9

حفظ ارزش ریال با سیاست های درست بانک مرکزی ایران:

1 4

تحریم‌های آمریکا با هدف آسیب به اقتصاد ایران درحال اجراست. ایران نیز برای مقابله با این سیاست‌ها برنامه هایی را برای بهبود وضعیت اقتصادی خود به اجرا درآورده است. یکی از آخرین اقدامات ایران برای کاهش فشارها انجام اصلاحات در ساختار پولی و پول ملی این کشور بوده است.

تشدید تحریم‌ها و کاهش درآمدهای نفتی، فشارهای موجود بر ریال را بیشتر از همیشه کرده است. ایران مدت زیادی تلاش کرده بود ارزش پول ملی را حفظ کند و مانع از کاهش ارزش ریال شود و در این راستا نرخ رسمی برابری ریال و دلار را ۴۲۰۰۰ ریال به ازای هر دلار حفظ کرده است.

با کاهش عرضه ارزهای خارجی در سیستم بانکی، تقاضا برای ارز در بازار سیاه ایران بیشتر شد. از ابتدای سال ۲۰۱۹ تا اوایل ماه می، ریال حدود ۳۰ درصد ارزش خود را از دست داد و هر دلار در بازارهای ایران ۱۵ هزار و ۶۰۰ تومان دادوستد می‌شد.

ایران در مقابله با این وضعیت، سیستمی از چند نرخ متفاوت ارز ایجاد کرد تا وضعیت بازار سیاه را مدیریت کند. پس از آن بود که ساختار “نیما” برای استفاده تاجران در سال گذشته ایجاد شد؛ اما خیلی از صادرکنندگان ترجیح می‌دادند که ارز خود را در بازار غیررسمی به فروش برسانند، چون نرخ ارز در سامانه نیما به نرخ رسمی ارز نزدیک بود. اما در ماه‌های اخیر بانک مرکزی ایران اجازه داده که نرخ ارز در سامانه نیما بالاتر رود تا شرکت‌های بیشتری تشویق شوند ارز خود را در این سامانه عرضه کنند. از سوی دیگر، دولت ایران اعلام کرده که قصد دارد چهار صفر از ارز ملی ایران حذف کند.

اقدامات دولت و بانک مرکزی در بالا بردن ارزش ریال موفق شد. از ماه می تاکنون ارزش ریال بیش از ۳۰ درصد افزایش یافته و نرخ برابری آن با دلار به کانال ۱۱ هزار تومانی رسیده است که خیلی نزدیک به نرخ ارز در سامانه نیما است.

چارلز رابرتسون، اقتصاددان ارشد در رابطه با حذف چهار صفر از پول ملی ایران می‌گوید: حذف صفرها می‌تواند تاثیر روانی داشته باشد. اگر برابری ارز ایران و آمریکا معادل ۱۲ تومان به ازای هر دلار باشد خیلی بهتر از آن است که معادل ۱۲ هزار تومان به ازای هر دلار باشد. ایران همچنان تلاش می‌کند که بازار ارز غیر رسمی و نرخ ارز در سامانه نیما را در شرایط با ثبات حفظ کند.

پولدار شدن روس‌ها به دلیل تحریم های آمریکا علیه ایران:

1 5

تحریم های آمریکا علیه ایران و ونزوئلا، تقاضا برای نفت روسیه را افزایش داد و درآمد صادرکنندگان این کشور را بیشتر کرد.

آمارهای گردآوری شده توسط بلومبرگ نشان می دهد شرکت های نفتی روسیه حداقل ۹۰۵ میلیون دلار درآمد اضافی در فاصله نوامبر تا ژوییه داشتند. این محاسبات بر اساس اختلاف قیمت میان نفت اورال روسیه و نفت برنت در مدت یاد شده نسبت به میانگین پنج ساله بوده است.

تحریم های دولت آمریکا تقاضا برای نفت روسیه را به ویژه پس از اقدام اوپک و متحدانش در محدود کردن عرضه نفت، افزایش داد. در نتیجه قیمت نفت اورال از نفت برنت گران تر شد.

کانستانتسا رانگلووا، تحلیلگر شرکت “جی بی سی انرژی” به بلومبرگ گفت: در نتیجه تحریم ها علیه ایران و ونزوئلا و توافق کاهش تولید اوپک پلاس، کمبود نفت سنگین و ترش وجود دارد و نفت اورال در مدیترانه در اوج قیمت خود قرار دارد.

آمریکا در اواخر ژانویه صادرات نفت ونزوئلا را هدف تحریم قرار داد و از ماه مه به معافیت برای خریداران نفت ایران پایان داد.

این اقدامات باعث کمبود نفت سنگین ترش شد که این دو کشور صادر می کردند و کیفیت مشابه نفت روسیه داشت. نفت سنگین کیفیت پایین تری دارد اما برخی از پالایشگاه ها برای فرآوری چنین نفتی مجهز شده اند و تغییرات آنها برای فرآوری گریدهای دیگر پرهزینه است.

قیمت نفت اورال معمولا ارزان تر از نفت برنت بود. طی پنج سال گذشته یک بشکه نفت روسیه به طور میانگین یک دلار ارزان تر از شاخص قیمت منطقه مدیترانه و یک دلار و ۶۳ سنت ارزان تر از شاخص قیمت اروپای شمال غربی بوده است.

اما از نوامبر که تحریم های آمریکا علیه صادرات نفت ایران آغاز شد، نفت اورال روسیه گرانتر شد و اکنون قیمت آن ۸۶ سنت بالاتر از نفت برنت است.

 

ارز دیجیتال چین آماده انتشار است:

2 4

مو چانگچون، معاونت دپارتمان پرداخت بانک مرکزی چین گفت: ارز دیجیتال این بانک تقریبا آماده انتشار است.

محققان بانک مرکزی چین ۵ سال روی این ارز کار کردند. طبق گزارشات، بانک مرکزی چین ارز دیجیتال خود را به صورت یک سیستم دو لایه عرضه خواهد کرد که تحت آن هم بانک مرکزی و هم بانک‌های تجاری چین می‌توانند این ارز را صادر کنند.

بانک مرکزی چین اعلام کرد که برای این ارز دیجیتال منحصرا به بلاکچین تکیه نخواهد داشت، بلکه در مورد نوع تکنولوژی مورد استفاده، موضعی بی‌طرف را اتخاذ خواهد کرد.

بانک مرکزی چین تنها بانک مرکزی‌ نبود که در مورد امکان استفاده از ارز دیجیتال به عنوان جایگزینی برای پول نقد، تحقیق کرد؛ ریکس‌ بانک سوئد هم بانک مرکزی دیگری است که به این ایده علاقه نشان داده است.

3 2

روسیه در ذخایر طلا و ارز از عربستان پیشی خواهد گرفت:

برای اولین بار در هشت سال گذشته روسیه توانست در ذخایر بین المللی که شامل ارز و طلا است از عربستان سعودی پیشی بگیرد.

طی چهار سال گذشته، ذخایر طلا و ارز روسیه ۴۵ درصد رشد داشته و در ژوئن به ۵۱۸ میلیارد دلار رسیده است. در همین زمان، شاخص های عربستان سعودی رو به کاهش است و در ماه ژوئن به ۵۲۷ میلیارد دلار رسیده است.

ریاض به دلیل افت قیمت نفت مجبور است ذخایر خود را در حوزه های اجتماعی صرف کند، در حالی که مسکو در تحریم های جدید هزینه های بودجه را محدود می کند.

تصمیمات ترامپ بازار نفت را ملتهب می‌کند:

4 2

زمانی درگیری های ژئوپلیتیکی در خاورمیانه آتش زیر قیمت نفت را روشن می‌کرد و دور نمای عرضه را تحت تاثیر قرار می‌داد. حالا این تهدید تقاضاست که در بازارهای نفت شوک ایجاد می کند.

حملات به نفتکش ها، سرنگونی پهپاد ها و قدرت نمایی های نظامی در تنگه هرمز تاثیر کمی بر قیمت نفت گذاشته است. شاید تاجران نفت باور نمی کنند مهم ترین گذرگاه نفتی یک روز واقعاً به روی دریانوردی بسته شود.

توقیف نفتکش استنا ایمپرو یک مشکل کاملا انگلیسی است و دنیا شاهد توقیف نفتکش‌های خارجی بیشتری توسط ایران نخواهد بود. در حالیکه ترس کشتی هایی که از این آبراه استفاده می‌کنند ادامه دارد، به نظر نمی رسد بر شدت جنگ افزوده شود.

در عوض، یک توییت توسط دونالد ترامپ برای وضع عوارض اضافی ۱۰ درصدی بر ۳۰۰ میلیارد دلار کالاهای وارداتی چین ،برای بالا بردن ۴ درصدی قیمت نفت خام آمریکا طی ۱۵ دقیقه کافی بود. نفت آمریکا در پایان آن روز ۸ درصد افزایش قیمت داشت.

وضع این عوارض اضافی به علاوه عوارضی که قبلا وضع شده بود جلوی تقاضای ۱۰۰ میلیون بشکه در روز نفت جهان را میگیرد. این نگرانی بسیار بزرگ تر از تهدید اختلال در جریان نفت خام از تنگه هرمز است.

آژانس بین المللی انرژی که پیش بینی هایش از نزدیک مورد بررسی تاجران و تحلیل گران قرار می گیرد، رقم رشد تقاضای نفت جهان را برای نیمه اول ۲۰۱۹ پایین آورده است. در ابتدای سال جاری میلادی، این آژانس نرخ رشد تقاضای نفت را بیش از ۱.۴ میلیون بشکه در روز تخمین می‌زد.

ولی طی ۶ ماه شرایط بسیار تغییر کرد. حالا رشد تقاضا برای نیمه اول ۲۰۱۹ که تازه به پایان رسیده فقط ۵۶۰ هزار بشکه در روز تخمین زده می شود و پیش بینی تقاضا در نیمه دوم سال تا ۱.۸ میلیون بشکه در روز افزایش یافته است.

گزارش ماه جولای این آژانس همچنین اشاره می کند جنگ تجاری بین چین و آمریکا در ماه‌های آینده بدتر نمی شود.

یک حوزه‌ای که تقاضا در آن بسیار بالاست، پتروشیمی است. بخشی از بازار نفت که با ضربه خوردن بخش حمل و نقل به خاطر خودروهای الکتریکی، احتمالاً پیش‌برنده رشد طی سال‌های آینده باشد.

در حالی که تولیدکنندگان نفت جهان با عرضه بیش از حد آن دست و پنجه نرم می کنند، هر گونه نشانه‌ای از ضعف تقاضا تاثیری نامتناسب بر قیمت نفت میگذارد.

آمریکا جایگزین نفت ایران راهی بازار خواهد کرد:

5 2

 

آمریکا نفت خام سبک جدیدی را راهی بازار کرده و برای خریداران آسیایی فرستاده است تا جایگزین نفت خام ایران برای تامین نیازهای بزرگترین کشورهای تولیدکننده محصولات پلاستیکی در منطقه باشد.

پالایشگاه‌ها و تولید‌کنندگان فراورده‌های پتروشیمی در کره جنوبی خرید نفت خام سبکی که در تگزاس و نیومکزیکو تولید می‌شود را آغاز کرده اند.

این نفت خام جدید که سفارش آن برای دو ماه آینده ثبت شده، سبک است و طبعی شیرین دارد و ناخالصی‌های موجود در آن، از جمله گوگرد، در حد پایینی است.

بازارهای آسیا در پی جایگزین‌ کردن نفت وارداتی از ایران هستند و قطر، نیجریه، نروژ، و آمریکا جایگزین‌های خرید نفت برای این کشورها به شمار می‌آیند.

خلاصه ی عملکرد بازار فلزات #چین SHFE در هفته ی گذشته ۵ تا ۹ آگوست ۲۰۱۹:
مس: در قیمت ۶۶۷۸ دلار در هر تن باز و با ۶۷۶۵ دلار بسته شد. بیشینه ی قیمتی ۶۷۸۷ دلار بود و روند هفتگی بازار صعودی بود.
آلومینیوم: در قیمت ۱۹۹۵ دلار در هر تن باز و در قیمت ۲۰۱۷ دلار بسته شد. بیشینه ی قیمتی ۲۰۲۴ دلار و روند هفتگی بازار صعودی بود.
روی: در قیمت ۲۷۵۴ دلار در هر تن باز و با ۲۷۹۸ دلار بسته شد. بیشینه ی قیمتی ۲۷۹۹ دلار بود و روند هفتگی بازار نزولی بود.
نیکل: در قیمت ۱۶۶۲۳ دلار در هر تن باز و با ۱۸۳۰۳ دلار بسته شد. بیشینه ی قیمتی ۱۸۴۳۲ دلار بود و روند هفتگی بازار صعودی بود.
قلع: در قیمت ۱۹۵۶۵ دلار در هر تن باز و با ۱۹۵۸۷ دلار بسته شد. بیشینه ی قیمتی ۲۰۰۷۲ دلار بود و روند هفتگی بازار رنج بود.
سرب: در قیمت ۲۳۷۰ دلار در هر تن باز و با ۲۴۳۳ دلار بسته شد. بیشینه ی قیمتی ۲۴۵۷ دلار بود و روند هفتگی بازار صعودی بود.

خلاصه ی عملکرد بازار فلزات #لندن LME در هفته ی گذشته ۵ جولای تا ۸ آگوست ۲۰۱۹:
مس: در قیمت ۵۶۴۶ دلار در هر تن باز و با ۵۷۲۲.۵ دلار بسته شد. بیشینه ی قیمتی ۵۷۲۲.۵ دلار بود و روند هفتگی بازار صعودی بود.
آلومینیوم: در قیمت ۱۷۳۸.۵ دلار در هر تن باز و در قیمت ۱۷۳۷ دلار بسته شد. بیشینه ی قیمتی ۱۷۴۰ دلار و روند بازار نزولی بود.
روی: در قیمت ۲۳۱۹ دلار در هر تن باز و با ۲۲۷۱ دلار بسته شد. بیشینه ی قیمتی ۲۳۲۷ دلار بود و روند هفتگی بازار نزولی بود.
نیکل: در قیمت ۱۴۸۵۵ دلار در هر تن باز و با ۱۵۴۹۰ دلار بسته شد. بیشینه ی قیمتی ۱۵۴۹۰ دلار بود و روند هفتگی صعودی بود.
قلع: در قیمت ۱۶۸۲۰ دلار در هر تن باز و با ۱۶۹۲۵ دلار بسته شد. بیشینه ی قیمتی ۱۷۰۹۰ دلار بود و روند هفتگی ابتدا صعودی سپس نزولی بود.
سرب: در قیمت ۱۹۳۸.۵ دلار در هر تن باز و با ۲۰۶۹ دلار بسته شد. بیشینه ی قیمتی ۲۰۶۹ دلار بود و روند هفتگی بازار صعودی بود.

دلار آمریکا روز جمعه سقوط کرد زیرا رشد کند اشتغال ایالات متحده در ماه ژوئن و افزایش تنش های تجاری ایالات متحده و چین باعث افزایش توقعات مبنی بر این شد که فدرال رزرو دوباره نرخ بهره را در ماه سپتامبر کاهش خواهد داد.

گزارش روز جمعه همچنین نشان می دهد که نرخ بیکاری در ایالات متحده در میان صعود شدید نیروی کار به بالاترین سطح خود تا کنون ، ۳٫۷٪ باقی مانده است.

شرکت های انرژی آمریکا هفته گذشته تعداد سکوهای نفتی را که به مدت پنجمین هفته متوالی در حال کار بودند، کاهش دادند و تعداد کل سکوهای نفتی فعال در آمریکا را به ۷۷۰ دستگاه رساندند.

روز دوشنبه دلار آمریکا در برابر رقبای اصلی تا نزدیکی قیمت پایین دو هفته اخیر کاهش یافت، در حالی که یوآن چین نیز با شدت گرفتن جنگ تجاری آمریکا و چین تا پایین تر از ۷ در مقابل دلار و تا مقدار کمینه ۱۱ سال اخیر تضعیف شد.

پکن تأیید کرد که در پاسخ به تصمیم دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا مبنی بر تعرفه ۱۰ درصدی در حدود ۳۰۰ میلیارد دلار واردات چین که به یک ماه آتش بس تجاری پایان داد، خرید محصولات کشاورزی را به حالت تعلیق درآورد.

دلار آمریکا روز پنجشنبه بالاتر معامله شد، زیرا ناآرامی در آشفتگی تجاری ایالات متحده و چین، داده های بهتر از آنچه انتظار می رفت و سیاست های بانک مرکزی به طور فزاینده ای باعث افزایش ریسک‌ می شوند.

بانک مردم چین (PBOC) روز پنج شنبه، نقطه میانی ثابت و روزانه یوان را معادل ۷٫۰۰۳۹ یوان به ازای هر دلار تعیین کرد، ضعیف ترین مقدار از آوریل ۲۰۰۸٫

روز پنجشنبه ، چین داده های تجاری را گزارش داد که نشان میداد با وجود فشار اقتصادی بر افزایش تعرفه های آمریکا ، داده ها بهتر از حد انتظار است.

در LME سرب ۲.۸٪، نیکل ۲.۵٪، آلومینیم ۱.۳٪، روی ۱.۲٪، مس ۰.۶٪ و قله ۰.۵٪ افزایش یافتند.
در SHFE نیکل ۵.۴٪، سرب و مس ۰.۷٪، آلومینیم ۰.۶٪ و روی ۰.۴٪ افزایش یافتند.

داده های گمرک چین نشان می دهد که صادرات به ارزش دلار آمریکا در ماه ژوئن ۳٫۳٪ نسبت به سال گذشته افزایش یافته است در حالی که واردات در همین مدت ۵٫۶٪ کاهش یافته است.

تعداد آمریکایی هایی که متقاضی مزایای بیکاری در هفته گذشته هستند، به طور غیر منتظره کاهش یافت.

چین شاخص قیمت مصرف کننده (CPI) ، شاخص قیمت تولیدکننده (PPI) ، کل تامین مالی اجتماعی و عرضه پول M2 را برای ماه ژوئن منتشر خواهد کرد.
داده های تورم ایالات متحده برای ماه جولای منتشر می شوند.

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران از آمادگی کامل تهران برای شروع گفت‌وگو با عربستان خبر داده و گفته است که چند سال پیش به عربستان پیشنهاد کرده به جای او با قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران، مذاکره کنند.
آقای ظریف در دیدار با گروهی از ایرانیان ساکن سوئد در استکهلم گفت “سعودی‌ها می‌گویند ظریف کاره‌ای نیست و مشکل ما با سردار سلیمانی است.”
به گزارش خبرگزاری دولتی ایران (ایرنا) آقای ظریف گفته بعد از وزیر شدن با آقای سلیمانی صحبت کرده و به سعود الفیصل (وزیر خارجه وقت عربستان) پیشنهاد مذاکره درباره یمن، بحرین، عراق، سوریه و لبنان را داده است: “در همان پیشنهاد پیغام فرستادم اگر فکر می‌کنید به قول خودتان من ماله‌کش اعظم هستم، آقای سلیمانی با شما صحبت کند.”
به گفته آقای ظریف آقای فیصل در پاسخ گفته است: “جهان عرب به شما ربطی ندارد.”
“همین فردا آماده گفت‌وگو هستیم”
قاسم سلیمانی، که فرماندهی نیروهای برون‌مرزی سپاه را بر عهده دارد در سال‌های اخیر هم‌زمان با جنگ داخلی در سوریه و قدرت گرفتن داعش در عراق و منطقه و حضور نظامی ایران در هر دو کشور به عنوان چهره‌ای بانفوذ نه تنها از نظر نظامی بلکه سیاسی و دیپلماتیک در منطقه و در میان غربی‌ها مطرح شده است.
زمانی که آقای ظریف در سخنان تازه‌اش به آن اشاره کرده به پیش از قطع رابطه کامل عربستان و ایران برمی‌گردد.
عربستان در دی ماه سال ۱۳۹۴ و بعد از حمله به سفارت و کنسولگری‌اش در تهران و مشهد با ایران قطع رابطه کرد.
اما پیش از آن هم روابط دو کشور به دلایل متعدد از جمله رقابت‌های منطقه‌ای در سوریه و عراق با تنش شدید همراه بود. به نظر می‌آید پیشنهاد مذاکره عربستان با آقای سلیمانی به جای وزیر امور خارجه هم به همین دلیل بوده است.
مقام‌های ایرانی بارها گفته‌اند که حاضر به مذاکره با عربستان هستند اما به نظر می‌آید سعودی‌ها چندان از این موضوع استقبال نمی‌کنند.
آقای ظریف در سخنانش در استکهلم هم گفت در سفر اخیر خود به کویت به مقام‌های این کشور گفته است اگر عربستان “همین فردا” آمادگی گفت‌وگو داشته باشد ایران حاضر است.

با وجود درخواست‌های مکرر رئیس جمهور آمریکا برای کاهش ارزش دلار، اسکناس سبز در معاملات روز سه‌شنبه، ۲۰ اگوست، به بالاترین سطح خود در سال جاری میلادی رسید تا کار برای آمریکا در ادامه جنگ تجاری با چین سخت‌تر شود.
ارزش دلار پس از آن رو به صعود گذاشت که دولت آمریکا معافیت تحریمی شرکت هوآوی چین را به مدت ۹۰ روز دیگر تمدید کرد و این مساله باعث افزایش تقاضا برای دارایی‌های پرریسک‌تر نظیر دلار شد.
شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای جهانی را اندازه می‌گیرد با ۰.۳ درصد افزایش به کار خود خاتمه داد. یورو نیز در برابر دلار با ۰.۱ درصد کاهش مبادله شد. بازدهی اوراق قرضه ۱۰ ساله وزارت خزانه داری آمریکا به ۱.۶ درصد افزایش یافت.در برابر دلارهای دیگر نیز دلار آمریکا روز خوبی را سپری کرد.

دولت آمریکا به شرکتهای هواپیمایی هشدار داده که در پرواز بر فراز خلیج فارس و خلیج عمان منطقه یی که دچار تنشهایی بین ایران و سایر کشورها شده احتیاط کنند
اداره هوانوردی فدرال(FAA) روز سه شنبه اطلاعیه جدیدی صادر کرد و در رهنمود به شرکتهای هواپیمایی و سایر پروازهای تجاری گفت ریسک فزاینده یی نسبت به پروازها در این منطقه وجود دارد
هوانوردی فدرال می افزاید ایران علنا عملیات نظامی آمریکا در منطقه خلیج فارس را مورد تهدید قرار داده است

سهام آسیا در روز چهارشنبه با معاملات رنج رو به رو شد، زیرا نگرانی از رکود جهانی و جنگ های تجاری بی پایان با امید به محرک پولی و مالی بیشتر برای ادامه روند رشد روبرو شد.
این امر بستگی به عملکرد بانک مرکزی فدرال رزرو با نرخ بهره ایالات متحده دارد و باعث می شود بازارها نسبت به آنچه امروز، روز چهارشنبه در نشست فدرال رزرو برگزار می شود، حساس باشند.
معامله گران همچنین منتظر سمینار سالانه بانک مرکزی جکسون هال در اواخر این هفته و اجلاس گروه هفت برای سرنخ هایی هستند در مورد اینکه سیاست گذاران چه گام های اضافی برای رشد اقتصادی خواهند برداشت.

مایک پومپئو از شورای امنیت سازمان ملل متحد خواسته است تحریم تسلیحاتی ایرانی را که قرار است سال آینده منقضی شود را تمدید کند.
وزیر خارجه آمریکا در مورد انقضای بندهایی از قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت که به عنوان بخشی از توافق اتمی تصویب شده بود هشدار داد و به خصوص در مورد پایان ممنوعیت سفر قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه اشاره کرد.
آقای پومپئو گفت: “وقت برای محدود کردن توانایی ایران برای دامن زدن به اقدامات تروریستی تنگ تر می شود.

چهارشنبه اخباری منتشر شد مبنی بر اینکه به موزات ادامه تنش‌ها بین چین و کشورهای غربی به ویژه انگلیس و آمریکا بر سر دخالت‌های آنها در امور داخلی هنگ‌کنگ، یک کارمند کنسولگری انگلیس در هنگ‌کنگ بازداشت شده است.
انتشار این خبر در شرایطی صورت گرفته که تنش‌ها بین چین و انگلیس بر سر مواضع مداخله‌ جویانه لندن در زمینه تحولات و ناآرامی‌های هنگ‌کنگ شدت گرفته است.
با وجود افزایش امیدها به حل و فصل اختلافات چین و آمریکا بر سر مسائل تجاری، پیامدهای این جنگ به تدریج در حال آشکار شدن است و نرخ رشد اقتصادی هر دو طرف درگیر در مقایسه با قبل کاهش پیدا کرده است.
دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا گفته است که برای رسیدن به توافق تجاری با چین عجله ندارد و توافق جدید باید مطابق با شرایط آمریکا باشد. وی که تاکنون بر ۲۰۰ میلیارد دلار از محصولات وارداتی آمریکا از چین تعرفه ۱۰ تا ۲۵ درصدی وضع کرده تهدید کرده است که در صورت نرسیدن به توافق تجاری با چین، ۳۰۰ میلیارد دلار باقی مانده از محصولات وارداتی چین را نیز مشمول تعرفه خواهد کرد.
از سوی دیگر چین نیز بر تمامی محصولات وارداتی خود از آمریکا تعرفه ۱۰ تا ۲۵ درصدی وضع کرده و تهدید کرده است که به هر حرکت جدید آمریکا پاسخ قاطع خواهد داد. رشد اقتصادی چین نیز به مانند آمریکا تحت تاثیر جنگ تجاری کاهش پیدا کرده است و اکنون در ضعیف‌ترین سطح خود در طول سه دهه اخیر قرار دارد.

امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه که تا چند روز دیگر میزبان رهبران قدرت‌های اقتصادی جهان است گفته بنا دارد به زودی با مقام‌های ایران دیدار کند و پیش از اجلاس رهبران جی ۷ راه‌های کاهش تنش میان تهران و واشنگتن را بررسی کند. محمدجواد ظریف هم که در اروپا به سر می‌برد قرار است به زودی عازم پاریس شود.
آقای مکرون در توضیح پیشنهادهایی که به ایران داده است گفته: “ما با هدف کم کردن شدت تحریم‌ها یا به نوعی از پرداخت غرامت با هدف کاهش فشارها بر مردم ایران راهکارهایی طرح کرده‌ایم.”
رئیس جمهور فرانسه جزئیات بیشتری در این باره ارایه نکرده اما گفته: “حالا باید ببینیم که پاسخ تهران در چند ساعت آینده چیست… و آیا آمریکا آماده برداشتن گامی رو به جلو هست.”

صندوق بین المللی پول روز چهارشنبه ۲۱ آگوست اعلام کرد : سیاست های اعمال تعرفه از سوی ترامپ هیچ کمکی بر جبران عدم موازنه تجارت جهانی نخواهد کرد و بکارگیری تعرفه برای رسیدن به تعادل در بازارها، ابزاری ناکارآمد است.

مارک موبیوس سرمایه گذار معروف در مصاحبه ای ضمن صحبت در مورد افزایش شدید قیمت طلا، خرید فلز گرانبها را به طور کامل تأیید کرد و گفت: انباشت آن در طولانی مدت سودمند خواهد بود ، زیرا بانک های مرکزی کشورهای پیشرفته جهان سیاست پولی خود را نرم می کنند و رشد ارز رمزی فقط تقاضای دارایی های ثابت را تقویت می کند.
در ماه اگوست ، قیمت طلا به بهانه کاهش سیاست های پولی توسط بانک مرکزی آمریکا (فدرال رزرو) و سایر بانک های مرکزی به منظور حمایت از رشد اقتصادی ، به بالاترین میزان شش ساله رسید که این امر تحت تأثیر منفی جنگ تجاری طولانی بین ایالات متحده و چین رخ داد. بازار اوراق قرضه خزانه داری آمریکا احتمال رکود اقتصادی را نشان می دهد ، بنابراین سرمایه گذاران به صندوق های بورس اوراق بهادار که توسط طلای تضمین شده است ، روی آوردند.

بازارهای سهام جهانی و دلار در روز جمعه ۲۳ آگوست افزایش یافت زیرا سرمایه گذاران منتظرند که آیا به دنبال سخنرانی جروم پاول، رئیس صندوق فدرال رزرو، بانک مرکزی آمریکا همچنان در فکر این است که کاهش نرخ بهره دیگری در ماه آینده داشته باشد یا خیر.

تحلیل #طلای_جهانی :

با توجه به اینکه آر اس آی به صورت نزولی زیر ۷۰ قرار گرفته و مک دی در حال ورود به منطقه زیر صفر است و هچنین خط روند نشان میدهد احتمال اصلاح شاخص طلا تا ۱۴۸۰ وجود دارد.
1 6

تحلیل #نفت برنت: نفت خام برنت روند افزایشی را پیش گرفته و با عبور آر اس آی از نقطه ۳۰ و صعودی شدن مک‌ دی پیش بینی میشود ابتدا به ۶۵ سپس به سقف قبلی ۷۵ برسد.

2 5
تحلیل #بیت_کوین: بیت کوین پس از اصلاح اندک و پول بک به منطقه ۱۰۱۶۰ می تواند ابتدا تا ۱۲۵۰۰ و سپس تا سقف قبلی ۱۳۸۰۰ صعود کند.

3 3
نمودار قیمتی کش فلز #آلومینیم LME

4 3

نمودار قیمتی کش فلز #مس LME:

6 2

نمودار قیمتی کش فلز #سرب LME;

7 1

نمودار قیمتی کش فلز #روی LME:

8

اخبار داخلی:

۱۳مزیت و ۶ عیب حذف صفر پول ملی/تورم با حذف صفر مهار نمی‌شود :

6 1

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم ،  هیات دولت یازدهم روز گذشته در لایحه بانک مرکزی مصوب کرد، واحد پول کشور از ریال به تومان تغییر و هر تومان معادل ۱۰ ریال باشد که در واقع این مصوبه که برای نهایی شدن نیاز به تصویب مجلس و تایید شورای نگهبان دارد، حاکی از حذف یک صفر از پول ملی است. این در حالی است که طرح حذف صفر پول ملی در دولت گذشته با پیشنهاد حذف ۳ تا ۴ صفر مطرح شده بود.

دفتر بررسی های اقتصادی سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولید کنندگان در گزارشی که مربوط به چهار سال پیش است، به بررسی اثرات حذف صفر از پول ملی بر تورم پرداخت و نوشت: در صورتی که اصلاحات و بسترسازی‌های مناسب اقتصادی قبل از اجرای طرح حذف صفرها صورت نگیرد، شاید در کوتاه مدت اثراتی بر کاهش سطح عمومی قیمتها و نورخ تورم داشته باشد، ولی قطعاً در بلند مدت حذف صفرها نتیجه ای جز افزایش تورم نخواهد داشت.

سازمان حمایت در این گزارش به ۱۳ مزیت حذف صفرها از پول ملی اشاره کرد که جزئیات آن به شرح زیر است:
۱- کاهش تورم
آنچه مسلم است حذف صفر از پول ملی تاثیرات چندانی بر تورم ندارد. مگر اینکه اصلاحات اقتصادی قبل از حذف صفر صورت گرفته باشد. اما در کوتاه مدت اختلاف نظرهایی بین صاحبنظران وجود دارد ولی آنچه به قطع می‌توان گفت این است که تاثیرات کوتاه مدت بر روی تورم و نقدینگی بیش از همه به نحوی اجرای طرح باز می‌گردد.
۲- نقل و انتقال آسانتر پول و کاستن از مخاطرات آن در حجم کلان
سیستم‌های اقتصادی باید طوری باشد که مردم احساس راحتی و آسایش بیشتری در معاملات روزمره داشته باشند تا فعالیت‌های اقتصادی به سهولت بیشتری انجام شود به طوری که امروزه برای انجام معاملات نیاز به حجم زیادی از اسکناس‌هاست.
۳ – صرفه‌جویی در هزینه‌های چاپ اسکناس
طبق آمار ارائه شده در سال ۱۳۸۴ بیش از ۸ میلیارد برگ اسکناس در کشور ما در جریان است که با توجه به جمعیت سرانه اسکناس در ایران ۱۱۴ برگ می‌باشد. این آمار در کشورهای پیشرفته ۱۲ تا ۱۴ برگ می‌باشد. بنابراین سرانه اسکناس در ایران نزدیک به ۱۰ برابر کشورهای پیشرفته است که این امر باعث می‌شود پول بعضی از خواص خود (قابل حمل بودن) را از دست بدهد. بنابراین با توجه به هزینه‌های بسیاری بالایی که در چاپ اسکناس و اقتصاد تحمیل می‌کند عده‌ای معتقدند با حذف صفر و ارزشمند شدن پول ملی و هزینه‌های چاپ اسکناس به میزان زیادی صرفه‌جویی خواهد شد.
۴- صرفه‌جویی در وقت نیروهای انسانی و هزینه‌های معاملاتی در مسایل مالی کشور
در حال حاضر بخش‌های حسابداری و مالی تمام موسسات برای انجام امور مالی با صفرهای زیادی در پول سرو کار دارند که با کاهش تعداد صفرها، هم در وقت و هم در هزینه‌ها صرفه‌جویی می‌شود.
۵- اثرات مثبت روانی در جامعه (افزایش اعتماد مردم)
وقتی صفرها از پول حذف می شود مردم از لحاظ روانی احساس می‌کنند که پول کمتری را در معاملات روزمره هزینه می‌کنند.
۶- مانع نفوذ ارزهای خارجی
با افزایش ارزش پول ملی اعتماد مردم به پول داخلی بیشتر می‌شود و کمتر از پول‌های خارجی دلار و یورو استفاده می‌کنند.
۷- تقویت پول ملی و افزایش ارزش اسمی آن
حذف صفر باعث افزایش جایگاه پول ملی در حوزه بین‌المللی خواهد شد. به طور مثال در این حالت یک دلار آمریکابه جای ده هزار ریال، ده ریال معامله می‌شود. این در واقع همان ارزش اسمی پولی ملی است.
۸- کاهش تورم موجب جلب اعتماد سرمایه‌گذاران خارجی و حذف بیشتر سرمایه‌های خارجی خواهد شد، جذب سرمایه‌گذاری خارجی بیشتر موجب تسهیل روند رشد  اقتصادی کشورها خواهد شد.
۹ – سادگی در مبادلات و نگهداری ساده‌تر حساب‌ها ارقام، ترازنامه‌ها
مبادلات کنونی در دستگاه‌های دولتی و غیر دولتی با صفرهای زیاد سر و کار دارد، صفرهایی که عملا حتی تلفظ هم نمی‌شوند اما در ترازنامه درجشان ضروری است.
۱۰ – اشغال فضای کمتر آمار و اطلاعات مالی در حافظه و هارد رایانه
۱۱- کاهش نیاز به استفاده از چک‌های بانکی به شکل بی‌رویه و غیرمنطقی
۱۳- کاهش تسهیلات فعالیت دستگاه‌های خودپرداز

گزارش سازمان حمایت در ادامه به ارائه شش عیب طرح حذف صفرها از پول ملی به شرح زیر پرداخت:
۱-هزینه سنگین جایگزینی اسکناس‌های جدید
یکی از مهمترین دلایلی که از سوی مخالفان طرح تغییر واحد پول کشور مطرح می‌شود. افزایش در هزینه‌های سنگین در نتیجه جایگزین اسکناس‌های جدید با قبلی است.
۲- افزایش سطح عمومی قیمت‌ها
کارشناسان بانک می‌گویند: در این شرایط عده‌ای تلاش خواهند کرد تا در طول این فرآیند، قیمت کالای خود را افزایش داده و به این ترتیب برمبنای پول جدید کالاهای خود را با قیمت بالاتری ارزش‌گذاری کنند. عدم امکان نظارت بر بازارها در چنین شرایطی با توجه به پیچیدگی اجرای این تصمیم، باعث افزایش سطح عمومی قیمت‌ها می‌شود.
۳- ناسازگاری دفاتر و صورت‌های مالی و پایگاه‌های اطلاعاتی جدید و قدیم و تحمیل هزینه به فعالان اقتصاد با حذف صفر، در دفاتر و پایگاه‌های اطلاعاتی و صورت‌های مالی یک بی‌نظمی بین اطلاعات قبلی و جدید رخ می‌دهد که این امر موجب اتلاف وقت می‌شود از جمله اینکه مقایسه صورت‌های مالی و حساب‌های اقتصادی را مشکل می‌سازد.
۴- عدم پذیرش افراد مسن
برخی کارشناسان معتقدند افراد مسن تا سال‌ها از قبول واحد پول جدید سرباز می‌زنند.
۵- احتمال کاهش درآمدهای صادراتی
یکی از معایب این طرح کاهش درآمدهای صادراتی به دلیل افزایش پول ملی است.
۶- خنثی بودن اجرای این طرح
بسیاری از کارشناسان معتقدند حذف صفر در متغیرهای واقعی کاملا بی‌تاثیر است. آنها بیان می‌کنند پول تنها ضریب تبدیل کالا به واحد پول است و اثری روی سرمایه‌گذاری، اشتغال و تورم ندارد. در حالی که مهمترین هدف از حذف صفر و تغییر واحد پولی مهار تورم است.

به گزارش تسنیم، در  بخش نتیجه‌گیری و پیشنهادات گزارش سازمان حمایت آمده است‌: همانطور که قبلا گفته شد حذف صفر از پول ملی در کشورها بعد از جنگ جهانی دوم و به دلیل دوران بحران بدهی‌ها و تورم‌های بسیار بالا صورت گرفت.
درست است که طی سه دهه گذشته بسیاری از متغیرهای اسمی و سطح عمومی قیمت‌ها رشد چند برابری داشته‌اند و رشد نرخ تورم پیوسته صعودی بوده به طوری که تورم‌های دو رقمی همواره آزار دهنده می‌باشد اما در هیچ یک از دوران‌ها ایران با تورم‌های بسیار بالا (ابرتورم) مثل برزیل،  آرژانتین و زیمباوه مواجه نبوده است.
از طرفی به دلیل وجود نوسانات زیادی که متغیرهای کلان اقتصادی ایران دارند موفقیت این طرح مستلزم بسترسازی‌های مناسب اقتصادی قبل از اجرای طرح می‌باشد. هر چند ایران دارای برنامه‌های عمرانی (قبل از انقلاب) و توسعه (بعد از انقلاب) می‌باشد، اما اکثر این طرح‌ها رشد اقتصادی پیش‌بینی شده در سند طرح را محقق نساخته است.

همچنین به دلیل بالا بودن قدرت قیمت‌گذاری عوامل اقتصادی در ایران با حذف صفرها بسیاری از قیمت‌ها مضربی از این تعداد صفرها نیستند، مثلا به هنگام حذف سه صفر از پول ملی، عمده قیمت‌ها مضربی از ۱۰۰۰ نیستند و لذا کالاهای ۲۵۰۰ یا ۳۷۵۰ ریالی که باید ۲٫۵و ۳٫۷۵ریال قیمت‌گذاری شوند با مشکل گرد کردن اعداد مواجه می‌شوند که با توجه به قدرت اقتصادی در قیمت گذاری، قیمت‌ها به سمت بالا گرد خواهند شد.
پیشنهاد می‌‌شود قبل از اجرای سیاست صفرزدایی در کشور که می‌تواند به نتایج مثبت و خوبی منجر شود، باید اقدامات ذیل را انجام داد که برخی از آنها پیش‌شرط بسیاری از فعالیت‌های اصلاحی است:
۱)ایجاد فضای رقابتی و عمیق کردن بازارها
۲) محدود کردن قدرت قیمت‌گذاری عوامل اقتصادی
۳) انضباط و شفافیت در بودجه دولت و رفتار مالی دولت
۴) اصلاح نظام مالیاتی و کاهش وابستگی اقتصاد کشور و بودجه دولت به درآمد نفت
۵) محدود کردن فعالیت‌های نامولد و تثبیت نسبت مبادلات مرتبط و نامرتبط با تولید ناخالص داخلی
۶) ایجاد نظام مدیریت اصلاح قیمت و نظارت بر تغییرات قیمت
۷) نظارت بر اعطای اعتبار و بازدریافت وام‌های معوقه
۸) انضباط پولی
سازمان حمایت در پایان این گزارش تصریح کرد: این اقدامات پیش شرط بسیاری از اقدامات اصلاحی به شمار می‌روند و تا زمانی که در مورد آنها فکری نشود نمی‌توان به موفقیت هر نوع اصلاحاتی امیدوار بود.

کدال:

 

#غشهداب طی شفاف سازی اعلام کرده است کاهش قیمت گوجه فرنگی به نسبت رب گوجه فرنگی باعث افزایش ۱۸۳ درصدی خالص درامد این شرکت شده است.

# تاپیکو:
سهام شرکت شیمی بافت (زیرمجموعه #وپترو)، پس از اتمام فرایند ادغام تا پایان شهریور ماه در بازار فرابورس عرضه می شود.
پتروشیمی مروارید و لاستیک یزد (شرکتهای وابسته تاپیکو) در بازار فرابورس پذیرش شده اند و امسال عرضه می شوند.

#های_وب

خبر افزایش سرمایه ۳۰% از محل انباشته … گزارش توجیهی هیئت مدیره به منظور پیشنهادافزایش سرمایه از مبلغ ۴,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال به مبلغ ۵,۲۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال از محل سود انباشته به منظور اصلاح ساختار مالی که در تاریخ ۱۳۹۸/۰۵/۲۸ به تصویب هیئت مدیره رسیده و جهت اظهارنظر به حسابرس و بازرس قانونی ارسال شده

شفاف سازی #بفجر در خصوص افزایش ۲۰۹ میلیارد ریالی سود سال ۹۷

#گزارش_بازار
چهارشنبه ۱۳۹۸/۰۵/۳۰

در معاملات امروز بورس تهران شاخص کل رشد حدود ۳۲۰۰ واحدی را تجربه کرد و همراستا با آن شاخص هم وزن نیز بیش از ۱۶۰۰واحد رشد کرد. رشد خوب شاخص کل در معاملات امروز و فراتر رفتن از محدوده ۲۶۶ هزار واحد، از دید تکنیکالیست ها نوید این امر را می دهد که کم و بیش این روند رشد تا محدوده ۳۰۰ هزار واحد ادامه خواهد داشت.
رشد این روزهای بازار سرمایه در حالی اتفاق افتاده است که در حوزه سیاسی خبرهای خاصی به گوش نمی رسد و بیش از هر عاملی سکون و رکود بازارهای رقیب موجب تزریق نقدینگی به بازار سرمایه شده است به طوری که در معاملات امروز شاهد عبور ارزش معاملات بورس و فرابورس از ۲۱۰۰ میلیارد تومان بودیم. رکود بازار رقیب اگر توام با بهبود وضعیت بازارهای جهانی شود می تواند روزهای بهتری را برای بورس تهران به ارمغان بیاورد اما همانطور که شاهد هستیم جنگ تجاری چین و آمریکا و پیش بینی و هشدار اقتصاددانان از حاکم شدن رکود بر اقتصاد جهانی باعث شده است تا در این حوزه شاهد افت قیمت کامودیتی ها باشیم – قیمت روی تا محدود ۲۲۵۰ دلار و قیمت مس تا حوالی ۵۷۵۰ دلار کاهش یافت- که همین امر می تواند معاملات سرمایه گذاران با احتیاط بیشتری همراه کند. اما با همین قیمت های جهانی شرکت های بزرگ کامودیتی محور که اغلب از شرکت های بنیادی بازار محسوب می شوند می توانند برای سال جاری سودآوری خوبی را به همراه داشته باشند. اما همانطور که گفته شد در در بعد سیاسی هنوز اتفاقات مشخصی رخ نداده است همچنان شاهد خط و نشان کشیدن ایران و آمریکا برای همدیگر هستیم. در بعد جهانی نیز آمریکا فعلا معافیت هواوی را برای یک دوره ۹۰ روزه دیگر تمدید که می تواند خبر خوبی برای بازارهای جهانی باشد اما در سوی دیگر ترامپ در خبری اعلام کرده است که مجبور است با چین در تجارت مقابله کند حتی اگر در کوتاه مدت باعث آسیب به اقتصاد آمریکا شود چون پکن دهه هاست سر واشنگتن را کلاه می گذارد. روی هم رفته به نظر می رسد طرف های دعوا با آمریکا –ایرن، چین، کره شمالی و …- به این زودی ها به نتیجه مشخصی در خصوص موارد اختلاف برانگیز دست نیابند و کم و بیش شاهد ادامه روند فعلی باشیم.
در بازارهای موازی همانطور که گفته شد شاهد رکود هستیم به طوری که رئیس بانک مرکزی اعلام کرده است در ماه های آتی کاهش قیمت مسکن را شاهد خواهیم بود. از سوی دیگر در بازار ارز و سکه نیز قیمت ها در حال در جا زدن هست به طوری که دلار در محدوده ۱۱۶۰۰ تومان و سکه نیز حوالی ۴۲۰۰۰۰۰ تومان در حال نوسان می باشند. در بازارهای جهانی نیز نفت پس از افت تا محدوده ۵۷ دلار توانست روند افزایشی به خود بگیرد و اکنون شاهد رشد قیمت آن به بیش از ۶۱ دلار هستیم.
اما فارغ از موارد گفته شده، با فرا رسیدن موعد انتشار گزارش های ماهانه در هفته آتی می توان به ادامه روند فعلی بازار سرمایه امیدوار بود زیرا انتظار می رود از سوی شرکت هایی همچون فولاد، فملی، کگل و… گزارش هایی خوبی را شاهد باشیم و از آنجایی که این شرکت ها تاثیر بسزایی در کاهش و افزایش شاخص دارند به نظر می رسد رشد شاخص کل با گزارش های خوب این شرکت ها ادامه دار باشد. در مجموع به نظر می رسد هفته آتی روند رو به رشد شاخص کل ادامه داشته باشد و در عین حال نیز گزارش های ماهانه خوبی را از سوی شرکت های بنیادی باشیم.

تحلیل شاخص کل:

شاخص با عبور از محدوده ۲۶۶هزار هدف ۳۰۰هزار واحد را در پیش دارد.و در روزهای اتی شاهد بازاری پرتقاضا همراه با ورود نقدینگی مجدد خواهیم بود.

7

 

#ممسنی:

سهم همبستگی واضحی با #کازرو که هم گروهی خود می باشد رادارد،و دور از انتظار نیست که مسیر آن را طی کند ،خرید محدوده ۳۲۰باحدضرر۳۰۰واهداف ۴۵۰-۵۲۰-۷۰۰٫تارگت اصلی باشکست ۴۵۰تومان

1 7

#واحیا:

سهم نسبت به هم گروهی های خود عقب ماندگی دارد و طی یکسال درگیر شکست خط روند ترسیمی بوده ،اکنون فنر سهم جمع شده واماده استارت می باشد.دوستانی که خرید نداشتند میتونند طی دومرحله ۳۹۰۰-۴۰۰۰خرید داشته باشند،استارت تارگت اصلی باشکست مقاومت ۴۶۰۰می باشد.

2 6

#سخواف:

همانطور که مشاهده می کنید پس از یک رشد ۶۰درصدی در همین یکماهه اخیر به سقف ۴۸۰واکنش منفی نشان داد و حدود دوهفته ای از لحاظ زمانی اصلاح صورت گرفت با توجه به حمایت حقوقی سهم تارگت ۷۰۰تومان برای سهم قابل دستیابی می باشددوستان در دو مرحله ۴۳۰و ۴۰۰تومان میتوانند خرید انجام دهند باحدضرر۳۸۵

3 4

#خکاوه
به خوبی تونسته از یه روند خنثی ۱۱ ساله خارج بشه و سقف سال ۹۴ رو بشکند

بتواند بالای ۳۳۰ تومن تثبیت شود بازدهی ۱۰۰ الی ۲۰۰ درصدی به همراه خواهد داشت

خرید بعد از شکست ۳۳۰ کم ریسک تر است.همچنین نکته مثبت دیگر سهم خبر افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی ها رادر دستور کار قرارداده است.

4 4

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *