فرو ریختن بازارهای بورس عربستان پس از سقوط پهپاد آمریکایی :

Untitled 4

پس از سقوط پهپاد آمریکایی توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بازارهای بورس کشورهای عربی به ویژه عربستان فرو ریخت و تقریباً همه سهام‌های بانکی این کشور با کاهش شدید مواجه شدند.

اجماع اعضای اوپک برای برگزاری اجلاس در اول جولای:

 

Untitled

پس از پیشنهاد تاریخ‌های متفاوت و کشمکش های فراوان برای زمان برگزاری نشست صد و هفتاد و ششم اوپک، سرانجام ۱۴ عضو این سازمان با برگزاری این نشست در اول جولای در وین اتریش موافقت کردند.

۱۴ عضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت اوپک با تغییر زمان برگزاری یکصد و هفتاد و ششمین نشست این سازمان از ۲۵ و ۲۶ جولای (چهارم و پنجم تیر) به یکم و دوم جولای (دهم و یازدهم تیر) موافقت کردند.

یکصد و هفتاد و ششمین نشست اوپک یکم ژوئیه و نشست با متحدان غیراوپکی دوم جولای برگزار می‌شود که در آن درباره تمدید توافق کاهش تولید نفت تصمیم گیری خواهد شد..

 

ادامه خرید گاز مایع ایران توسط چین با وجود تحریم ها:

چین با وجود اعمال تحریم‌های کامل نفتی آمریکا علیه ایران همچنان به خرید گاز مایع ” LPG” ایران ادامه میدهد.

چین حدود یک پنجم از کل گاز مایع مصرفی خود را از آمریکا وارد می‌کند اما پس از جنگ تجاری اخیر ترامپ علیه چین و اقدام تلافی جویانه دولت چین از آگوست سال گذشته در اعمال ۲۵ درصد تعرفه روی گاز مایع وارداتی از آمریکا، خریداران گاز مایع چینی به سمت ایران آمدند.

آمارها حاکی است تا ماه آوریل سال جاری و یک ماه مانده به زمان عدم تمدید معافیت‌های خریداران محصولات نفتی ایران از سوی دولت ترامپ، خریداران چینی گاز مایع نزدیک به یک سوم گاز مایع وارداتی خود را از ایران خریداری می‌کردند.

حتی پس از عدم تمدید معافیت‌های خریداران نفت ایران، برخی شرکت‌های چینی همچنان به خرید گاز مایع از ایران ادامه می‌دهند.

بر اساس اطلاعات ردیابی کشتی‌ها از سوی شرکت فرانسوی “Kpler SAS” از ماه می سال جاری دستکم ۵ محموله سوپر نفتکش بزرگ حاوی گاز مایع از بنادر ایران به سمت بنادر چینی بارگیری شده‌اند.
ارزش حدودی این پنج محموله بارگیری شده از ایران به چین را حدود ۱۰۰ میلیون دلار تخمین زده شده است.

ایلیا نیکلائو تحلیلگر شرکت فرانسوی “Kpler SAS” در این باره به بلومبرگ گفت:” ایرانی‌ها شروع به استفاده از تکنیک‌های مختلفی برای مخفی کردن فعالیت‌های خود کرده‌اند.
از جمله تعویض فرستنده‌ها و همچنین ارسال عمدی سیگنال‌های اشتباه برای مقاصد محموله‌ها و نیز نشان دادن اسناد بارگیری جعلی از مبدا قطر، عربستان یا امارات متحده عربی.”

وضعیت مخدوش و درهم خریداران گاز مایع چینی نشانی از سیاست تهاجمی تجاری و خارجی دولت ترامپ و تاثیرات آن در ایجاد اختلال در جریان عادی تجارت جهانی است.

توافق اروپایی‌ها با ایران بر سر یک برنامه زمانی برای تسهیل تجارت:

گاردین گزارش داد، اتحادیه اروپا هفته گذشته با برنامه زمانبندی منتشر نشده‌ای درباره تسهیل روابط تجاری کشورهای اروپایی با ایران موافقت کرده است.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا:تمرکز ما بر حفظ اجرای کامل برجام و انتفاع اقتصادی مردم (ایران) از این توافق است.

موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا فردا برای مذاکراتی درباره ایران و برجام به آمریکا می رود!

اتحادیه اروپا امروز اولتیماتوم ۶۰ روزه ایران را بررسی می‌کند:

وزرای امور خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا در نشستی که امروز دوشنبه در لوکزامبورگ برگزار می‌شود، تحولات منطقه از جمله فرصت ۶۰ روزه ایران را مورد بررسی قرار خواهند داد.

پیشبینی بانک جهانی:
فشار تحریم‌ها بر اقتصاد ایران سال آینده تخلیه می‌شود
بانک جهانی پیش بینی کرده است که اثر تحریم ها بر اقتصاد ایران در سال آینده تخلیه شود و اقتصاد ایران در این سال از رکود خارج شود.این نهاد بین المللی رشد اقتصادی ایران در سال جاری را منفی ۴٫۵ درصد پیش بینی کرده و انتظار دارد اقتصاد ایران در سال آینده از رکود خارج شده و رشد اقتصادی ۰٫۹ درصد را تجربه کند.

 

 

شمخانی: تصمیم برجامی ایران مرحله به مرحله و با جدیت ادامه می‌یابد:

دبیر شورای عالی امنیت ملی در گفت‌وگو با اسپوتنیک:
🔹اقداماتی که در برجام به صورت مرحله‌ای در حال انجام است در گام‌های اعلام شده در بیانیه شورای عالی امنیت ملی ایران با جدیت دنبال خواهد شد.
🔹به طور قطع جمهوری اسلامی ایران نمی‌تواند قبول کند که برجام یک مسیر یک طرفه باشد.
🔹آمریکا باید به نقطه ابتدایی برگردد و خطاهای خود را جبران کند این روند نیاز به میانجی ندارد.
🔹در صورتی که برآورد بخش دفاعی ایران در برگیرنده نیاز یگان‌های پدافندی ما به سامانه «اس-۴۰۰» باشد، حتما با دوستان خود در روسیه گفت‌وگو و تصمیم گیری می‌کنیم.
🔹ایران به درخواست دولت قانونی سوریه و برای کمک به نیروهای مسلح این کشور برای مقابله با تروریسم در سوریه حضور پیدا کرد.
🔹حضور ایران در سوریه هزینه اقتصادی بسیار اندکی داشته است که قابل مقایسه با حضور بی حاصل ۷ تریلیون دلاری آمریکا در منطقه ندارد.
🔹نقش ما در سوریه مستشاری و آموزشی است و نیروهایمان مانند نظامیان آمریکا نیازمند کوله پشتی‌های پر از آدامس و شکلات و آب معدنی و غذاهای جیره‌ای نیستند. کوله پشتی نیروهای ایرانی لبریز از اراده و ایمان است.
🔹کشوری که باید سوریه را ترک کند آمریکاست، چون اصل حضورش در سوریه غیر قانونی و نامشروع است.
🔹ایران و آمریکا به جنگ نمی‌رسند، چون دلیلی ندارد جنگی رخ دهد.

 

Untitled 1
ترامپ امروز در مراسمی اورلاندو اعلام میکند که آماده دور دوم ریاست جمهوری خود است … برخی مردم در محل سخنرانی حدود ۹ ساعت است که منتظر ورود ترامپ بوده و از طرفداران جدی وی هستند

از نظر اقتصادی و اشتغال، وضعیت مطلوب است … تویت امروز #ترامپ نیز وضعیت بازار بورس را تغییر داده و شاخصها صعودی است … داوجونز ۳۴۴+ واحد (۱٫۳%+) جهش دارد و از زمان انتخاب ترامپ ۱۴۷%+⏫ بالا رفته که نسبت به دکس آلمان (۱۱۹%+)، فوق العاده است

دموکراتها البته بیکار نیستند … عبور ایران از مرز مجاز غنی سازی در توافق هسته ای، هم از نظر تناژ و هم عیار، بهانه ای به دست آنها داده تا از ترامپ بخواهند سیاست آمریکا در خصوص ایران را برای طرفداران خود شفاف سازی کند … آمریکا گفته که ۱۰۰۰ سرباز جدید در واکنش به اقدام ایران به عبور از مرز غنی سازی به خاورمیانه خواهد فرستاد، اما از شفاف سازی سیاست، حداقل تا این لحظه فعلا خبری نیست

به نظر میرسد تنها سیاست موجود آمریکا، فشار حداکثری و پرهیز از درگیری نظامی باشد 👈 آقای شومر گفت که عدم تعیین استراتژی در مقابله با ایران باعث شده تا حتی اوپک از تعیین سهمیه تولید ناتوان باشند.
#مس چشم انداز صنعت مس با خبر مذاکره تجاری مجدد آمریکا و چین و امید به کاهش تنش #جنگ_تجاری باز شده است

صندوق ETF مس در بورس لندن امروز یک جهش ۳٫۴۳%+⏫ کرده و به بالاترین سطح یکماه اخیر رسید! شاخص بالاتر از میانگین متحرک ۲۰، ۵۰ و ۱۰۰ روزه قرار دارد و حاوی اخبار بسیار خوب طی روزهای آینده برای سرمایه گذاران است

سایر اخبار:
🔹با اعتصاب ۳۴۰۰ نفر از کارکنان معدن Chuquicamata شرکت کودکلو از روز جمعه، تولید این معدن به نصف کاهش یافته است!👈 تولید روزانه این معدن ۸۴ هزار تن کنسانتره در روز بوده که سهمی ۲۴% از تولید کودلکو دارد
🔹مس بعلاوه از تضعیف #دلار ناشی از انتظار کاهش #بهره سود میبرد و شاهد رشد تقاضا خواهد بود … تویت ترامپ در خصوص بانک مرکزی اروپا و لزوم اقدام مشابه توسط فدرال رزرو عامل افزایش امید کاهش بهره دلار توسط فدرال رزرو شده است.

 

تغییر هفتگی موجودی انبارهای دنیا:

Untitled 2

 

#آلومینیم کاهش ۸٫۳%-🔻 موجودی گمرک چین، ۱۱%-🔻 موجودی انبارهای شانگهای و ۱%-🔻موجودی انبارهای LME لندن👍🏻

#مس کاهش ۱۵٫۶%-🔻 موجودی انبارهای شانگهای، ۵٫۱%-🔻 موجودی گمرکات چین، ۰٫۹%-🔻موجودی انبارهای آمریکا و رشد ۱٫۶%+ موجودی انبارهای LME

#روی کاهش ۱٫۴%- موجودی انبارهای LME لندن همزمان با جهش ۳۴% انبارهای شانگهای و ۱۲٫۴%+ گمرکات چین ⚠️

#آربیتراژ دریچه قیمت بورسهای لندن-شانگهای در خصوص #روی باز و مثبت ۴۳٫۳$+ است که محرک واردات چین و خالی شدن موجودی انبارهای گمرکات و شانگهای خواهد بود.

خلاصه بازار فلزات چین و لندن:

4b2af76a 7536 11e9 933d 71f872cf659b image hires 101115

خلاصه ی عملکرد بازار فلزات #چین SHFE در هفته ی گذشته ۱۸ تا ۲۱ ژوئن ۲۰۱۹:

مس: در قیمت ۶۶۷۴ دلار در هر تن باز و با ۶۷۹۰ دلار بسته شد. بیشینه ی قیمتی ۶۸۳۶ دلار بود و روند هفتگی بازار صعودی بود.
آلومینیوم: در قیمت ۱۹۹۹ دلار در هر تن باز و در قیمت ۱۹۹۴ دلار بسته شد. بیشینه ی قیمتی ۲۰۱۹ دلار و روند هفتگی بازار ابتدا صعودی سپس نزولی بود.
روی: در قیمت ۲۸۷۵ دلار در هر تن باز و با ۲۸۱۹ دلار بسته شد. بیشینه ی قیمتی ۲۳۶۶ دلار بود و روند هفتگی بازار صعودی سپس نزولی بود.
نیکل: در قیمت ۱۴۲۸۳ دلار در هر تن باز و با ۱۴۲۴۸ دلار بسته شد. بیشینه ی قیمتی ۱۴۵۳۹ دلار بود و روند هفتگی بازار ابتدا صعودی سپس نزولی بود.
قلع: در قیمت ۲۰۹۰۰ دلار در هر تن باز و با ۲۰۹۱۳ دلار بسته شد. بیشینه ی قیمتی ۲۱۰۱۳ دلار بود و روند هفتگی بازار رنج بود.
سرب: در قیمت ۲۳۲۶ دلار در هر تن باز و با ۲۳۱۴ دلار بسته شد. بیشینه ی قیمتی ۲۳۶۶ دلار بود و روند هفتگی بازار ابتدا صعودی سپس نزولی بود.

خلاصه ی عملکرد بازار فلزات #لندن LME در هفته ی گذشته ۱۷ تا ۲۰ ژوئن ۲۰۱۹:

مس: در قیمت ۵۷۵۵.۵ دلار در هر تن باز و با ۵۹۶۰ دلار بسته شد. بیشینه ی قیمتی ۵۹۶۰ دلار بود و روند هفتگی صعودی بود.
آلومینیوم: در قیمت ۱۷۱۹ دلار در هر تن باز و در قیمت ۱۷۷۷ دلار بسته شد. بیشینه ی قیمتی ۱۷۷۷ دلار و روند بازار صعودی بود.
روی: در قیمت ۲۵۴۸.۵ دلار در هر تن باز و با ۲۵۸۵ دلار بسته شد. بیشینه ی قیمتی ۲۶۰۷ دلار بود و روند هفتگی بازار ابتدا صعودی و سپس نزولی بود.
نیکل: در قیمت ۱۱۷۴۰ دلار در هر تن باز و با ۱۲۲۴۰ دلار بسته شد. بیشینه ی قیمتی ۱۲۲۴۰ دلار بود و روند هفتگی صعودی بود.
قلع: در قیمت ۱۹۰۷۵ دلار در هر تن باز و با ۱۹۳۷۵ دلار بسته شد. بیشینه ی قیمتی ۱۹۳۷۵ دلار بود و روند هفتگی ابتدا نزولی سپس صعودی بود.
سرب: در قیمت ۱۸۷۴ دلار در هر تن باز و با ۱۹۱۵ دلار بسته شد. بیشینه ی قیمتی ۱۹۱۵ دلار بود و روند هفتگی بازار صعودی بود.

شاخص دلار در روز جمعه (۱۴ ژوئن) پیش از دیدار فدرال رزرو در این هفته و با تشویق داده خورده فروشی ایالات متحده برای ماه می که‌موجب کاهش نگرانی در رابطه با رشد کم‌سرعت اتقصاد آمریکا شد، افزایش یافت.

با داده های ضعیف تولیدات سرمایه گذاری از چین، فلزات پایه LME (بازار لندن) به جز نیکل، در روز جمعه (۱۴ ژوئن) به همراه بیشترین ضرر ۱.۶ درصدی آلومینیم، پایین تر بسته شدند.
سرب و مس ۱٪ کاهش یافتند، روی ۰.۸٪ پایین آمد و قلع ۰.۶٪ کاهش یافت.

فلزات پایه SHFE (بازار چین) در روز جمعه کمتر معامله شدند. روی ۰.۹٪ کاهش یافت، مس -۰.۸٪ بسته شد، آلومینیم ۰.۵٪ کاهش یافت، سرب و قلع ۰.۳٪ کاهش یافتند.

 

وزارت بازرگانی ایالات متحده در روز جمعه (۱۴ ژوئن) اعلام کرد، خورده فروشی در ماه می ۰.۵٪ افزایش یافته است، که با خرید وسایل نقلیه قوی رو به رو شده است.

در چین، رشد تولیدات صنعتی در ماه می بیش از کاهش ۵ درصدی ۱۷ ساله، کاهش یافت، که بسیار کمتر از انتظارات است در حالی که سرمایه گذاری ثابت دارایی نیز کمتر از میزان مورد انتظار ژانویه-می رشد کرد.

قیمت های نفت در روز‌ جمعه (۱۴ ژوئن) پس از اینکه حمله اخیر به دو‌ تانکر نفتکش در خلیج‌ عمان در این هفته موجب افزایش نگرانی ها در رابطه با احتمال اختلال عرضه شد، بالا رفت.
خدمات برق ژنرال الکتریک‌ بیکر هافز در روز جمعه اعلام کرد، متخصصان ایالات متحده در این هفته تا ۱۴ ژوئن، واحد نفتی را تا ۷۸۸ کاهش دادند که هنوز کمترین میزان از فوریه ۲۰۱۸ است.

شاخص دلار آمریکا در روز دوشنبه (۱۷ژوئن) اندکی‌ تغییر کرد زیرا سرمایه گذاران این هفته در انتظار دیدار فدرال رزرو بودند.

فلزات پایه LME(بازار لندن) در روز دوشنبه (۱۷ ژوئن) متغیر بسته شد. مس و روی نزدیک ۰.۸٪ افزایش یافتند، سرب ۰.۵٪ رشد کرد و آلومینیم بالا آمد، در حالی که نیکل ۱.۳٪ افت کرد و قلع ۱.۶٪ کاهش یافت.
فلزات پایه SHFE (بازار چین) شب گذشته مشابه (با بازار لندن) عمل کرد. سرب نزدیک ۱٪ افزایش یافت، روی ۰.۷٪ به دست آورد و مس ۰.۳٪ بالا رفت در حالی که آلومینیم ثابت ماند. نیکل ۱.۳٪ کاهش یافت و قلع ۰.۵٪ افت کرد.
cerns of slower worldwide oil demand.
قیمت های نفت در روز دوشنبه (۱۷ ژوئن) کاهش یافت زیرا داده های ضعیف اقتصادی موجب نگرانی از کاهش تقاضای نفت در جهان شده است.
انتظار طولانی مدت سهام شانگهای-لندن در‌‌ روز دوشنبه (۱۷ ژوئن) راه‌اندازی شد. کارخانه‌های لیست شده در بریتانیا می‌توانند در چین بفروشند و کارخانه‌های لیست‌شده شانگهای همچنین قادر به جمع‌آوری بودجه‌های جدید از بازار لندن هستند.

شاخص دلار آمریکا در روز سه شنبه (۱۸ژوئن) افزایش یافت، بعد از کاهش یورو به علت اینکه مایریو دراگی رئیس بانک مرکزی اروپا گفت سیاست گذاران تحرک‌ بیشتری را فراهم‌ می کنند اگر تورم افزایش نیابد.

کمیته فدرال بازار آزاد نشست دو روزه خود را روز سه شنبه (۱۸ژوئن) آغاز کرد، و یک بیانیه و پروژه اقتصادی در پایان جلسه چهارشنبه صادر خواهد کرد.

بعد از مکالمه تلفنی “بسیار خوب” میان رئیس جمهور آمریکا و همتای چینی او زی جینپینگ در شب سه شنبه (۱۸ ژوئن)، فلزات پایه LME (بازار لندن) و SHFE (بازار چین)در سراسر هیئت بالاتر معامله شدند.
ترامپ و زی همچنین هفته بعد در نشست G20 در ژاپن دیدار خواهند کرد، و‌‌ تیم هر دو طرف مذاکرات را در نشست آغاز خواهندکرد، در حالی که امید برای پیمان تجاری میان آمریکا و چین و تقویت بازار تازه شده است.

سرب و‌ مس LME (بازار لندن) ۱.۸٪ افزایش یافتند، روی، قلع و نیکل ۱.۶٪ پیشرفت کردند و آلومینیم ۱.۱٪ در روز سه شنبه (۱۸ ژوئن) به دست آورد. نیکل SHFE (بازار چین) ۱.۶٪ بالا رفت، مس ۱.۴٪ رشد کرد، روی ۱.۳٪ افزایش یافت، سرب ۰.۸٪ به دست آورد و آلومینیم شب گذشته ۰.۶٪ پیشرفت کرد.

خوشبینی تجارت میان آمریکا و چین با تنش ها در خاورمیانه بعد از حمله تانکر در هفته گذشته برنامه آمریکا برای ارسال نیروهای بیشتر به خاورمیانه، قیمت های نفت را در روز سه شنبه (۱۸ ژوئن ) افزایش داد.

موسسه آمریکایی نفت (API) روز سه شنبه (۱۸ ژوئن) گزارش داد که در هفته منتهی به ۱۴ ژوئن، پس از افزایش ۴٫۸۵ میلیون بشکه در هفته گذشته، در ذخایر نفت خام ایالات متحده ۸۱۲،۰۰۰ بشکه کاهش یافت.

دلار آمریکا در روز چهارشنبه (۱۹ ژوئن) پس از اینکه فدرال رزرو آمریکا نرخ بهره را بدون تغییر رها کرد، کاهش یافت، اما در را برای احتمال کاهش نرخ در آینده نزدیک باز کرد.

ز چهارشنبه (۱۹ ژوئن) با بیشترین ضرر ۲٪ در روی، متغیر بسته شدند. قلع ۱.۱٪ افت کرد، مس ۱٪ کاهش یافت و‌ سرب ۰.۸٪ پایین آمد در حالی که آلومینیم نزدیک ۱٪ بالا رفت و نیکل ۱.۴٪ افزایش یافت.
فلزات پایه SHFE (بازار چین) نیز به همین منوال شب گذشته معامله شدند. روی ۱.۲٪ کاهش یافت، سرب ۰.۶٪ کم‌ شد، مس ۰.۳٪ از دست داد و قلع ۰.۱٪ پایین آمد در حالی که آلومینیم و نیکل ۰.۴٪ افزایش یافتند.

بانک‌مرکزی ایالات متحده برای آخرین نشست پولی-سیاسی خود کلمه ی “بیمار” را بیان کرد و گفت: “مناسب عمل کنید” برای حفظ اقتصاد.

اداره اطلاعات انرژی (EIA) در روز چهارشنبه (۱۹ژوئن) اعلام کرد، ذخایر نفت خام ایالات متحده ۳.۱ میلیون بشکه در هفته منتهی به ۱۴ ژوئن کاهش یافت، در مقایسه با انتظار تحلیل‌گران برای رسیدن به ۱.۵ میلیون بشکه.

شاخص‌ دلار آمریکا کاهش شدید خود را در روز پنج‌شنبه (۲۰ ژوئن) با ادامه عکس العمل بازار به تصمیم فدرال رزرو در روز چهارشنبه (۱۹ ژوئن) مبنی بر آمادگی کاهش نرخ بهره در ماه آینده، تمدید کرد.

فلزات پایه LME (بازار لندن) روز پنج شنبه (۲۰ ژوئن) با بیشترین سود ۱.۷٪نیکل بالاتر بسته شدند. مس ۱.۳٪ پیش‌رفت کرد، قلع ۰.۷٪ بالا رفت، آلومینیم ۰.۲٪ به دست آورد، سرب وروی ۰.۱٪ افزایش یافت.
اگرچه، فلزات پایه SHFE (بازار چین) جز قلع، شب گذشته پایین تر معامله شدند.
روی ۰.۸٪ کاهش یافت، آلومینیم ۰.۴٪ پایین آمد، نیکل و سرب ۰.۳٪ کاهش یافتند و مس کاهش یافت.

با توجه به تنش‌های تجارت جهانی و خطر رو به رشد خسارت مخرب بازار برکسیت و در پی لحن شدید فدرال، بانک انگلیس روز پنج‌شنبه (۲۰ ژوئن) نرخ‌های بهره را بدون تغییر قرار داد اما پیش بینی رشد برای اقتصاد بریتانیا را در سه ماه دوم سال ۲۰۱۹ کاهش داد.

قیمت نفت پس از اینکه یک هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی توسط ایران در تنگه هرمز تیراندازی شد، کاهش بافت.

اخبار داخلی

تعمیق موج اصلاحی سهام / ابعاد منفی ماجرای پایش ریسک:

روندی اصلاحی که از ابتدای این هفته در بازار پدیدار شد طی معاملات امروز شدت بیشتری گرفت. به طوری که نماگر اصلی بازار حدود یک درصد کاهش یافت و در عین حال، فشار شدید عرضه در نمادهای کوچک‌تر موجب عقب‌نشینی ۱.۵ درصدی شاخص هم‌وزن شد.

در این فضای اصلاحی برخی از فعالان بازار اجرای دستورالعمل پایش ریسک را عامل تشدیدکننده عرضه‌هایی عنوان کردند که از روز گذشته در بازار ظهور ناگهانی یافت. این در حالی است که برخی اصلاح قیمت را به دلیل ماهیت روند شاخص و رشدهای سریع اخیر لازم می‌دانند و طرح چنین موضوعاتی را یافتن بهانه برای عرضه ارزیابی می‌کنند.

#فولاد #ایران
شرکتهای فولادساز ایران در ماه گذشته موفق به دریافت بیش از ۱۰۰ هزار تن سفارش صادراتی #اسلب از چین شده اند و روند تقاضا صعودی است! 👈قیمت اسلب صادراتی ایران در بنادر چین حدود ۴۰۸٫۷$ است که شامل ۱۳% مالیات بر ارزش افزوده بوده و با توجه به کیفیت بالا، وضعیت بهتری از اسلب برزیل (۳۸۳$) دارد

جهت اطلاع، در سال جاری چین اقدام به راه اندازی ۱۳ واحد تولید ورق گرم فولاد HRC به ظرفیت ۳۱+ میلیون تن میکند که نیازمند اسلب بوده و با توجه به محدودیتهای تولید فولاد چین (کاهش ظرفیت مازاد) و قیمتهای بالای سنگ آهن، برخی مصرف کنندگان اقدام به واردات اسلب به چین از مبدا ایران کرده اند که یک فرصت فوق العاده است

شرکتهای فولادساز بزرگ کشور از جمله فولاد هرمزگان #هرمز ، فولاد خوزستان #فخوز و مبارکه #فولاد از این موضوع سیگنال مثبت میگیرند.

 

 

عرضه ۴.۵ میلیارد یورو ارز صادراتی در سامانه نیما:
یورو
چهار میلیارد و ۵۶۴ میلیون یورو از ابتدای امسال تا ۲۸ خرداد در سامانه نیما عرضه شده که برای تامین کالاهای وارداتی مورد نیاز کشور اختصاص یافته است.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) به نقل از ایرنا، روند عرضه ارز صادراتی در سامانه نیما صعودی بوده و بررسی‌ها نشان می‌دهد که در هفته‌های اخیر و پس از اعلام سیاست‌های جدید بانک مرکزی درباره روند بازگشت ارز، میزان ارز عرضه شده در سامانه نیما افزایش یافته است.

سامانه نیما از سال گذشته پس از تعدیل سیاست‌های ارزی دولت به عنوان مرجع تعیین نرخ خرید و فروش حواله‌های ارزی تعیین شد و صادرکنندگان و واردکنندگان باید معاملات ارزی خود را در بستر این سامانه به ثبت برسانند.

 

تایرهای تولید داخل ۲۲درصد گران شدند:

اگرچه روز گذشته برخی رسانه‌ها به اشتباه خبر از عدم موافقت سازمان حمایت با افزایش قیمت تایرهای داخلی دادند اما معاون امور صنایع وزارت صمت در نامه‌ای خطاب به مدیرعامل سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان مهر تایید بر تفاهم اخیر انجمن صنعت تایر و مسئولان دولتی در جلسات سی‌ونهم و چهلم ستاد تنظیم بازار زد و از او خواست تا دستور اصلاح قیمت تایرهای تولید داخل را مطابق صورت‌جلسه اعضای انجمن صنعت تایر که برای افزایش ۲۲درصدی قیمت‌ها به اجماع رسیده بودند، صادر کند.

قیمت جدید سیمان این هفته اعلام می‌شود:

شیخان دبیر انجمن سیمان: طرح افزایش قیمتی را به وزارت صنعت داده‌ایم. این گزارش حسابرسی شده هزینه‌ها با توجه به افزایش قیمت ارزی درسال‌های ۹۷ وامسال بوده و وزارت صنعت احتمالا تا پایان هفته با جمع بندی هزینه‌ها قیمت نهایی را افزایش خواهد داد.

 

پیشنهادات کانون کارگزاران برای بهبود معاملات نماد های بازار :

Untitled 3

گزارش بازار روز چهارشنبه ۹۸/۰۳/۲۹:

شاخص کل با ۲۲۶۸واحد منفی

در محدوده ۲۳۴۸۷۹واحدی

ارزش معاملات بورس :۱۱۴۷میلیارد تومان

حجم معاملات:۳٫۴میلیارد برگه سهم

ارزش معاملات فرابورس:۶۷۷میلیارد تومان

حجم معاملات:۱٫۲میلیارد برگه سهم

نمادهای تاثیر گذار درشاخص:

فارس ۳۸۰واحد منفی

همراه ۲۲۳ واحد منفی

فملی ۲۰۹واحد مثبت

تاپیکو ۱۶۷ واحد مثبت

فولاد ۱۶۴ واحد منفی

شخارک ۱۵۲ واحد منفی

رمپنا ۱۱۵واحد منفی

کدال

#سهگمت و یک شفاف سازی مثبت دیگر
این شرکت اعلام کرده است که تعداد ۷،۲۷۳،۷۹۴ سهم شرکت سیمان تهران و تعداد ۱،۹۴۷،۶۳۲ سهم شرکت سیمان ایلام را به فروش رسانده و سود ناشی از آن به مبلغ ۵۳،۹۳۴ میلیون ریال در سرفصل درآمدهای غیرعملیاتی منظور نموده است.

💢عرضه اولیه #سیمرغ

♦️تاریخ عرضه:یکشنبه ۲ تیرماه

♦️حداکثر سهمیه هر کد : ۴۰۰ سهم

♦️دامنه قیمت:۵۰۰۰ الی ۵۱۰۰ ریال

🔷با توجه به عرضه ۱۳۰ میلیون سهم در فرایند عرضه اولیه و با در نظر گرفتن احتمال مشارکت نزدیک به ۴۵۰ تا ۴۷۰ هزار کد احتمالا به هر کد بین ۲۷۰ تا ۳۰۰ سهم معادل ۱۴۰ تا ۱۵۵ هزار تومان نهایتا تعلق بگیرد.

 

#بکام خرید سهام شرکت پلیمر ایساتیس قندی ابر کوه در قبال تهاتر مطالباتش از این شرکت فرعی را اعلام کرد..

#واتی

#سرمایه_گذاری_آتیه_دماوند تعداد ۱,۳۴۵,۰۰۰,۰۰۰ برگه سهم #شیران را دارا می باشد که برای شرکت هرسهم ۶۱ تومان تمام شده است و قیمت کنونی سهم ۱۲۰۰ تومان می باشد و لذا در صورت فروش این بلوک مبلغ ۱۶۱۴ میلیارد تومان گیر #واتی خواهد آمد که به ازای هر سهم ۳۵۸ تومان می شود.

 

#حریل در ۱۲ماهه تلفیقی ۱۱۳ ریال و در سود اصلی ۱۱۴ ریال محقق کرده است . سهم در ۹ ماهه ۷۷ ریال سود محقق کرده بود . سهم در ۶ ماهه با تحقق ۴۵ ریالی مواجه بوده در ۳ ماهه اول این عدد ۲۴ ریال بود. نسبت به مدت مشابه رشد ۲۰۳% سود عملیاتی و رشد ۵۰% سود خالص را دارد . باید دید درامد سرمایه گذاری ها به سود اضافه می شود یا خیر

در ۹ماهه ۱۵۰ میلیارد ریال سود عملیاتی داشته در ۱۲ماهه این عدد به ۲۳۰ میلیارد ریال رسیده است و به اندازه بیش از ۵۰% کل دوره ۹ ماهه سود عملیاتی داشته است به نظر حریل از نظر عملیاتی شرایط خوبی را در ۳ ماهه چهارم داشته است .

شاخص کل:

شاخص با افتی ۲۲۶۰واحدی در محدوده ۲۳۴۸۷۹واحدی قرارگرفت.باتوجه به اخبار های گوناگو ن طی هفته اخیر بازاری هیجانی را این روزها داریم،و در رابطه با هفته پیش رو،در صورت اصلاح   افت تا ۲۳۲۰۰۰واحد و بعد رشد مجدد همچنین باتوجه به فصل داغ مجامع  انتظار بازاری  بهتر از هفته اخیر راخواهیم داشت.

 

 

 

 

 

 

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *