image 32

تحلیل صنعت

تصور پیشرفت و توسعه صنعت بدون حضور و حمایت بانک ها امری غیر ممکن است. بانک ها نقش عمده ای در پیشرفت تمام صنایع کشور ایفا کرده و وظیفه ای سنگینی در این خصوص در آینده برعهده دارند. به عقیده کارشناسان عمده فعالیت بانک ها در خصوص حمایت از صنعت می بایست در بانک های تخصصی این عرصه صورت پذیرد. درحال حاضر در کشور چند بانک تخصصی به ارائه خدمات به صنعت گران در عرصه های مختلف می پردازند. با این وجود سایر بانک های عمومی ، بزرگ و پر سابقه کشور هم از فعالیت های تولیدی و صنعتی غافل نمانده اند و بعضا خدمات خوبی در این عرصه ارائه می کنند. صنعت بانکداری با ۱۶ شرکت در بورس اوراق بهادار تهران و بازار فرابورس یکی از گروههای مورد توجه سهامداران می باشد.

موانع

 1. اعطای سود سپرده بالاتر توسط موسسات مالی و اعتباری غیرمجاز
 2. اعطای سود برابر، توسط کلیه بانک‌های مجاز
 3. عدم تطابق سررسید سپرده‌ها با سررسید تسهیلات
 4. عدم ورود موثر بانک مرکزی به جریان تامین نقدینگی بانک‌ها
 5. ورود بانک مرکزی به جزئیات، به جای تعیین خط مشی‌ها و سیاست‌های کلان اقتصادی و از طرفی نبود اختیارات لازم برای هیات‌مدیره و مدیران عامل بانک‌ها در تعیین پارامترهای اقتصادی بانک خود
 6. کم توجهی به مشورت با سایر بانک‌ها و نخبگان نظام بانکی و پولی کشور در تدوین مقررات جدید
 7. تعریف نشدن تضامین جدید برای اعطای تسهیلات، به‌ویژه برای شرکت‌های دانش بنیان.

رقبا

بانک های دولتی با نگاه اول و خصوصی ها با نگاه دوم دست به رقابت می زنند . این رقابت البته مانند چاقویی ۲ لبه است که می تواند همه را دچار درد سر سازد یا اینکه موجب پیشرفت کل صنعت شود. یکی از معمول ترین دردسر های رقابت در بین رقبای موجود جنگ قیمت هاست که  توان سود دهی یک صنعت را به شدت تضعیف می کند. مبارزات تبلیغاتی هم جنبه دیگری از این رقابت است که ممکن است سطح تنوع خدمات و محصولات را به نفع همه شرکتهای آن صنعت افزایش دهد .

محصولات جایگزین

شناسایی محصولات جایگزین نیازمند جستجو موشکافانه برای محصولاتی است که می تواند عملکردی مشابه داشته باشند.این جستجوی موشکافانه حتی ممکن است شرکت را به مرزهای صنایعی ببرد که در نگاه اول هیچ ربط و نسبتی با محصولات صنعت ندارند،اما از پتانسیل های خاصی برای جایگزینی برخوردارند. خدمات و محصولات ارایه شده در بورس اوراق بهادار ،بانک ها با کارکردهای دیگر و همچنین بازار ارز و فلزات گرانبها و مسکن و … محصولات بالقوه و بالفعل جایگزین محصولات بانکی محسوب می شوند.

توان چانه زنی خریداران

در صنعت بانکداری خریداران شرکتها و افرادی هستند که خدمات بانک را مورد استفاده قرار می دهند.این خدمات طیف وسیعی از خدمات ریالی و ارزی،تامین منابع مالی،مشاوره های مالی و سرمایه گذاری و … را شامل می شود. نکته قابل توجه  آنکه علی رغم حجم خرید بالای محصولات ، نقش برجسته محصولات بانکی در موفقیت،کیفیت و ساختارهای هزینه ای خریداران ، هزینه های متعدد تغییرات به لحاظ شناختی و زمانی و پولی و اطلاعات کافی خریداران عملا فشار قابل توجهی از سوی خریداران به صنعت بانکداری وارد نمی آید.این سهولت اگرچه برای صنعت بانکداری خوشایند است اما بی شک بی توجهی و نبود تفکر بهره گیری از این فرصت به معنی بهره برداری موثر از آن نیست. این بدان معناست که  فشار کم مشتریان به معنای مدیریت این فشار توسط بانکهای فعال نیست.البته بسیار اتفاق می افتد که بانکها با فشار مشتریان خود مواجه می شوند اما هیچ گاه این فشار نیرویی تولید نکرده است که مدیران بانکها را به تفکری استراتژیک در این خصوص وا دارد . شاید وابستگی زیاد و نبود گزینه های دیگر انتخاب این همزیستی کم فشار را توجیه پذیر ساخته است.

توان چانه زنی تامین کنندگان 

در صنعت بانکداری به جز تامین کننده گان نرم افزارها و سخت افزارهای بانکداری سپرده گذاران از جمله تامین کنندگان اصلی محسوب    می شوند که قدرت چانه زنی انها در سوداوری این صنعت حرف اول را می زند. این نیرو جزو معدود نیروهای اثرگذاری است که توجه مدیران بانکی را به خود مشغول داشته است.چنان که بسیاری از رقابتهای موجود در این صنعت حول محور این نیرو متمرکز شده اند.

معرفی شرکت:

بانک تجارت نخستین بانکی بود که از سیستم SGB، دستگاه ATM و شبکه سوئیفت در داخل ایران استفاده کرد.بانک تجارت به عنوان یکی از بزرگترین بانک های فعال در شبکه بانکی کشور که نقش انکارناپذیری در رشد و اعتلای اقتصاد ملی دارد ، به موجب مصوبه مورخ ۱۳۵۸/۷/۲۵ مجمع عمومی بانک ها از ادغام ۱۱ بانک ایران و انگلیس ، بین المللی ایران و ژاپن ، تجارتی ایران و هلند، ایران و خاورمیانه ، اعتبارات ایران، بازرگانی ایران، ایرانشهر، صنایع ایران، شهریار، ایرانیان و کار با سرمایه ای بالغ بر ۳۹ میلیارد ریال در تاریخ ۱۳۵۸/۹/۲۹ و در قالب شرکت سهامی خاص با مالکیت دولت جمهوری اسلامی ایران در اداره ثبت شرکت ها به ثبت رسید و در سال ۱۳۶۰ بانک ایران و روس به آن ملحق شد.

بانک تجارت با مجموعه ای از تجربیات و خدمات روزآمد بانکداری که در آن زمان وجود داشت، فعالیت خود را آغاز کرد. بانک تجارت برپایه این مزیت نسبی و همچنین با دارا بودن زیرساخت های غنی انسانی و فنی در زمینه بانکداری که حاصل تجربیات بانک های تشکیل دهنده بود توانست در ارائه بسیاری از خدمات بانکی چه در حوزه بانکداری الکترونیک و چه در حوزه بانکداری بین الملل پیشگام باشد

از جمله مسئولیت های اجتماعی بانک نیز می توان به مشارکت در احداث برخی اماکن آموزشی و بهداشتی در نقاط محروم کشور، مشارکت در آزادی زندانیان جرایم غیر عمد، اعطای کمک های مالی و پرداخت تسهیلات به هموطنان آسیب دیده از حوادث طبیعی، حمایت مالی از جشنواره های دانشجویی و نیز اعطای تسهیلات به صنایع سازگار با محیط زیست اشاره کرد. هم اکنون ، بانک تجارت با سرمایه ای معادل ۲۲۳٫۹۲۶ میلیارد ریال، ۱۹٫۰۰۰ نفر پرسنل و با به کارگیری فناوری های نوین، ارائه خدمات متمایز به مشتریان در بیش از ۱۶۰۰ شعبه ریالی و واحد ارزی در سراسر کشور جزو بزرگترین بانک های تجاری کشور و مورد اعتماد بانک های معتبر بین المللی است.

تاریخچه

بانک جدید شرق اولین بانک به شیوه امروزی بود که در سال ۱۲۶۶ هجری شمسی در شمال شرقی میدان

میدان توپخانه سابق و در محل فعلی بانک تجارت در این میدان فعالیت خود را آغاز کرد. هرچند 

فعالیت این بانک بیش از یک سال طول نکشید و بانک شاهی جایگزین آن شد لیکن این حرکت، پایه بانکداری نوین در

ایران را بنا نهاد.

تا پیش از پیروزی انقلاب اسلامی، ۳۶ بانک در ایران فعالیت میکردند که دارای مالکیت دولتی، خصوصی صد درصد ایرانی و مختلط ایرانی و خارجی بودند. پس از پیروزی انقلاب اسلامی، شورای انقلاب در تاریخ هفدهم خرداد ماه

۱۳۵۸، علاوه بر ملی اعلام نمودن کلیه بانک های کشور، برخی از بانک ها را نیز در یکدیگر ادغام کرد.

بانک تجارت به موجب لایحه قانونی اداره امور بانک ها مصوب ۲۵ مهر ماه ۱۳۵۸ از ادغام یازده بانک خصوصی داخلی و مشترک ایرانی، خارجی با سرمایه ای بالغ بر ۳۹ میلیارد ریال در تاریخ ۲۸/۰۴/۱۳۵۹ در اداره ثبت شرکت ها به ثبت رسید و سپس در سال ۱۳۶۰ با الحاق بانک ایران و روس به آن، سرمایه بانک به ۴۱ میلیارد ریال افزایش یافت.

پس از ابلاغ قانون اصلاح موادی از قانون برنامه چهارم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و اجرای سیاست های کلی اصل چهل و چهارم ( ۴۴ ) قانون اساسی، بانک تجارت در زمره بانک های مشمول واگذاری قرار گرفت و در تاریخ  28/02/1388 برای اولین بار سهام بانک تجارت در بورس بهادار عرضه گردید.

در حال حاضر سرمایه بانک تجارت بالغ بر ۲۲۳ هزار میلیارد ریال می باشد

عملکرد بانک و  میزان دستیابی به اهداف

 • افزایش ۱۴۹ درصدی مانده سپرده های قرض الحسنه جاری ریالی نسبت به سال ۱۳۹۷٫
 • افزایش ۸ واحد درصدی سهم سپرده های ارزان قیمت در ترکیب سپرده ها. 
 • کاهش هزینه پول به میزان ۹/۱ واحد درصد در اسفند ۱۳۹۸ نسبت به اسفند ۱۳۹۷٫
 • رشد ۶۸ درصدی خالص درآمد های کارمزدی اسفند ۱۳۹۸ نسبت به اسفند ۱۳۹۷٫
 • افزایش ۴۹۷ درصدی سود حاصل از سرمایه گذاری ها و سپرده گذاری های بانک نسبت به سال ۱۳۹۷٫
 • کاهش ۳۵ درصدی هزینه های مالی نسبت به سال قبل.
 • صرفه جویی در هزینه های اداری در مقایسه با نرخ تورم طی سه سال گذشته. 
 • بهبود  و جهش چشمگیر در وضعیت نقدینگی و مصرف آن در بازار بین بانکی با نرخ بازدهی مناسب.
 • حفظ وضعیت باز ارزی مثبت و کسب درآمد مناسب از محل تسعیر آن.
 • خروج از زیان دوره در سال ۱۳۹۸پس از ۴ سال و همچنین کاهش زیان انباشته به میزان ۲ درصد.
 • تثبیت جایگاه اول در تعهدات اعتبارات اسنادی قطعی و مشروط (داخلی و خارجی) در بین بانک های بزرگ (ملی، ملت، صادرات و سپه) با رشد ۷ درصدی.
 • تثبیت جایگاه نخست در تعهدات ضمانت نامه (ارزی و ریالی) در بین بانک های بزرگ (ملی، ملت ،صادرات و سپه) با رشد ۳۷ درصدی.

اطلاعات کلی شرکت:

image 2

سرمایه شرکت:

سرمایه بانک در زمان تاسیس مبلغ ۳۹،۱۲۰ میلیون ریال بوده که طی چند مرحله افزایش که جزییات آن در جدول زیر ارائه شده است، به مبلغ ۲۲۳،۹۲۶،۱۲۷ میلیون ریال (شامل ۲۲۳،۹۲۶،۱۲۷ هزار سهم ۱،۰۰۰ ریالی) افزایش یافته است.

image 4
image 5

روند روزانه قیمت پایانی هر سهم بانک تجارت از اسفند ۱۳۹۷ الی اسفند ۱۳۹۸:

ارزش هر سهم بانک تجارت از ابتدای سال ۱۳۹۸ (۲۶/۰۱/۱۳۹۸) تا پایان معاملات روز ۲۶ اسفند با رشد ۴۴ درصدی مواجه شده و از ۴۵۴ ریال به ۶۵۴ ریال رسیده است. دادوستد سهامداران بر روی سهام بانک تجارت به عنوان یکی از پرطرف دار ترین سهم ها در تاالار شیشه ای بورس تهران، باعث شده تا تأثیر مستقیم بر رشد شاخص کل بورس تهران داشته باشد.

از ابتدای سال ۹۹ تا پایان اردیبهشت ۹۹ نیز از قیمت ۷۲۵ ریال به ۲۰۰۹ ریال در پایان آخرین روز معاملاتی (۲۰/۰۳/۱۳۹۹) رسیده است که رشد ۱۷۷ درصدی داشته است.

نمودار قیمت پایانی سهم:

image 6

ترکیب سهامداران:

image 7
image 9

باید توجه داشت دولت با واگذاری سهام بانکهای صادرات، ملت، تجارت و … را در قالب صندوق   ETFبا تخفیف به مردم واگذار کرد و این موضوع باعث اقبال سهامداران به سهام این گروه شد.

بررسی دارایی های بانک ضریب ریسک انواع دارایی های بانک ها متناسب با مخاطرت احتمالی و براساس آیین نامه کفایت سرمایه، به ترتیب ۰ درصد،۲۰ درصد،۵۰ درصد و ۱۰۰ درصد موزون می شوند. در جدول زیر درصد دارایی های ریسکی بانک تجارت را برای دوره ۱۲ماهه سال ۹۸ قرار داده ایم. همانطور که مشاهده می کنید ۶۸٫۸۶ درصد از دارایی های بانک دارای ریسک صفر می باشد.

image 11

نسبت کفایت سرمایه

نسبت کفایت سرمایه (CAR یا Capital Adequacy Ratio) حاصل تقسیم سرمایه پایه به مجموع دارایی‌های موزون شده به ضرایب ریسک برحسب درصد است.

نسبت کفایت سرمایه یکی از نسبت‌های سنجش سلامت عملکرد و ثبات مالی مؤسسه مالی و بانک‌ها است. بانک‌ها باید سرمایه کافی برای پوشش دادن ریسک ناشی از فعالیت‌های خود را داشته و مراقب باشند که آسیب‌های وارده به سپرده‌گذاران منتقل نشود. بدین‌لحاظ باید از حداقل میزان سرمایه مطلوب برای پوشش ریسک‌های عملیاتی خود برخوردار باشند.

ﺳﺮﻣﺎﻳﻪ ﻣﻨﺎﺳﺐ ﻭ ﮐﺎﻓﻲ ﻳﮑﻲ ﺍﺯ ﺷﺮﺍﻳﻂ ﻻﺯﻡ ﺑﺮﺍﻱ ﺣﻔﻆ ﺳﻼﻣﺖ ﻧﻈﺎﻡ ﺑﺎﻧﮑﻲ ﺍﺳﺖ ﻭ ﻫﺮﻳﮏ ﺍﺯ ﺑﺎﻧﮏ ﻫﺎ ﻭ ﻣﻮﺳﺴﺎﺕ ﺍﻋﺘﺒﺎﺭﻱ ﺑﺮﺍﻱ ﺗﻀﻤﻴﻦ ﺛﺒﺎﺕ ﻭ ﭘﺎﻳﺪﺍﺭﻱ ﻓﻌﺎﻟﻴﺖ ﻫﺎﻱ ﺧﻮﺩ ﺑﺎﻳﺪ ﻫﻤﻮﺍﺭﻩ ﻧﺴﺒﺖ ﻣﻨﺎﺳﺒﻲ ﺭﺍ ﻣﻴﺎﻥ ﺳﺮﻣﺎﻳﻪ ﻭ ﺭﻳﺴﮏ ﻣﻮﺟﻮﺩ ﺩﺭ ﺩﺍﺭﺍﻳﻲﻫﺎﻱ ﺧﻮﺩ ﺑﺮﻗﺮﺍﺭ ﻧﻤﺎﻳﺪ. ﻛﺎﺭﻛﺮﺩ ﺍﺻﻠﻲ ﺍﻳﻦ ﻧﺴﺒﺖ ﺣﻤﺎﻳﺖ ﺑانک ﺩﺭ ﺑﺮﺍﺑﺮ زیان های ﻏﻴﺮﻣﻨﺘﻈﺮﻩ ﻭ ﻧﻴﺰ ﺣﻤﺎﻳﺖ ﺍﺯ ﺳﭙﺮﺩﻩ ﮔﺬﺍﺭﺍﻥ ﻭ ﺍﻋﺘﺒﺎﺭﺩﻫﻨﺪﮔﺎﻥ ﺍﺳﺖ. ﺑﺪﻟﻴﻞ ﺣﻔﺎﻇﻲ ﻛﻪ ﺍﻳﻦ ﻧﺴﺒﺖ ﺩﺭ ﺑﺮﺍﺑﺮ زیان های ﻭﺍﺭﺩﻩ ﺍﻳﺠﺎﺩ ﻣﻲﻛﻨﺪ، ﺣﻔﻆ ﻭ ﻧﮕﻬﺪﺍﺭﻱ ﺳﺮﻣﺎﻳﻪ ﻛﺎﻓﻲ ﻭ ﻣﺘﻨﺎﺳﺐ ﺑﺎ ﻣﺨﺎﻃﺮﺍﺕ ﻣﻮﺟﻮﺩ ﻣﻨﺒﻊ ﺍﺻﻠﻲ ﺍﻋﺘﻤﺎﺩ ﻋﻤﻮﻣﻲ ﺑﻪ ﻫﺮ ﺑﺎﻧک ﺑﻄﻮﺭ ﺍﺧﺺ ﻭ ﺳﻴﺴﺘﻢ ﺑﺎﻧﻜﻲ ﺑﻄﻮﺭ ﺍﻋﻢ ﺍﺳﺖ. ﺑﺪﻳﻦ ﻟﺤﺎﻅ ﺩﺭ ﻗﺎﻧﻮﻥ ﭘﻮﻟﻲ ﻭ ﺑﺎﻧﮑﻲ ﮐﺸﻮﺭ ﻧﻴﺰ ﺑﺮ ﺍﻳﻦ ﺿﺮﻭﺭﺕ ﺗﺎﮐﻴﺪ ﮔﺮﺩﻳﺪﻩ است.

در استانداردهای جهانی مثل قوانین کمیته بال این نسبت معادل ۱۲ تا ۲۰ درصد تعیین شده است. طبق الزامات بانک مرکزی این نسبت باید بیشتر از ۸ درصد باشد که می تواند در مواردی که استانداردهای بین المللی و یا ضرورت حفظ سلامت بانک ها و موسسات اعتباری اقتضا نماید حدود بالاتری را برای تمام یا برخی از بانک ها و موسسات اعتباری تعیین نماید. آن دسته از بانک ها که نسبت کفایت سرمایه آن ها کمتر از   ۸ درصد می باشد، مکلفند با تدوین یک برنامه جامع و زمان بندی شده که به تائید بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران می رسد، نسبت به تطبیق وضعیت خود با مفاد مقررات مربوطه حداکثر تا پایان مهلت اعلام شده اقدام نمایند. در ایران این نسبت برای بانک های مختلف متفاوت است. این نسبت برای بانک های ایران بین ۴ تا ۵ درصد می باشد. در حالت کلی دو نوع فرمول برای نسبت کفایت سرمایه مطرح است:

 1. نسبت سرمایه تقسیم بر دارایی ها: این نسبت برای دوره ۱۲ ماهه سال ۹۸ بانک تجارت ۹٫۰۳% می باشد.
 2. نسبت سرمایه تقسیم بر دارایی های تعدیل شده بر حسب ریسک : پایین بودن این نسبت ریسک های اعتباری، بازار و عملیاتی را بالا می برد و بانک در زمان رویارویی با مشکلات کلان اقتصادی توان بازپرداخت بدهی های خود را نخواهد داشت. هرچقدر این نسبت بیشتر باشد قدرت اعتباردهی، که جزء فعالیت های عملیاتی بانک ها می باشد بالاتر است. با توجه به محاسبات انجام شده این نسبت برای بانک تجارت حدود ۱۰ درصد می باشد که نشان دهنده ی وضعیت خوب بانک درخصوص قدرت اعتبار دهی در سال مورد گزارش می باشد.                            

بازده دارایی ها

بازده کل دارایی های یک شرکت به عنوان نتیجه فعالیت‌ها و کارایی شرکت‌ها در رابطه با بکارگیری آن‌ها می باشد. یکی از معیارهای اندازه‌گیری کارایی، محاسبه بازده دارایی‌هاست. بازده دارایی‌ها، توانایی شرکت را در ایجاد سود با توجه به میزان سرمایه گذاری انجام شده در شرکت اندازه گیری می‌کند و از تقسیم سودخالص عملیاتی شرکت بر منابع بکار گرفته شده بدست می آید. اعتبار بازده دارایی‌ها، به اندازه گیری مناسب سود و دارایی‌های مورد استفاده شرکت بستگی دارد. بازده دارایی‌ها را می‌توان بر اساس سیستم دوپونت بدست آورد. برای بدست آوردن این نرخ از نسبت گردش دارایی‌ها و نسبت حاشیه سود خالص استفاده می شود. گردش دارایی‌ها از تقسیم فروش بر مجموع دارایی‌ها بدست می آید همچنین حاشیه سود خالص از تقسیم سود خالص متعلق به سهامداران عادی بر فروش بدست می آید

این نسبت، نسبت سود عملیاتی را به کل منابعی که تحت مدیریت بانک قرار دارد، مرتبط می سازد. این نسبت، بهترین نسبت برای ارزیابی مدیریت است و خالص درآمدی را که از بکار بردن کل دارایی های بانک ایجاد می شود، ارزیابی می کنداختلاف این نسبت بین بانک ها که بر مفاهیم محدودتر دارایی مانند دارایی های درآمدزا ( کلیه وامها، پیش پرداختها سرمایه گذاری ها و سپرده های بهره دار) متکی است، دید وسیع تری را نسبت به اختلاف بین بانک ها ارایه می دهد. این نسبت نشان دهنده یک ریال سود برای هر صد ریال از دارایی هاست. این نسبت تا حدودی کارایی دارایی ها را مشخص می نماید، ولی نکته اساسی این است که در طبقه بندی دارایی ها که عمده ترین آنها وام ها می باشد، درجه ریسک دارایی ها در نظر گرفته نمی شود، به نحوی که اگر بانکی با دارایی متوسط، دارایی بیشتری نسبت به بانک دیگر داشته باشد، ولی میزان طبقات وام های معوقه اش بیشتر باشد، در این نسبت بازده دارایی بیشتری خواهد داشت، لذا میزان بیشتر این نسبت نمی تواند لزوما کارایی و ریسک دارایی ها را نشان بدهد و استفاده صرف از این نسبت برای نتیجه گیری کلی درباره دارایی ها، گمراه کننده خواهد بود. بنابراین، این امر زمانی مفید خواهدبود که میزان ریسک دارایی های سودآور را نیز در نظر بگیریم.

با توجه به نمودار نسبت بازده دارایی های بانک تجارت برای ۵ سال گذشته ،این نسبت در سال ۹۵ کمترین میزان ۵سال اخیر را اختیار کرده است و سال ۹۴ هم بیشترین بازده را طی ۵ سال اخیر داشته.

image 12

نکات قابل ذکر درمورد بدهی های بانک

 1. ترکیب کلی بدهی های بانک تجارت

۱-در نمودار زیر ترکیب کل بدهی های بانک تجارت به اختصار آورده شده است. بنابر ماهیت بانک ها، قسمت عمده بدهی ها مربوط به سپرده های سرمایه گذاری مدت دار (۵۸٫۰۹%) سپرده های دیداری(۱۳٫۸۹%)  و بدهی به بانک مرکزی (۹٫۱۰%) می  باشد.

image 14

 روند مانده سپرده های سرمایه گذاری و مانده تسهیلات اعطایی:

image 16

درآمد تسهیلات:

image 17

نسبت بدهی:

نسبت بدهی مجموع بدهی ها را با مجموع دارایی ها مقایسه میکند. این نسبت معیاری برای سنجش توانایی بانک در جهت استفاده از دارایی ها برای پوشش بدهی هاست. ماهیت فعالیت بانک به گونه ای است که بخش عمده ای از مصارف بانک از طریق بدهی  (سپرده ها) تامین می شود. این نسبت در بانک ها نسبتا رقم بالایی است. میانگین ۵ ساله این نسبت برای بانک تجارت حدود ۹۳% می باشد که این نسبت در سال ۹۸ نسبت به سال ۹۷ از حدود ۹۱٫۵۴% درصد به .۲۸۹۳ درصد افزایش یافته است.

image 18

نسبت بدهی به حقوق صاحبان سهام از طریق تقسیم جمع بدهی ها بر جمع حقوق صاحبان سهام محاسبه می شود و مشخص میکند چه رابطه ای میان طلبکاران و سهامداران وجود دارد و درصدی از بدهی ها را که توسط حقوق صاحبان سهام پوشش داده میشود، تعیین میکند.

در واقع این نسبت نشان می دهد بانک برای تامین مالی دارایی هایش چند برابر حقوق صاحبان سهام خود را استقراض نموده است. بالا بودن این نسبت ریسک سپرده گذاری را افزایش می دهد. پایین بودن آن نیز بیانگر بلوکه شدن بخشی از منابع مالی سهامداران و یا عدم موفقیت بانک در جذب سپرده ها می باشد. همانطور که مشاهده می شود مقدار این نسبت در سال  ۹۶ به کمترین میزان خود رسیده است و پس از آن رو به افزایش بوده است.

image 19

صورت سود و زیان بانک تجارت

2020 07 17 0 39 29 1

درآمدهای بانک

درآمدهای بانک ها در حالت کلی به دوسته تقسیم می شوند:

الف( درآمدهای مشاع: بخشی از درآمد بانک است که به واسطه مشارکت با افراد به دست می آید. دریافت سپرده های مدت دار از مشتریان، سرمایه گذاری سپرده ها در کسب وکارهای مختلف و ارائه تسهیلات مدت دار به مشتریان سبب ایجاد درآمدی برای بانک می شود که این درآمد ناشی از اختلاف نرخ سود سپردهها و تسهیلات اعطایی و همچنین سود حاصل از سرمایه گذاری ها است . درآمدهای مشاع بانک تجارت: درآمدهای مشاع بانک به ۲ دسته عمده سود تسهیلات اعطایی و سود حاصل از سرمایه گذاری ها و سپرده گذاری ها تفکیک می شود:

سود تسهیلات اعطایی

درآمد تسهیلات بانک تجارت شامل سود و وجه التزام درآمد تسهیلات عقود مبادل های و مشارکتی و وجه التزام مطالبات از دولت (به عنوان درآمدهای مشاع) و وجه التزام دریافتی از سایر مطالبات، سود تسهیلات دریافتی به ارز و تسهیلات اعطایی به کارکنان (به عنوان درآمدهای غیرمشاع) می باشد.

درآمد تسهیلات اعطایی بانک در پایان اسفند ۱۳۹۸ مبلغ ۱۹۱۶۷۱۴۲۱ میلیارد ریال می باشد که نسبت به مدت مشابه سال قبل به میزان ۱۹٫۳۷ درصد رشد داشته است.

image 20

درآمد تسهیلات اعطایی بانک در پایان اسفند ۱۳۹۸ مبلغ ۱۷۲،۲۱۹ میلیارد ریال می باشد که نسبت به سال قبل به میزان ۸ درصد رشد داشته است.

در سال ۱۳۹۸ درآمد تسهیلات اعطایی با رشد نسبتاً مناسبی همراه بوده که پیش بینی می گردد در سال ۱۳۹۹ نیز روند بهبود ادامه داشته باشد، هر چند به واسطه شیوع ویروس کرونا و در نتیجه حاکم شدن رکود اقتصادی در بسیاری از فعالیت ها و همچنین سیاست های حمایتی دولت و بانک مرکزی ج.ا.ا درخصوص حمایت از افراد و اقشار آسیب دیده، تحقق آن نیازمند برنامه ریزی و مدیریت دقیق تر و هوشمندانه تر خواهد بود

سود سهام و فروش سرمایه گذاری ها:

سود حاصل از سرمایه گذاری ها و سپرده گذاریهای بانک تجارت شامل سود حاصل از فروش سرمایه گذاری ها، سود سهام شرکت های بورسی و غیربورسی و درآمد سپرده گذاریها و سایر اوراق بهادار می باشد. 

عملکرد یک ساله: 

در پایان اسفند ۱۳۹۸ سود حاصل از سرمایه گذاری های بانک (سود سهام و فروش سرمایه گذاری ها) مبلغ ۱۹،۷۰۶ میلیارد ریال و درآمد سپرده گذاری و سایر اوراق بهادار ۲۲،۹۰۱ میلیارد ریال می باشد. در مجموع سود حاصل از سرمایه گذاری ها و سپرده گذاری های بانک نسبت به مدت مشابه سال قبل حدود ۴۹۷ درصد افزایش یافته.

image 21

سود حاصل از فروش سرمایه گذاری های

سود حاصل از سرمایه گذاری های بانک در اسفند ۱۳۹۸ با رشد ۷۴۱ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل روبرو بوده و به رقم ۷۰۶،۱۹ میلیارد ریال رسیده است. لازم به ذکر است با توجه به تقسیم سود برخی شرکت ها تا مقطع کنونی، مبلغ۲،۶۴۴ میلیارد ریال سود در دفاتر بانک شناسایی گردیده که طبعاً با توجه به عدم برگزاری مجامع عادی سالیانه شرکت های تابعه و عدم تقسیم سود، بخشی از آن تاکنون در دفاتر ثبت نگردیده است.

همچنین بخش اعظم درآمد حاصل از سپرده گذاری و اوراق بدهی ،مربوط به سود سپرده های بین بانکی می باشد که با توجه به بهبود وضعیت نقدینگی بانک و نرخ بازدهی مناسب بازار بین بانکی در سال ۱۳۹۸، درآمد حاصل از سپرده گذاری نسبت به سال ۱۳۹۷ حدود ۵۱۹،۱۷ میلیارد ریالی افزایش داشته است. 

درآمد کارمزد:

درآمد کارمزدی بانک شامل خالص کارمزد عملیات قرض الحسنه، اعتبارات اسنادی گشایش یافته، ضمانتنامه ها،

کارمزد خدمات الکترونیک و … میباشد.

در پایان اسفند ۱۳۹۸ درآمد کارمزدی مبلغ ۱۷،۷۱۹ میلیارد ریال می باشد که نسبت به مدت مشابه سال قبل به  میزان ۵۸ درصد افزایش یافته است

اساس با توجه به اهمیت این درآمدها به عنوان درآمدهای غیرمشاع بانک ،رشد ۲۵ درصدی برای درآمدهای کارمزدی در سال  ۱۳۹۹ در نظر گرفته شده است.

image 22

عملکرد دوازده ماهه:

در پایان اسفند ۱۳۹۸ درآمد کارمزدی مبلغ ۱۷،۷۱۹ میلیارد ریال می باشد که نسبت به مدت مشابه سال قبل به  میزان ۵۸ درصد افزایش یافته است.

براساس با توجه به اهمیت این درآمدها به عنوان درآمدهای غیرمشاع بانک ،رشد ۲۵ درصدی برای درآمدهای کارمزدی در سال  1399 در نظر گرفته شده است.

سود (زیان) خالص دوره:

سود (زیان) خالص عبارتست از مابه التفاوت مجموع درآمدها و هزینه های بانک طی دوره، پس از کسر مالیات.

عملکرد نه ماهه:

در پایان اسفند ۱۳۹۸ سود خالص بانک مبلغ ( ۲۰۲۴ ) میلیارد ریال می باشد که نسبت به دوره مشابه سال قبل ۱۳۶

درصد افزایش یافته است.

در پایان اسفند ۱۳۹۸ سود خالص بانک مبلغ ۲۰۲۴میلیارد ریال می باشد و بدین ترتیب بانک توانسته است پس از

۴ سال به سوددهی دست یابد.

image 23

عامل اصلی افزایش سوددهی بانک نسبت به سال گذشته، افزایش درآمدهای عملیاتی بانک شامل تسهیلات اعطایی، فروش سرمایه گذاریها وکاهش متوسط قیمت تمام شده پول یا هزینه سپردهها می باشد

درآمدهای غیرمشاع

دستهای دیگر از درآمدهای بانک است که به واسطه دریافت کارمزد خدمات ارائه شده و ارائه مشاوره های مالی و سرمایه گذاری حاصل می شود. درآمد های غیر مشاع از اهمیت بالاتری نسبت به درآمد مشاع برخوردار است.  همانطور که می دانیم بهای تمام شده پول از دو آیتم اصلی: ۱- هزینه های بهره ای ۲ – هزینه های غیرپولی شامل هزینه های اداری، پرسنلی و هزینه مطالبات  تشکیل شده است. با معوق شدن تسهیلاتی که بانک ها درآمد خود را مخصوصا در سال های قبل بر سود کسب شده از آنها متمرکز نموده است، نه تنها آن هزینه ها پوشش لازم پیدا نمی کند بلکه هزینه های دیگر تحمیل شده ناشی از این معوقات را که در حال حاضر به عنوان بیماری سیستم بانکی محسوب میگردد، تحمیل بانک ها می نماید و از ارزش آن درآمد (مشاع) کاسته شده و اهمیت آن را کمرنگ تر می نماید، در مقابل درآمدهای غیرمشاع به عنوان یک درآمد نقدی تاثیر بیشتری در سودآوری بانکها از خود نشان می دهد که باعث شده بانکها با تبلیغات خدمات متنوع خود درزمینه درآمدهای غیر مشاع، رقابت خود را در کسب سهم بیشتر از این نوع درآمد در بازار شروع نمایند. با نگاهی کوتاه به صورتهای مالی ارائه شده بانکها که نشان دهنده افزایش درآمدهای غیرمشاع هر سال نسبت به سال قبل آنها بوده حاکی از تلاش بانک ها در به دست آوردن این نوع درآمد می باشد.

درآمدهای غیر مشاع بانک تجارت

جمع درآمدهای حاصل از تسهیلات اعطا شده از سوی بانک در سال ۹۸، رقمی بالغ بر ۱۹ هزار میلیارد تومان بوده که در مقایسه با سال قبل از آن با رشد حدود ۱۹ درصدی همراه شده است.

هر چند عملکرد بانک تجارت در ۹ماهه سال جاری نیز به دلیل عدم شناسایی بخش عمده‌ای از درآمدها (ازجمله درآمد تسهیلات و تسعیر ارز) با زیان همراه بوده اما شواهد و قرائن حاکی از بهبود چشمگیر در عملکرد بانک است؛ بر اساس صورت‌های مالی نه ماهه، زیان خالص بانک در این دوره ۱۲۷۰ میلیارد تومان بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل نصف شده است.

افزایش حدود ۲۲ درصدی جمع درآمدهای غیرمشاع و رساندن آن به رقم ۲.۵۵۰ میلیارد تومانی دیگر دستاورد بانک تجارت در ۹ماهه سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل است. در میان منابع درآمدی بانک از محل فعالیت‌های غیرمشاع، درآمد کارمزد با رقمی بالغ بر ۱۱۰۰ میلیارد تومان مهم‌ترین قلم بوده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل جهش ۴۷ درصدی را تجربه کرده است

عملکرد بانک تجارت در نه ماهه سال جاری به دلیل عدم شناسایی بخش عمده ای از در آمدها (ازجمله درآمد تسهیلات و تسعیر ارز) با زیان همراه بوده اما شواهد و قرائن حاکی از بهبود چشمگیر در عملکرد بانک است.

سایر هزینه های بانک در پایان اسفند ۱۳۹۸ مبلغ ۵۸۳،۸۴ میلیارد ریال می باشد که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل به میزان ۸ درصد افزایش یافته است.

با توجه به افزایش نرخ تورم و بالا رفتن سطح عمومی قیمت ها، هزینه های عمومی و اداری نیز در بانک تجارت افزایش یافته است که البته این افزایش هزینه ها کمتر از نرخ های تورمی بوده و به نوعی می توان گفت هزینه های بانک کنترل شده است. همچنین با تسویه بخشی از خط اعتباری بانک مرکزی ج.ا.ا هزینه های مالی نیز نسبت به دوره مشابه حدود ۳۵ درصد کاهش یافته است.

نسبت سهم بانک از درآمدهای مشاع به دارایی ها

این نسبت نشان دهنده توان ایجاد درآمدهای مشاع بانک در استفاده از دارایی های آن است. بالا بودن این نسبت حاکی از کارایی بانک در تخصیص دارایی ها به منظور ایجاد درآمد است. روند این نسب طی ۵ سال اخیر برای بانک تجارت در نمودار زیر نشان داده شده است:

image 24

نتیجه مبادلات و معاملات ارزی: نتیجه مبادلات و معاملات ارزی شامل سود (زیان) حاصل از خرید و فروش ارز و سود (زیان) تسعیر ارز در بانک می باشد.

image 25

عملکرد ۱۲ ماهه:

نتیجه مبادلات و معاملات ارزی بانک در پایان اسفند ۱۳۹۸ مبلغ ۱۸,۰۴۱ میلیارد ریال می باشد

این عملکرد ناشی از سود تسعیر تراز مثبت دارایی های ارزی در اسفند ۱۳۹۸ به میزان ۲۴۹،۱۴ میلیارد ریال و تحقق درآمد ۴،۱۵۶ میلیارد ریالی ناشی از عملیات ارزی بانک بوده است

ریسک ها

کمیته عالی مدیریت ریسک از طریق  کمیته های فرعی، ریسکهای مختلف پیش روی بانک را شناسایی، بررسی و کنترل  میکند. این کمیته ها به صورت تخصصی جهت انجام وظایف کمیته عالی مدیریت ریسک به صورت اثربخش و زیر نظر آن جهت مدیریت انواع ریسکها به فعالیت میپردازند. 

 همچنین بانک در راستای مدیریت ریسکهای خود نسبت به ایجاد واحد مدیریت ریسک اقدام نموده است. واحد مدیریت ریسک مسئولیت پایش و اندازه گیری و کنترل مهمترین ریسکهای پیش روی بانک را برعهده دارد.  

در راستای کاهش ریسکهای پیشروی بانک، اقداماتی به شرح ذیل صورت گرفته یا در دست اقدام  میباشد.

ریسک های مهمی که بانک تجارت با آنها مواجه می باشد و آن ها را مدیریت می نماید شامل موارد ذیل می باشد:

 • ریسک اعتباری: در راستای کاهش ریسک اعتباری، بانک نسبت به راه اندازی و استقرار کامل سیستم اعتبارسنجی داخلی اقدام نموده و در حال حاضر کلیه ارکان اعتباری بانک از رتبه های استخراجی به عنوان تکمیل کننده گزارشات اعتباری در تصمیم گیری ها استفاده می نمایند. بدیهی است با این اقدام به تدریج ریسک اعتباری بانک کاهش خواهد یافت.
 • ریسک نقدینگی : در جهت تکمیل چرخه مدیریت ریسک نقدینگی و به استناد بخشنامه بانک مرکزی تحت عنوان «حداقل الزامات مدیریت ریسک نقدینگی مؤسسات اعتباری»، دستورالعمل های «سنجش و پایش ریسک نقدینگی»،«آزمون بحران ریسک نقدینگی» و «ثبات وتنوع بخشی به منابع تامین وجوه» تدوین و به تصویب هیات مدیره بانک رسیده است. در راستای اجرای دستورالعملهای فوق، گزارش تحلیل حساسیت در سامانه ساتراپ درحال پیاده سازی می باشد. 

ریسک عملیاتی: در حال حاضر بانک دارای فرآیند تعریف شده ای برای پایش ریسک عملیاتی و گزارش دهی آن می باشد. در این راستا در حال حاضر عملکرد روزانه کلیه واحدهای بانک قابل رصد بوده و بر اساس گزارشهای متنوع ماخوذه از این سیستم مراتب مورد بررسی بازرسان مستقر در سامانه مذکور قرار می گیرد. 

همچنین در سال جاری بانک نسبت به راه اندازی سامانه شناسایی غیرحضوری رویدادهای نامتعارف با عنوان «پروانه» اقدام نموده است. با استفاده از این سامانه، نظارت بر رویدادها از روش سنتی و بررسی موردی به روش سیستمی و هدفمند تبدیل شده است.

در حوزه امنیت اطلاعات نیز بانک نسبت به راه اندازی و استقرار نظام مدیریت امنیت اطلاعات (ISMS) و اخذ استاندارد ایزو در این حوزه اقدام نموده که تاثیر بالایی در تقویت امنیت  سیستمها و  درگاه های ارایه خدمات بانک خواهد داشت

 • ریسک بازار: ریسک بازار به ریسک ناشی از تغییرات محیط کلان اقتصادی می پردازد. این ریسک ها ناشی از نوسانات در شرایط بازار مانند تغییر در قیمت دارایی ها، نرخ سود، نرخ ارز و سهام اطلاق میگردد.

مهمترین اقدامات بانک جهت کاهش ریسک های ناشی از موضوعات پول شویی و تامین مالی تروریسم به شرح ذیل می باشند:

 1. شناسایی کامل مشتریان در هنگام افتتاح حساب.
 2. تعیین سطح فعالیت مشتریان.
 3. بررسی گزارشات معاملات مشکوک(STR) ارسالی از شعب.
 4. قانون مندی ارسال اسناد و مدارک مشتریان.
 5. استعلام از مراجع ذیربط جهت تایید اصالت مدارک مشتریان.
 6. مطالعه و شناسایی انواع شیوه های پولشویی و تامین مالی تروریسم و ارائه راهنمائی و اطلاعات لازم در این زمینه به پرسنل.  
 7. بررسی فرآیندها، بخشنامه ها و  دستورالعملهای جاری بانک به منظور کشف زمینه هایآسیب زا.
 8. بررسی و نظارت بر تهیه و ارسال فرمهای مربوط به گزارش واریزهای بیش از سقف مقرر (CTR)  
 9. برگزاری دوره های آموزشی تخصصی مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم به صورت تئوری و عملی و کارگاهی جهت ارتقاءسطح آگاهی پرسنل بانک.
 10. بازرسی موردی شعب بانک توسط بازرسان اداره مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم.
 11. کنترل روزانه سامانه مبارزه با پولشویی(AML) و استخراج تراکنشهای مشکوک به پولشویی.
 12. بررسی گزارشات استخراج شده از سامانه مبارزه با پولشویی و در صورت لزوم ارسال آن به واحد اطلاعات مالی وزارت اقتصاد و دارایی (FIU).

ارزشگذاری با استفاده از رویکرد

با توجه به داده های تاریخی ۵ساله مربوط به سود هر سهم بانک تجارت میزان سود هرسهم برای سال مالی ۹۹ طبق جدول زیر قابل پیش بینی می باشد.

image 26

قیمت سهم در تاریخ تهیه گزارش ۴۱۱۰ریال می باشد ، لذا   با توجه به میزان EPS تخمینی ۱۴۰٫۶۳ برآورد می شود.

در تاریخ تهیه گزارش  بانک تجارت برابر ۴۵۶٫۶۷می باشد لذا با توجه به EPS پیش بینی شده ارزش ذاتی سهم بانک تجارت برابر با ۱۳۳۷۴ریال می باشد که این قیمت از قیمت درحال معامله بیشتر می باشد لذا سهام بانک تجارت زیر ارزش ذاتی درحال معامله می باشد.

با مقایسه  بانک تجارت با  صنعت که برابر ۸۳ می باشد در می یابیم که سهامداران انتظار رشد قیمت برای سهام بانک تجارت را دارند چراکه میزان  بانک تجارت از  صنعت و حتی از  بازار بیشتر می باشد.

ارزش دفتری سهم (به ازای هر سهم)، ۶۱٫۶۹ ریال می باشد و   سهم نیز ۰٫۶۶ می باشد.

بررسی موضوع کاهش نرخ بانکی و اثرات آن

بر اساس تصمیم بانک‌ها مقرر شده است تا دیگر بانک‌ها سپرده‌ای با سود بالای ۱۵ درصد افتتاح نکنند. ضمن آنکه نرخ سود سپرده‌های کوتاه مدت کمتر از ۶ ماه نیز ۸ درصد خواهد بود. در مورد سپرده‌های بلندمدت یک ‌ساله نیز مقرر شده که نرخ سود این سپرده‌ها از یک اردیبهشت ۹۹ معادل ۱۵ درصد افتتاح شود و سپرده‌های موجود تا سررسید طبق قرارداد عمل نماید.

در صورت نیاز، بانک‌ها می‌توانند گواهی سپرده با نرخ ۱۵ درصد تا ۱۸ درصد و نرخ شکست ۱۰ درصد تا تاریخ ۳۱ شهریور سال جاری افتتاح کنند.

یکی از پیامد‌های کاهش نرخ سود سپرده بانکی، خارج کردن سرمایه از بانک‌ها توسط سپرده گذاران و ورشکستگی برخی بانک‌ها وموسسات است.

دومین پیامد کاهش نرخ سود سپرده‌های بانکی، سرمایه گذاری در خودرو و سکه و زمین و ایجاد مشاغل غیر مولد و در نتیجه افزایش نقدینگی و کاهش شدیدتر ارزش پول ملی است.

آخرین پیامد این مسئله افزایش لجام گسیخته تورم تا ۶۰ درصد آمار دولتی و رفتن ۷۰ درصد مردم به زیر خط فقر است.

ارزش گذاری سهم (باتوجه به جایگاه سهم در صنعت):

image 27
image 28

روند سود سازی سهم:

image 30
image 31

عامل اصلی کاهشی بودن شیب زیان نسبت به سال گذشته، افزایش درآمدهای عملیاتی بانک شامل تسهیلات اعطایی، فروش سرمایه گذاریها وکاهش متوسط قیمت تمام شده پول یا هزینه سپرده ها می باشد

وتجارت۹ ماهه ۵۷ ریال زیان محقق کرد ه بود و به ۹ ریال سود شده رسیده بود

عملکرد دوره ای بر حسب سودخالص:

 • v     ۳ ماهه سال جاری ۸ ریال زیان
 • v     ۶ ماهه سال جاری ۴۵ ریال زیان
 • v     ۹ ماهه سال جاری ۵۷ ریال زیان
 • v     ۱۲ ماهه سال جاری ۹ ریال سود
 • v     ۱۲ ماهه سال گذشته ۲۵ ریال زیان

خلاصه بررسی گزارش های بانک تجارت:

شرکت در مجموع ۱۲ ماهه سال مالی ۹۸ با ۲۹% افزایش ۲۰۱,۰۷۴ میلیارد ریال جمع درآمدهای مشاع حاصل از ۱۶۰,۳۱۵ میلیارد ریال سود تسهیلات اعطایی و ۴۰,۷۵۹ میلیارد ریال سود حاصل از سرمایه‌گذاری‌ها و سپرده‌گذاری‌ها داشته است و سود خالص دوازده ماهه شرکت نیز ۲,۰۲۴ میلیارد ریال بوده است که این رقم در مدت مشابه قبل ۵,۵۲۱ میلیارد ریال زیان بوده است. سود تلفیقی دوازده ماهه شرکت ۴۳ ریال می باشد. در نه ماهه ۴,۱۰۲ میلیارد ریال و در سه ماهه چهارم ۱۳,۹۳۸ میلیارد ریال سود تسعیر ارز بانک بوده است.

برای خروج از زیان بانک برنامه های افزایش درآمدهای کارمزدی، کاهش مطالبات، فروش سودآور اموال و املاک و سرمایه گذاریها و پیگیری افزایش نرخ تسعیر بانک مرکزی را تا پایان سال ۹۹ در دستور کار دارد.

وتجارت در اسفند عملکرد درخشانی داشته و تراز بانک ١١٨٧ میلیارد تومان مثبت بوده است. تراز وتجارت در طی ماه های اخیر روند بسیار خوبی داشته است.

جمع تراز بانک در سال ٩٨ در حدود ٢٣٧٠ میلیارد تومان مثبت بوده است که ١٧١۵ میلیارد تومان ان مربوط به سه ماهه سوم بود در واقع سه ماهه انتهایی سال عالی بوده است.

وضعیت بانک رو به بهبود است فقط یک نکته را فراموش نکنیم که سال ٩٧ هم تراز اسفند بانک با جهش همراه بود ولی در ماه های بعد افت کرد. باید روند گزارش ماهانه بانک در طی ماههای اتی را زیر نظر گرفت.

درآمدهای عملیاتی ۱۲ ماهه ۱۳۹۸ افزایش ۴۵ درصدی در مقایسه با دوره مشابه داشته (از مبلغ ۳۰۸,۴۰۴ میلیون ریال به مبلغ ۴۴۷,۵۲۰ میلیون ریال رسیده است)

سود ناخالص ۱۲ ماهه ۱۳۹۸ در مقایسه با دوره مشابه افزایش ۳۵ درصدی داشته است (از مبلغ ۸۶,۰۸۶ میلیون ریال به مبلغ ۱۱۶,۱۰۵ میلیون ریال رسیده است)

افزایش ۱۳۹ درصدی سود عملیاتی ۱۲ ماهه ۱۳۹۸ در مقایسه با دوره مشابه(از مبلغ ۲۲۹۶۴ میلیون ریال به مبلغ ۵۴۹۱۴ میلیون ریال رسیده است)

سود خالص ۱۲ ماهه ۱۳۹۸ افزایش ۵۰۰ درصدی داشته و تحقق سود ۱۴۱۹ ریالی به ازاء هر سهم (از مبلغ -۱۰۶۵۲ میلیون ریال به مبلغ ۴۲۵۵۸ میلیون ریال رسیده است)

حاشیه سود (زیان) عملیاتی از ۷٫۴۵% به ۱۲٫۲۷% افزایش یافته است

حاشیه سود (زیان) خالص از -۳٫۴۵% به ۹٫۵۱% افزایش یافته است

بررسی ترازنامه:

دارائی ها: افزایش  49 درصدی

بدهی ها :افزایش  41 درصدی

حقوق مالکانه: افزایش ۳۴۹ درصدی (از مبلغ ۱۱,۶۲۵ میلیون ریال به مبلغ ۵۲,۱۸۳ میلیون ریال رسیده است)

نسبت بدهی: از ۹۷٫۲۵% به ۹۱٫۷۲% کاهش یافته است

نسبت جاری: از ۰٫۹۴ مرتبه به ۱٫۰۵ مرتبه افزایش یافته است

بازده دارایی ها : افزایش از -۲٫۵۲% به ۶٫۷۵%

بازده حقوق صاحبان سهام : افزایش از -۹۱٫۶۳% به ۸۱٫۵۶%

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *