اخبار خارجی

ناوشکن ماسون آمریکا عازم خلیج فارس شد:

1

بانک جهانی: فشار تحریم‌ها بر اقتصاد ایران سال آینده تخلیه می‌شود
بانک جهانی پیش بینی کرده است که اثر تحریم ها بر اقتصاد ایران در سال آینده تخلیه شود و اقتصاد ایران در این سال از رکود خارج شود.این نهاد بین المللی رشد اقتصادی ایران در سال جاری را منفی ۴٫۵ درصد پیش بینی کرده و انتظار دارد اقتصاد ایران در سال آینده از رکود خارج شده و رشد اقتصادی ۰٫۹ درصد را تجربه کند.

 

چین: هرگز با آمریکا سازش نمی‌کنیم:

 

🔘 چین در ادامه بالا گرفتن تنش ها با آمریکا اعلام کرد موضع پکن درباره جنگ تجاری همیشگی و روشن است و ضمن مخالفت قاطعانه با یکجانبه گرایی و قلدری آمریکا، هرگز در مسایل اصولی با این کشور سازش نمی کنیم.

🔘گائو فنگ سخنگوی وزارت بازرگانی چین گفت: «ما تمایلی به جنگ نداریم، ولی از جنگ تجاری هم هراسی نداریم در صورتی که آمریکا به میل خود، مدام در پی تشدید اصطکاک تجاری باشد، ما تا آخر در مقابلش ایستاده ایم همکاری باید بر اساس اصول و مذاکره باید بر پایه حداقل انجام شود».

چشم انداز مبهم بازار نفت در سال ۲۰۲۰:

1 1

با گذشت نیم دهه از پرداخت هزینه‌های پایین در پروژه‌های جدید، تصور می‌شد تولید نفت با کاهش رو به رو شود و میزان تقاضا به سبب ایجاد تحول در بازار انتقال نفت خام بالاتر رود.
به همین جهت بسیاری از شرکت‌های بزرگ نفتی بر این باورند که سال آینده میلادی، سال آنها است

شماری از تحلیلگران بر این باورند اگر قرار باشد نفت خام به مدار بشکه‌ای ۱۰۰ دلار بازگردد، این اتفاق احتمالاً در سال ۲۰۲۰ به وقوع خواهد پیوست.

اولین پیش بینی مربوط به چشم‌انداز نفت ۲۰۲۰ روز جمعه هفته گذشته توسط آژانس بین‌المللی انرژی اعلام شد.

بررسی پیش‌بینی‌های صورت گرفته توسط مشاوران از میزان تعادل عرضه و تقاضا در بازار نفت، نشان دهنده عرضه بیش از حد است.
همچنین این پیش‌بینی ها کمبود مورد انتظاری را نشان نمی‌دهد که موجبات افزایش قیمت نفت را فراهم می‌آورد.

در این خصوص مشاوران و ناظران چند مقصر را مانند بالا رفتن تولید نفت شیل، کاهش رشد اقتصاد جهانی و چشم‌انداز تشدید جنگ تجاری را بر شمرده‌اند.

راجر دیوان، یک ناظر اوپک در شرکت مشاوره اچ آی اس مارکت، میزان تعادل عرضه و تقاضا را برای ۲۰۲۰ نگران کننده توصیف کرد و افزود: «کاهش تقاضایی که ما به دنبال آن هستیم موجبات سخت‌تر شدن شرایط را فراهم خواهد کرد.»

ویژگی‌های بازار نفت شبیه یک بازار سهام است و نشانه‌های موجود از عرضه بیش از حد در سال ۲۰۲۰ حکایت دارد.

به رغم تشدید فشارها بر بازار جهانی نفت به سبب بروز بحران آلودگی در روسیه و تحریم‌های اعمال شده آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران و ونزوئلا، بهای هر بشکه نفت خام در معاملات هفته گذشته به کمتر از ۶۰ دلار در هر بشکه رسید که این رقم ۲۰ درصد نسبت به ۷۵ دلار ماه آوریل پایین تر بود.

اگر پیش‌بینی ۲۰۲۰ درست پیش رود؛ اوپک ملزم به حفظ کاهش تولید خود در مدت زمان طولانی‌تری خواهد شد تا از افزایش ذخایر نفت جهان جلوگیری کند.

اوپک و متحدانش طی چند هفته آینده در وین گرد هم می آیند تا در خصوص سیاست تولید در نیمه دوم ۲۰۱۹ تبادل نظر کنند.

گرچه آژانس بین‌المللی انرژی هنوز اولین چشم‌انداز خود را برای ۲۰۲۰ به تفصیل منتشر نکرده است ولی در دورنمای پنجساله از ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۴ پیش‌بینی شده میزان تقاضای نفت در سال آینده میلادی به ۱۰۲ میلیون بشکه در روز برسد.

میزان تولید از سوی کشورهای غیر اوپک با احتساب میعانات گازی اوپک به ۷۱ میلیون و ۹۰۰ هزار بشکه در روز افزایش می یابد.

ارقام مذکور نشان می‌دهد همچنان جای خالی ۳۰ میلیون و ۱۰۰ هزار بشکه‌ای برای اوپک بر سر جای خود باقی است که این رقم تقریباً نزدیک به میزان تولید فعلی آن به شمار می‌آید.

آژانس بین‌المللی انرژی چشم‌انداز عرضه غیر اوپک را برای ۲۰۱۹ افزایش و پیش بینی تقاضا را کاهش داده است. این مساله حاکی است چنانچه اوپک با همین سطح به تولید خود ادامه دهد، تولید نفت در ۲۰۲۰ از عرضه بیشتر خواهد شد.

 

جنگ_تجاری:

2

 

#ین ژاپن به همراه #فرانک سوییس بیشترین تاثیر مثبت را از جنگ تجاری آمریکا و چین دریافت میکنند … در مقابل دلار #استرالیا که وابستگی زیادی به قیمت و تناژ مواد معدنی صادراتی به چین دارد، بدترین عملکرد را خواهد داشت.

3
تولید اوپک در ماه گذشته = ۲۹٫۸ میلیون تن، کمترین سطح ۵ سال گذشته (آرگوس)
کاهش ۱۱ حلقه ای چاه نفت آمریکا و رسیدن به ۷۸۹ در هفته گذشته
عربستان: اوپک در تمدید تعهد کاهش عرضه نفت در نیمه دوم امسال، تردید ندارد … کشورهای نوپک نیز همراه اوپک خواهند بود
ژنرال هفتر لیبی بزودی در کاخ سفید با #ترامپ دیدار میکند.

فولاد نتایج جالب تحقیقات موسسه آکسفورد در نقش فولاد در اقتصاد جهانی

#فولاد نقطه شروع #جنگ_تجاری آمریکا با کشورها بود و رییس جمهور آمریکا اعتقاد دارد “اگر شما صنعت فولاد نداشته باشید، کشور ندارید”

اشتغال فولاد
به ازای هر ۲ شغل مستقیم در تولید فولاد، ۱۳ شغل غیر مستقیم در زنجیره ارزش ایجاد میشود
اشتغال وابسته به فولاد دنیا: ۹۶ میلیون نفر میباشد که از این رقم، ۶٫۱ میلیون نفر بصورت مستقیم در تولید فولاد فعال بوده و ۴۰٫۵ میلیون نفر در زنجیره ارزش فولاد مشغول هستند. بعلاوه ۴۹٫۳ میلیون نفر نیز در صنایع مصرف کننده فولاد دنیا فعالیت میکنند

ارزش_افزوده فولاد
جمع فروش فولادسازان: ۲٫۵ تریلیون دلار
به ازای هر ۱$ ارزش افزوده تولید فولاد، ۲٫۵$ ارزش افزوده ناشی از خرید مواد اولیه، تجهیزات، انرژی، خدمات جانبی و … ایجاد میشود
مجموع ارزش افزوده فولاد و فعالیتهای مرتبط با آن: ۲۹۰۰B$ معادل ۳٫۸% GDP دنیا … که از این رقم، ۵۰۰B$ مربوط به تولید فولاد، ۱۲۳۳B$ مربوط به زنجیره ارزش فولاد و ۱۱۷۱B$ مربوط به مصرف کنندگان فولاد است
سهم چین در ارزش افزوده جهانی فولاد ۳۶% و آمریکا ۱۱%

#سنگ_آهن در بنادر چین امروز ۵%+⏫ پرواز کرد و به ۱۰۶٫۶$ رسید … قیمتها فاصله چندانی از اوج قیمت ۵ ساله ندارد و با توجه به مثبت بودن شاخص آنلاین دالیان، انتظار میرود قیمتها فردا به مرز ۱۰۸$ برسد

۳ محرک بازار امروز :
اعلام #چین در توسعه زیرساختهای این کشور است که میتواند محرک مصرف #فولاد شده و بالانس معاملات سنگ آهن را که اندکی پایدار شده بود، مجددا بر هم زند!

اعلام غول معدنی ریوتینتو مبنی بر کاهش حمل سنگ آهن در ۲ ماه آینده (جولای/آگوست) است که باعث نگرانی مصرف کنندگان شده است!

موجودی انبارهای سنگ آهن چین در بنادر به ۱۲۱ میلیون تن رسیده که کمترین سطح ۲٫۵ سال اخیر بوده و نگران کننده است.

 

نقشه راه اتاق فکر مجلس برای تعبیر رویای اقتصاد بدون نفت در ایران

مرکز پژوهش‌های مجلس در یک گزارش تحلیلی، برنامه اداره کشور بدون نفت را تشریح کرده است. این برنامه از دو بخش تشکیل شده که در گام نخست، یک برنامه فعالانه برای صفر کردن منابع نفتی از بودجه عمومی دولت را ارائه و منابع لازم برای جایگزین کردن درآمدهای نفتی را تعیین کرده است.

در بخش دوم نیز برنامه لازم برای خنثی کردن آثار کاهش احتمالی تحمیلی صادرات نفت در تراز پرداخت‌ها توضیح داده شده است. این برنامه به دنبال این است که به‌صورت عملیاتی و قابل اجرا و با کمترین تنش اجتماعی و سیاسی شرایط عبور از اقتصاد نفتی را فراهم کند.

 

تورم ۴۷.۵ درصدی تولید در سال گذشته:

5

 

📈 شاخص قیمت تولیدکننده در سال ١٣٩٧، با ۴٧,۵ درصد افزایش نسبت به سال ١٣٩۶، به عدد ٣۴٧.٢ رسید. این شاخص در سال ١٣٩۶ نسبت به سال ١٣٩۵، ١٢.٩ درصد افزایش یافته بود.

تکاپوی هند برای از سرگیری واردات نفت از ایران:

🔹مقامات هندی طی روزهای گذشته تلاش‌های وسیعی را برای از سرگیری واردات نفت از ایران آغاز کرده‌اند و در همین راستا وزیر نفت و گاز هند روز دوشنبه گفت‌وگویی با وزیر انرژی آمریکا داشته است.

نیمه پر کاهش قیمت نفت:

🛢 نفت در هفته‌های اخیر با سیگنال کاهش رشد تقاضا افت قیمت شدیدی را تجربه کرده است. با این حال برخی تحلیلگران بر این باورند که این کاهش قیمت خبر چندان بدی برای بازار نیست؛ زیرا می‌تواند به دو دلیل به کاهش سمت عرضه و متعادل شدن بازار کمک کند؛

🛢 چراکه از سویی افت قیمت‌ها به کاهش سرعت رشد تولیدات نفت شیل آمریکا منجر می‌شود و از سمت دیگر به‌عنوان محرکی برای افزایش شانس تمدید توافق نفتی اوپک و متحدانش (اوپک پلاس) در نیمه دوم سال ۲۰۱۹ عمل خواهد کرد.

واشنگتن: ایران از برجام تخطی می‌کند!

🔹به نوشته رویترز، آمریکا که خود سال گذشته از توافق هسته‌ای با ایران خارج شده، مدعی است که کار ایران با سانتریفیوژهای پیشرفته، تخطی از توافق هسته‌ای است.
🔹واشنگتن ادعا کرده که تسریع غنی‌سازی اورانیوم توسط ایران باعث نخواهد شد که آمریکا از سیاست خود مبنی بر منزوی ساختن ایران عقب‌نشینی کند.
🔹واشنگتن ضمن ابراز نگرانی بار دیگر گفته که آماده گفت‌وگو با ایران است و هدف از این گفت‌وگوها رسیدن به توافقی جامع با ایران است که به رفتارهای بی‌ثبات‌کننده این کشور پایان ‌دهد.

سامانه متناظر با اینستکس تحریم می‌شود؟

آمریکا سازوکار ویژه تامین مالی و تجارت را هدف بعدی تحریم‌های خود قرار داده است

دولت ترامپ در حال بررسی اعمال تحریم‌ جدید علیه سازوکار مالی است که برای مبادله اقلام بشردوستانه بین ایران و اروپا تشکیل شده است.

در صورتی که تصمیم ایالات متحده در این خصوص عملی شود، تمامی تلاش‌هایی که ایران، فرانسه، آلمان و انگلیس برای دایر شدن یک کانال اقتصادی برای تسهیل تجارت بدون تبعات تحریمی انجام داده‌اند بی‌ثمر خواهد شد.

ماموریت دشوار «آبه»

نخست‌وزیر ژاپن به تهران آمده تا دو رابطه را ترمیم کند، رابطه ایران و آمریکا و رابطه ایران و ژاپن.

مهم‌ترین اهرم ژاپن برای ایجاد تغییر در تنش فزاینده ایران و آمریکا، اعتماد و احترامی است که نزد طرفین دارد. درصورتی که کنش میانجی‌گرایانه ژاپن در حد همین سفر خلاصه شود، تاثیرات آن نیز محدود به یک سفر هر چند مهم خواهد بود.

اما در صورت تداوم این تلاش‌ها می‌توان امید داشت که به تدریج شانس دیپلماسی و نه جنگ برای حل و فصل تدریجی یکی از پیچیده‌ترین بحران‌های سیاست بین‌الملل افزایش یابد.

اما رابطه ایران و ژاپن نیز به‌رغم پتانسیل‌های فراوان، در پیامد خروج آمریکا از برجام در بن‌بست قرار گرفته است. تجارت معناداری میان دو کشور وجود ندارد، شرکت‌های مهم ژاپنی در ایران حضوری ندارند و تقریبا دو کشور از رادار دیپلماسی اقتصادی یکدیگر حذف شده‌اند.

این به آن معناست که ایران فرصت تعامل با سومین اقتصاد بزرگ جهان، برخوردار از پیشرفته‌ترین کلاس تکنولوژیک و کشوری با فرهنگی غنی و شرقی را از دست داده است. خسارت بن‌بست در روابط دو کشور روشن‌تر از آن است که نیازی به توضیح داشته باشد.

آیا ایران و ژاپن می‌توانند با وجود سایه سنگین آمریکا، به بازتعریف رابطه خود و کاهش خسارت‌های دوجانبه امیدوار باشند؟ پاسخ این پرسش از این پس می‌تواند با اما و اگرهایی مثبت باشد.

ژاپن تا کنون به بحران در روابط ایران و آمریکا نوعی نگاه سیاه و سفید داشته و از ابتدا آمریکا را انتخاب و ایران را از رادار حذف کرده بود. تجارب چین و هند نشان اما داده که می‌توان نگاه پیچیده‌تری به این بحران هم داشت و نوعی بالانس شکننده در روابط با ایران و آمریکا را حفظ کرد.

افزون بر این از منظر ساختاری، نظم مبتنی بر ثبات هژمونیک رو به زوال است. زوال این نظم به تدریج سایه آمریکا بر سیاست بین‌الملل را سبک می‌کند و در عین حال به کشورها امکان می‌دهد فراتر از قالب‌های سنتی و سیاه-سفیدی که در دوره پساجنگ سرد مرسوم شده با یکدیگر تعامل کنند.

 

خلاصه عملکرد بازار های چین ولندن ورویدادهای مهم طی هفته اخیر:

 

خلاصه ی عملکرد بازار فلزات #لندن LME در هفته ی گذشته ۱۰ تا ۱۳ ژوئن ۲۰۱۹:

مس: در قیمت ۵۷۸۷ دلار در هر تن باز و با ۵۷۹۷ دلار بسته شد. بیشینه ی قیمتی ۵۹۰۳ دلار بود و روند هفتگی صعودی سپس نزولی بود.
آلومینیوم: در قیمت ۱۷۲۰ دلار در هر تن باز و در قیمت ۱۷۵۵٫۵ دلار بسته شد. بیشینه ی قیمتی ۱۷۵۵٫۵ دلار و روند بازار صعودی بود.
روی: در قیمت ۲۶۲۰ دلار در هر تن باز و با ۲۶۰۳ دلار بسته شد. بیشینه ی قیمتی ۲۶۶۸ دلار بود و روند هفتگی بازار ابتدا صعودی و سپس نزولی بود.
نیکل: در قیمت ۱۱۵۹۰ دلار در هر تن باز و با ۱۱۹۱۵ دلار بسته شد. بیشینه ی قیمتی ۱۱۹۱۵ دلار بود و روند هفتگی صعودی بود.
قلع: در قیمت ۱۹۲۷۰ دلار در هر تن باز و با ۱۹۴۵۰ دلار بسته شد. بیشینه ی قیمتی ۱۹۴۵۰ دلار بود و روند هفتگی ابتدا صعودی سپس نزولی بود.
سرب: در قیمت ۱۸۸۷ دلار در هر تن باز و با ۱۹۰۲ دلار بسته شد. بیشینه ی قیمتی ۱۹۴۷ دلار بود و روند هفتگی بازار صعودی سپس نزولی بود.

خلاصه ی عملکرد بازار فلزات #چین SHFE در هفته ی گذشته ۱۰ تا ۱۴ ژوئن ۲۰۱۹:
مس: در قیمت ۶۷۲۱ دلار در هر تن باز و با ۶۷۰۶ دلار بسته شد. بیشینه ی قیمتی ۶۸۱۸ دلار بود و روند هفتگی بازار ابتدا صعودی سپس نزولی بود.
آلومینیوم: در قیمت ۲۰۲۲ دلار در هر تن باز و در قیمت ۲۰۲۸ دلار بسته شد. بیشینه ی قیمتی ۲۰۴۰ دلار و روند هفتگی بازار صعودی بود.
روی: در قیمت ۲۹۲۹ دلار در هر تن باز و با ۲۹۴۰ دلار بسته شد. بیشینه ی قیمتی ۲۹۸۲ دلار بود و روند هفتگی بازار صعودی سپس نزولی بود.
نیکل: در قیمت ۱۳۸۵۵ دلار در هر تن باز و با ۱۴۴۸۵ دلار بسته شد. بیشینه ی قیمتی ۱۴۵۱۰ دلار بود و روند هفتگی بازار صعودی بود.
قلع: در قیمت ۲۰۸۰۲ دلار در هر تن باز و با ۲۱۰۹۱ دلار بسته شد. بیشینه ی قیمتی ۲۱۱۲۳ دلار بود و روند هفتگی بازار صعودی بود.
سرب: در قیمت ۲۳۳۰ دلار در هر تن باز و با ۲۳۲۸ دلار بسته شد. بیشینه ی قیمتی ۲۳۶۵ دلار بود و روند هفتگی بازار ابتدا صعودی سپس نزولی بود.

وزارت کار ایالات متحده گزارش داد که ایجاد اشتغال در ماه می به شدت کاهش یافت، و نرخ حقوق کارگران تا ۷۵۰۰۰ بالا آمد. این کاهش دومین بار در چهار ماه اخیر بود که حقوق و دستمزد به کمتر از ۱۰۰،۰۰۰ رسبد حتی با وجود اینکه نرخ بیکاری در سال ۵۰ باقی ماند.

اقتصاددانان داو جونز انتظار داشتند که ۱۸۰،۰۰۰ شغل افزایش یابد. رشد دستمزد نیز کاهش یافت.

همچنان در روز جمعه، وزارت بازرگانی ایالات متحده اعلام کرد که کالاهای عمده فروشی در ماه آوریل به میزان ۰٫۸٪ افزایش پیدا کرده است که پیشتر گزارش شده است. موجودی عمده فروشی در ماه مارس تغییری نکرده است. آنها در ماه آوریل سالانه به میزان ۷٫۶٪ افزایش یافتند.

دلار آمریکا در روز دوشنبه ۱۰ ژوئن با پیمانی بین آمریکا و مکزیک مبنی بر منع تعرفه ها، افزایش یافت.
چین روز دوشنبه اعلام کرد که مازاد تجاری در ماه می به ۴۱٫۶۵ میلیارد دلار رسید و به طور قابل توجهی بیشتر از انتظار بود، زیرا درگیری های تجاری بین واشنگتن و پکن در حال افزایش است. اقتصاددانانی که از سوی رویترز هستند انتظار داشتند چین در ماه می یک مازاد تجاری مجموعی را به مبلغ ۲۰٫۵ میلیارد دلار بفروشد.

دونالد تامپف، رئیس جمهور آمریکا، روز دوشنبه در کنفرانس مطبوعاتی در مورد اختلافات تجاری میان ایالات متحده و چین به CNBC گفت که چین باید با آمریکا مذاکره کند “زیرا آنها مجبور هستند”. ترامپ همچنین تأیید کرد که تعرفه های بیشتر در مورد کالاهای چینی اعمال می شود اگر رئیس جمهور چین، زی جینپینگ در جلسه بعدی G-20 شرکت کند.

شاخص دلار آمریکا در روز سه شنبه ۱۱ ژوئن پس از آن که دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، بار دیگر نرخ های بهره ایالات متحده را به دلیل بالا بودن، کاهش داد، در یک سری از توییت ها نیز اروپا را متهم به کاهش ارزش یورو کرد.
#اخبارجهانی
#دلار

 

با افزایش امیدواری که چین پول خود را برای ساخت زیرساخت های متمرکز بر فلزات صرف کند، بازار فلزات پایه لندن LME در روز سه شنبه ۱۱ ژوئن با بالاترین میزان سود نیکل ۲٫۴٪ افزایش یافت. روی ۱٫۸٪ افزایش یافت، سرب ۱٫۶٪ افزایش یافت، ۰٫۲٪ پیشرفت برای مس بود، قلع و آلومینیوم ۰٫۱٪ افزایش یافتند.

فلزات پایه چین SHFE دیروز متغیر معامله شدند. نیکل به میزان ۱٫۵٪ افزایش یافت، روی ۰٫۶٪ افزایش یافت و آلومینیوم نزدیک به ۰٫۳٪ افزایش یافت، در حالی که مس تغییری نکرد، قلع نزدیک به ۰٫۱٪ و سرب ۰٫۳٪ کاهش یافتند.

پکن در روز دوشنبه گفت که این امر به دولت های محلی اجازه می دهد از درآمد حاصل از اوراق قرضه ویژه به عنوان سرمایه برای پروژه های سرمایه گذاری بزرگ برای حمایت از رشد اقتصادی استفاده کنند.
#اخبار_جهانی
#چین

درمورد داده ها، قیمت تولید کنندگان ایالات متحده در ماه می برای ماه دوم افزایش یافت، هرچند فشار بر قیمت ها باقی ماند.

وزارت کار روز سه شنبه ۱۱ ژوئن اعلام کرد شاخص قیمت تولید کننده برای اقتصاد آمریکا، قیمت کالاهای تجاری که در ماه می نسبت به ماه قبل ۰٫۱٪ افزایش یافته، هزینه های بالای هتل در آن افزایش یافته است و در خدمات دیگر به دست آمده است. طی ۱۲ ماه از ماه می، PPI به ۱٫۸٪ رسید و از آوریل ۲٫۲٪ کاهش داشت.

موسسه آمریکایی نفت (API) روز سه شنبه اعلام کرد ذخایر نفت خام ایالات متحده در پایان هفته، هفتم ژوئن، با افزایش ۴٫۹ میلیون بشکه، پس از افزایش ۳٫۶ میلیون بشکه در هفته گذشته، افزایش یافت. داده های API همچنین نشان دهنده افزایش ذخایر ۸۲۹،۰۰۰ بشکه در بنزین بود، در حالیکه موجودی های تقطیر با ۳٫۵ میلیون بشکه کاهش یافت.

#اخبار_جهانی
#نفت

شاخص دلار در روز چهارشنبه ۱۲ ژوئن بالا رفت، حتی با وجود اینکه داده های دولت تورم ایالات متحده در ماه می را متوسط نشان داد که این امر می توانست فشار بر فدرال رزرو را مبنی بر کاهش نرخ بهره در سال جاری افزایش دهد.

دپارتمان کار ایالات متحده در روز چهارشنبه (۱۲ ژوئن) اعلام کرد که شاخص قیمت مصرف کننده (CPI) ماه گذشته ۰.۱٪ افزایش یافته است، با توجه به اینکه انحراف گازولین ارزان‌ تر غذا را به جای اول بازگردانده است. CPI در ماه آوریل ۰.۳٪ به دست آورد.
در مبنای یک ساله، CPI ۱.۸٪ افزایش یافت، آرام تر از افزایش ۱.۹ درصدی آوریل. اقتصاددانان رویترزپیش بینی کرده بودند که CPI ۰.۱٪ در ماه می و ۱.۹٪ سال به سال می تواند افزایش یابد.
به استثنای غذای سبک و عناصر انرژی، CPI برای چهارمین ماه متوالی ۰.۱٪ افزایش یافت. CPI هسته ای (اصلی) به اصطلاح، با یک کاهش یک دفعه ای در قیمت اتومبیل ها و کامیون های مصرف شده مانند بیمه چرخ های موتور، پایین نگاه داشته شد.

داده های دفتر ملی آمار در روز چهارشنبه (۱۲ ژوئن) نشان داد، تورم مصرف کننده چین در ۱۵ ماه اخیر در‌ ماه می به بالاترین میزان رسید، هم‌مسیر با قیمت های بالاتر گوشت خوک و میوه با توجه به مشکلات منبع.
در ماه می CPI ۲.۷٪ از سال قبل افزایش یافت، بالاترین میزان از فوریه سال گذشته و در یک خط با انتظارات اقتصاددانان رویترز.

تورم دروازه کارخانه چین اگرچه در ماه می سرعتش کاهش یافت، با تورم قیمت مصرف کننده (PPI)، -مقیاس سود آوری صنعتی- سال به سال ۰.۶٪ افزایش یافت، هم‌مسیر با انتظارات تحلیل و در مقایسه با ۰.۹٪ افزایش ماه آوریل.

داده های بانک‌مرکزی در روز چهارشنبه (۱۳ژوئن) نشان داد، در ماه می، بانکهای چینی ۱.۱۸ تریلیون یوآن در شبکه وام یوآن جدید تامین کردند، از ۱.۰۲ تریلیون یوآن ماه آوریل بالا آمد.

قیمتهای نفت در روز چهارشنبه (۱۲ژوئن) پس از داده های دولت مبنی بر اینکه مخازن نفت خام به طور قابل توجهی برای دومین هفته ی متوالی افزایش یافتند، کاهش یافت.
طبق اطلاعات اداره انرژی (EIA)، ذخایر نفت خام‌ تجاری ۲.۲ میلیون بشکه در هفته ی منتهی به ۷ ژوئن، بعد از ساخت ۶.۷۷ میلیون بشکه در هفته ی قبل، افزایش یافت.

دلار آمریکا در روز پنج شنبه (۱۳ ژوئن) با لحن کمی مثبت تر رئیس چمهور این کشور دونالد ترامپ مبنی بر جنگ تجاری میان آمریکا و چین، افزایش یافت، اما بار دیگر تهدید کرد تعرفه های کالاهای چینی را افزایش دهد اگر دو کشور موفق به بستن پیمان نشوند.

قیمت هاینفت روز پنج شنبه (۱۳ ژوئن) با گزارشهایی از حملات دو کشتی تانکر در ساحل ایران، به محل قبلی خود بازگشت (افزایش یافت).

با توجه به داده های پیش‌رو، تعداد آمریکایی‌هایی که فرم برای مزایای بیکاری پرکرده‌اند، در هفته‌ی گذشته به دور از انتظار افزایش یافت، که این امر موجب رشد نگرانی‌ها مبنی بر کاهش رونق بازار کار با کاهش شدید رشد شغل در ماه می شد.
دپارتمان کار در روز پنج شنبه (۱۳ ژوئن) اعلام کرد، ادعاهای اولیه برای مزایای بیکاری ۳۰۰۰ تا افزایش یافت و در پایان هفته منتهی به ۸ ژوئن به ۲۲۲۰۰۰ رسید. اقتصاددانان رویترز هفته گذشته پیش بینی کرده بودند ادعاها تا ۲۱۶۰۰۰ کاهش یابد.

قیمت های واردات ایالات متحده در ماه می بیشتر از پنج‌ ماه در مقایسه با کاهش شدید قیمت ها، کاهش یافت. این یکی دیگر از نشانه های تورم خاموش بود که می تواند مورد فدرال رزرو برای کاهش نرخ بهره در سال جاری تقویت شود.
دپارتمان کار در روز پنج شنبه (۱۳ ژوئن) اعلام‌ کرد که قیمت‌های واردات ایالات متحده ماه گذشته ۰.۳٪ کاهش یافت، داده‌های آوریل نشان می‌دهد که قیمت‌ها با توجه به گزارش قبلی به جای ۰.۲٪، ۰.۱٪ افزایش یافت.
اقتصاددانان رویترز کاهش ۰.۲٪ قیمت‌های واردات برای ماه می را پیش‌بینی کرده بودند. بر پایه‌ی ماهانه، قیمت‌های واردات ۱.۱۵٪ در ماه می، بعد از کاهش ۰.۳٪ در آوریل، کاهش یافت.

 

اخبار داخلی

#مس #فملی
گمرک چین میگوید که واردات کنسانتره مس این کشور در ماه گذشته ۱٫۸۴ میلیون تن بوده که رشد ۱۰٫۸%+⏫ ماه به ماه و ۱۷٫۲%+ نسبت به سال قبل دارد

چین در سال جاری اقدام به محدودیت واردات #قراضه مس با هدف کاهش آلایندگی زیست محیطی کرده که عامل تحریک واردات کنسانتره مس و کاتد/آند به این کشور است… در ایران، شرکت ملی صنایع مس صادرکننده عمده کنسانتره و کاتد به چین بوده و رویداد فوق، خبر خوبی برای فعالان این حوزه است

جهت اطلاع، محدودیت قراضه مس باعث شده تا جمع واردات فلز مس (شامل آند+کاتد+قراضه) در ماه قبل با افت ۱۰٫۹%-🔻 ماه به ماه به به ۳۶۱ هزار تن برسد… تفکیک این داده طی روزهای آتی توسط گمرک چین منتشر میشود.

 

سود شرکتهای بورسی

در سال مالی ۹۷ شرکتهای بورسی ، حدود ۸۶ هزار میلیارد تومان سود محقق میکنند .
با ورود شرکتهای جدید در امسال و افزایش خزنده نرخ دلار نیما و دلار بورس کالا و عرض اولیه سهام جدید (برزویه و…) شاهد افزایش این سود به ۱۱۲ هزار میلیارد تومان در سال مالی ۹۸ خواهیم بود.
الان ارزش بازار شرکتهای بورسی حدود ۸۱۰ هزار میلیارد تومان است که حدود ۱۱۰ هزار میلیارد تومان متعلق به صنایعی است که زیانده هستند و فقط بخاطر بحث تجدید ارزیابی و اختلاف ارزش روز با ارزش جایگزینی مورد توجه قرار دارند.
ارزش بازار سهام سود ده بورسی کمتراز ۷۰۰ هزار میلیارد که سال ۹۸ برآورد میشه ۱۱۲ هزار میلیارد سود بسازن و مجمع پیشرو نیز یک تقسیم سود در پیش خواهند داشت .
در واقع بعد فصل مجامع با رقیقتر شدن قیمت سهام پی به ای(نسبت قیمت به سود) تحلیلی بازار به عدد ۶ میرسه(بدون سهام زیانده ) با تایید خبر معافیت مالیاتی از تجدید ارزیابی ، دوباره شاهد رونق بورس خواهیم بود.

[در واقع سود عملیاتی(سود واقعی صنایع کشور) نسبت به سالهای گذشته افزایش قابل توجه داشته است]
مطلب بالا توسط یکی از تحلیلگران بورس نوشته شده است.

واگذاری سهام دولتی در بورس توسط سازمان خصوصی سازی شروع شد:

سهام دولت در سه شرکت بیمه البرز و پالایشگاه نفت شیراز و پالایشگاه لاوان امروز روی میز واگذاری رفت و قیمت کارشناسی خورد و آگهی فروش نقدی شد.

رییس سازمان خصوصی گفت سایر شرکتهای باقیمانده داخل لیست واگذاری مصوبه هیات دولت به زودی و به ترتیب آگهی خواهد شد.

افت قیمت سبد محصولات فولادی و میلگرد:

6

ضریب ریسک صنایع بورسی در سال‌های ۹۷ و ۹۸ مقایسه شدند / شتاب‌دهنده‌های شاخص سهام:

🔹شاخص کل بورس تهران که معاملات روز گذشته را با قدرت‌نمایی معامله‌گران در سمت خرید سهام آغاز کرد، برای نخستین بار موفق به عبور از سطح ۲۳۰ هزار واحدی شد. در ادامه با شناسایی سود از سوی معامله‌گران پس از رشد‌های اخیر قیمت سهام تا حدودی شاهد افزایش عرضه در بازار بود. موضوعی که البته پیش از این نیز انتظار می‌رفت.

🔹در این مسیر اما ارزش معاملات با ثبت بیشترین مقدار از ۱۵ اردیبهشت‌ماه به ۱۴۹۳ میلیارد تومان رسید. در این روز بار دیگر شاهد سبقت شاخص ‌هم‌وزن با اثرگذاری یکسان نمادها از شاخص کل سهام بودیم. امری که نشان از چرخش محور خرید به سمت سهام کوچک‌تر بازار ورشد قیمت این نمادها دارد. شرایطی که عمدتا به نااطمینانی از وضعیت بازار جهانی بازمی‌گردد.

گزارش «دنیای اقتصاد» از بررسی ضریب بتای صنایع بورسی و افزایش شتاب قیمت‌ها در صنایع کوچک بازار را اینجا بخوانید.

7

 

 

اجرای قوانین جدید بازار پایه فرابورس به تعویق افتاد

در روزهای اخیر، قرار بود قوانین جدیدی برای معاملات سهام شرکت‌های حاضر در بازار پایه فرابورس به هدف کاهش ریسک معاملات در این نمادها اجرا شود. اجرای این قوانین که می‌توانست محدودیت‌هایی برای معاملات سهام در بازار پایه فرابورس ایجاد کند، تا اطلاع ثانوی به تعویق افتاد./منبع اقتصاد آن لاین (هنوز سایت فرابورس اطلاعیه ای منتشر نکرده است )

 

 

لاستیک‌سازان مجوز افزایش نرخ گرفتند:8

#فوری/لاستیک‌سازان مجوز افزایش نرخ گرفتند

سازمان حمایت با افزایش ۲۲ درصدی دو محصول لاستیک سازان، تایر رادیال سواری و باری موافقت کرد.

به گزارش خبرنگار “با اقتصاد”، در حاشیه مجمع عمومی گروه صنعتی بارز (پکرمان) اعضای هیات مدیره این شرکت که با اعتراض شدید سهامداران مواجه شده بودند، از افزایش قیمت ۲۲ درصدی تایر رادیال سواری و باری خبر دادند.

بر اساس این گزارش، این افزایش قیمت در دو محصول مذکور از فردا قابل اجرا است.

کدال

 

#بیمه_البرز

بلوک ۱۷٫۳۴ درصدی #بیمه_البرز متعلق به دولت
به تاریخ ۲۲ تیر ماه برای فروش آگهی شده است
قیمت پایه این بلوک برابر با قیمت پایانی روز قبل بعلاوه ۲۰ درصد به شرط آنکه کمتر از ۱۵۸۱ ریال نباشد تعیین شده است.

#های_وب

#های_وب شفاف سازی داده است و گفته که ۱۰۰ درصد سهام شرکت های غیر بورسی پارسان لین ارتباطات که دارای پروانه FCP و
پارس ارتباطات که دارای پروانه SAP از سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی بوده است
توسط شرکت خدمات جامع آوای ارتباطات نوین خاورمیانه که مالک تمام سهام این شرکت، داده گستر عصر نوین (های وب) می باشد خریداری شده است.
ضمناًمطابق استانداردهای حسابداری، میزان سود تقسیمی در مجمع مربوط به دوره قبل از تملک شرکت های مزبور از کل مبلغ ۴۲۶٫۷۰۱٫۸۰۳٫۵۰۳ ریال سود قابل تقسیم، از بهاء تمام شده سهام خریداری شده کسر خواهد شد.

#سهگمت

💢تعدیل مثبت حدود ۳۱۰ ریالی

فروش ساختمان نیمه ساخته با کاربری تجاری، اداری به مساحت ۱۲۰۰ متر مربع که از این محل ۱۶۰ میلیارد ریال #سهگمت سود شناسایی میکند.

#بکام

افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی ها را در دستور کار قرار داد

تکلیف مجمع به هییت مدیره

سهامدار عمده با جدیت کامل از این موضوع حمایت میکند
♦️فروش دارایی های غیر مولد
♦️افزایش سرمایه از محل #تجدید_ارزیابی_دارایی_ها

#بکام و اخبار مجمع

مهندس قدری (مدیرعامل):
♦️خریدار برای زمین های شرکت وجود دارد و بستر سازی برای فروش زمین در استان صورت گرفته است بهتر است منتظر انتشار خبرها از طریق کدال باشیم

♦️مذاکراتی با اتیوپی در خصوص برگشت ۲/۶ میلیون یورو محصول ارسالی به این کشور را داشته ایم
این محصولات یا به کشور بر میگردد یا در صدد فروش آنها در سایر کشورهای افریقایی هستیم(تفاهم صورت پذیرفته،در حال انتخاب و بررسی بهترین راه ممکن هستیم)

♦️در مناقصات بزرگی شرکت کرده ایم که در صورت برنده شدن در آنها و انعقاد قرارداد این موضوع می تواندباعث افزایش چشمگیر فروش شرکت وافزایش سود عملیاتی گردد.

♦️شرکت ما حیاط خلوت مخابرات نیست روابطمون با مخابرات قطع نشده است؛مخابرات مشتری خوب ما است و برای رسیدن به نتایج بهتر اصلاح روابط داشته ایم که به نفع شرکت خواهد بود.

♦️منحنی شیب پیشرفت شرکت در سال گذشته نسبت به سالهای قبل خوب بوده است و شرکت امسال #قطعا بهتر خواهد شد

♦️قیمت هر کیلومتر کابل نوری به بیش از ۲۵ میلیون تومان رسیده است و تمام قراردادهای جدید تعدیل پذیر است و تغییرات نرخ ارز ریسکی برای شرکت ندارد.

#لپارس

این شرکت شفاف سازی داده است و گفته مبلغ ۶۰۰ میلیارد ریال توسط شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی قرار است به #لپارس داده شود (جهت کمک به تولید)
که از مبلغ فوق ۲۰۰ میلیارد آن در اختیار #لپارس قرار گرفته است .

گزارش بازار روز چهارشنبه۹۸/۰۳/۲۲:

شاخص کل با ۲۷۳۵ واحد مثبت

در محدوده ۲۳۳۳۵۲واحدی

ارزش معاملات بورس:۱۷۴۹میلیارد تومان

حجم معاملات :۵٫۹میلیارد برگه سهم

نمادهای تاثیر گذار بر شاخص:

همراه ۲۷۹واحد مثبت

وبملت ۲۳۷واحد مثبت

رمپنا۲۳۰واحد مثبت

اخابر ۲۰۲واحد مثبت

تاپیکو۱۷۶واحد مثبت

شبندر۱۵۶واحد مثبت

فملی ۱۴۶واحد مثبت

تحلیل شاخص کل :

شاخص در محدوده ۲۳۳۳۵۰واحدی میباشد اکنون در حال کف سازی بر روی مقاومت شکسته شده ۲۲۹ هزار واحد می باشد باتوجه به افزایش قدرت خرید در نمادهای گروه بانکی ،شیمیایی و سایر صنایع انتظار بازار خوبی برای هفته پیش رو خواهیم داشت.هدف پیش رو ۲۶۵هزار واحد

 

بررسی سهام معرفی شده :

#سمگا در قیمت ۴۵۰معرفی شد تاریخ ۹۸۰۳۱۰ اکنون تثبیت مقاومت شکسته شده در محدوده ۷۰۰تومان.۵۵درصد سود در کمتر از ۱۰روز

#سهگمت معرفی در قیمت ۴۴۰ اکنون در محدوده قیمتی ۵۰۰تومان ۱۴درصد سود اکنون نماد بسته شده اهداف خوبی برای سهم خواهیم داشت.

#اپرداز معرفی در قیمت ۸۴۰اکنون در محدوده قیمتی ۱۱۰۰تومان ۳۱ درصد سود طی ۵ روز

#وسینا معرفی سهم در قیمت ۱۳۴ تومان اکنونصف خرید در محدوده ۱۷۸ تومانی

معرفی سهام مستعد رشد هفته پیش رو :

#کسرام :

پس از اصلاح تا محدوده ۶۱٫۸فیبو اکنون در حال کف سازی در محدوده قیمتی ۲۶۸۰تومان می باشد و نکته جالب از جامانده های گروه کانی غیر فلزی به حساب می اید . خرید در محدوده فعلی باحدضرر ۲۶۸۰و اهداف ۳۱۰۰-۳۸۰۰و بالاتر

 

#واتی:

سهم طی سه سال درگیر مقاومت مهمی که اکنون شکسته شده،بوده ،و پس از هربار رنج خوردن رشدی چند برابری راداشته،بار اول ۱۰برابر شده و بار دوم ۳برابر،حد معمول هم که در نظر گرفته شود رشد ۳ برابری برای اینبار دور از انتظار نیست.و اما در مورد خرید احتمالا یک اصلاح کوتاه را خواهیم داشت وخریددر دو مرحله ۳۲۰ و مرحله بعدی ۳۰۰که احتمال رسیدنش به محدوده دوم خیلی کمه باحدضرر۳۰۰و اهداف ۴۶۰-۶۶۰-۱۱۰۰

 

#تکنو:

از جامانده های گروه ماشین الات،اکنون در گیر مقاومت ۴۲۰تومان میباشد باتوجه به رشد ۵۵درصدی در مدتی کوتاه این اصلاح زمانی باید بیشتر طول میکشید ولی باتوجه به خرید سهامدار حقیقی سهم و خشک شدن سهم بنظر میاد خیلی زودتر میخواد به اهداف خودش برسه و در مورد خرید در محدوده فعلی باحدضرر ۴۰۰و اهداف۵۰۰-۷۲۰-۱۰۰۰ وبالاتر

 

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *