GG

معرفی صنعت استخراج کانه‌های فلزی:

گروه کانه‌های فلزی متشکل از ۱۲ شرکت است که بیشتر آن‌ها را شرکت‌های بزرگ حوزه صنایع معدنی تشکیل می‌شود. معدنی و صنعتی گل‌گهر (کگل) و معدنی و صنعتی چادرملو (کچاد) که به دوقلوهای سنگ‌آهنی معروف هستند، در کنار شرکت سنگ‌آهن گهر زمین (گهر) که در بازار دوم فرابورس پذیرش شده، است در مجموع بیش از ۷۰% ارزش این صنعت معادل ۷۵ هزار میلیارد تومان را به خود اختصاص داده‌اند.

در این گروه دو هلدینگ بزرگ سرمایه‌گذاری یعنی توسعه معادن و فلزات (ومعادن) و سرمایه‌گذاری صدر تأمین نیز مجموعا به ارزش حدود ۲۲ هزار میلیارد تومان حضور دارند. دیگر شرکت‌های حاضر در این صنعت عبارت‌اند از : توسعه معدنی و صنعتی صبانور (کنور) و توسعه معادن روی ایران (کروی)، شرکت باما (کاما)، معادن بافق (کبافق)، معادن منگنز ایزان (کمنگنر)، معدنی دماوند (کدما) و مجتمع معادن مس تکنار (تکنار)

شاید عمده توجه در این گروه ه قیمت جهانی محصولات صادراتی یعنی سنگ‌آهن و همچنین سرب و روی باشد. در مورد شرکت‌های سرمایه‌گذاری نیز برسی پورتفو سرمایه‌گذاری آن‌ها می‌تواند به سرمایه‌گذاران کمک شایانی کند. در مجموع این گروه به عنوان مکمل صنعت فلزات اساسی و به عنوان یکی از صنایع مهم و ارزآور در کشور بسیار مورد توجه است.

با توجه به آنکه شرکت های موجود در این صنعت با کامودیتی ها در ارتباط هستند به همین خاطر نوسانات نرخ ارز، سنگ آهن، شمش فولاد و مس در سطح جهانی و نحوه نرخ گذاری فرآورده‌های سنگ آهن در داخل از جانب وزارت صنعت معدن تجارت و نرخ شمش فولاد در بورس کالا از جمله عوامل موثر بر سودآوری محسوب می‌شوند.

سایر عوامل موثر بر صنعت کانی‌های فلزی و فلزات اساسی عبارت‌اند از قدرت چانه‌زنی برای تعیین قیمت فروش محصولات، سهولت در تامین مالی پروژه‌ها و طرح‌های توسعه‌ای، بالانس عرضه و تقاضا محصولات تولیدی شرکت‌ها هست.

ضرورت توجه به موازنه تقاضا و عرضه کنسانتره، گندله، آهن اسفنجی، شمش فولادی، میلگرد و سایر محصولات فولادی در کشور و صادرات بهنگام محصولات تولیدی خصوصا در زمان اوج‌گیری قیمت‌های جهانی را می‌توان به عنوان یک فرصت در صنعت قلمداد برشمرد.

ریسک شکست یک‌ باره قیمت‌ های جهانی با رخداد های غیرمنتظره و سیستماتیک مانند تغییر سیاست‌ های حمایتی یا قانون‌های وضعی دولت چین، به عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده و مصرف‌کننده سنگ آهن و فولاد در راستای حمایت از ساخت و ساز یا مقابله با آلودگی زیست محیطی را می توان به عنوان یک تهدید برای این صنعت قلمداد نمود

معرفی شرکت گل گهر:

شرکت معدنی و صنعتی گل گهر یکی از شرکت‌های فعال در منطقه معدنی و صنعتی در خاورمیانه است که نقش مهمی در سیاست‌گذاری و مدیریت منطقه را برعهده دارد و دارای قابلیت‌های بسیاری برای تبدیل‌شدن به یک منطقه بزرگ و رقابتی در سطح ایران و حتی جهان هست.

محصولات قابل فروش توسط شرکت شامل:کنسانتره و گندله سنگ آهن هست.

محصول کنسانتره علاوه بر فروش به مشتریان داخلی به بازارهای جهانی نیز صادر می‌گردد.

فرایند فروش محصولات به مشتریان داخلی از طریق انعقاد قراردادهای فروش سالیانه و با نرخ مشخصی بر اساس میانگین قیمت فروش شمش فولاد خوزستان در دوره‌های سه ماهه انجام می‌شود.

نرخ گندله و سنگ آهن هردو بر اساس ضریبی از میانگین شمش فولاد خوزستان تعیین می­شود که در نهایت به طور غیرمستقیم به نرخ دلار و نرخ جهانی فولاد مرتبط می­شود.

این شرکت در حال حاضر با ظرفیت تولید بیش از ۱۵ میلیون تن کنسانتره و بیش از ۱۰ میلیون تن گندله بزرگ‌ترین تولید کننده کشور هست و با اجرای پروژه‌های توسعه و بهینه‌سازی خطوط شرکت، در افق چشم انداز، مجموع تولیدات سالانه این شرکت به بیش ۳۰ میلیون تن خواهد رسید.

تاریخچه شرکت:

نام شرکت در تاریخ ۱۳۷۰/۱۲/۱۵ از طرح گل گهر به شرکت معدنی و صنعتی گل گهر با مشارکت بانک سپه و درتاریخ ۱۳۷۵/۱۱/۱۵ به شرکت سنگ آهن گل گهر (سهامی خاص) تغییر یافته است. در سال ۱۳۸۲ به استناد مجمع عمومی عادی فوق العاده مورخ ۱۳۸۲/۰۹/۱۳ از سهامی خاص به سهامی عام تبدیل و در تاریخ

۱۳۸۳/۰۶/۰۸ سهام آن در بازار بورس اوراق بهادار عرضه گردیده است. مجددآً نام شرکت در تاریخ  1390/03/30 از سنگ آهن گل گهر به شرکت معدنی و صنعتی گل گهر(سهامی عام) تغییر یافته است .

اطلاعات شرکت:

نماد: کگل

نام شرکت: معدنی و صنعتی گل گهر

مدیر عامل: جمشید ملارحمان

تلفن: ۰۲۱-۸۸۹۷۷۲۶۱

فکس: ۰۲۱۸۸۹۷۷۲۸۸

آدرس: سیرجان کیلومتر ۵۰ جاده شیراز

وب سایت:

ایمیل:  INFO@golgohar.com 

موضوع فعالیت:

موضوع و فعالیت شـرکت معدنی وصنعتی گل گهر براساس ماده ۲ اساسنامه عبارت است از  اکتشاف، استخراج و بهره برداری از معادن فلزی و غیر فلزی از جمله سنگ آهن و تولید سنگ آهن دانه بندی شده ، کنسانتره ، گندله ، فولاد و انواع  محصولات فولادی ، نصب و راه اندازی ، تعمیر و  نگهداری و  بازرسی  ماشین آلات و تجهیزات مورد نیاز شرکت خرید و تهیه انواع ماشین آلات ، تجهیزات، تاسیسات و مصالح مورد نیاز برای انجام موضوع شرکت، مبادرت به کلیه امور بازرگانی شامل خرید و فروش، صادرات و واردات و کلیه امور و عملیاتی که بطور مستقیم یا غیر مستقیم در جهت اجرای موضوع شرکت ضرورت داشته باشد.

 انجام خدمات مهندسی، مشاوره، آموزش، مدیریت و  فراهم نمودن دانش فنی از داخل و یا خارج از کشور برای تحقق  موضوع شرکت، مشارکت و  سرمایه گذاری با  اشخاص حقیقی، حقوقی ، بانکها و موسسات اعتباری داخلی و خارجی در سایر شرکتها و انعقاد قراردادهای پیمانکاری به منظور ارائه خدمات فنی و مهندسی است

 در سال ۱۳۷۰ تاسیس و تحت شماره ۴۰۹ در اداره ثبت شرکت ها و موسسات مجاز شهرستان سیرجان به ثبت رسید.

سال مالی: ۱۲/۲۹

مهم ترین ریسک های شرکت و اقداماتش:

-ریسک نرخ ارز:

آسیب پذیری از نوسان نرخ ارز از طریق ارز حاصل از فروش صادراتی و نقدینگی ارزی.

ریسک قیمت کالا

قیمت محصولات شرکت بر مبنای درصدی از قیمت محصول فولاد خوزستان تعیین می گردد. لذا شرکت در معرض ریسک قیمت کالا قرار دارد که خارج از کنترل شرکت می باشد.

-ریسک اعتباری

تامین نیاز شرکت های معرفی شده از معاونت امور معادن و صنایع معدنی وزارت خانه صنعت معدن و تجارت طبق سهمیه بندی ها )مقدار و قیمت) اعلامی جهت تامین مواد اولیه داخل ، پس از بررسی حسن انجام تعهدات طرفهای قرارداد و اخذ وثیقه کافی صورت می پذیرد، تا ریسک اعتباری ناشی از ناتوانی در ایفای تعهدات توسط مشتریان را کاهش دهد.

زیرا در صورتی که طرف قرارداد در ایفای تعهدات قراردادی خود ناتوان باشد، منجر به زیان مالی برای شرکت می شود.

  • ریسک نقدینگی

شرکت باتوجه به نظارت مستمر بر جریان های نقدی و از طریق تطبیق مقاطع سررسید دارایی ها و بدهی های مالی،ریسک نقدینگی خود را مدیریت می کند

با توجه به گردش ریالی سالیانه، شرکت حداکثر تلاش خود را برای استفاده از منابع نقدینگی و وصول سریع تر مطالبات و پیگیری راه های استفاده از خریدهای تهاتری و پرداخت های اعتباری در خریدها در پیش گرفته است. در این راستا شرکت اقدام به اخذ مجوز انتشار اوراق اجاره و همچنین دریافت تسهیلات مالی از نظام بانکی کشور نموده است. مضافا وجوه مازاد بر نیازهای مربوط به مبلغ سرمایه در گردش، به خزانه داری شرکت منتقل می شود تا به نحو مناسب سرمایه گذاری شود.

  • سرمایه انسانی و فکری

با توجه به ماهیت کار در شرکت معدنی و صنعتی گل گهر نیروی انسانی از مهمترین ارکان به منظور تصمیم گیری و  اجرایی نمودن تصمیمات مدیریت می باشد. در این راستا شرکت ارتقا سطح دانش کارکنان خود را در اولویت نخست مجموعه قرار داده است و بدین منظور اقدام به برگزاری کلاسهای آموزشی یا اعزام پرسنل جهت آموزش به موسسات معتبر آموزشی یا شرکت های بین المللی در صنایع مشابه، برگزاری همایش ها و سمینار های تخصصی نموده است.

اعضای هیئت مدیره:

2020 05 18 15 07 46

سهامداران عمده:

image 57
image 58

سرمایه شرکت و روند افزایش سرمایه: (میلیون ریال)

شرکت سنگ آهن گل گهر در تاریخ ۱۳۷۰/۱۲/۱۵ تحت شماره ۴۰۹ به شناسه ملی ۱۰۸۶۰۵۱۵۰۵۰ و با  سرمایه ۱۰۰ میلیارد ریال در اداره ثبت شرکتهای شهرستان سیرجان به ثبت رسیده است.

image 60

به نقل از کدال، شرکت صنعتی و معدنی گل گهر از تصویب مرحله اول افزایش سرمایه تصویب افزایش سرمایه ۱۰۸ درصدی از محل مطالبات حال شده و اورده نقدی با سه هدف؛ مشارکت در افزایش سرمایه شرکت های سرمایه پذیر، اجرای طرح های توسعه ای زیرساختی و بهبود کیفیت و اکتشافی خبر داده است.

بنابراین گزارش، گروه مدیریت سرمایه گذاری امید با ۳۷٫۸ درصد و سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات با ۲۲٫۲ درصد در ترکیب سهامداری این شرکت حضور دارند.

افزایش سرمایه شرکت های زیر مجموعه:

image 61

مقدار تولید:

image 62
image 65
2020 05 18 15 10 28

بررسی مقدار فروش:

2020 05 18 15 16 58 1
2020 05 18 15 11 22 1
2020 05 18 15 13 31 1

بررسی مبلغ فروش:

image 75
2020 05 18 15 28 04 1
2020 05 18 15 27 46

بررسی روند فروش شرکت در ۹ ماهه سال ۱۳۹۸:

درآمد عملیاتی شرکت در ۹ ماهه ۹۸ نسبت به مدت مشابه در سال گذشته ۴۸ درصد افزایش یافنه است که این افزایش عمدتا به دلیل افزایش در مبلغ فروش می باشد. فروش داخلی ۵۱ درصد و فروش صادراتی حدودا ۳۴ درصد رشد داشته است.

در ۹ ماهه سال ۹۸ شرکت صنعتی معدنی گل گهر از نظر تعدادی ۱۰,۷۹۲,۷۰۲ فروش داشته و مجموع فروش ۹ ماهه ۹۷ برابر با ۱۱,۲۷۷,۱۶۰ تعداد بوده است. علت فروش کمتر ( از نظر تعداد) به این دلیل بوده است که در ۹ ماهه سال ۹۸ از محصولات داخلی، کلوخه سنگ آهن و از محصولات صادراتی گندله ریزدانه فروش و درآمدی نداشته . بیشترین درآمد حاصل از فروش شرکت از محصول گندله می باشد چرا که نرخ فروش این محصول نسبت به سایر محصولات نیز بیشتر بوده است. در حالی از لحاظ تعدادی کنسانتره سنگ آهن بیشترین فروش را دارد.

از مقایسه فروش ۹ ماهه۹۸ شرکت نسبت به فروش سال مالی ۹۷ میتوان متوجه شد که فروش شرکت در سال مالی ۹۸ نسبت به سال مالی ۹۷ رشد چشم گیر تری خواهد داشت زیرا فروش ۹ ماهه شرکت از فروش سالانه سال گذشته بیشتر است. و این افزایش بیشتر ناشی از فروش داخلی و افزایش نرخ فروش شرکت بوده است.

بررسی گزارش فروش اسفند ماه ۹۸:

فروش اسفند ۱۳۹۸ در مقایسه با بهمن ماه۹۸ :  افزایش ۲۹.۱۱ درصدی داشته است.

فروش اسفند ۱۳۹۸ در مقایسه با  اسفند ۱۳۹۷ (سال گذشته) : رشد ۷۰.۶۲ درصدی دارد.

فروش ۱۲ ماهه سال۹۸ در مقایسه با اسفند ۹۷:رشد ۴۵.۶۹ درصدی داشته.

نمودار قیمتی سهم کگل:

image 76

بررسی روند فروش ماهانه شرکت طی سال های ۹۸-۹۶:

image 77

جدول نسبت سود و فروش:

2020 05 18 15 30 32 1

طبق گزارش حسابرسی نشده ۹ ماهه، درآمدهای عملیاتی ۹ ماهه ۹۸ در مقایسه با ۹ ماهه ۹۷ معادل ۴۸ درصد افزایش داشته است . سود ناخالص نیز افزایش ۳۵ درصدی و سود عملیاتی شرکت ۳۳ درصد افزایش یافته است.

سود خالص نیز ، ۳۱ درصد افزایش و سود تحقق یافته به ازای هر سهم ۷۵۴ ریال بوده است (از مبلغ ۲۷,۷۲۰,۱۰۴ میلیون ریال به مبلغ ۳۶,۱۹۲,۲۸۸ میلیون ریال)

نمودار حاشیه سود خالص:

2020 05 18 15 31 35 1

نمودار حاشیه سود ناخالص:

image 83

جدول بهای تمام شده (سالهای ۹۸-۹۶):

image 85

جدول بهای تمام شده (مقایسه نه ماهه ۱۳۹۸ و سال ۱۳۹۷):

image 87

مواد اولیه سهم بیشتری از بهای تمام شده را به خود اختصاص داده است که بیشتر به دلیل افزایش نرخ مواد می باشد.

بررسی نسبت های مالی شرکت در  دوره ۹ ماهه ۱۳۹۸ و مقایسه آن با دوره مشابه سال ۱۳۹۷ :

image 88

بررسی عملکرد مالی شرکت : (براساس صورت مالی ۹ ماهه) :

2020 05 18 15 35 26 1

ارزش ذاتی:

ببا توجه به داده های سود هر سهم برای سال های قبل، سود و زیان خالص هر سهم در سال مالی ۹۷ معادل ۱,۲۱۶ریال به ازای هر سهم بوده است و با توجه به بررسی های انجام شده EPS سهم تاکنون ودر طی ۹ ماهه سال جاری۷۵۴ریال محاسبه شده است. ارزش ذاتی سهم نیز به روش ttmو با توجه به P/Eسهم در آخرین روز معاملاتی (۱۳۹۹/۰۲/۲۱) ۲۰٫۷۹ می باشد ۲۴۹۴۸ ریال می باشد و با توجه به P/E گروه سهم که ۲۴٫۰۹ می باشد ارزش سهم ۲۸۹۰۸ریال می باشد و ارزش دفتری هر سهم طبق صورت مالی ۹ ماهه، ۱,۹۰۰ ریال محاسبه شده است . در آخرین روز معاملاتی سهم (۱۳۹۹/۰۲/۲۱) قیمت پایانی سهم ۱۳۲۹۰ریال بوده است.

سود به ازای هر سهم: ( EPS سال ۹۸ طبق روش ttm محاسبه شده است)

image 93
2 1
3
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *