهد. این سنگ شکن قادر است سنگهایی به بزرگی ۷۰ سانتیمتر را به قطعات ۶ تا ۷ سانتیمتری خرد کند.

تمام مراحل فوق با نمونه برداری ساعتی پرسنل آزمایشگاه و گزارش دهی به امور تولید کارخانه جهت حفظ کیفیت محصول تولیدی همراه است.

محصولات شرکت سیمان کارون در تیپ های ۲ و ۵ و سیمان ویژه بصورت فله ، بسته بندی شده در پاکت های ۵۰ کیلویی و یا جامبو بگ به مشتریان ارائه می گردد.

همچنین، مجموعه سیمان کارون قادر به تولید نوع دیگری از سیمان به نام سیمان بلین بالا یا گروتینگ است. این نوع سیمان خاص در ساخت سازه های صنعتی بسیار قطور مانند برج های آسمان خراش و جدار بین دیواره سدها و پایه ستونهای برج های فلزی و بتنی استفاده می شود.

محصولات تولیدی کارخانه سیمان کارون دارای گواهی سازمان استاندارد ملی ایران بوده و تحت نشان استاندارد ملی کشور تولید می شود. سیمان تولیدی این شرکت دارای کیفیت بسیار بالایی است و محصولات این شرکت از بدو راه اندازی در طرح های عمرانی عظیمی مورد استفاده قرار گرفته است، پروژه هایی نظیر:

سد عباسپور، سد کرخه، سد گتوند، سد کارون، سد چمشیر، پروژه ساخت پل پنجم اهواز، پل های سدهای متعدد و غیره.

طرح های  توسعه

وضعیت طرح توسعه سیمان کارون

بر اساس طرح توجیهی بهره برداری از ظرفیت جدید منجر به افزایش یک میلیون تنی در سال خواهد شد .یعنی ظرفیت اسمی شرکت از  ۹۰۰۰۰۰تن در سال به ۰۰۰،۹۰۰،۱ تا در سال خواهد رسید.

موضوع فعالیت شرکت  :

احداث و بهره برداری از کارخانجات و معادن به منظور تولید و فروش سیمان و سایر مصالح ساختمانی و کالاهای مرتبط شامل خرید و ورود مواد، ماشین آلات و تجهیزات، لوازم یدکی و مصارفی و انجام سایر فعالیت های مجاز بازرگانی، تولیدی و مشارکت با اشخاص حقیقی و حقوقی و سرمایه گذاری در ارتباط با موضوعات فوق.

بررسی دارایی­های شرکت:

ظرفیت اسمی تولید سیمان در سکارون: ۹۰۰ هزار تن در سال (مقدار تولید واقعی در سال ۹۷، معادل حدود ۸۲۲ هزار تن)

ظرفیت اسمی شرکت فرعی سیمان لارستان: ۲۱۸ هزارتن در سال (مقدار تولید واقعی سال ۹۷، معادل حدود ۲۰۰ هزار تن)

نکته بسیار مهم:

 • کارخانه سکارون در صدد احداث خط دوم با ظرفیت ۱ میلیون تنی در سال بوده که از لحاظ پیشرفت فیزیکی تا پایان سال ۹۶، معادل ۷۴% پیش رفته است (در حال حاضر در آستانه راه اندازی است)
 • نکته مهم آن است که تمام ماشین آلات در سنوات قبل از ۹۵ و قبل از تورم، خریداری شده است.
 • همینطور احداث خط دوم کارخانه سیمان لارستان(شرکت فرعی) آن هم با ظرفیت ۱ میلیون تن در سال، با پیشرفت فیزیکی ۵۵% ماشین الات مربوط به سیمان لارستان هم در سنوات قبل ۹۵ و قبل تورم خریداری و به محل کارخانه منتقل شده است.
 • در صورت راه اندازی این دو خط تولید جدید، ظرفیت تولید سکارون به حدود ۲ میلیون تن در سال و ظرفیت تولید سلار به ۱.۲ میلیون تن در سال خواهد رسید.
 • کل زمینهای شرکت حدود ۴۲۳ هکتار است. بهای تمام شده زمین­ها در دفاتر ۴۶۲ میلیون تومان، بعبارتی متری حدود ۱۱۰ تک تومانی در دفاتر ثبت هست (چون کارخانه خیلی قدیمی می­باشد) از طرفی شرکت از سال ۱۳۸۳ تا الان هیچگونه افزایش سرمایه ای نداده.

نتیجه: با توجه به موارد بالا قابلیت افزایش سرمایه سنگین از محل مازاد تجدید ارزیابی را دارد.

طبق گفته خود شرکت، هزینه برآوردی راه اندازی خط تولید ۱ میلیون تنی جدید، در ابتدا (حدود ۷،۸ سال پیش) ۱۲۰ میلیارد تومان برآورد شده بود ، منتهی بدلیل افزایش قیمتها تا الان ۱۶۰ میلیارد تومان هزینه شده و برآورد هزینه ها تا تکمیل پروژه به طور کامل ۲۶۰ میلیارد تومان می­باشد. یعنی یک خط تولید سیمان با ظرفیت ۱ میلیون تن در سال قیمتش ۲۶۰ میلیارد تومان هست، البته به قیمت سالهای قبل ( ۹۵-۹۶)

اهم مطالب:

بنا به گفته دبیر انجمن سیمان، برای راه اندازی کارخانه سیمان یک میلیون تنی باید سرمایه گذاری ۱.۲ هزار میلیارد تومانی انجام شود.

سکارون دو خط تولید دارد، خط قدیم(۹۰۰ هزار تن) و خط جدید (۱ میلیون تن)، اگر ارزش جایگزینی هر خط را ۱.۲ هزار میلیارد در نظر بگیریم، مجموع این دو خط حدود ۲،۵۰۰ میلیارد میشود.

از طرفی سلار هم با طرح توسعش حدود ۱.۳ میلیون تن تولید میکند و ارزش جایگیزینی خطوط تولید سلار هم حدود ۱،۵۰۰ میلیارد تومان می­شود که به دلیل آنکه ۵۵% آن به سکارون اختصاص دارد، یعنی ۷۵۰ میلیارد آن برای سکارون است.

پس در مجموع ارزش جایگیزینی کل خطوط تولید سکارون حدود  ۳،۳۰۰ میلیارد تومان هست، در حالی که ارزش بازار سکارون الان فقط ۱۶۰۰میلیارد می­باشد.

سکارون با خط جدیدش ۲میلیون تن تولید میکند و نصف تولید سلار هم که ۶۰۰ تن میشود ، یعنی مجموع ۲،۶۰۰،۰۰۰ تن تولید می­کند. ارزش بازارش ۱۶۰۰ میلیارد فقط. در حالی که سایر سهام سیمانی با طرفیت تولید کم­تر ارزش بازاری بیش­تری نسبت به سکارون دارند.

سکارون ۱۶۰۰میلیاردی مدعی است که یک طلب ۷.۵ میلیون یورویی از هلدینگ سیمان فارس و خوزستان دارد و همینطور مدعی یک پاساژ در تهران به قیمت ۳۰ میلیاردی در سال ۹۰ که الان حداقل ۱۰ برابر شده است.

ترکیب اعضاء هیئت مدیره:

2020 08 09 13 36 1

روند افزایش سرمایه:

سیمان کارون در سال ۱۳۷۱ با سرمایه ۱۵ میلیارد ریال (شامل تعداد ۱۵۰۰۰۰۰ سهم، به ارزش اسمی هر سهم ۱۰۰۰۰ ریال(

به ثبت رسانید.در دوران احداث کارخانه ، سرمایه شرکت طی چند مرحله  به شرح جدول زیر ( از مبلغ ۱۵ میلیارد ریال به

مبلغ ۸/۲۰۸ میلیار ریال ) شامل تعداد ۲۰۸۸۳۳۳۳۳ سهم (به ارزش اسمی هر سهم ۱۰۰۰ریال) افزایش یافت.

شرکت از تاریخ تاسیس تاکنون افزایش سرمایه ای از محل تجدید دارایی ها نداشته است.

2020 08 09 14 34 2

2020 08 09 14 37 3ترکیب سهامداران شرکت

جدول زیر ترکیب سهامدارن شرکت را نشان می دهد.

طبق جدول زیر بنیاد مستضعفان جمهوری اسلامی مالک ۲۰ درصدی شرکت سیمان کارون می باشد.

2020 08 09 14 40 5

2020 08 09 14 48 7

محصولات شرکت:

محصولات عبارتند از :

 1. سیمان فله تیپ۲ و ۵
 2. سیمان پاکتی تیپ۲ و ۵
 3. کلینگر
 4. جامبو پاکتی

بهای تمام شده:

2020 08 09 14 50 7

2020 08 09 14 51 8

بررسی روند سود و فروش شرکت:

سکارون  در ۱۲ماهه سال ۹۸ به میزان ۷۶۷ ریال زیان محقق کرده است این عدد  در مدت مشابه سال گذشته، ۱۰۰۳ ریال بوده است.

در ۹ ماهه۹۸ نیز۵۲۷ ریال زیان محقق کرده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۳۸% از رشد برخوردار شده است. سکارون در ۶ ماهه۶۳۱  ریال زیان به ازای هر سهم محقق کرده بود.

جمع  فروش۳ ماهه ۹۹ سکارون  ۱۴۸ میلیارد ریال است . این عدد  مشابه سال قبل ۵۵  میلیارد ریال بود، یعنی درآمد علیاتی سهم حدود ۱۶۶ درصد افزایش یافته است.

با  رشد ۱۶۶% در فروش،  رشد ۱۲۰% سود عملیاتی زیان  ۳۱۴ ریالی را  در سال جدید  به  ۱۰۰ ریال  سود رسانده است

خلاصه عملکرد سه ماهه اول سال۱۳۹۹:

اطلاعات و صورت‌های مالی میاندوره‌ای  دوره ۳ ماهه منتهی به ۱۳۹۹/۰۳/۳۱ (حسابرسی نشده)

 • افزایش ۱۶۶ درصدی درآمدهای عملیاتی ۳ ماهه ۱۳۹۹ در مقایسه با دوره مشابه (از مبلغ ۵۵,۸۹۸ میلیون ریال به مبلغ ۱۴۸,۷۱۳ میلیون ریال رسیده است)
 • افزایش ۱۸۹ درصدی سود ناخالص ۳ ماهه ۱۳۹۹ در مقایسه با دوره مشابه (از مبلغ ۴۸,۵۰۰- میلیون ریال به مبلغ ۴۲,۹۶۴ میلیون ریال رسیده است)
 • افزایش ۱۲۱ درصدی سود عملیاتی ۳ ماهه ۱۳۹۹ در مقایسه با دوره مشابه(از مبلغ -۷۱۸۶۵ میلیون ریال به مبلغ ۱۴۸۸۷ میلیون ریال رسیده است)
 • افزایش ۱۳۲ درصدی سود خالص ۳ ماهه ۱۳۹۹ و تحقق سود ۱۰۰ ریالی به ازاء هر سهم (از مبلغ -۶۵۵۸۶ میلیون ریال به مبلغ ۲۰۸۹۸ میلیون ریال رسیده است)
 • شرکت سیمان کارون در دوره ۳ ماهه منتهی به خرداد ۱۳۹۹ به ازای هر سهم ۱۰۰ ریال سود محقق کرده این در حالی است که شرکت در مدت مشابه سال قبل به ازای هر سهم ۳۱۴ ریال زیان شناسایی کرده بود؛ این تغییر عمدتاً ناشی از رشد %۱۶۶ درآمدهای عملیاتی بوده است. سکارون طی عملکرد ۳ ماهه سال مالی منتهی به ۱۳۹۹/۱۲/۳۰ مبلغ ۲۰,۸۹۸ میلیون ریال سود خالص محقق کرده است. با سرمایه ثبت شده ۲۰۸,۸۳۳ میلیون ریال

بررسی وضعیت مالی سکارون در سه ماهه اول سال ۱۳۹۹:

 • دارائی ها : افزایش ۴ درصدی
 • بدهی ها : افزایش ۴ درصدی
 • حقوق مالکانه : افزایش ۶ درصدی
 • عملکرد سهم در سال مالی ۱۳۹۸:
 • افزایش ۵۵ درصدی درآمدهای عملیاتی ۱۲ ماهه ۱۳۹۸ در مقایسه با دوره مشابه (از مبلغ ۴۹۰,۹۴۴ میلیون ریال به مبلغ ۷۵۹,۹۹۱ میلیون ریال رسیده است)
 • افزایش ۱۰۹ درصدی سود ناخالص ۱۲ ماهه ۱۳۹۸ در مقایسه با دوره مشابه (از مبلغ -۱۵۱,۷۳۸ میلیون ریال به مبلغ ۱۲,۹۲۹ میلیون ریال رسیده است)
 • کاهش ۲۸ درصدی زیان عملیاتی ۱۲ ماهه ۱۳۹۸ در مقایسه با دوره مشابه(از مبلغ -۲۵۱۷۲۴ میلیون ریال به مبلغ -۱۸۱۵۴۳ میلیون ریال رسیده است)
 • کاهش ۲۲ درصدی زیان خالص ۱۲ ماهه ۱۳۹۸ و تحقق زیان ۷۷۸ ریالی به ازاء هر سهم (از مبلغ -۲۰۹۴۲۸ میلیون ریال به مبلغ -۱۶۲۵۱۶ میلیون ریال رسیده است)

در سال مالی ۱۳۹۸:

 • حاشیه سود (زیان) عملیاتی از ۵۱٫۲۷-% به ۲۳٫۸۹-% کاهش یافت.
 • حاشیه سود (زیان) خالص از -۴۲٫۶۶% به -۲۱٫۳۸% کاهش یافته.

وضعیت مالی سکارون در سال ۱۳۹۸:

 • دارائی ها ۲ درصد افزایش داشتند.
 • بدهی ها افزایش ۸ درصدی داشتند.
 • حقوق مالکانه (از مبلغ ۴۹۲,۱۱۵ میلیون ریال به مبلغ ۳۲۹,۵۹۹ میلیون ریال رسیده است) کاهش ۳۳ درصدی داشته است.
 • نسبت بدهی از ۸۴٫۴۹% به ۸۹٫۷۸% افزایش یافته است
 • نسبت جاری از ۰٫۴۶ مرتبه به ۰٫۴۳ مرتبه کاهش یافت.
 • بازده دارایی ها از -۶٫۶% به -۵٫۰۴% افزایش یافته است
 • بازده حقوق صاحبان سهام از -۴۲٫۵۶% به -۴۹٫۳۱% کاهش یافته است

جدول نسبت سود و فروش شرکت:

2020 08 09 14 57 9

یاتوجه به اینکه معافیت مالیاتی طبق مقررات ماده۱۳۲ پایان سال مالی ۱۳۹۵ خاتمه یافته است. جهت مالیات عملکرد سال ۱۳۹۸ پس از کسر سود ناخالص سیمان­های صادراتی از سود ناخالص به میزان ۱۴۲۴ میلیون ریال مالیات در حساب ها محاسبه و ذخیره شده است.

مقایسه مقدار فروش سه ماهه اول سال۹۹ در مقایسه با سال گذشته:

 

2020 08 09 14 58 10

مقایسه مبلغ فروش سه ماهه اول سال۹۹ در مقایسه با سال گذشته:

نمودار قیمتی سهم: 2020 08 09 14 59 11

نمودار قیمتی سهم: 

2020 08 09 15 00 12

بررسی تولید و فروش طی ۵ سال اخیر:

تحلیل افقی و عمودی سهم:

2020 08 09 15 02 13

بررسی نسبت­های مالی (طیق آخرین گزارش مالی):

2020 08 09 12 44 14

2020 08 09 12 59 14

نکات مهم نسبت­های مالی:

 • حاشیه سود (زیان) عملیاتی از ۱۲۸٫۵۶-% به ۱۰٫۰۱% افزایش یافته است.
 • حاشیه سود (زیان) خالص از ۱۱۷٫۳۳-% به ۱۴٫۰۵% افزایش یافته است.
 • حاشیه سود (زیان) ناخالص از ۸۷-% به ۲۹% افزایش یافته است.
 • نسبت بدهی از ۸۹٫۷۸% به ۸۹٫۵۴% کاهش یافته است
 • نسبت جاری از ۰٫۴۳ مرتبه به ۰٫۵۲ مرتبه افزایش یافته است

روند سود سازی سهم:  

 

2020 08 09 12 59 16

2020 08 09 13 00 17

ارزش ذاتی سهم:

باتوجه داده های سود هر سهم برای سالهای قبل، سود (زیان) خالص سهم در سال مالی ۹۸،  به ازای هر سهم (۷۷۸) ریال بوده است  EPS سهم تا کنون (سه ماهه سال۹۹) ۱۰۰ریال محاسبه شده است و ارزش ذاتی سهم نیز به روش ttm باتوجه به به P/E سهم که در آخرین روز معاملاتی (۱۸/۰۵/۱۳۹۹) (۳۶۴)  است ارزش ذاتی سهم ۱۲۲۸۲۴ ریال و باتوجه به P/E گروه که ۱۷۱٫۹ می باشد ۶۲,۵۷۱ ریال می باشد.

این در حالی است که قیمت سهم در آخرین روز معاملاتی بازار(۱۸/۰۵/۱۳۹۹)  ، ۱۲۲۸۲۳ ریال بوده است.

ارزش دفتری سهم  ۱۶۸۵ ریال به ازای هر سهم محاسبه شده است.

18 2020 08 09 13 25 19

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *