photo 2019 06 07 17 26 59

اخبار خارجی

سفر نخست‌وزیر ژاپن به تهران:

download

 

سفر نخست‌وزیر ژاپن به تهران به معنی به نتیجه رسیدن مذاکرات ایران و آمریکاست/ مذاکره با ژاپن یعنی مذاکره شبه مستقیم با آمریکا

سعید لیلاز، اقتصاددان در گفت‌وگو با امتداد با اشاره به اخباری مبنی بر قریب‌الوقوع بودن سفر نخست وزیر ژاپن به تهران برای نخستین بار پس از انقلاب و برنامه‌ریزی برای دیدار وی با «علی خامنه‌ای» و «حسن روحانی» گفت:

▪️اگر سفر نخست‌وزیر ژاپن به تهران انجام شود، معنای این امر این است که مذاکراتی میان ایران و آمریکا در جریان بوده و این مذاکرات به نتایج اولیه رسیده است. در واقع سفر نخست وزیر ژاپن به تهران به معنی آغاز مذاکرات نیست، بلکه به این معناست که این مذاکرات به نتایج ابتدایی رسیده است.

▪️دو کشور ژاپن و کره‌جنوبی بعد از جنگ جهانی دوم پذیرفته‌اند که در سیاست خارجی به عنوان یکی از ایالت‌های آمریکا باشند، به همین دلیل، هیچ تصمیمی مستقل از خواست ایالات متحده آمریکا نمی‌گیرند. بعد از انقلاب اسلامی در سال ۱۳۵۷ نیز علی‌رغم مراودات گسترده تجاری میان ژاپن و ایران، هیچ‌کدام از نخست وزیران ژاپن با لحاظ کردن ناخشنودی آمریکا از ایران، تا کنون به کشورمان سفری نداشته‌اند.

▪️من تاکید می‌کنم سفر نخست وزیر ژاپن به تهران اگر انجام شود به معنی آغاز مذاکره میان ایران و آمریکا نیست بلکه به معنی به نتیجه رسیدن مذاکرات ابتدایی است، زیرا اگر این مذاکرات به نتیجه نرسیده بود، ژاپن با لحاظ کردن منافع آمریکا، اساسا خود را درگیر چنین ماجرایی نمی‌کرد. در واقع ورود ژاپن به موضوع، به معنی مذاکره شبه مستقیم با آمریکا است.

▪️البته نباید در مورد این مذاکرات، اغراق کرد زیرا در کوتاه مدت به نتیجه نمی‌رسد و در خوش‌بینانه‌ترین حالت دو سال طول خواهد کشید.

▪️امیدوارم مسئولان جمهوری اسلامی برای مذاکره با آمریکا شتاب‌زده عمل نکنند زیرا صرف حل مسئله ما با آمریکا، مشکلات اقتصادی داخلی کشور را حل نخواهد کرد. رشد نقدینگی امسال کشور به اندازه کل تاریخ ایران از ابتدا تا سال ۱۳۹۲ بوده است. این نشان می‌دهد بخش بزرگی از مشکلات ما ناشی از بی‌انضباطی داخلی است و مثال‌هایی از این دست بسیار است.

 

ناو آبراهام لینکلن وارد خلیج فارس نشد:

فرمانده ناو: نمی‌خواهیم تنش‌ها را تشدید کنیم

«پانتام براون»، فرمانده ناو آبراهام لینکلن در گفت‌وگو با خبرگزاری آسوشیتدپرس، در خصوص مسائل پیرامون ایران گفته که به دنبال تنش با ایران نیست.

خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش داده ناو «یو‌اس‌اس آبراهام لینکلن» امروز دوشنبه در دریای عربی و حدود ۲۰۰ مایلی ساحل عمان قرار دارد و هنوز وارد خلیج فارس نشده است. پانتام براون در گفت‌‌وگو با آسوشیتدپرس گفت: «نمی‌خواهیم غیرعامدانه باعث تشدید تنش شویم.»

نگاه افزایشی کارشناسان به طلای جهانی:

 

بعد از آنکه اونس جهانی مرز روانی ۱۳۰۰ دلار را شکست، چشم‌انداز این بازار برای سرمایه‌گذاران و متخصصان افزایشی شد. به نظر می‌رسد شوک ناشی از جنگ تجاری جدید ترامپ با مکزیک، کافی بود تا سقف قیمتی ۱۳۰۰ دلار به یک کف قیمتی جدید تبدیل شود.

در نظرسنجی‌های «کیتکونیوز» هر دو گروه کارشناسان «وال‌استریت» و «مین‌استریت» آینده کوتاه‌مدت اونس را افزایشی پیش‌بینی کردند که با سناریوی کف حمایتی ۱۳۰۰ دلار، همخوانی دارد.

طلای جهانی در بالاترین قیمت سه ماه گذشته ایستاد:

قیمت طلا در معاملات روز سه‌شنبه بازار جهانی به دلیل نگرانی‌ها نسبت به کندی رشد اقتصادی در نتیجه جنگ‌های تجاری و انتظارات برای کاهش نرخ‌های بهره آمریکا، نزدیک به بالاترین رکورد خود در سه ماه گذشته ایستاد.
هر اونس طلا برای تحویل فوری در معاملات روز جاری بازار سنگاپور ۰.۱ درصد کاهش پیدا کرد و به ۱۳۲۳.۸۱ دلار رسید.

 

ترامپ: به همراه انگلیس مصمم هستیم تا مانع از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای و تامین مالی تروریسم شویم.
با همکاری انگلیس گروه تروریستی داعش را به طور کامل شکست دادیم و با لندن در مقابله با چالش‌های جهان مشارکت داریم.

تنشهای اقتصادی و جنگ های تجاری که آمریکا با چین و مکزیک و…براه انداخته باعث خروج سرمایه ها از بازارهای بورس و حرکت بسمت طلا شده ادامه این تنشها یعنی کند شدن رشد اقتصادی جهان که رو تقاضای نفت و انرژی نیز تاثیر منفی میگذاره و نشان میده نفت کشش قیمتهای بالای ۷۰ دلار هم نداره و اگر تحت تاثیر تنشهای سیاسی نظامی به این سطح برسه پایداری زیادی نخواهد داشت.
بنابراین بنظر میرسه نیمه دوم ۲۰۱۹ قیمت نفت عمدتا بین ۴۰-۷۰ دلار نوسانی باشه حالا ممکن میانگین قیمت ۵۴ دلار باشه یا کمی بالاتر و…حالا این وسط باید بررسی بشه با قیمت پایین نفت و تخفیفی که ایران به مشتریانش ارائه میده و مشکلات تحریم و…تکلیف اقتصاد ما چه خواهد شد؟

هدف نهایی ترامپ از جدال با ایران، کنترل چین است:

آیا ترامپ دیوانه است؟
یک تاجر بزرگ؟ یک رییس جمهور بی بدیل؟ هیچ کدام. او یک برنامه جامع و مدون را به پیش می‌برد.

از زمان ترومن، راهبرد کلان و مشخص سیاست خارجی ایالات متحده، تقابل با ظهور رقبای جهانی و منطقه‌ای برای حفظ برتری آمریکا بوده است.
همین تقابل با رقبا در دو جنگ جهانی بود که زمینه‌ساز حضور ایالات متحده در صدر اقتصاد جهانی بوده است.

بعدها ایالات متحده از همین استراتژی بهره برد و به تقویت چین در مقابل شوروی پرداخت و این سیاست تا فروپاشی شوروی ادامه داشت.بعد از آن اما چینی‌ها هوشمندانه و با تشخیص شرایط و با اعمال سیاست میانه‌روی، خود را از معرض هرگونه تهدیدی کنار کشیدند و مزیتهای ذاتی آنها باعث سرازیر شدن سیل سرمایه گذاران غربی به این کشور شد.

طولی نکشید که در اواخر دهه گذشته این کشور توانست ژاپن را کنار زده و بعنوان دومین اقتصاد دنیا قد علم کنند.آنجا بود که علیرغم تمام تلاش چین برای عدم ایجاد حساسیت در سطوح جهانی، سیاست گذاران ایالات متحده بر سیاست مهار چین متفق شدند. در همین راستا و در زمان اوباما، این کشور به سیاست توجه به هند و تقویت این کشور در مقابل چین اهتمام ورزید.

اما چینی‌ها، حالا ثروتمندتر از آن بودند که بتوان با این حربه ترمز آنها را کشید. آنها نه تنها به بزرگترین سرمایه گذاران خارجی در هند بدل شدند (٣٣.٧٪؜ از کل سرمایه گذاری خارجی در هند متعلق به چینی‌هاست) بلکه با درک شرایط موجود، شروع به گره زدن روزافزون خود به اقتصاد آمریکا نمودند.

خرید اوراق قرضه دولت ایالات متحده تا سقف ١٠٠٠ میلیارد دلار، خرید سهام عمده راه آهن و پست ایالات متحده و تشویق چینیها به سرمایه گذاری در بخش مسکن آمریکا که آنها را به موتور محرک این بخش در ایالات متحده تبدیل کرده، از اهم این اقدامات است.

از نتایج مهم این سیاست، حضور دو شرکت چینی در میان ده غول برتر اقتصادی دنیا و در اختیار گرفتن بیش از ۶ درصد ارزش کل سهام وال استریت است که در پایان دولت اوباما، ایالات متحده با آن مواجه بود.

لذا با شکست سیاست تقابل هند و چین اوباما، ایالات متحده نیاز به استفاده از برخی ظرفیتهای دست نخورده خود ناشی از محصور ماندن این ظرفیتها در کنش و واکنشهای بین المللی مخصوصا در چارچوب همکاریهای بین المللی این کشور با دوستان استراتژیک داشت که عمدتا ناشی از همکاریهای دو سوی آتلانتیک ارزیابی میشد.

در همین راستا نیاز به رییس جمهوری بود که بتواند خرق عادت نموده و سنن قدیمی ایالات متحده را زیرپا بگذارد. معرفی میکنم: دونالد جی ‌ترامپ

مردی ظاهرا دیوانه که تمامی چارچوبهای بین المللی را زیرپا گذاشته است. او اینبار روسیه را در مقابل چین علم کرده، حس غرور آنها را تقویت کرده و اتفاقا موفق هم بوده.

ترامپ یک‌راست به سراغ نقطه ضعفهای چین رفته است:
▫️نقطه ضعف اول: تامین انرژی

ساده لوحانه است اگر فکر کنید مساله ترامپ ایران و برجام است. مشکل ترامپ با ایران اینست که ایران مطمئن‌ترین منبع تامین انرژی چین و یکی از فونداسیونهای موتور محرک اقتصاد چین است.

بر همین اساس است که ترامپ حتی خواهان فروپاشی ایران است. حتی بقیمت از بین رفتن امنیت منطقه ای و افزایش ریسک انرژی برای خودش. فروپاشی ایران بمعنای کامل از بین رفتن امنیت انرژی چین است.

ایران و ونزوئلا و روسیه تنها کانون انرژی دنیا هستند که در سیطره ایالات متحده قرار ندارند. روسیه که در چارچوب سیاست تقابل با چین عمل میکند و خود به چین بعنوان رقیب ذاتی منطقه ای مینگرد. ونزوئلا تنها ظرفیت تامین انرژی اقتصادهای رو به رشد آمریکای جنوبی را دارد و بدلیل بعد مسافت توان تامین انرژی بدون ریسک را برای چین ندارد. پس تنها ایران نقطه اتکاء چین است.

اما پاسخهای چین به تحریکات و تحرکات ایالات متحده بقدر کافی هوشیارانه بوده است.

چین با گروکشیدن اوراق قرضه ایالات متحده و تحریک طرفداران ترامپ از طریق وضع عوارض گمرکی بر محصولاتشان وارد تقابلی فرسایشی شده و از دیگر سو تضامین قدرتمندی را در جهت حفظ ساختار فعلی حکومت ایران به آنها ارائه داده است.

بنابراین علیرغم تمام فشارهای ایالات متحده و فروپاشی ارزش پول ملی بنظر میرسد ایران بتواند از زیر فشار رهایی یافته واثرات این فروپاشی را تبدیل به احسن کند.

شرایط تا اینجا پایاپای به پیش رفته و سیاست محافظه کاران آمریکایی هم مانند همتای دموکراتشان اثربخش نبوده.
رشد اقتصادی چین حتی بیشتر هم گردیده و کماکان به ایالات متحده نزدیک میشود. اما آیا ایران فرو میپاشد؟ تنها زمان پاسخ این شطرنج را میدهد.

دنیا در حال کوچ از دلار است:

یک روزنامه آمریکایی سلطه ارز دلار بر مبادلات مالی دنیا را یکی از مولفه‌های قدرت این کشور توصیف کرده اما نوشته کشورهای دنیا در حال تدوین ساز و کارهایی برای کاستن استفاده از این ارز هستند.

اولین نقض آشکار تحریم‌ها:

نفتکش چینی خط شکن تحریم‌ها نفتی آمریکا علیه ایران
در بحبوحه افزایش تنش تجاری چین و آمریکا ، بازار نفت شاهد پر شدن یک نفتکش چینی با نفت خام ایران است.
نفتکش پسیفیک براوو که حامل نفت خام ایران به مقصد چین است، اولین محموله نفتی پس از لغو معافیت ها توسط دولت ترامپ است.
” این اولین نقض آشکار تحریم‌هاست ”

افت ۲۱ درصدی تجارت ایران و ترکیه:

مبادلات تجاری ایران و ترکیه در ۴ ماه نخست سال‌جاری میلادی با افت ۲۱ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل به ۸۶۶/ ۲ میلیارد دلار رسید.

صادرات ترکیه به ایران در ماه‌های ژانویه تا آوریل ۲۰۱۹ با کاهش ۱۶درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل مواجه شده و به ۷۹۳میلیون دلار رسیده است.

ترکیه در ماه‌های ژانویه تا آوریل سال قبل ۹۴۴ میلیون دلار کالا به ایران صادر کرده بود.

در ماه آوریل صادرات ترکیه به ایران نسبت به مدت مشابه سال قبل ۶/ ۱۵ درصد رشدداشته و به ۲۱۳ میلیون دلار رسیده است. واردات ترکیه از ایران در همین ماه ۸/ ۳۷ درصد افت داشته و به ۴۹۹ میلیون دلار رسیده است.

شاخص تغییر دولتها از سال ۱۹۴۵:

آقای کونته Conte نخست وزیر ایتالیا تهدید کرد که در صورت عدم همکاری احزاب ائتلافی دولت بروی امور جاری (و بودجه) استعفاء میدهد!

داده های تغییر دولتهای دنیا نشان میدهد که ایتالیا از نظر ثبات مدیریتی، بی ثبات ترین در بین کشورهای توسعه یافته است … این کشور، از سال ۱۹۴۵ تا به امروز، به طور تقریبی سالانه یک دولت عوض کرده و بعنوان یکی از عوامل ضعف #یورو در سالهای اخیر عمل کرده است.

 

 


#دلار ۱%-🔻👈۹۷٫۱۲
#طلا ۰٫۱۲%+↖️۱۳۳۰$👍🏻
ایندکس دلار در معاملات روز دوشنبه به شدت نزول کرد و به مرز ۹۷٫۱۲ رسید که کمترین سطح ۳ هفته اخیر است 👈آقای جمز بولارد از اعضای فدرال رزرو گفته که آماده کاهش نرخ بهره بدلیل کاهش رشد اقتصادی و مقابله با اثرات #جنگ_تجاری باشید! این صحبتها همراستا با نظر فعالان بازار است که انتظار ۲ بار کاهش #بهره در سال ۲۰۱۹ را دارند

در تحول دیگر، PMI تولید آمریکا در ماه می بر خلاف انتظار ۵۳، رقم ۵۲٫۱ بوده که کمترین سطح ۳۰ ماه اخیر بوده و نشانه اثرگذاری تحولات اخیر بروی فعالیتهای صنعتی آمریکا است.

 

زیان ۴۰۰ میلیارد دلاری سرمایه گذاران ناشی از تحولات بازار سهام دنیا در هفته گذشته!

وضعیت در #آمریکا بحرانی است 👈 ارزش سهام این کشور در ماه گذشته (May-2019) با افت ۲ تریلیون دلاری مواجه شده و به ۳۰ تریلیون دلار رسید (=۳۹% ارزش بورس دنیا) که دومین عملکرد بد ماهانه طی ۶۹ سال اخیر است!

تشدید #جنگ_تجاری چین و آمریکا و همزمان شروع یک جبهه جدید با #مکزیک از عوامل افت شاخصهای بازارهای سرمایه در هفته گذشته است.

#مس ۰٫۵%-🔻۵۸۶۲$
مس تحت فشار #دلار و #جنگ_تجاری بین چین و آمریکا است و قیمت در ماه جاری تاکنون ۹% کاهش دارد … البته همه چیز در خصوص این فلز منفی نیست

موسسه مالی BMO میگوید ۵% عرضه جهانی مس به میزان ۱٫۲ میلیون تن در اثر بی ثباتی های حال حاضر معادن دنیا حذف میشود و شکاف تقاضا و عرضه در نیمه دوم ۲۰۱۹ بازتر و به ۲۷۰ هزار تن میشود که به برگشت قیمت مس، کمک شایانی خواهد کرد

زامبیا سالانه ۸۱۰ هزار تن مس تولید میکند و شاهد خشکسالی شدید است … تولید برق آبی به شدت کاهش یافته و میتواند تولید مس این کشور را ۱۰۰ هزار تن در سال جاری کاهش دهد
در #شیلی کارگران معدن Chuquicamata پیشنهاد شرکت کودلکو بزرگترین تولیدکننده مس دنیا را رد کردند تا نگرانی از اعتصاب کارگری در این معدن افزایش یابد
در پرو، ذینفعان معدن لاس بامباس شرکت MMG همچنان اقدام به بستن جاده میکنند که میتواند عرضه ۴۰۰ هزار تن کنسانتره این معدن به بازار جهانی را مختل کند.

خلاصه عملکرد بازار فلزات لندن و چین طی هفته اخیر:

13951019162929471193843

خلاصه ی عملکرد بازار فلزات #لندن LME در هفته ی گذشته ۳ الی ۶ ژوئن ۲۰۱۹:

آلومینیوم:در قیمت ۱۷۶۳ دلار در هر تن باز و در قیمت ۱۷۴۲ دلار بسته شد. بیشینه ی قیمتی ۱۷۴۲٫۵ دلار و روند بازار ابتدا نصعودی سپس نزولی بود.
روی: در قیمت ۲۶۱۴٫۵ دلار در هر تن باز و با ۲۶۰۴٫۵ دلار بسته شد. بیشینه ی قیمتی ۲۶۳۵ دلار بود و روند هفتگی بازار متغیر بود.
نیکل: در قیمت ۱۱۸۵۵ دلار در هر تن باز و با ۱۱۷۰۵ دلار بسته شد. بیشینه ی قیمتی ۱۱۸۵۵ دلار بود و روند هفتگی نزولی بود.
قلع: در قیمت ۱۸۹۵۰ دلار در هر تن باز و با ۱۹۱۰۰ دلار بسته شد. بیشینه ی قیمتی ۱۹۲۵۵ دلار بود و روند هفتگی ابتدا صعودی سپس نزولی بود.
سرب: در قیمت ۱۷۹۰٫۳ دلار در هر تن باز و با ۱۹۴۴ دلار بسته شد. بیشینه ی قیمتی ۱۹۴۴ دلار بود و روند هفتگی بازار صعود بود.
مس: در قیمت ۵۷۹۵٫۵ دلار در هر تن باز و با ۵۸۰۴ دلار بسته شد. بیشینه ی قیمتی ۵۸۳۲ دلار بود و روند هفتگی بازار صعودی سپس نزولی بود.

خلاصه ی عملکرد بازار فلزات #چین SHFE در هفته ی گذشته ۳ الی ۶ ژوئن ۲۰۱۹:

مس: در قیمت ۶۶۹۷ دلار در هر تن باز و با ۶۶۷۰ دلار بسته شد. بیشینه ی قیمتی ۶۷۶۲ دلار بود و روند هفتگی بازار ابتدا صعودی سپس نزولی بود.
آلومینیوم: در قیمت ۲۰۵۳ دلار در هر تن باز و در قیمت ۲۰۶۱ دلار بسته شد. بیشینه ی قیمتی ۲۰۲۲ دلار و روند هفتگی بازار نزولی بود.
روی: در قیمت ۲۹۷۰ دلار در هر تن باز و با ۳۰۰۰ دلار بسته شد. بیشینه ی قیمتی ۳۰۰۷ دلار بود و روند هفتگی بازار نزولی سپس صعودی بود.
نیکل: در قیمت ۱۴۲۴۰ دلار در هر تن باز و با ۱۳۸۷۰ دلار بسته شد. بیشینه ی قیمتی ۱۴۰۰۹ دلار بود و روند هفتگی بازار نزولی بود.
قلع: در قیمت ۲۰۸۰۰ دلار در هر تن باز و با ۲۰۷۳۶ دلار بسته شد. بیشینه ی قیمتی ۲۰۸۰۰ دلار بود و روند هفتگی بازار رنج بود.
سرب: در قیمت ۲۳۰۹ دلار در هر تن باز و با ۲۳۳۲ دلار بسته شد. بیشینه ی قیمتی ۲۳۴۰ دلار بود و روند هفتگی بازار رنج بود.

اخبار داخلی

 

🔶بی تفاوتی بورس تهران به شوک‌جنگ تجاری

🔹معاملات امروز بورس تهران حاکی از ناپایداری جو منفی شوک نفتی و تبعات جنگ تجاری بین چین و آمریکا حکایت می‌کند.
اقبال سرمایه‌گذاران به سهام غیرکالایی در نهایت منجر به رشد بیش یک درصدی شاخص کل و رسیدن دماسنج بازار به آستانه قله تاریخی شد.

🔹 همچنین کاهش جذابیت در بازارهای موازی از عوامل اصلی حضور موثر سرمایه‌گذاران در بورس تهران قلمداد می‌شود.

بازار بورس بیشترین سود را نصیب سرمایه‌گذاران خود کرد:

بازار بورس با ۲۵.۶ درصد بازدهی( رشد‌شاخص کل)، بیشترین سود را از ابتدای امسال تاکنون نسبت به بازارهای ارز و سکه نصیب سرمایه‌گذاران خود کرد. /ایبنا

البته در عمل سود فعالان بورس بسیار فراتر از رشد شاخص کل بورس بوده
معیار قرار دادن شاخص کل بورس دقت کافی را در ارزیابی عملکرد واقعی بورس ندارد.

 

 

💢 چرایی عدم نمایش سفارش‌های خرید و فروش در بازار پایه جدید

مدیرعامل فرابورس ایران در پاسخ به ابهامات و سوالاتی که از سوی سهامداران بازار پایه در خصوص چرایی مخفی بودن سفارش‌های خرید و فروش در دستورالعمل جدید این بازار مطرح شده است، شفاف‌سازی کرد.
به گزارش مدیریت ارتباطات فرابورس ایران، امیر هامونی معاملات بازار پایه را بر اساس دستورالعمل جدید کاملا شفاف و به دور از هرگونه ابهام خواند و گفت: هنگامی که معاملات سهام شرکت‌ها در بازار پایه جدید آغاز شود آیتم‌های مربوط به معاملات انجام‌شده اعم از قیمت پایانی معاملات سهم، دامنه نوسان قیمت و نیز حجم و ارزش معاملات مانند گذشته مشخص است و در تابلو معاملات نیز انتشار می‌یابد، از این رو اطلاق معاملات غرری به معاملات بازار پایه موضوعیتی ندارد. /سایت فرابورس

با این توضیح که از مصاحبه های قبلی به مراتب شفاف تر است
تااینجای کار
♦️قیمت پایانی قرار است مشخص باشد

یعنی شما بر اساس قیمت پایانی درروزهای غیر مچینگ با اختلاف یک ریالی میتوانید یا بفروشی یا بخری

♦️دامنه نوسان نیز قرار است مشخص باشد
یعنی شما براحتی با دیدن حد بالا و پایین بر روی تابلو میتوانید درخواست خرید یا فروشتان را وارد سیستم کنید

♦️حجم معاملات هم قرار است مشخص باشد

یعنی شما براحتی میتوانید متوجه شوید از نماد مورد نظرتان استقبال شده است یا نه
♦️ارزش معاملات هم قرار است مشخص باشد
که به شما کمک میکند در خرید و فروش

♦️آزمون هم قبلا گفته بودند داره و الان برداشته شده که این هم خوبه

♦️بالا و پایین رفتن قیمت در روزهایی که دامنه نوسان باز است هم
برای تابلو زرد ۲ روز در هفته است
در تابلو نارنجی ۱ روز در هفته
و تابلو قرمز ۱ روز در ماه

👈که با تعاریف بالا اگر سهم تقاضا داشته باشد که در همین روزها میتواند جهش قیمت یا افت قیمتش را برای روزهای دیگر جبران کند
تقاضا یا عرضه زیاد باشد این جهش قیمت در روزهایی دامنه باز بیشتر خواهد بود و اگر تقاضا و عرضه کم باشد طبیعتا این جهش قیمت در روزهایی که دامنه باز است کمتر است

⭕️عملا فقط صف خرید و فروش تا این لحظه گویا قرار است مخفی باشد
که امیدواریم اگر قرار است برای بهبود شرایط قدمی بردارند
این یک قلم را هم مشخص کنند

بعدش اصلا بجای ۳ رنگ تبدیلش کنند به ۱۰ رنگ
رنگ که مشکلی نیست
مهم این است یک فعال بازار سرمایه بداند قرار است به چه نحوه ای خرید و فروش کند.

 

موجودی شکر خام بیشتر از حد نیاز:

وزیر صنعت، معدن و تجارت :
شکر خام بیشتر از حد نیاز سال در انبارها موجود است و جای نگرانی در این خصوص وجود ندارد.
در ابتدای سال مشکلی درخصوص تامین شکر وجود داشت که اکنون رفع شده و شکر فراوانی به کشور وارد شده است.

دبیر انجمن صنفی کارخانه‌های قند و شکر :
هنوز پیشنهادی برای افزایش قیمت شکر داده نشده است.
شکر وارداتی بخش خصوصی به زودی وارد بازار می‌شود.
بخشی از شکر خام وارداتی توسط بخش‌خصوصی وارد کشور شده و بقیه شکرها در راه است و به‌زودی به بنادر کشور می‌رسد.
مجوز واردات ۸۰۰ هزار تن شکر صادر شده و تاکنون بیش از ۶۰۰ هزار تن شکر تخصیص ارز شده و انتقالارز بیش از ۳۰۰ هزار تن شکر هم انجام شده است.

واکنش مجلسی ها به درخواست آمریکا برای مذاکره:

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس:
به نظر من مذاکره‌ای در کار نخواهد بود اما اینکه تنش‌ها کم شود به آمریکا برمی‌گردد چراکه این تنش‌ها در حوزه‌های مختلف تاثیرات منفی ایجاد می‌کند.

پیروزی ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بستگی به رقیب او در حزب دموکرات هم دارد. ترامپ در دو عرصه سیاست داخلی و خارجی با چالش روبروست.

ترامپ همچنین در حوزه روابط بین‌الملل و اقتصاد و بازرگانی هم باعث ایجاد فعل و انفعالاتی شده است و عملکرد او در این عرصه‌ها طی یک سال آینده در امر انتخابات آمریکا تعیین‌کننده است.

الان درمورد مسائل داخلی آمریکا نمی‌توانیم اظهارنظری کنیم چون هنوز نقشه انتخاباتی آمریکا مشخص نیست که بتوانیم پیش‌بینی دقیق داشته باشیم.

#تایرسازان درخواست افزایش قیمت به سازمان حمایت دادند
معاون وزیر صنعت از درخواست تولیدکنندگان تایر مبنی بر افزایش قیمت به سازمان حمایت خبر داد و گفت: این سازمان در حال تصمیم گیری است.

 

نامه جهانگیری به همتی جهت اجرایی شدن افزایش سرمایه بانک‌ها از تسعیر ارزی:

✅ معاون اول رئیس جمهور با نگارش نامه به رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به نامه شورای عالی کانون بانک‌های خصوصی برای افزایش سرمایه بانک‌ها از محل تسعیر دارایی‌ها و بدهی‌های ارزی با بهره‌گیری از معافیت مالیاتی، نوشت: «جناب آقای همتی اگر نیاز به قانون است، لایحه پیشنهادی به دولت ارسال شود»

 

 

📌اختصاصی اقتصاد آنلاین/ آخرین پرده از «نمایش» بانک سپه برای عدم اجرای قانون:

🔹طبق آگهی عرضه بلوک مدیریتی شرکت سرمایه‌گذاری امید که در اردیبهشت ماه سال جاری منتشر شده بود، قرار بود بانک سپه امروز ۵۰درصد از سهام خود در «وامید» را واگذار کند. اما درست ۲روز کاری، پیش از روز عرضه در اقدامی عجیب، مدیران بانک سپه به صورت ناگهانی این عرضه را لغو کردند.
🔹گزارش زیر شرحی است مفصل از اقدامات بانک‌ها (به ویژه بانک سپه) با هدف عدم اجرای قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر. مدیران بانک‌ها باید توضیح دهند به چه دلیل با ترفندهای مختلف از اجرای قانونی که نه تنها رویکرد دولت بلکه رویکرد نظام است طفره می‌روند!

پیشنهاد افزایش ۲۰ تا ۲۵ درصدی قیمت شوینده‌ها

دبیر انجمن تولیدکنندگان پودر شوینده با اعلام اینکه قیمت نهاده‌های تولید افزایش پیدا کرده است، گفت: بر همین اساس تولیدکنندگان شوینده درخواست ۲۰ تا ۲۵ درصدی تعدیل قیمتها را به سازمان‌های مربوطه ارسال کرده‌اند.

 

 

کدال

سیاست‌های هلدینگ توسعه ومعادن و فلزات در مورد دوقلوهای سنگ آهنی

🔰مرتضی علی اکبری مدیر اقتصادی و مالی هلدینگ سرمایه گذاری توسعه ومعادن و فلزات

🔹در سال ۹۸ نه تنها مشکل خاصی برای صادرات نداریم بلکه گشایشی هم صورت گرفته است. صادراتی که از اواخر اسفند ماه آغاز شده قطعاً ادامه می یابد.

🔹در جهان فولاد سیرجان به عنوان شرکت تابعه گل گهر، علاوه بر تولید ۸۰۰ هزار تن آهن اسفنجی، فولاد سازی آن به تازگی به بهره برداری رسیده است. گل گهر برای اجرای طرح ۳ میلیون تنی ورق در تامین منابع مالی آن مشکل داشت.

🔹 در صورت بهره برداری طرح ۳ میلیون تنی فولادسازی گل گهر، این طرح قطعاً کاملتر از چادرملو خواهد بود. در حال حاضر هم تولید سنگ آهن و کنسانتره در گل گهر بیشتر از چادرملو است. شرکت توسعه آهن و فولاد گل گهر فولاد سازی و نورد را در دستور کار خود دارد.

🔹شرکت سرمد ابرکوه به عنوان یکی از شرکت های تابعه “ومعادن” با تولید سالیانه ۴۵۰ هزار تن میلگرد، پس از گذشت یکسال و نیم در سال جاری به ظرفیت کامل خود دست خواهد یافت.

🔹 سال گذشته حدود ۲۰ درصد از محصولات فولاد ارفع صادر شد. البته ظرفیت فولاد ارفع برای صادرات بیش از ۲۰ درصد است .

🔹 بانک پاسارگاد با برخورداری از بیش از ۵ درصد از سهام “ومعادن” به عنوان یکی از سهامداران ما می تواند در تشکیل گروهی برای کسب کرسی ۱۵ درصدی و اخذ یک عضو موثر باشد. اما تاکنون آنها مراجعه ای به ما برای افزایش سهمشان نداشتند؛ حتی چندی پیش نیز فروش ۵ درصد سهام خود را آگهی کردند، اما بالا بودن رقم آنها منجر به عدم استقبال از آن سهام شد.

 

#خساپا شفاف سازی داده است و گفته در صورتیکه شورای نگهبان معافیت مالیاتی جهت تجدید ارزیابی دارایی ها را تایید کند این شرکت نیز در نظر دارد از این محل افزایش سرمایه بدهد

#شفاف_سازی_پلوله

نتیجه نهایی دعوی علیه شرکت
طرف دعوی: اداره کل تصفیه امور ورشکستگی تهران

بانک اقتصاد نوین نسبت به دادنامه ۴۸۳ مورخ ۱۳۹۵/۴/۲۹ در خصوص تصدیق طلب صورت گرفته توسط اداره کل تصفیه امور ورشکستگی اعتراض می نماید و پرونده به شعبه ۵۲ دادگاه تجدید نظر استان تهران منتقل می گردد و شعبه مزبور نیز دادنامه ۴۸۳ را مورد تایید قرار می دهد.

 

#کمنگنز در سود ۱۲ماهه تلفیقی ۱۴۳۷ ریال سود محقق کرده است در سود اصلی این عدد ۱۴۳۵ریال است . یکی از بهترین گزارش های این گروه را داشته چرا که سهم در ۹ ماهه با تحقق سود ۷۳۸ ریالی مواجه شده این سود از این نظر جالب است که سهم در ۳ ماهه ۱۰۹ ریال محقق کرده بود در ۶ ماهه این عدد ۳۲۲ ریال شده بود بعد ۷۳۸ و حالا ۱۴۳۷ و این نشان میدهد رسیدن به سود های بالای ۳۰۰۰ ریال برای منگنز دور از ذهن نیست . در ۳ ماهه سود عملیاتی ۲۶ میلیارد ریال و ۶ ماهه به ۷۰ میلیارد ریال رسیده است در ۹ ماهه سود عملیاتی ۱۷۷ میلیارد ریال رسیده و ۱۲ ماهه ۳۱۲ میلیارد ریال است و رشد خوبی را داشته است . گزارش بسیار خوبی برای سهم است.

#سرچشمه گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری مس سرچشمه گفت: در پایان سال ۹۷ شرکت سرمایه‌گذاری مس سرچشمه موفق به عقد دو قرارداد حمل اسیدسولفوریک و احداث کارخانه فلوتاسیون سرباره شد که هر دو از سودآوری بالایی برخوردار هستند.به گزارش روابط عمومی این شرکت،مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری مس سرچشمه با اشاره به عقد قرارداد احداث کارخانه فلوتاسیون سرباره در اسفندماه سال گذشته گفت: مجموع ارزش‌ریالی و ارزی این پروژه در حدود ۴۵۰۰ میلیارد ریال است و این شرکت موظف است طی دو سال آن را به‌صورت EPC اجرا کند..

 

یک نکته جالب در خصوص اتفاقات اخیر در #بکام

روز گذشته یک قطعه زمین ۱۰۰ هزار متر مربعی با کاربری #صنعتی به همراه۴۲ واحد مسکونی و یک سوله ۱۶۱۰ متری توسط این شرکت برای فروش آگهی شده است
طبق بررسی های به عمل امده این زمین و واحدهای مسکونی عنوان شده و …..به قیمت پایه حدود ۱۸۰۰ میلیارد ریال قرار است برای فروش گذاشته شود و اگر برفرض همین قیمت پایه هم فروش برود (احتمال اینکه بیشتر هم فروخته شود بسیار بالاست)
و با توجه به اینکه بکام تنها ۶۰۰ میلیون سهم دارد به ازای هر سهم رقمی بیش از ۳۰۰ تومان از این محل حاصل می شود

البته این زمین تنها در حدود ۱۰ درصد از املاک این شرکت است
در مصاحبه ای که چندی پیش منتشر شده بود
اعلام شده بود در نظر دارند یک قطعه زمین ۱۱ هزار متری با کاربری #تجاری را نیزاز طریق مزایده بفروش برسانند که طبق صحبتهای مطرح شده در مصاحبه آن زمین هم با خریدارانش توافقاتی شده و صرفا منتظر طی کردن مراحل اداری جهت آگهی و فروش هستند
به نظر میرسد بعد از انجام مراحل واگذاری این زمین ۱۰۰ هزار متری #صنعتی نوبت به آگهی و فروش زمین ۱۱ هزار متری #تجاری میرسد

طبق براورد اعلامی توسط خود شرکت از محل فروش زمین #تجاری به ازای هر سهم حدود ۱۵۰ تومان نصیب شرکت می شود(در متن مصاحبه عنوان شده است)

تا اینجای کار با یک براورد ساده از محل فروش دو قطعه زمین(که تنها بخش اندکی ازدارایی های این شرکت است) در چند ماه پیش رو #بکام می تواند حدود ۲۷۰ تا ۳۰۰ میلیارد تومان نقدینگی بدست بیاورد

از اینجا به بعدش
زیاد کار سختی به نظر نمیرسد که تحلیل کنیم یک شرکت با ۶۰۰ میلیون سهم با ۲۷۰ تا ۳۰۰ میلیارد تومان پول نقد چه کارهای مثبتی می تواند انجام دهد.

گزارش بازار روز دوشنبه۹۸/۰۳/۱۴:

شاخص کل با ۲۴۳۹واحد مثبت

در محدوده ۲۲۶۹۸۳واحدی

ارزش معاملات :۱۳۵۳میلیارد تومان

حجم معاملات:۴/۹۹میلیارد برگه سهم

نمادهای تاثیر گذار در شاخص:

مبین با ۱۹۶واحد مثبت

فارس با ۱۸۳واحد مثبت

اخابر با ۱۱۸واحد مثبت

وبملت با ۸۱واحد مثبت

فخوز با۷۷واحد مثبت

خساپا با۷۵واحد مثبت

فخاس با ۷۹واحد مثبت

تحلیل شاخص کل:

شکست مقاومت مهم ۲۲۴هزار واحدی ،و قرارگرفتن در محدوه ۲۲۷هزار واحدی ، باتوجه به اخبار خوب سیاسی و ورود پول به بازار انتظار رشد خوبی را خواهیم داشت،مقاومت پیش رو ۲۶۵-۳۰۰

کل

معرفی سهام مستعد رشد:

#وسینا

تثبت ۶۱٫۸فیبو در قیمت ۱۳۶تومان ،با توجه به ورود پول هوشمند  و موقعیت خوب اندیکاتور ها ،اهداف خوبی برای سهم خواهیم داشت،خرید در محدوده فعلی و یا در صورت تثبیت مقاومت ۱۷۰تومان با حد ضرر ۱۴۷ و اهداف ۲۱۵-۲۹۰-۴۱۰و بالاتر

#اپرداز:

سهم در کف قیمتی چند ساله خودش قرارداره،خرید در محدوده فعلی باحد ضرر ۸۴۰و اهداف ۹۵۰-۱۰۵۰-۱۴۵۰ و بالاتر

#سهگمت:

سهم در حال کف سازی

در محدوده قیمتی ۴۴۰تومان می باشد، از جامانده گروه سیمانی ، خرید در محدوده فعلی با حدضرر۴۶۰ و اهداف ۵۳۰-۶۳۰-۸۰۰و بالاتر،تارگت اصلی سهم با شکست سقف کانال میان مدتی شروع میشود ..

#وملل

سهم طی دو سال بسته بوده ، باتوجه به تعدیل مثبت خوبی که داشته اکنون در حال کف سازی در محدوده قیمتی ۱۳۰تومان فرصت خوبی برای خرید در محدوده فعلی باحد ضرر ۱۳۰و اهداف ۲۰۰-۲۶۰و بالاتر و شروع تارگت اصلی سهم با شکست سقف کانال در محدوده ۱۵۰تومان

#ریشمک

تثبیت ۶۱٫۸فیبو ف باتوجه به ورود پول هوشمند و موقعیت بنیادی خوبی که داره ،پیشنهاد خرید در محدوده ۱۴۵۰باحدضرر ۱۴۲۰تومان و اهداف ۱۸۰۰-۲۴۰۰و بالاتر

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *