اخبار خارجی:

روند ریزشی لیر ترکیه تشدید شد

1

دلار به یک قدمی شکستن محدوده روانی مهم هفت لیر رسید.

به گزارش ایسنا به نقل از رویترز، همان طور که انتظار می رفت بانک مرکزی ترکیه در نشست خود تصمیم گرفت تا نرخ بهره را با یک درصد کاهش به ۸.۷۵ درصد برساند. کمیته پولی بانک مرکزی در بیانیه ای به مناسبت هشتمین کاهش متوالی نرخ بهره در یک سال اخیر اعلام کرد که این بانک از تمامی ابزارهای موجود خود برای حمایت از بخش های مختلف اقتصاد ترکیه در برابر پیامدهای ویروس کرونا استفاده خواهد کرد. 

این تصمیم بانک مرکزی باعث رقم خوردن روز تلخ دیگری برای لیر شد تا جایی که نرخ برابری لیر در مقابل دلار به کمترین سطح خود از اوت ۲۰۱۸  رسید. در آخرین دور از معاملات ارزی استانبول، هر دلار با ۰.۷۵ درصد صعود به ۶.۹۶۶ لیر رسید تا به این ترتیب کاهش ارزش لیر در برابر دلار طی سه ماه نخست امسال از ۱۰ درصد فراتر رود و دلار به یک قدمی شکستن مرز روانی مهم هفت لیر برسد.

ترکیه اکنون بیشترین شمار مبتلایان به کرونا در خاورمیانه را دارد و ۲۴۹۱ نفر نیز جان خود را بر اثر ابتلا به کووید-۱۹ از دست داده‌اند.  

با افزایش سرعت شیوع کرونا در ترکیه. محدودیت های تردد در برخی شهرهای ترکیه تمدید شده و وضعیت در استانبول که قطب اصلی مالی ترکیه به شمار می‌رود از همه وخیم تر است. 

به دنبال برکناری رئیس قبلی بانک مرکزی ترکیه و روی کارآمدن تیم جدید، چرخه کاهش نرخ بهره در ترکیه آغاز شده است. اظهارات مقام ترک در خصوص ضرورت کاهش نرخ بهره و تورم در شرایطی بیان می شود که صندوق بین المللی پول به ترکیه در خصوص مخاطرات کاهش بیش از حد سریع نرخ بهره هشدار داده بود. این نهاد به مقامات ترک توصیه کرده است به جای تاکید بر کاهش سریع نرخ بهره، بر روی کاهش تدریجی و با دوام نرخ بهره و تورم تمرکز کنند چرا که کاهش سریع نرخ ها می‌تواند باعث افزایش آسیب پذیری اقتصاد در برابر بحران های پیش رو باشد.

ارزش پول ملی ترکیه از سال ۲۰۱۸ تاکنون ۴۲ درصد در برابر اسکناس آمریکایی تضعیف شده است. در برابر دیگر ارزهای مهم، نرخ برابری هر یورو معادل ۷.۵۰۵ لیر و هر پوند معادل ۸.۵۹۲ لیر اعلام شد.

تکمیل ظرفیت مخازن بزرگترین شرکت ذخیره‌سازی نفت خام جهان

در نتیجه تشدید سریع عرضه مازاد نفت در بازارهای جهانی تحت تأثیر شیوع ویروس کرونا، بزرگترین شرکت مستقل ذخیره‌سازی نفت خام جهان اعلام کرد که تمامی ظرفیت خود را اجاره داده است.

جرارد پائولیس، مدیر ارشد مالی شرکت رویال ووپاک گفت: تمام ظرفیت ذخیره‌سازی نفت شرکت ووپاک در جهان که تحت تعمیر و بازسازی نیست در حال حاضر در است و باید گفت که ما آنها شرکتی در جهان نیستیم که ظرفیت آن لبریز شده است.

شرکت ووپاک به دنبال این است که هر چه زودتر تعمیرات مخازن خود را به اتمام برساند تا هر چقدر می‌تواند فضای خالی در اختیار شرکت‌های نفتی قرار دهد.

کوین ون‌بیک، یک کارگزار ذخیره‌سازی نفت خام از شرکت «اودین استورج سولوشن» سنگاپور می‌گوید: پیدا کردن محل ذخیره‌سازی نفت در این بازار به شدت کار سختی شده است. ووپاک اوپراتور ۳ مرکز بزرگ نفتی جهان، سنگاپور، نتردام و فوجیره است.

کاهش ۸۰ درصدی خرید نفت عربستان توسط پالایشگاه‌های هند

2

به دلیل کاهش شدید تقاضا برای نفت و بالا رفتن میزان ذخایر در جهان دو پالایشگاه بزرگ هند میزان وارداتش را از عربستان سعودی ۶۶ تا ۸۰ درصد در ماه می کاهش خواهد داد. هند با ۱.۳ میلیارد نفر جمعیت، در پایان ماه مارس در قرنطینه هستند و تا سوم ماه می ادامه خواهد یافت.

بر اساس کاهش فعالیت‌های شرکت‌ها و بنگاه‌های اقتصادی در هند،‌کاهش سوخت در این کشور که سومین وارد کننده بزرگ نفت خام در جهان است به شدت کاهش یافته بنابراین پالایشگاه‌ها میزان واردات خود را تعدیل کرده‌اند.

از سوی دیگر میزان ذخایر نفت آنها هم تکمیل شده و به همین دلیل در بر تقاضای آنها تاثیر گذاشته است. یک منبع آگاه اعلام کرد:« برخی پالایشگاه‌های هند واردات خود را در ماه می و آوریل لغو کردند.»

این منبع آگاه اعلام کرده قرار است پالایشگاه‌های هندی واردات نفت خام خود را در آینده انجام دهند. اوایل این ماه شرکت هندی اویل کورپ، که بزرگترین پالایشگاه نفتی این کشور به حساب می‌آید، گفته شده که از عربستان نفت وارد نخواهد کرد.

مقامات نفتی این کشور اعلام کردند: با کاهش میزان تقاضا پالایشگاه نفت هند ۹۵ درصد از ذخایر نفت خود را با حجم ۸۵ میلیون بشکه تکمیل کرده‌اند. در دو هفته نخست ماه آوریل،‌میزان مصرف بنزین و نفت سیاه در این کشور، تقریبا به نصف رسیده است.

تولید ناخالص داخلی اقتصادهای بزرگ در فصل اول سال چقدر کاهش یافت؟

ارقام منتشر شده در خصوص میزان کاهش تولید ناخالص داخلی کشورها برای سه ماهه نخست سال ۲۰۲۰ حاکی از آن است که اقتصادهای بزرگ جهان تا کنون ضررهای چشمگیری را بر اثر شیوع ویروس کرونا متحمل شده‌اند.

ارقام تولید ناخالص داخلی برای سه ماهه نخست سال ۲۰۲۰ به آرامی در حال چرخش است و تاثیری که ویروس کرونا تا کنون بر روی اقتصاد سراسر جهان داشته، بسیار فاجعه‌بار بوده است.

کره‌جنوبی به تازگی اعلام کرد که تولید ناخالص داخلی این کشور، ۱.۴ درصد نسبت به سه ماهه چهارم سال ۲۰۱۹ کاهش یافته و به رغم انقباض اقتصادی، جزو کشورهایی که تا کنون کمترین ضرر را متحمل شده‌اند قرار گرفته است.

گفتنی است که این کشور آسیای شرقی به دلیل شیوع ویروس کرونا، اقتصاد خود را به صورت کامل تعطیل نکرد، بلکه به وسیله آزمایش‌های گسترده، ردیابی دقیق ارتباطی و تعطیلی برخی از موسسات مانند مدارس، به میزان قابل توجهی در سلطه بر این بیماری موفق بود.

از سویی، سنگاپور چندان خوش‌شانس نبود و با اینکه حداقل اخیرا ویروس را تحت کنترل و بررسی قرار داده، بین ماه‌های ژانویه تا مارس، شاهد انقباض اقتصادی قابل توجه به میزان ۱۰.۶ درصد بود. افت تاریخی و بی‌سابقه ۶.۸ درصدی در تولید ناخالص داخلی چین نیز، در سراسر جهان بر سر زبان‌ها افتاد.

قابل ذکر است که بانک‌های مرکزی فرانسه و ایتالیا ضررهای فصل نخست سال را بین ۵ تا ۶ درصد پیش‌بینی کرده‌اند که هر دو پیش‌بینی در اواسط ماه آوریل انجام شده است.

در بریتانیا و ایالات متحده، بانک‌های ملی از به روزرسانی پیش‌بینی‌های خود دست کشیده‌اند اما کارشناسان مختلف انتظار دارند که اقتصاد ایالات متحده بین ۵ تا ۱۰ درصد، و اقتصاد بریتانیا ۱۳ درصد کاهش را برای سه ماهه نخست سال ۲۰۲۰ را تجربه کنند.

در ژاپن که اقتصاد آن پیش از شیوع ویروس کرونا نیز بیمار بود، برخی از تحلیلگران کاهش ۵ درصدی تولید ناخالص داخلی برای سه ماهه نخست ۲۰۲۰ و به دنبال آن افت ۲۵ درصدی برای سه ماهه دوم را پیش‌بینی کرده‌اند.

کدام کشورها بیشترین میزان بسته محرک مالی را برای بحران کرونا در نظر گرفته‌اند؟

3

به رغم اینکه تا کنون آمریکا بیشترین بسته محرک مالی را برای جبران خسارات اقتصادی ناشی از ویروس کرونا تزریق کرده، اما برنامه آتی کمک مالی آلمان، ۶۰ درصد از کل تولید ناخالص داخلی این کشور در سال ۲۰۱۹ را شامل می‌شود.

بر اساس تحلیل انجام شده توسط سازمان پژوهشی بروژل، در حال حاضر آلمان کشوری است که گسترده‌ ترین برنامه بسته محرک مالی را برای مقابله با ویروس کرونا ارائه می‌دهد. میزان این محرک مالی ۲.۲ تریلیون دلار است که ۶۰ درصد از بازده اقتصادی این کشور در سال ۲۰۱۹ را شامل می‌شود.

این بدان معناست که دولت‌های فدرال و ایالتی آلمان به میزان قابل توجهی پشتوانه مالی را نسبت به کشورهایی مانند فرانسه، ایتالیا، بریتانیا، ایالات متحده و اسپانیا ارائه می‌دهند.

گفتنی است که مجلس ایالات متحده در هفته گذشته لایحه محرک مالی دوم ۴۸۴ میلیارد دلاری را تصویب کرد. حتی با افزودن این مبلغ، برنامه محرک مالی تنها ۱۴ درصد از تولید ناخالص داخلی این کشور در سال گذشته را شامل می‌شود.

با این حال، سهم کمک‌های مالی مستقیم پرداخت شده در ایالات متحده تا کنون (۹.۱ درصد از تولید ناخالص داخلی) نسبت به سایر کشورها در این تحقیق بیشتر است.

قابل ذکر است که بسته‌های محرک مالی در نظر گرفته شده برای خسارات وارد شده بر اثر ویروس کرونا در ایتالیا ۴۴ درصد، فرانسه ۲۶ درصد، بریتاینا ۲۱ درصد و اسپانیا ۱۲ درصد از تولید ناخالص داخلی این کشورها در سال ۲۰۱۹ را شامل می‌شود.

دومین قربانی بزرگ ریزش نفت ورشکسته شد

4

غول حفاری دایاموند آفشور با درخواست حمایت در برابر ورشکستگی، دومین قربانی بزرگ سقوط بازار نفت پس از شرکت وایتینگ پترولیوم در آمریکا شد. شرکت حفاری دایاموند که کوهی از بدهی دارد، اعلام کرده که تقاضا برای حمایت از ورشکستگی ناشی از سقوط بی سابقه قیمت‌های نفت بوده و وخامت وضعیت صنعت نفت در ماه های اخیر شدت گرفته است.

حداقل هفت شرکت نفتی در آمریکای شمالی از ابتدای امسال پیش از این که شاخص وست تگزاس اینترمدیت هفته گذشته منفی شود، اعلام ورشکستگی کردند. این امر باعث شده است طلبکاران برای پیگیری مطالباتشان دست نگه دارند زیرا نمی خواهند داراییهایی را مصادر کنند که در بحبوحه نابودی تقاضا بر اثر شیوع پاندمی کرونا عملا هیچ ارزشی ندارند.

شرکت دایاموند اعلام کرد تلاش کرده که برای جلوگیری از فاجعه و اجتناب از ورشکستگی تلاش کرده است که استقراض کند اما موفق نشده است.

 عدم مزیت این شرکت نسبت به سایر شرکتهای حفاری، تمرکز روی فعالیت حفاری فراساحلی بود که بسیار گرانتر از حفاری در خشکی است و زیانهای مالی را برای شرکتهایی که در این حوزه متمرکز بوده اند، شدیدتر کرده است.

ناظران بازار پیش بینی می کنند که ورشکستگیهای بیشتری در راه است. شرکت مشاوره ریستاد انرژی هشدار داده که اگر قیمت نفت حدود ۲۰ دلار در هر بشکه بماند، ۵۳۳ شرکت نفتی آمریکایی ورشکسته خواهند شد.

آرتم آبراموف، مدیر تحقیقات شیل در ریستاد انرژی اوایل ماه جاری اظهار کرد بود نفت ۳۰ دلاری کاملا بد است و زمانی که نفت به ۲۰ دلار یا حتی ۱۰ دلار سقوط کند، یک کابوس به معنای واقعی خواهد بود. در نفت ۱۰ دلاری تقریبا همه شرکتهای اکتشاف و تولید آمریکایی که بدهی سنگین دارند، خواستار حمایت در برابر ورشکستگی طبق قوانین این کشور خواهند شد.

در نظرسنجی هفته گذشته شرکت “موتلی فول” از کارشناسان انرژی درباره شرکتهایی که احتمالا خواستار حمایت در برابر ورشکستگی خواهند شد، نام دایاموند آفشور به چشم می خورد. سه شرکت دیگر که بیشتر در معرض ورشکستگی هستند، چساپیک انرژی، اکسیدنتال پترولیوم و کالون پترولیوم هستند.

طبق گزارش جمعه گذشته شرکت خدمات انرژی بیکرهیوز، شمار دکلهای حفاری نفت آمریکا در آوریل بیشترین کاهش را از سال ۲۰۱۵ داشته است و شرکتهای حفاری شمار دکلهای نفت و گاز را به رکورد پایینی کاهش داده‌اند. شرکتهای حفاری شمار دکلهای نفت را در هفته منتهی به ۲۴ آوریل، ۶۰ حلقه کاهش دادند و شمار آنها را به ۳۷۸ حلقه رساندند که پایینترین میزان از ژوییه سال ۲۰۱۶ بوده است.

سقوط بی سابقه ذخایر ارزی عربستان درپی کاهش قیمت نفت

بانک مرکزی عربستان سعودی دارایی های خالص خارجی خود را در ماه مارس به سریعترین شکل ممکن از دست داده است به طوری که حداقل از سال ۲۰۰۰ این امر بی سابقه بوده است و شدت خسارت وارد شده به منابع مالی عمومی را درپی سقوط قیمت نفت نشان می دهد. با کاهش بیش از ۱۰۰ میلیارد ریال (۲۷ میلیارد دلار) در ماه مارس، این ذخایر به ۴۶۴ میلیارد دلار رسیده است که کمترین میزان از سال ۲۰۱۱ است.

این در حالی است که هفته گذشته، محمد الجدعان، وزیر دارایی عربستان اعلام کرد که این کشور در طی کل سال، فقط ۱۲۰ میلیارد ریال ذخایر ارزی خود را کاهش خواهد داد.

بزرگترین صادرکننده نفت در جهان با وجود کم کردن هزینه های خود، مجبور خواهد بود که برای مقاومت در برابر رکود تاریخی بازار فروش کالاها، از ذخایر ارزی خود بیشتر استفاده کند و بر روی بدهی تکیه کند چرا که فروش نفت خام اکثر درآمد دولت عربستان را تشکیل می دهد.

قیمت نفت خام برنت در ماه مارس بیش از ۵۰% سقوط کرد و از آن زمان تا کنون باز هم کاهش یافته است به طوری که هر بشکه از این نفت حدود ۲۰ دلار معامله می شود. این میزان قیمت نفت، بسیار کمتر از ۷۶.۱ دلاری است که به گفته صندوق بین المللی پول، عربستان برای تعادل در بودجه خود به آن نیاز دارد.

عربستان سعودی که به منظور مهار شیوع ویروس کرونا، کسب و کارها را تعطیل کرده است و به شدت تحت فشار قرار دارد، از کاهش قیمت نفت و همچنین کاهش تولید بی سابقه ای که توسط اوپک و متحدانش توافق شده است، نیز مورد آسیب قرار گرفته است.

وزیر دارایی عربستان گفته است که دولت این کشور امسال بیش از آنچه پیش بینی شده از ذخایر خود استفاده نخواهد کرد چرا که قصد دارد امسال ۲۲۰ میلیارد ریال وام دریافت کند تا شوک وارد شده به بودجه خود را خنثی کند.

براساس اطلاعات جمع آوری شده، عربستان سعودی امسال تا کنون دو بار از بازارهای بین المللی اوراق قرضه بهره برداری کرده و در کل ۱۹ میلیارد دلار از سرمایه گذاران محلی و بین المللی وام گرفته است.

اخبار داخلی :

جزئیات فروش ۲ میلیون تومان سهام به هر کد ملی با ۲۰درصد تخفیف از ۱۴ اردیبهشت

5

🔸در اجرای جزء (۲) بند (الف) تبصره (۲) قانون بودجه سال ۱۳۹۹ کل کشور و مصوبات هیأت محترم وزیران در این زمینه، وزارت امور اقتصادی و دارایی به‌نمایندگی از دولت جمهوری اسلامی ایران قصد دارد باقی‌مانده سهام خود در بانک‌های ملت، تجارت و صادرات ایران و بیمه‏‌های البرز و اتکایی امین را واگذار نماید.

🔸این امر از طریق پذیره‌نویسی واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله (ETF) “واسطه‌گری مالی یکم” انجام خواهد شد و فرصت بی‌نظیری برای ورود آحاد جامعه به سرمایه‌گذاری در سهام شرکت‌های معتبری است که دولت با هدف مردمی کردن اقتصاد و امکان دسترسی آحاد مردم کشور به بازار سرمایه و انتفاع از رشد این بازار، قصد انجام آن را دارد.

۱ ویژگی بارز این واگذاری، بهره‌مندی کلیه ایرانیان، از تخفیف ۲۰درصدی است. سقف سرمایه‌گذاری هر شخص حقیقی (هر کد ملی)، بیست میلیون ریال (دو میلیون تومان) تعیین شده است. پذیره‏‌نویسی برای هر فرد دارای کد ملی امکان‏‌پذیر است و محدودیت سنی برای متقاضیان وجود ندارد.

۲ قیمت سهام تشکیل‌دهنده واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق در روز آغاز پذیره‌نویسی، متوسط قیمت سهام در سی روز گذشته (منتهی به انتشار این آگهی) با احتساب ۲۰ درصد تخفیف بند (۱) (که ۵ واحد درصد از آن به‌عنوان دارایی سرمایه‏‌گذاران و به‌منظور انجام عملیات بازارگردانی نزد صندوق نگهداری خواهد شد) است.

۳ پذیره‌نویسی واحدهای سرمایه‌گذاری موضوع این دستورالعمل صرفاً شامل اشخاص حقیقی ایرانی بوده و اشخاص حقوقی نمی‏‌توانند در پذیره‏‌نویسی شرکت نمایند و استفاده از حساب آن‏ها برای پرداخت وجوه امکان‏‌پذیر نیست.

۴ شروع پذیره‏‌نویسی از تاریخ ۱۳۹۹.۲.۱۴ و پایان پذیره‌نویسی ۱۳۹۹.۲.۳۱ خواهد بود.

۵ پذیره‌نویسی واحدهای این صندوق برای اشخاص دارای کد معاملاتی (کد بورسی) از طریق کارگزاری‏‌های بورس و سامانه‏‌های آن‌لاین معاملاتی و درگاه‏‌های غیرحضوری و حضوری بانک‏‌های منتخب و برای اشخاص فاقد کد بورسی، از طریق درگاه‌های غیرحضوری و حضوری بانک‌های منتخب صورت می‏‌پذیرد.

۶ به‌منظور جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، هموطنان عزیز جز در موارد ضروری از مراجعه حضوری به شعب بانک‌ها و کارگزاری‌ها جداً پرهیز نموده و پذیره‌نویسی را از طریق مراجعه غیرحضوری به کارگزاری‌ها و سامانه‌های آنلاین معاملاتی و درگاه‌های غیرحضوری بانک‌ها انجام دهند.

۷ متقاضیان دارای حساب در هریک از بانک‌های منتخب می‌‏‌توانند از طریق مراجعه به درگاههای غیرحضوری و حضوری که توسط بانکهای مربوطه اطلاع‌رسانی خواهد شد و با ورود حداقل اطلاعات مورد نیاز، نسبت به پذیره‏‌نویسی واحدهای سرمایه‌گذاری مزبور اقدام نمایند. چنانچه متقاضی به درگاه‌های غیرحضوری و حضوری بانک منتخبی که در آن بانک فاقد حساب است مراجعه نماید، بانکها مکلف به پذیرش وی و دریافت اطلاعات مطابق بند(۸) این دستورالعمل هستند.

۸ اطلاعات مورد نیاز برای پذیره‌نویسی، اقلامی از جمله: نام، نام خانوادگی، شماره ملی، تاریخ تولد، نام پدر، کد پستی و شماره تلفن همراه می‌‏باشد.

۹ داشتن کد بورسی برای پذیره‌نویسی الزامی نیست، لیکن متقاضیان برای انجام معامله این واحدها که از ۲ ماه به بعد از تخصیص امکان‏‌پذیر است، می‏‌توانند به‌تدریج طی ماه‌های آینده و در فرصت مناسب نسبت به ثبت‌نام در سامانه سجام و دریافت کد بورسی مطابق رویه‌های شرکت سپرده‌گذاری مرکزی و تسویه وجوه اقدام نمایند.

تفاوت  ETF با دیگر صندوق ها چیست؟

مهمترین تفاوت صندوق‌های ETF با صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک را می‌توان این ۴ مورد دانست:

۱ – سادگی و سهولت برای سرمایه‌گذاری

صندوق‌های ETF از تمام دفاتر کارگزاری‌ها و سامانه برخط معاملات قابل معامله است. بنابراین سرمایه‌گذاری در ETF و خروج از آن بسیار آسان است.

۲ – محاسبه لحظه‌‌ای ارزش خالص دارایی‌های آن

ارزش خالص دارایی‌های آن به لحظه محاسبه و به اطلاع سرمایه‌گذاران می‌رسد. ( NAV آنها هر ۲ دقیقه یکبار بطور خودکار محاسبه می‌شود.)

۳ – ارزانتر بودن نسبت به سایر صندوق‌ها

از مزیت‌های “ETF” ارزان بودن آنها نسبت به سایر صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک است، زیرا خریداران “ETF” از طریق کارگزاران بورس، معاملات خود را انجام می‌دهند و بنابراین هزینه‌های بازاریابی برای صندوق وجود ندارد.

ارزش مبنای هر واحد سرمایه گذاری در صندوق‌های قابل معامله فقط ۱۰,۰۰۰ ریال است.

۴ – عدم پرداخت مالیات در خرید و فروش‌ها

همچنین به استناد مفاد تبصره ۱ ماده ۷ “قانون توسعه ابزارها و نهادهای مالی جدید در راستای تسهیل اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی “بابت نقل و انتقال واحدهای سرمایه‌گذاری انواع صندوق‌های سرمایه گذاری قابل معامله و صدور و ابطال آنها هیچگونه مالیاتی اخذ نمی‌گردد.

دوره فعالیت این صندوق‌ها نامحدود بوده و حداقل و حداکثری برای سرمایه گذاری افراد حقیقی و حقوقی در این صندوق‌ها در نظر گرفته نشده است. در این صندوق ها بازخرید واحدها در کوتاه مدت بدون پرداخت جریمه امکان پذیر است. همچنین دوره پرداخت وجه بازخرید واحدها حداکثر ۳ روز کاری است.

مطلب مرتبط: صندوق‌ سرمایه گذاری مشترک چیست؟

دارایی‌هایی صندوق‌های ETF

در یک صندوق ممکن است دارایی‌ها متفاوتی بگذارند. یک صندوق ETF ممکن است از چندین سهام، سپرده بانکی، شمش طلا، اوراق خزانه دولتی، مقداری پول نقد، سکه، ارز یا ترکیبی از تمامی این موارد تشکیل شده باشد. این که در صندوق چه می‌گذارند، نوع صندوق را تعیین می‌کند، که در مورد آن صحبت خواهیم کرد.

اگر شما ۱ درصد از یک صندوق ETF را بخرید، مالک ۱ درصد تمام این دارایی‌ها می‌شوید. یعنی اگر صندوق از ۱۰۰ کیلو طلا، ۱۰ میلیارد تومان سپرده، ۱۰ میلیارد تومان اوراق خزانه و ۲ میلیارد تومان سهام تشکیل شده باشد، شما مالک ۱ کیلوگرم طلا، ۱۰۰ میلیون تومان سپرده، ۱۰۰ میلیون تومان اوراق خزانه و ۲۰ میلیون تومان سهام خواهید شد.

البته شما به عنوان سهام‌دار این صندوق، نمی‌توانید به این ترکیب دارایی صندوق دست بزنید، یا اراده کنید که مثلا فقط ۱۰۰ گرم از طلا را برایتان بفروشند. بلکه اگر یک واحد از صندوق را بخرید، به اندازه سهم خود دارایی کسب می‌کنید و با فروختن آن، دارایی خود را نقد می‌کنید.

درست است که دارایی شما در صندوق باقی می‌ماند و نمی‌توانید آن را به صورت فیزیکی تحویل بگیرید، اما منافع حاصل از تغییرات قیمت این دارایی‌ها نصیب شما می‌شود.

رئیس سازمان بورس:

تازه‌واردان از خرید و فروش مستقیم در بازار بورس پرهیز کنند.

6

🔸👈حسن قالیباف اصل با بیان اینکه اکنون بهترین فرصت برای تعمیق بازار سرمایه و ارتقای جایگاه این بازار در اقتصاد ملی است افزود: اکنون فرصتی مناسب نیز برای تأمین مالی بنگاه‌های بخش خصوصی است.

🔸👈 بنابراین هلدینگ‌های بزرگ که سهام آن‌ها در بورس است بیایند از این فرصت برای تامین مالی استفاده کنند و اگر طرحی دارند که در گذشته نمی‌توانستند تامین مالی کنند اکنون به راحتی می‌توانند از بازار سرمایه تامین مالی کنند ضمن اینکه از طریق اوراق بدهی و اوراق مشارکت با قابلیت تبدیل به سهام نیز می‌توانند تامین مالی کنند.

آغاز پذیره‌نویسی سهام شرکت‌های دولتی در ۹ بانک از هفته آینده

وزارت امور اقتصادی و دارایی اعلام کرد:

بانک‌های ملی، سپه، مسکن، کشاورزی، رفاه کارگران، ملت، تجارت، صادرات و قرض‌الحسنه مهر ایران به عنوان بانک‌های منتخب از ۱۴ اردیبهشت‌ماه، آماده پذیره‌ نویسی متقاضیان خریداری واحدهای سرمایه‌ گذاری ETF هستند.

وزارت اقتصاد در این اطلاعیه به شهروندان توصیه کرده است به منظور جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، جهت پذیره نویسی از طریق درگاه های غیر حضوری این بانکها اقدام کنند

با آزادسازی سهام عدالت  ۳۰۰ هزار میلیارد تومان نقدینگی وارد بورس می‌شود

علی آقامحمدی عضو مجمع تشخیص مصحلت نظام: با بیانیه شب گذشته مقام معظم رهبری، در حدود ۳۰۰ هزار میلیارد تومان نقدینگی وارد بازار سرمایه خواهد شد و چنین نقدینگی عظیمی تمام فرضیات برخی از فعالان اقتصادی مبنی بر حبابی بودن بازار سرمایه را از بین خواهد برد.

با آزادسازی سهام عدالت بازار سرمایه ایران نخستین بازاری خواهد شد که با جمعیت ۸۰ میلیونی کشور در حدود ۶۰ میلیون سهامدار دارد و به این ترتیب تبدیل به یک بازار مردم پایه شد

تحلیل شاخص:

 شاخص_کل

1

هفته گذشته شاخص توانست از سطح ۸۰۰ هزار واحد عبور کند و با رشد خیره کننده خود در ۸۷۷ هزار واحد قرار گرفت، در ادامه این احتمال میرود شاخص با ادامه ورود نقدینگی به بازار به هدف ۹۲۰ هزار واحد برسد.

شاخص کل هم ‌وزن

 طبق تحلیل ۲۷۰-۲۸۰ هزار واحد محدوده میدلاین کانال و مقاومت چنگال اندروز را رد کرد. با تثبیت و عبور از آن هدف بعدی ۳۳۰ سپس ۴۳۰ هزار واحد است. ممکن است با برخورد به مقاومت اندکی تا ۲۸۰هزار واحد اصلاح کند.

شاخص فلزات_اساسی

اساسی

فلزات اساسی طبق تحلیل با تثبیت و عبور از ۵۰۰۰۰۰ واحد در حال حرکت به سمت هدف تعیین شده بعدی محدوده ۸۰۰۰۰۰ واحد میدلاین کانال دوم است. امکان اصلاح تا محدوده ۵۰۰۰۰۰ واحد نیز وجود دارد.

 شاخص انبوه_سازی

سازی

انبوه‌سازی طبق تحلیل به هدف  ۸۰۰۰ رسید و سپس در حال حرکت به سمت هدف بعدی ۱۱۰۰۰ واحد است. در صورت ریزش بازار امکان پول‌بک تا ۷۰۰۰ واحد را دارد.

 شاخص مواد_دارویی

 مواد دارویی طبق تحلیل با حمایت تا محدوده ۱۰۰۰۰۰ حرکت کرد. هدف بعدی محدوده ۱۳۰۰۰۰ واحد سقف کانال دوم است، ممکن است تا محدوده ۹۵۰۰۰۰ واحد نیز اصلاح کند.

 شاخص زراعت

 به دید بلندمدتی از سقف کانال ۱۰ ساله عبور کرده، به سقف کانال پول‌بک زده و‌ پس از پایان پول‌بک به رشد خود ادامه داده است. طبق تحلیل در گام اول با تثبیت میدلاین کانال کوتاه مدتی تا سقف کانال یک ساله خود محدوده ۲۸۰ هزار واحدی در حال صعود است. با ادامه حمایت هدف بعدی ۵۵۰ هزار واحد مطابق با میدلاین کانال بلندمدتی است اما محتمل‌تر است با مشاهده محدوده ۲۸۰ هزار واحد تا کف کانال یک ساله محدوده ۱۹۰ هزار واحدی اصلاح کرده سپس دوباره به رشد خود ادامه دهد.

شاخص فنی ومهندسی

فنی

 فنی و مهندسی طبق تحلیل به میدلاین کانال بلند مدتی خود محدوده ۵۸۰۰ واحدرسید. با رسیدن و عبور از آن با حمایت تا میدلاین کانال محدوده ۹۰۰۰ واحد می‌تواند رشد کند. در غیر این صورت تا ۵۸۰۰ واحد در قدم اول امکان اصلاح دارد.

 شاخص رایانه

 رایانه طبق تحلیل به هدف محدوده ۵۶۰۰۰ واحد میدلاین کانال رسید. نکته بعدی این است که شاخص رایانه در حدود ده سال از میدلاین کانال عبور نکرده است و پتانسیل این را دارد با تثبیت ۵۶۰۰۰ واحد تا میدلاین کانال محدوده ۸۰۰۰۰ واحد رشد کند. ممکن است در صورت ریزش بازار تا سقف قبلی ۵۶۰۰۰ اصلاح کند.

شاخص بانکی

شاخص طی هفته گذشته روند افزایشی خود به هدف ۴۳۱۰ واحد رسید در صورت ادامه روند افزایشی در هفته اتی اهداف پیش روی شاخص ۴۹۲۰ و ۵۳۰۰ واحد میباشد در غیر اینصورت در صورت کاهش تا سطح ۴۰۶۰ واحد کاهش خواهد یافت

شاخص سیمانی

با توجه به روند افزایشی خود طی هفته گذشته به هدف ۸۳۸۰ واحد رسید در صورتیکه در هفته پیش روی روند صعودی ادامه داشته باشد اهداف پیش روی شاخص ۹۱۷۰ واحد و ۱۰۴۰۰ واحد میباشد در غیر اینصورت در صورت کاهش تا سطح ۶۶۱۰ واحد کاهش خواهد یافت

شاخص مواد غذایی

شاخص با رشد بی وقفه در هفته معاملاتی پیش موفق به دستیابی به هدف ۵۷۷۱۰ واحد شده است در صورت ادامه روند پرقدرت خود امکان رشد تا محدوده ۶۱۸۷۰ واحد سپس ۶۹۰۰۰ واحد را دارد در صورت برگشت روند امکان اصلاح تا محدوده ۵۰۰۶۰ واحد وجود دارد

شاخص فرآورده های نفتی

های نفتی

شاخص در هفته گذشته با افزایش پرقدرت خود هدف ۲۰۳۲۱۲۵ را تاچ کرد در صورت ادامه روند افزایشی امکان رشد تا محدوده ۲۶۰۰۹۸۰ و سپس محدوده ۲۹۶۰۹۰۰ واحد وجود دارد در غیر اینصورت در صورت کاهش ابتدا تا محدوده ۲۰۳۲۱۲۵ واحد سپس ۱۷۲۸۹۹۰ واحد وجود دارد

شاخص محصولات کاغذی

کاغذی

شاخص در هفته گذشته هدف ۲۲۲۲۳۰ واحد را تاچ کرد در صورت ادامه روند افزایشی امکان رشد تا محدوده ۲۴۹۱۸۰ واحد وجود دارد در غیر اینصورت در صورت برگشت روند امکان کاهش تا سطح ۲۰۵۵۸۰ واحد وجود دارد

 شاخص منسوجات

شاخص موفق به رسیدن به مقاومت ۶۵۸۰ واحد شد در صورتیکه روند افزایشی در هفته اتی ادامه داشته باشد هدف پیش روی شاخص ۷۰۹۰ واحد سپس ۷۵۳۰ واحد میباشد در غیر اینصورت در صورت کاهش تا سطح ۵۸۵۰ واحد کاهش خواهد یافت

شاخص_قندوشکر

گروه قندی در ادامه روند صعودی خود به نزدیکی هدف ۱۳۸ هزار واحدی رسید. درصورت عبور از این محدوده هدف ۱۷۰ هزار واحدی را پیش روی خود دارد. اما درصورتیکه موفق به عبور از این سطح نشود احتمال اصلاح شاخص میرود.

  شاخص_نیروگاهی

گروه یوتیلیتی هفته گذشته توانست از سطح ۱۵۰۰ واحد عبور کند و درصورت ادامه این روند صعودی احتمال رسیدن به هدف ۱۸۰۰ واحد وجود دارد. البته در این بین میتوان احتمال پولبک به سطح ۱۵۰۰ واحد را داد.

 شاخص کاشی سرامیک

شاخص کاشی سرامیک بعد از عبور از سطح ۳۵۶۰۰ واحد به نزدیکی سطح ۴۰۰۰۰ واحد رسید. درصورت عبور از این ناحیه شاخص پتانسیل رشد تا محدوده ۴۷۰۰۰ واحد را دارد.

شاخص_شیمیایی

گروه شیمیایی در روزهای گذشته با رشد خیره کننده خود توانست وارد محدوده ۵۰۰۰۰ واحد شود و انتظار میرود در هفته آتی با عبور از سطح ۵۴۰۰۰ واحد، خود را به هدف ۶۰۰۰۰ واحد برساند.

شاخص سرمایه گذاری

گذاریها

شاخص سرمایه گذاری هفته گذشته موفق به عبور از محدوده ۲۰۰۰۰ واحد شد و  درصورت ادامه ورود نقدینگی به این صنعت احتمال رسیدن به سطح ۲۴۰۰۰ واحد وجود دارد.

شاخص_بیمه

1

گروه بیمه در روهای گذشته وارد کانال ۵۰۰۰۰ واحد شد و در صورت تثبیت در این ناحیه احتمال رسیدن به هدف ۶۰۰۰۰ واحد وجود دارد. البته در این بین احتمال پولبک به سطح ۵۰۰۰۰ واحد وجود دارد.

آپدیت تحلیل بیتکوین

کوین

 بیتکوین طبق تحلیل هفته گذشته با تثبیت و عبور از ۷۶۰۰ دلار در گام اول تا ۸۰۰۰ دلار رشد کرد و سقف کانال کوتاه‌مدتی را رد کرد. با تثبیت آن هدف بعدی مقاومت ۹۲۰۰ دلار است. تا رسیدن زمان هالوینگ (نصف شدن ارزش استخراج بیتکوین) ماه می، می‌تواند تا محدوده ۱۰۰۰۰ و ۱۲۰۰۰ نیز دلار رشد کند.

در غیر این صورت تا سقف کانال محدوده ی ۸۰۰۰ دلار اصلاح می‌کند و بعد از پایان پول‌بک به رشد خود ادامه می‌دهد.

 آپدیت تحلیل نفت_برنت

 نفت طبق تحلیل هفته گذشته با انتشار قرارداد‌های آتی

با ادامه ی اصلاح تا محدوده ۲۰ دلار نزول کرد سپس با حمایت تا ۲۷ دلار در قدم اول رشد کرد.

در صورت ادامه ی حمایت تا ۳۴ دلار رشد می‌کند. در غیر این صورت در این محدوده رنج خورده یا میتواند تا محدوده ۲۵ دلار اصلاح کند.

 آپدیت تحلیل طلای_جهانی

 طلا طبق تحلیل هفته گذشته با پایان پول‌بک بار دیگر به ۱۷۰۰ دلار رسید سپس تا محدوده ۱۶۸۰ دلار اصلاح کرد.

با پایان اصلاح در این محدوده یا ۱۶۵۰ دلار سپس می‌تواند دوباره تا ۱۷۰۰ سپس ۱۸۰۰ دلار رشد کند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *