تحلیل بازار هفته سوم اردیبهشت ۹۸

اخبار خارجی

1 1

وزارت خارجه چین: توافق هسته‌ای ایران باید به صورت کامل اجرا شود.

صالحی: ایران با درایت و صبوری دست آمریکا را رو کرد

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران:
جمهوری اسلامی ایران با سیاست هوشمندانه خود توانست به صورت بسیار موثری رفتار نفاق گونه دولت آمریکا را به خوبی در سطح افکار عمومی جهان نشان دهد.
بعد از اینکه آمریکا از برجام خارج شد، آنها می‌خواستند ما را در دام خود بیندازند و ما را وارد زمین بازی خود کنند که رفتار ما را مدیریت کنند.
با اقدامی که ایران انجام داد و صبر راهبردی که نشان داد، رفتار منافق گونه آنها بلااثر ماند.
براساس بند ۲۶ برجام هر زمان ایران تشخیص دهد طرف مقابل نسبت به تعهداتش درست عمل نکرده، می‌تواند بخشی از برجام را تعلیق کند تا اینکه رفتار طرف مقابل را مورد ارزیابی مجدد قرار دهد.
ما دیگر ملتزم به رعایت سقف ۳۰۰ کیلو برای اورانیوم غنی شده ۳.۶۷ و سقف ۱۳۰ تن برای آب سنگین به مدت ۶۰ روز نیستیم.
اگر در ۶۰ روز طرف مقابل توانست نظرات ایران را تامین کند، ایران هم راه را باز گذاشته که طبق برجام عمل کنیم.
اگر آنها کماکان بخواهند بر بدعهدی و عدم التزام به تکالیف خودشان، آنگونه که در برجام مصرح شده، عمل کنند، جمهوری اسلامی ایران قدم‌های بعدی را برخواهد داشت.
2

واکنش عجولانه نتانیاهو به توقف برخی اقدامات هسته‌ای ایران:

نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی مدعی شد تهران می‌خواهد برنامه هسته‌ای خود را از سر بگیرد اما تل‌آویو اجازه دستیابی ایران به تسلیحات اتمی را نمی‌دهد.

لاوروف: خروج آمریکا از برجام اوضاع را متشنج کرده است.

وزیر خارجه روسیه در دیدار ظریف:

اوضاع پیرامون برجام به دلیل خروج آمریکا از این توافق متشنج‌تر شده است. این توافق به تأیید شورای امنیت سازمان ملل رسیده بود.
ما برای پایبندی ایران به برجام و تصمیمات شورای امنیت سازمان ملل -همانطور که در بیانیه امروز ایران نیز تأکید شده بود – ارزش بالایی قائلیم.
ما امروز نامه رئیس‌جمهور ایران را دریافت کردیم. این سند مورد بررسی بسیار دقیق قرار خواهد گرفت و صحبت امروز فرصت بسیار خوبی برای تبادل آراء درباره این موضوع و این سند خواهد بود.
سفر امروز برای تبادل نظر و مرور روابط دوجانبه و ارتباطات در زمینه امور اقتصادی و فرهنگی و دیگر حوزه‌های همکاری‌های دوجانبه فرصت خوبی خواهد بود.
امروز درباره تحولات سوریه و هماهنگی‌ها میان دو کشور در چارچوب آستانه نیز گفت‌وگو خواهیم کرد.

ظریف: اعضای برجام جز چین و روسیه به هیچ یک از تعهداتشان عمل نکردند

وزیر امور خارجه کشورمان در دیدار همتای روس:
یک سال قبل در چنین روزی آمریکا رسما از برجام خارج شد و قطعنامه ۲۲۳۱ را نقض کرد و نه تنها خودش این کار را کرد بلکه مانع شد دیگران هم قطعنامه را رعایت کنند.
براساس درخواستی که از دوستان روس و سایر شرکا در ۱+۴ شنیدیم، صبر کردیم.
۴+۱ از دید ما یک مجموعه است ولذا ما یک نامه مشابه به سران هر پنج کشور نوشتیم ولی این به معنای این نیست که نگاه ما به کشورهای عضو ۱+۴ یکسان است.
ما روسیه و چین و به ویژه روسیه را به عنوان شریک درازمدت می‌بینیم که روابط در قالب روابط دوجانبه و بین‌المللی متفاوت است.
ما یک سال صبر کردیم، دوستان ما در روسیه و چین روابط خوبی را با ما حفظ کردند.
گرچه در برخی مواقع آنچه نبود که توقع داشتیم ولی روسیه روابط بسیار خوبی با ما داشته و همکاری‌ها گسترش یافته است.
سایر اعضای برجام به هیچ یک از تعهداتشان عمل نکردند، بیانیه‌های خوبی صادر شد، ولی اقدامی صورت نگرفت.
روز چهارم می، آمریکا تحریم‌های جدیدی را اعمال کرد که امکان اجرای برخی مفاد برجام را کاملا منتفی می‌کرد.

3 1

واکنش فرانسه به توقف برخی تعهدات برجامی ایران:

پاریس: در صورت عدم پایبندی ایران به برجام، مسئله آغاز مجدد مکانیسم تحریم‌ها بر روی میز قرار خواهد گرفت.
وزیر دفاع فرانسه: هیچ چیز بدتر از خروج ایران از برجام نیست و اروپا خواستار بقای توافق هسته‌ای ایران است.

4 1

تأکید «پامپئو» و «صالح» بر تمدید معافیت عراق از تحریم ایران

یک منبع آگاه عراقی به السومریه گفت در جریان دیدار وزیر خارجه آمریکا با رئیس جمهور عراق تأکید شد معافیت‌های بغداد از تحریم‌های تحمیلی علیه ایران تمدید شود و تنش با تهران افزایش پیدا نکند.

5 1

نامه رییس‌جمهور به سفرای کشورهای عضو برجام تسلیم شد

صبح امروز سفرای کشورهای عضو برجام شامل آلمان، انگلیس، چین، روسیه و فرانسه به وزارت امور خارجه دعوت و نامه دکتر روحانی رئیس جمهور کشورمان توسط سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزارت امور خارجه به ایشان تسلیم شد.
در این نامه تصمیم شورای عالی امنیت ملی کشورمان مبنی بر «توقف اجرای برخی تعهدات جمهوری اسلامی ایران ذیل برجام» به اطلاع سران کشورهای مزبور رسیده است.
همچنین طی نامه دیگری که امروز صبح توسط وزیر امور خارجه کشورمان برای خانم موگرینی، نماینده عالی اتحادیه اروپایی در امور خارجی و سیاست امنیتی ارسال گردید جزئیات اقدامات ایران به اطلاع ایشان به عنوان هماهنگ کننده کمیسیون مشترک برجام رسید.

بیانیه مهم شورای عالی امنیت ملی خطاب به کشورهای عضو برجام:

شورای عالی امنیت ملی با صدور بیانیه ای خطاب به کشورهای عضو برجام، با اشاره به اینکه “جمهوری اسلامی ایران در طول یکسال گذشته و پس از خروج غیرقانونی ایالات متحده آمریکا از توافق برجام و نقض مصوبات شورای امنیت سازمان ملل متحد، نهایت خویشتن داری را از خود نشان داده و به درخواست دیگر اعضای برجام فرصت قابل توجهی در اختیار آنها قرار داده است”، تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران در راستای صیانت از امنیت و منافع ملی مردم ایران، و در اعمال حقوق خود مندرج در بندهای ۲۶ و ۳۶ برجام، از امروز ۱۸ اردیبهشت ۹۸ برخی اقدامات خود در توافق برجام را متوقف می کند.
🔹در بیانیه شورای عالی امنیت ملی کشورمان که طی نامه های جداگانه نیز از سوی حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی رئیس جمهور و رئیس شورای عالی امنیت ملی به سران کشورهای عضو برجام اعلام شده؛ به کشورهای باقیمانده در برجام ۶۰ روز برای اجرای تعهدات خود بویژه در حوزه های بانکی و نفتی فرصت داده شده، و تاکید شده است: “در هر زمان که خواسته های ما تامین شود؛ ما نیز به همان میزان اجرای مجدد تعهدات متوقف شده را از سر خواهیم گرفت، اما در غیر این صورت، جمهوری اسلامی ایران مرحله به مرحله تعهدات دیگری را متوقف خواهد کرد.”

روحانی: برجام راه حلی شخصی نبود، جمعی بود/ همه آنهایی که ضد برجام بودند ضد ایران هم بودند و هستند

رییس جمهور:
برجام راه حلی شخصی نبود، جمعی بود.
مردم دوبار برجام را تایید و حمایت کردند.
همه آنهایی که ضد برجام بودند ضد ایران هم بودند و هستند البته انتقاد فرق از برجام می کند.🔹دشمنی با برجام مختص رژیم صهیونیستی، ارتجاع و تندروهای امریکایی است.
از آغاز توافق برجام دشمنان برجام با ایران مخالف بودند.

جدیدترین اظهار نظر عبدالمهدی درباره تحریم‌های خصمانه آمریکا علیه ایران

نخست وزیر عراق:
این گفته که آمریکا مستثنی کردن عراق از تحریم ها علیه ایران را در مقابل ارایه برخی تسهیلات به شرکت های آمریکایی فعال در عراق را مطرح کرده است، صحت ندارد.
رابطه ای بین توافق ما با شرکت اکسون موبیل و معاف کردن عراق از تحریم ها علیه ایران وجود ندارد.

مسکو: سوریه، ونزوئلا و برجام محور مذاکرات ظریف و لاوروف است

وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرد که وزیر امور خارجه ایران، در سفر خود به مسکو با همتای روس خود بر سر اوضاع سوریه و ونزوئلا به بحث و گفت‌وگو می‌پردازد./ایسنا
6 2

فروش نفت ایران به اروپا علی رغم تحریم‌های جدید آمریکا

محمد جواد ظریف به خبرگزاری RIA / ریا نووستی روسیه گفت ایران به توافق فروش نفت به اروپا نزدیک شده است.

7 1

مازاد تجاری چین ۳۱.۸ درصد افزایش یافت

آمارها نشان می دهد با وجود جنگ تجاری واشنگتن با پکن، مازاد تجاری چین در ۴ ماه اول سال جاری میلادی با ۳۱.۸ درصد افزایش، به ۶۱۸ میلیارد و ۱۷۰ میلیون یوان (هر دلار آمریکا معادل ۶.۵ یوان) رسیده است.

 

 

بهای طلا و دلار بعد از اعلام کاهش تعهدات برجامی ایران

امروز قیمت‌ها در بازار طلا و دلار بعد از اعلام کاهش تعهدات برجامی ایران تا حدودی با افزایش رو به رو شد.
بر این اساس در بازار آزاد تهران، قیمت سکه امامی به پنج میلیون و ۱۵۶هزار تومان رسید.
سکه طرح قدیم نیز با قیمت چهار میلیون و ۹۷۰هزار تومان در بازار داد و ستد می‌شود.
بهای نیم سکه و ربع سکه در بازار امروز به ترتیب دو میلیون و ۹۰۰ و یک میلیون و ۹۰۰هزار تومان است.
سکه یک گرمی با قیمت یک میلیون و ۳۰هزار تومان در بازار معامله می‌شود.
طلا امروز گرمی ۴۸۱هزار و ۹۰۰ تومان قیمت‌گذاری شد.
در بازار معاملات ارز نیز، نرخ هر دلار آمریکا برای خرید نیز ۱۴۷۹۰ تومان و برای فروش ۱۴۹۹۰تعیین شده است.
قیمت هر اسکناس یورو برای خرید ۱۶۶۹۰تومان و برای فروش ۱۶۸۹۰ تومان است.

21

 

نوسانات قیمتی ارزهای دیجیتال طی هفته اخیر:

بیت کوین:

9 1

اتریوم:

10

xpr:

11 2

گزارش بازار های چین وامریکا:

The US dollar dropped to the 6-week low against the yen, as risk appetite lowered on most markets amid the US-China trade conflict.
پنج شنبه ۹ می دلار آمریکا در برابر ین به پایین ترین میزان ۶ هفته کاهش یافت، زیرا در میان مناقشات تجارتی ایالات متحده و چین، در بسیاری از بازارها ریسک پذیری کاهش یافت.

Two days of negotiations begin in Washington on Thursday, and traders are waiting to see whether Chinese and the US officials can salvage a deal to prevent more US tariff increases.
دو روز مذاکرات در واشنگتن در روز پنج شنبه ۹ می آغاز شد و معامله گران منتظرند که آیا مقامات چینی و آمریکا می توانند با قراردادی موجب جلوگیری از افزایش بیشتر تعرفه ایالات متحده شوند.

China’s April consumer inflation was in line with expectations, but a spike in pork prices contributed to higher food prices, the National Bureau of Statistics data showed on Thursday.
Overall consumer price index (CPI) in April rose 2.5% from a year ago, meeting analysts’ expectations and slightly higher the year-on-year increase of 2.3% in March.
However, food consumer price inflation rose 6.1% from a year ago in April compared to a 4.1% rise a month earlier. Pork prices, in particular, soared 14.4% on-year and 1.6% on-month. China’s hog herd has been hit by African swine fever in recent months. April non-food inflation was 1.7%.
تورم مصرف کننده چین در ماه آوریل با انتظارات مطابقت داشت، اما آمار مصرف مواد غذایی در این کشور به افزایش قیمت مواد غذایی کمک کرده است. شاخص کل قیمت مصرف کننده در ماه آوریل از یک سال گذشته ۲٫۵٪ رشد داشته و انتظارات تحلیلگران را در مقایسه با سال گذشته ۲٫۳٪ در ماه مارس افزایش داده است.
با این حال، تورم قیمت مصرف کننده مواد غذایی از یک سال قبل در ماه آوریل ۶٫۱ درصد در مقایسه با ۴٫۱ درصد ماه قبل افزایش یافته است. به طور خاص، قیمت گوشت خوک به میزان ۱۴٫۴٪ در سال و ۱٫۶٪ در ماه افزایش یافت. در طی چند ماه اخیر، گله قورباغه چین در معرض تب های آفریقایی قرار گرفته است. تورم غیر غذایی در ماه آوریل ۱٫۷٪ بود.

Producer price inflation (PPI), a gauge of industrial profitability, rose 0.9% from a year ago in April, the fastest pace since December 2018. That was up from a 0.4% year-on-year increase in March, and higher than the expected 0.6%.
تورم قیمت تولید کننده (PPI)، میزان سودآوری صنعتی، از یک سال قبل در ماه آوریل ۰٫۹٪ افزایش یافت و سریعترین نرخ از دسامبر ۲۰۱۸ را داشت. این افزایش از ۰٫۴٪ در سال گذشته در ماه مارس و از ۰٫۶٪ رقم انتظار بالاتر بود.

Thursday’s data also showed that China’s broad M2 money supply in April grew 8.5% from a year earlier, in line with market estimates but dipping slightly from March.
Outstanding yuan loans grew 13.5% from a year earlier, slightly lower than expectations and March’s 13.7%.
داده های روز پنج شنبه همچنین نشان داد که عرضه پول M2 در ماه آوریل با رشد ۸٫۵ درصدی نسبت به سال قبل رشد کرده است، بر اساس برآورد های بازار، اما از ماه مارس به میزان اندکی کاهش یافته است.
وام های بلندمدت یوآن، رشد سالانه ۱۳٫۵٪ داشته است. اندکی کمتر از انتظارات ۱۳٫۷٪ ماه مارس است.

Growth of outstanding total social financing (TSF), a broad measure of credit and liquidity in the economy, slowed to 10.4% from a year earlier from 10.7% in March. TSF growth is a rough gauge of credit conditions.
Total TSF in April fell much more than expected, to 1.36 trillion yuan from 2.86 trillion yuan in March.
رشد دارایی کل اجتماعی (TSF) چین، معیار گسترده ای از اعتبار و نقدینگی در اقتصاد، از سال قبل از ۱۰٫۷٪ در ماه مارس به ۱۰٫۴٪ کاهش یافت. رشد TSF یک سنجش قوی از شرایط اعتباری است.
کاهش کل TSF در ماه آوریل به مراتب بیشتر از حد انتظار بود، به ۱٫۳۶ تریلیون یوان از ۲٫۸۶ تریلیون یوآن در ماه مارس کاهش یافت.
ترامپ کار را یکسره کرد و دقایقى قبل تعرفه صادرات کالاهاى غیرتکنولوژیک چینى به امریکا ، بیش از دو برابر افزایش یافت و به ٢۵٪؜ رسید!

وززارت بازرگانى چین میگوید :
از کار امریکا عمیقا متأسفیم اما علیرغم میلمان مجبوریم که تلافى کنیم و اقدام خود را به زودى اعلام خواهیم کرد اما مذاکرات ادامه خواهد یافت!

(بازارهاى سهام آسیایی به سرعت در حال ریزش هستند!)

US producer prices rose moderately in April, but underlying inflation pressures at the factory gate appeared to be picking up.
قیمت های تولید کننده ایالات متحده در ماه آوریل به میزان متوسط افزایش یافت، اما فشارهای تورمی در دروازه کارخانه به نظر می رسید در حال افزایش است.
The Labor Department said on Thursday its producer price index for final demand increased 0.2% last month after jumping 0.6% in March. On a yearly basis, the PPI increased 2.2%, matching March’s rise.
وزارت کار در روز پنج شنبه ۹ می اعلام کرد شاخص قیمت تولید کننده برای تقاضای نهایی ۰٫۲٪ در ماه گذشته پس از ۰٫۶٪ افزایش در ماه مارس افزایش یافته است. بر اساس سالانه، PPI افزایش ۲٫۲٪، مطابق با افزایش مارس داشته است.

The US Commerce Department said on Thursday wholesale inventories in March slipped 0.1%, instead of being unchanged as previously reported. March’s drop in wholesale inventories was the first decline since October 2017.
Sales at wholesalers jumped 2.3% in March, the largest increase since May 2018, after gaining 0.3% in February. There were increases in sales of motor vehicles, furniture, professional equipment and electrical goods.
وزارت بازرگانی ایالات متحده در روز پنج شنبه ۹ می اعلام کرد سهام عمده فروشی در ماه مارس ۰٫۱٪ کاهش یافته است، به جای اینکه بدون تغییر، همانطور که قبلا گزارش شده است باقی بماند. افت سهام عمده فروشی در ماه مارس اولین کاهش از اکتبر ۲۰۱۷ بوده است.
فروش سهام عمده فروشی در ماه مارس ۲٫۳٪ افزایش یافت که بزرگترین رشد از ماه می ۲۰۱۸ پس از افزایش ۰٫۳٪ در ماه فوریه است. در فروش وسایل نقلیه موتوری، مبلمان، تجهیزات حرفه ای و کالاهای الکتریکی افزایش یافت.

خلاصه ی عملکرد بازار فلزات #چین SHFE در هفته ی گذشته ۶ تا ۱۰ می ۲۰۱۹:

 

مس: در قیمت ۶۹۸۵ دلار در هر تن باز و با ۷۰۲۰ دلار بسته شد. بیشینه ی قیمتی ۷۱۲۶ دلار بود و روند هفتگی بازار ابتدا صعودی سپس نزولی بود.
آلومینیوم: در قیمت ۲۰۷۳ دلار در هر تن باز و در قیمت ۲۰۸۴ دلار بسته شد. بیشینه ی قیمتی ۲۰۸۷ دلار و روند هفتگی بازار ابتدا نزولی سپس صعودی بود.
روی: در قیمت ۳۱۶۵ دلار در هر تن باز و با ۳۱۰۲ دلار بسته شد. بیشینه ی قیمتی ۳۱۹۴ دلار بود و روند هفتگی بازار نزولی بود.
نیکل: در قیمت ۱۴۱۰۳ دلار در هر تن باز و با ۱۴۲۱۹ دلار بسته شد. بیشینه ی قیمتی ۱۴۷۲۳ دلار بود و روند هفتگی بازار نزولی بود.
قلع: در قیمت ۲۱۷۰۳ دلار در هر تن باز و با ۲۱۸۵۵ دلار بسته شد. بیشینه ی قیمتی ۲۱۴۰۴ دلار بود و روند هفتگی بازار نزولی بود.
سرب: در قیمت ۲۳۹۸ دلار در هر تن باز و با ۲۳۷۷ دلار بسته شد. بیشینه ی قیمتی ۲۴۴۰ دلار بود و روند هفتگی بازار نزولی بود.

خلاصه ی عملکرد بازار فلزات #لندن LME در هفته ی گذشته ۷٫ تا ۹ می ۲۰۱۹:

 

مس: در قیمت ۶۱۷۲ دلار در هر تن باز و با ۶۱۱۰ دلار بسته شد. بیشینه ی قیمتی ۶۱۷۲ دلار بود و روند هفتگی نزولی بود.
آلومینیوم: در قیمت ۱۷۶۶ دلار در هر تن باز و در قیمت ۱۷۶۶ دلار بسته شد. بیشینه ی قیمتی ۱۷۶۶ دلار و روند بازار ابتدا نزولی سپس صعودی بود.
روی: در قیمت ۲۸۳۴ دلار در هر تن باز و با ۲۷۲۴٫۵ دلار بسته شد. بیشینه ی قیمتی ۲۸۳۴ دلار بود و روند هفتگی بازار نزولی بود.
نیکل: در قیمت ۱۲۰۴۵ دلار در هر تن باز و با ۱۱۷۰۰ دلار بسته شد. بیشینه ی قیمتی ۱۲۰۴۵ دلار بود و روند هفتگی بازار نزولی بود.
قلع: در قیمت ۱۹۶۵۵ دلار در هر تن باز و با ۱۹۴۵۰ دلار بسته شد. بیشینه ی قیمتی ۱۹۶۵۵ دلار بود و روند هفتگی بازار نزولی بود.
سرب: در قیمت ۱۸۶۵ دلار در هر تن باز و با ۱۸۵۳ دلار بسته شد. بیشینه ی قیمتی ۱۸۶۵ دلار بود و روند هفتگی بازار نزولی بود.

 

 

اخبار داخلی

“بازار متشکل ارزی” بازار را از رهاشدگی نجات می‌دهد/ ضرورت بازارسازی بانک مرکزی

علی مروی، کارشناس اقتصادی:
با تشکیل بازار متشکل ارزی، کارایی بازار ارز افزایش پیدا می‌کند، همچنین باعث می‌شود رفتار بازار خیلی هیجانی نباشد و التهابات و نوسانات شدید ارزی را کاهش میدهد.
بانک مرکزی پیش از این به دنبال سرکوب نرخ ارز بود که این سیاست نتیجه عکس داد.
بانک مرکزی در این بازار باید مجری سیاست بازار ارز شناور مدیریت شده باشد، یعنی در مواقع لزوم به خرید و فروش ارز بپردازد.
وضعیت فعلی بازار ارز نوعی رهاشدگی است که بازار متشکل ارزی به آن پایان می‌دهد.

ابراز تاسف لتونی از کاهش سطح تعهدات ایران در قبال برجام

وزیر امور خارجه لتونی:
تصمیم ایران برای خارج شدن از برخی بخش‌های توافق هسته‌ای تأسف‌بار است.
این اقدام به گونه‌ای منفی امنیت منطقه و جهان را تحت تأثیر قرار خواهد داد.
اتحادیه اروپا باید با ایران درباره این اتفاق مذاکره کند و پاسخی مناسب بدهد.

روحانی: از برجام خارج نمی‌شویم/ قرار بود چند هفته صبر کنیم که چند ماه مهلت دادیم/ اروپایی‌ها در مقام عمل ناتوان بودند

رییس جمهور:
امروز نمی‌خواهیم از برجام خارجی شویم. امروز روز پایان برجام نیست. امروز روز گام جدید در برجام و طبق برجام است.
امروز ۱۸ اردیبهشت ماه درست یک سال از خروج غیر قانونی آمریکا از توافق برجام و از زیر پا گذاشتن قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل می‌گذرد.
امروز ما مصمم هستیم تا یک تصمیم ملی و راهبردی را به عرض ملت ایران برسانیم.
قرار بود چند هفته صبر کنیم که چند ماه مهلت دادیم.
۴ نوبت با کشورهای باقی مانده در برجام مذاکره کردیم.
از لحاظ حقوقی قدم هایی که می بایست برداریم، برداشتیم.
اروپایی‌ها از لحاظ تبلیغات مواضع خوبی را در پیش گرفتند اما در مقام عمل متاسفانه ناتوان بودند.
استراتژی نظام تعهد برابر تعهد، تهدید برابر تهدید و اقدام در برابر اقدام است.
مردم یک بار قبل از برجام و یک بار بعد از برجام پای صندوق رأی آمدند و این راه را تایید کردند
در سال ۹۲ مردم با رای خود از دولت خواستند که خلاقیت جدید را برای حل و فصل مسائل سیاسی و گشودن گره‌ها بکار گیرد که اسم آن را تدبیر و یا تعامل سازنده می‌گذاریم.

بعد از ۴ سال و پس از اجرای برجام مردم پای صندوق آمدند و نه با ۱۸ میلیون بلکه ۲۴ میلیون رأی به اعتدال، تعامل سازنده و تدبیر رأی دادند.
از آغاز توافق برجام دشمنان ایران با آن مخالف بودند. یعنی تندروهای آمریکا، صهیونیست و ارتجاع منطقه؛ همه آنهایی که ضد برجام بودند، ضد ایران بودند و هستند.
در نامه‌های ارسالی شورایعالی امنیت ملی که از طرف من به ۵ کشور باقیمانده ارسال شد، به طرف‌های خود اعلام کردیم‌که یکسال صبر کردیم و به تمام تعهدات خود پاییند بودیم؛ همه بدانند امروز روز پایان برجام نیست؛ امروز روز گام جدید بر اساس برجام و در برجام است.
نمی شود یک کشوری به تکالیف خودش عمل کند ولی از حق خود برخوردار نشود.

 

یکی از دلایل تحریم کامل نفتی ایران، به تداوم رشد تولید آمریکا برمیگردد… عملکرد تولید ماه آوریل ۱۸۰+ هزار بشکه بیش از ماه مارس است و وزارت انرژی آمریکا امروز پیش بینی کرده تولید نفت این کشور در پایان امسال به ۱۳٫۱۶ میلیون بشکه در روز و در پایان سال ۲۰۲۰ به ۱۳٫۵۱ خواهد رسید 🤔

سایل دلایل افت قیمت نفت امروز
اخبار مرتبط با مذاکرات #ایران با اروپا در خصوص اجرای مکانیزم فروش نفت ایران
#جنگ_تجاری چین و آمریکا و اثر آن بر رشد GDP کشورها (۰٫۴۵%- کاهش GDP دنیا) در میان مدت که عامل افت تقاضا میشود.

133

 

رشد قیمت کامودیتیها در معاملات امروز #بورس کالا

ورق گالوانیزه مبارکه ۶۸%+⏫🤔
ورق قلع اندود مبارکه ۵۱%+
شمش فولاد خوزستان ۳۰%+⏫
ورق گرم مبارکه ۲۴%+
ورق سرد مبارکه ۱۸%+
شمش روی صنایع روی ایرانیان ۳%+

غول نقدینگی از GDP جلو زده:

🔆حجم نقدینگی از تولید ناخالص داخلی بالاتر رفته و سالبعد به ۱۱۴% تولید ناخالص داخلی میرسد.

🔹اگر اواخر دهه ۷۰ شمسی تولید ناخالص داخلی ۷۰ هزار میلیارد تومن بود ، حجم نقدینگی نیز ۲۵ هزار میلیارد تومان بود.
یعنی نقدینگی معادل ۳۶درصد GDPبود.
🔹در اواخر دهه ۸۰ تولید ناخالص داخلی به ۴۳۰ هزار میلیارد تومان رسید و حجم نقدینگی به ۲۹۵ هزار میلیارد تومن
یعنی نقدینگی معادل ۶۹ درصد GDPبود.
🔹سال قبل تولید ناخالص داخلی ۱۴۸۰ هزار میلیارد تومان بود و نقدینگی ۱۵۳۰ هزار میلیارد تومان.
یعنی حجم نقدینگی از تولید ناخالص داخلی هم بیشتر بوده
🔹امسال نیز این نسبت به ۱۰۵ درصد و سال آینده بالای ۱۱۴ درصد خواهد بود.

گزارش بازار سهام روز چهارشنبه ۹۸/۰۲/۱۸

شاخص کل با ۳۱۴۰واحد مثبت

در محدوده ۲۱۱۳۴۰واحدی

ارزش معاملات:۱۵۰۰میلیارد تومان

حجم معاملات:۶میلیارد برگه سهم

نمادهای تاثیر گزار در شاخص:

فولاد ۴۰۶ واحد مثبت

فملی:۲۴۷واحد مثبت

کچاد:۲۳۴واحد مثبت

کگل:۲۲۰واحد مثبت

رمپنا:۱۸۰واحد مثبت

وامید:۱۶۰واحد مثبت

فارس:۱۵۷ واحد مثبت

کدال:

#حریل
شرکت ریل پرداز سیر

موضوع: ضرورت برگزاری کنفرانس اطلاع رسانیبه استناد ماده ۱۲ مکرر ۲ دستورالعمل اجرایی نحوه انجام معاملات در فرابورس ایران به اطلاع می رساند نماد معاملاتی آن شرکت به علت نوسان قیمت سهام طی روزهای معاملاتی اخیر متوقف گردید. لذا به منظور رعایت دستورالعمل فوق الذکر ، ضروری است حداکثر ظرف مدت دو روز کاری سوالات و ابهامات مطرح شده در سامانه تدان توسط شرکت بررسی و پاسخ به آن ها مطابق اطلاعیه اطلاعات حاصل از برگزاری کنفرانس اطلاع رسانی افشا گردد.
پس از توقف نماد معاملاتی به علت نوسان قیمت سهام طی ۱۵ روز معاملاتی متوالی و انتشار اطلاعیه ضرورت برگزاری کنفرانس اطلاع رسانی، اشخاصی که به سامانه تدان (tedan.ir) دسترسی دارند می توانند حداکثر تا ساعت ۲۴ همان روز نسبت به طرح سوال از ناشر اقدام نمایند (اشخاصی که به سامانه تدان دسترسی ندارند می توانند سوالات خود را از طریق کارگزار خود یا شرکت های مشاور سرمایه گذاری و سبدگردان ها در این سامانه ثبت نمایند). پس از پایان مهلت ثبت سوالات، ناشر موظف است حداکثر ظرف مدت دو روز کاری نسبت به تهیه پاسخ و ارسال آن اقدام نماید. در صورت عدم ارسال پاسخ یا ارایه پاسخ ناقص توسط ناشر، بورس مربوطه عدم پاسخگویی ناشر را به عموم افشا می نماید.

#غشوکو
شوکو پارس در دوره ۱۲ ماهه منتهی به ۹۷/۱۲/۲۹ (حسابرسی شده) به ازای هر سهم ۷۶ ریال زیان شناسایی کرده است که نسبت به گزارش ۱۲ ماهه حسابرسی نشده ۳۸% افزایش زیان داشته است.

این شرکت براساس عملکرد ۱۲ ماهه برای سال مالی منتهی به ۱۳۹۷/۱۲/۲۹ مبلغ ۲,۷۸۴ میلیون ریال زیان خالص شناسایی کرده است.

#فولاژ
شرکت فولاد آلیاژی ایران

موضوع: آگهی ثبت افزایش سرمایه

بر اساس تصمیمات مجمع عمومی فوق العاده مورخ ۱۳۹۸/۰۱/۲۸ افزایش سرمایۀ شرکت از مبلغ ۴,۹۹۰,۰۰۰ میلیون ریال به‌مبلغ ۵,۵۰۰,۰۰۰ میلیون ریال ( از محل سود انباشته مبلغ ۵۱۰۰۰۰ میلیون ریال ، ) در تاریخ ۱۳۹۸/۰۲/۱۷ در مرجع ثبت شرکت ها به ثبت رسیده است.

گزارش بازار سهام روز چهارشنبه ۹۸/۰۲/۱۸

تحلیل شاخص کل:

شاخص پس از برخورد بامقاومتی ۲۲۴۵۰۰واحدی ، اصلاحی۱۷۰۰۰واحدی طی دوروز داشت،  بابرخورد به مقاومت ۲۳٫۶فیبو در محدوده ۲۰۸هزار واحدی ورشدی ۳۰۰۰واحدی اکنون در محدوده ۲۱۱هزارواحدی قرارردارد ،باتوجه به شرایط حاکم بربازار احنمالا برای یکی دوروز اول هفته اینده روندی رنج وبعد رشد مجدد تا اهداف پیش رو را خواهیم داشت،مقاومت پیش رو۲۴۰۰۰۰-۲۶۵۰۰۰واحد

کل

 

هفته گذشته نمونه سهم هایی سیگنال خرید دادیم که باتوجه به وضعیت کلی بازار اجازه رشد پیدانکردن برای این هفته رشد های خوبی را خواهیم داشت و دوستانی که تو سقف فروختن میتونن تو کف مجدد خرید داشته باشن یا میانکین کم کنن.

واما سهام مستعد رشد هفته پیش رو:

ذوب:

با توجه به ورود پول هوشمند طی هفته اخیرو وضعیت خوب شاخص صنعت،اکنون در محدوده حمایتی۶۱٫۸ فیبو قراررداره ، انتظار رشد تا اهداف پیش رو را خواهیم داشت، خرید در محدوده ۱۸۰تا۱۸۵با حد ضرر ۱۸۵و اهداف ۲۱۵و۲۷۰تومان

وحافظ:

سهم پس از مدت ها رنج زدن اکنون در محدوده مقاومتی ۱۴۸۰تومانی قراررداره باتوجه به ورود پول هوشمند طی جند روز اخیر و وضعیت خوب شاخص صنعت انتظار رشد خوبی را برای سهم خواهیم داشت،خریدکم ریسک در صورت تثبیت ۱۴۸۰باحد ضرر۱۴۸۰ واهداف ۱۷۰۰و۲۰۰۰تومان

 

انرژی۳:

اگر روند حرکتی سهم را داخل یک مثلث محصور کنیم اکنون باتوجه به حجم خوبی که خورده ووضعیت مناسب اندیکاتور هاو شکست سقف مثلث پتانسیل رشد خوبی را خواهد داشت،اکنون سهم بخاطر مجمع متوقف میباشد خرید روز بازگشایی در محدوده ۵۶۶۰باحد ضرر۵۶۰۰وهدف۷۰۰۰تومان

3 1

وبیمه:

سهم پس از مدت ها نزول از ۹۲۰تا ۳۶۰تومان ، ا مجدد رشد خود را اغاز کرده وباشکست خط روند نزولی بلند مدتی اکنون پایان پولبک به مقاومتی، انتطار رشد های خوبی را خواهیم داشت.خرید در محدوده ۴۲۰و حد ضرر ۴۲۰ و اهداف ۵۷۰و ۷۰۰تومان

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *