News 20160514121611

سیمان جزء یکی از کالاهای استراتژیک می باشد و نقش اساسی در توسعه اقتصادی دارد به طوری که بین تولید و مصرف سیمان و شاخص وابستگی مثبتی وجود دارد و بر جهت رشد اقتصادی کشورها اثر مستقیم دارد.

بعد جهانی سیمان:

در چند سال اخیر بحث زیست محیطی در صنعت سیمان باعث شده است تا کشورهای صنعتی جهان توجه چندانی به رشد این صنعت نداشته باشند و ترجیح می دهند در این صنعت یک وارد کننده باشند تا یک صادره کننده
چین به عنوان بزرگترین تولید کننده سیمان (حدود۷۵ درصد از کل تولید) جایگاه اول را به خود اختصاص داده است.
در رده های بعدی کشورهای هند، آمریکا، ترکیه و ویتنام قرار دارند.
تولید جهانی سیمان در سال ۲۰۱۹ میلادی به ۴ میلیارد و ۱۰۰ میلیون تن رسید.
با توجه به داده های تاریخی، طی دوره ۱۰ساله (از ۲۰۰۸) تولید سیمان جهان حدوداً ۵۴ درصد رشد داشته است. طی همین دوره تولید سیمان کشور چین افزایش حدود ۷۰ درصدی داشته است.
پس از حضور موفق در بازارهای بین‌المللی خصوصا کشورهای همجوار همچون پاکستان ، عراق وکشورهای حوزه خلیج فارس وCIS سیمان کرمان توانسته با تکیه بر مرغوبیت وکیفیت محصولاتش، اولین محموله سیمان تولیدی خود را به شرق دور وکشور چین صادر نماید.
در همین راستا مدیرعامل سیمان کرمان در این خصوص بیان داشت: رقابت با محصولات تولیدی کشور چین نظر به قیمت تمام شده پایین، و هزینه پایین حمل ونقل بسیار دشوار است، موفقیت سیمان کرمان در صادرات سیمان به این کشور بیانگر نکات قابل توجه در رقابت پذیری صادرات محصولات سیمان کرمان در بازار بین المللی است.

بزرگترین تولید کنندگان و مصرف کنندگان سیمان جهان:

در حال حاضر این محصول در بیش از ۱۵۰ کشور دنیا تولید می شود. بیش از ۱۸ درصد از کل تولیدات سیمان جهان توسط ۳۱ کشور تولید می شود.
سال ۲۰۱۹ میلادی تولید سیمان چین نسبت به سال پیش تقریبا ثابت بوده و۲ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تن به ثبت رسید. بدین ترتیب همچنان در رتبه نخست تولید این محصول در جهان باقی ماند. پس از چین هند(با تولید۳۲۰ میلیون تن ) در رتبه دوم قرار دارد.
۵ کشوری که بیشترین تولید سیمان در جهان را دارند شامل کشورهای:
چین،هند،آمریکا، ترکیه، ایران می باشند
و بیشترین کشورهای مصرف کنندگان سیمان در جهان:
چین،هند،آمریکا ،روسیه ، برزیل ،هلند در اختیار دارند.

اخبار داخلی صنعت سیمان:

میزان تولید سیمان ایران از ۵۸ میلیون تن در سال ۲۰۱۸ میلادی به ۶۰ میلیون تن در سال ۲۰۱۹ افزایش یافت. این رشد تولید در ایران و نیز افت همزمان تولید این محصول در ترکیه منجر به ارتقا رتبه ایران به رتبه هفتم جهان شد. پیش از این،ترکیه با تولید ۷۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تن سیمان در رتبه هفتم و ایران با تولید ۵۸ میلیون تن در رتبه هشتم جهان قرار داشتند
سرانه مصرف سیمان کشور ۶۰۰ کیلوگرم و سرانه تولید ۷۱۲ کیلوگرم محاسبه شده است که نشان از مازاد تولید دارد.
به تازگی از سوی انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان تقاضای افزایش نرخ سیمان داده شده است. با توجه به این موضوع که نرخ هر پاکت سیمان حدود ۱۳هزار تومان است، این صنف تقاضای افزایش سیمان را داده‌اند؛ اما درحال‌حاضر با توجه به شرایط بازار تا پایان سال احتمال افزایش نرخ دوباره سیمان وجود ندارد و سال آینده وزارت صنعت، معدن و تجارت درباره افزایش نرخ آن تصمیم‌گیری خواهد کرد.
ایران با تولید ۳۵ میلیون تن سیمان در سال ۱۳۹۷، در حدود ۳٫۱ درصد از کل تولید سیمان جهان را به خود اختصاص داده و جایگاه یازدهم تولیدکنندگان سیمان را در اختیار دارد.
ظرفیت تولید کلینکر در ایران در سال ۱۳۹۷ در حدود ۸۰ میلیون تن در سال بوده و بر این اساس پنجمین تولیدکننده در جهان، سومین تولیدکننده در آسیا و اولین تولیدکننده در خاورمیانه است. ظرفیت تولیدی کلینکر در ایران نشان م یدهد در حال حاضر کشور دارای مازاد ظرفیت بوده و تقاضایی از سمت بازار داخل برای جذب کامل این مقدار تولید وجود ندارد .

علت تقاضای افزایش قیمت سیمان با توجه به رکورد ساخت و ساز در کشور رو می توان این چنین عنوان کرد:
در دو سال گذشته هزینه‌های تولید افزایش یافته، اما موضوع آن است که بازار سیمان در رکود به‌ سر می‌برد و این موضوع سبب رقابت منفی در بازار سیمان شده است، بنابراین افزایش نرخ سیمان را باید به سال آینده موکل کرد.
البته باید به اینکه هم توجه داشت که در اردیبهشت سال ۹۸ افزایش قیمت ۳۷ درصدی بر قیمت سیمان داشته ایم .

معرفی و تاریخچه شرکت سیمان کرمان:

unnamed
اطلاعات شرکت:
نماد: سکرما
نام شرکت: گروه صنایع سیمان کرمان
مدیر عامل: فریدون رحمانی
تلفن: ۰۳۴۳۲۹۱۰۲۵۰-۸
فکس: ۰۳۴۳۲۹۱۰۳۰۰
آدرس: کرمان کیلو متر ۱۷ جاده تهران
وب سایت:
ایمیل: www.info@kcig.ir

موضوع فعالیت: موضوع فعالیت شرکت طبق ماده (۲) اساسنامه ایجاد و تأسیس کارخانجات تولید سیمان و صنایع جانبی وابسته به آن، تهیه و تامین کلیه مواد و وسائل دستگاهها و ماشین آلات مورد نیاز این صنایع از داخل و خارج از کشور .
سال مالی: ۳۰/۰۹

موضوع فعالیت شرکت:

تهیه و تامین کلیه مواد و وسائل دستگاهها و ماشین آلات مورد نیاز این صنایع از داخل و خارج از کشور.
• اکتشاف و استخراج و بهره برداری از کلیه معادن مورد نیاز این صنعت از قبیل سنگ آهک، خاک رس ،سنگ آهن، سیلیس و غیره.
• انجام کلیه آزمون های مربوط به سیمان و فرآورده های مرتبط.
• تأسیس شرکتها ی جدید و یا سهیم شدن در شرکت های موجود در جهت تعقیب اهداف شرکت و بطور کلی انجام کلیه عملیات معاملات مجاز تولیدی و بازرگانی وصنعتی که بطور مستقیم یا غیر مستقیم با تمام یا هر یک از موضوعات مشروحه فوق مربوط می باشد.
• مشارکت در سایر شرکت ها از طریق تأ سیس یا تعهد سهام شرکت های جدید یا تعهد شرکت ها ی موجود.
• بطور کلی شرکت می تواند به کلیه عملیات و معاملات مالی و تجاری و صنعتی که بطور مستقیم یا غیر مستقیم به تمام یا هر یک از موضوعات مشروحه فوق مربوط باشد مبادرت نماید.

ریسک های شرکت سیمان کرمان:

۱- ریسک کاهش تقاضای بازار: افزایش حجم تولید و کاهش تقاضا در بازار و کاهش ساخت وساز عواملی هستند که منجر به افت قیمت محصول می شوند.
۲-ریسک قیمت نهاده های تولید: تداوم اجرای طرح هدفمند کردن یارانه ها موجب افزایش هزینه های تولید (بخصوص در بخش سوخت و انرژی) و نیز کاهش سود و نقدینگی شرکت خواهد شد . بنابراین ارتقاء مستمر بهرهوری منابع، همواره در دستور کار شرکت قرار دارد
۳-ریسک کاهش قیمت محصولات: رقابت نادرست سایر تولیدکنندگان و محدودیت بازار مصرف و کاهش تقاضا از ریسک های مهم است که بر میزان سودآوری و وضعیت نقدینگی شرکت.unnamed
۴- ریسک افزایش نرخ ارز نوسات نرخ ارز در طی سالهای اخیر موجب گردیده است که هزینه های مربوط به تعمیر و نگهداری ماشین الات و خطوط تولید افزایش چشمگیری داشته باشد.
۵- ریسک قوانین محیط زیست: صنعت سیمان به دلیل آلایندگی در معرض کنترل و نظارت بیشتری از لحاظ محیط زیست قرار دارد.
۶- ریسک نقدینگی : کمبود نقدینگی و سیاستهای پولی دولت موجب کاهش نقدینگی در بازار صنعت و افزایش دوره وصول مطالبات و در نهایت کاهش نقدینگی شرکتها شده است سیمان کرمان سقف دوره مطالبات خود را به ۸۴ روز کاهش داده و با اخذ وثیقه و ضمانت بانکی عدم وصول مطالبات خود را توانسته به حداقل برساند.
محصولات شرکت:
محصولات عبارتند از :
۱٫ سیمان پرتلند تیپ۲ ۵٫ سیمان چاه نفت
۲٫ سیمان پرتلند تیپ۵ ۶٫ سیمان مرکب
۳٫ سیمان پرتلند پوزولاتی ۷٫ سیمان سفید
۴٫ سیمان پرتلند ۴۲۵-۱ و ۵۲۵-۱ ۸٫ سیمان فرا ساحل(محصول جدید)

ترکیب اعضاء هییت مدیره:

1 2

چشم انداز سیمان در جهان:

در دوره کنونی، موفقیت و سودآوری شرکت ها و سرمایه گذاران با میزان درک و شناخت آنها از وضعیت صنعت ارتباط مستقیم دارد. براین اساس سیمان به عنوان یکی از مهمترین عناصر توسعه زیرساختهای اقتصادی جهان صنعتی و یکی از پرمصرف ترین فرآورده های صنعتی در دنیاست و بالاترین میزان تولید را در میان محصولات صنعتی جهان دارد ،به طوری که گستردگی دامنه تولید و مصرف آن یکی از شاخص های رشد و توسعه هر کشور به شمار می آید.

سیمان فرآورده ای است حجیم که ارزش آن نسبت به فضایی که اشغال می کند بسیار پایین است. این امر سبب شده تا عواملی نظیر مسافت و یا هزینه ترابری و بهای سوخت در فروش و صادرات سیمان بسیار تاثیر گذار باشد.

ماده اصلی بتن ، سیمان است.. در میان فرآورده های صنعتی از نظر حجم، سیمان بیشترین میزان تولید را دارا می باشد .

تهدیدات صنعت سیمان:

۱-سیاست گذاری کشور در برقراری ارتباط خارجه بخصوص کشورهای همسایه مانند عراق،سوریه،افغانستان

۲-تحریم ها تاثیرات منفی و بسیار شدیدی بر مبادلات خارجی با اکثر کشورها  و همچنین تهیه تجهیزات . قطعات دارند

۳- رکود ساخت ساز مسکن و پروژهای عمرانی شرکت

سهامداران عمده شرکت:

2 1

سرمایه شرکت و روند افزایش سرمایه شرکت:

شرکت سیمان کرمان در بدو تاسیس با سرمایه اولیه ۱۶۰میلیون ریال (۱۶۰,۰۰۰ هزار سهم به ارزش هر سهم ۱۰۰۰ ریال) شروع به فعالیت کرده و طبق جدول ذیل طی چند مرحله افزایش سرمایه، سرمایه  فعلی شرکت ۹۹۱۴۴۰ میلیون ریال (۹۹۱۴۴۰۰۰۰ سهم، به ارزش هر سهم ۱۰۰۰ ریال) می باشد.

3 2

بررسی روند سود و فروش شرکت:

در سال ۹۸ مجموع دارایی های شرکت ۲,۷۹۳,۶۴۸۲ میلیون ریال و مجموع بدهی های شرکت در این دوره ۸۶۱,۳۰۸ میلیون ریال بوده است.

میزان فروش شرکت در سال ۹۸ ، ۱,۷۲۱,۴۲۳ ،میلیون ریال بوده است که در مقایسه با فروش سال گذشته که  ۱,۲۶۱,۸۲۰ میلیون ریال بوده ۳۶ درصد افزایش داشته. افزایش فروش هم به دلیل افزایش فروش داخلی شرکت بوده است. درآمد عملیاتی شرکت سیمان کرمان  بیشتر به دلیل فروش سیمان خاکستری پاکتی و فله ای بوده است.

شرکت از ابتدای سال مالی تا پایان سال توانسته به ازای هر سهم ۷۹۵ ریال سود سازی کند که نسبت به دوره مشابه سال گذشته افزایش ۷۶ درصدی داشته است

نمودار حاشیه سود ناخالص از ابتدای سال ۹۶:

4 1

نمودار حاشیه سود خالص از ابتدای سال ۹۶:

5 1

نمودار عملکرد فروش شرکت از ابتدای سال ۹۶ تا سال ۹۸:

6

جدول نسبت سود به فروش شرکت:

7

نمودار حاشیه سود خالص و ناخالص شرکت:

8

عملکرد مالی شرکت:

موجودی نقد و سپرده گذاری کوتاه مدت حدود ۲۶۲ % نسبت به سال قبل افزایش دارد که این افزایش عمدتا ناشی از افزایش سپرده های کوتاه مدت بانکی و مدیریت وجه نقد می باشد.

در سال ۹۸ در مجموع شرکت ۱,۷۲۱,۴۲۳ فروش داشته، که از این مبلغ فروش ۱,۷۶۲,۹۴۱ میلیون ریال (۷۳ درصد) فروش داخلی و ۳۲,۳۰۹ میلیون ریال آن فروش صادراتی شرکت بوده است. که بیشترین درآمد حاصل از فروش سیمان خاکستری بوده است. فروش داخلی شرکت در مقایسه با دوره مشابه سال قبل افزایش یافته است، با وجود آنکه نرخ فروش در سال ۹۸ حدودا دو برابر شده است، اما به دلیل کاهش تعداد فروش صادراتی درآمد حاصل از فروش صادرات حدود ۲۰ درصد کاهش یافته است.

مواد اولیه داخلی شرکت:

در مجموع ۹,۱۸۵,۲۰۰,۰۰۰ تومان هزینه بایت خرید مواد اولیه در طی سال ۹۸ انجام شده است که تمام مواد داخلی بوده اند. این مقدار در مقایسه با سال قبل ۳,۹۵۵,۸۰۰,۰۰۰ تومان افزایش داشته است که این افزایش بیشتر به دلیل افزایش نزخ خرید مواد بوده است.

9

جدول بهای تمام شده:

10

بهای تمام شده کالای فروش رفته به میزان ۳۱% نسبت به دوره مشابه  سال مالی قبل افزایش دارد که این افزایش ناشی از افزایش هزینه حقوق  و دستمزد (مطابق بخشنامه وزارت کار ) و نرخ ارز خرید مواد مصرفی مورد نیاز می باشد.

عمده هزینه شرکت را هزینه سربار تشکیل می دهد و افزایش هزینه های سربار منجر به افزایش بهای تمام شده نیز شده است.

نسبت های مالی:

11 1

سود خالص سهم در مقایسه با سال گذشته  ۳۴,۱۰۳ میلیون ریال افزایش یافته است که منجر به افزایش ۷۶ درصدی EPS شده است.

سود عملیاتی نیز نسبت به سال گذشته ۲۰۵,۷۲۷ (۷۳ درصد) زیاد شده است.

محاسبه ارزش ذاتی سهم:

با توجه به داده های سود هر سهم برای سالهای قبل، سود و زیان خالص هر سهم در سال گذشته ۳۵۱ریال به ازای هر سهم بوده و با توجه به بررسی های انجام شده EPSسهم تاکنون و در طی سال جاری ۷۹۵ ریال محاسبه شده است.

 ارزش ذاتی سهم به روش ttm:

با توجه به P/Eسهم در آخرین روز معاملاتی(۲۱/۱۲/۹۸)  که ۱۶٫۳۱می باشد ۱۲۹۶۶ریال می باشد و با توجه به P/Eگروه سهم که ۲۹٫۳۱ می باشد ارزش ذاتی سهم ۲۳۳۰۱ ریال می باشد .

ارزش دفتری سهم (Book value)، ۱۹۴۹ می باشد..

قیمت پایانی سهم  در آخرین روز معاملاتی ۱۲۹۶۷ ریال بوده است که نشان دهنده آن است که ارزش سهم از ارزش ذاتی اش (با توجه به P/E گروه) کمتر است. بمابراین انتظار می رود قیمت سهم افزایش یابد تا به ارزش ذاتیش نزدیک شود.

12 1

News 20160514121611 1

سیمان جزء یکی از کالاهای استراتژیک می باشد و نقش اساسی در توسعه اقتصادی دارد به طوری که بین تولید و مصرف سیمان و شاخص وابستگی مثبتی وجود دارد و بر جهت رشد اقتصادی کشورها اثر مستقیم دارد.

بعد جهانی سیمان:

در چند سال اخیر بحث زیست محیطی در صنعت سیمان باعث شده است تا کشورهای صنعتی جهان توجه چندانی به رشد این صنعت نداشته باشند و ترجیح می دهند در این صنعت یک وارد کننده باشند تا یک صادره کننده
چین به عنوان بزرگترین تولید کننده سیمان (حدود۷۵ درصد از کل تولید) جایگاه اول را به خود اختصاص داده است.
در رده های بعدی کشورهای هند، آمریکا، ترکیه و ویتنام قرار دارند.
تولید جهانی سیمان در سال ۲۰۱۹ میلادی به ۴ میلیارد و ۱۰۰ میلیون تن رسید.
با توجه به داده های تاریخی، طی دوره ۱۰ساله (از ۲۰۰۸) تولید سیمان جهان حدوداً ۵۴ درصد رشد داشته است. طی همین دوره تولید سیمان کشور چین افزایش حدود ۷۰ درصدی داشته است.
پس از حضور موفق در بازارهای بین‌المللی خصوصا کشورهای همجوار همچون پاکستان ، عراق وکشورهای حوزه خلیج فارس وCIS سیمان کرمان توانسته با تکیه بر مرغوبیت وکیفیت محصولاتش، اولین محموله سیمان تولیدی خود را به شرق دور وکشور چین صادر نماید.
در همین راستا مدیرعامل سیمان کرمان در این خصوص بیان داشت: رقابت با محصولات تولیدی کشور چین نظر به قیمت تمام شده پایین، و هزینه پایین حمل ونقل بسیار دشوار است، موفقیت سیمان کرمان در صادرات سیمان به این کشور بیانگر نکات قابل توجه در رقابت پذیری صادرات محصولات سیمان کرمان در بازار بین المللی است.

بزرگترین تولید کنندگان و مصرف کنندگان سیمان جهان:

در حال حاضر این محصول در بیش از ۱۵۰ کشور دنیا تولید می شود. بیش از ۱۸ درصد از کل تولیدات سیمان جهان توسط ۳۱ کشور تولید می شود.
سال ۲۰۱۹ میلادی تولید سیمان چین نسبت به سال پیش تقریبا ثابت بوده و۲ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تن به ثبت رسید. بدین ترتیب همچنان در رتبه نخست تولید این محصول در جهان باقی ماند. پس از چین هند(با تولید۳۲۰ میلیون تن ) در رتبه دوم قرار دارد.
۵ کشوری که بیشترین تولید سیمان در جهان را دارند شامل کشورهای:
چین،هند،آمریکا، ترکیه، ایران می باشند
و بیشترین کشورهای مصرف کنندگان سیمان در جهان:
چین،هند،آمریکا ،روسیه ، برزیل ،هلند در اختیار دارند.

اخبار داخلی صنعت سیمان:

میزان تولید سیمان ایران از ۵۸ میلیون تن در سال ۲۰۱۸ میلادی به ۶۰ میلیون تن در سال ۲۰۱۹ افزایش یافت. این رشد تولید در ایران و نیز افت همزمان تولید این محصول در ترکیه منجر به ارتقا رتبه ایران به رتبه هفتم جهان شد. پیش از این،ترکیه با تولید ۷۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تن سیمان در رتبه هفتم و ایران با تولید ۵۸ میلیون تن در رتبه هشتم جهان قرار داشتند
سرانه مصرف سیمان کشور ۶۰۰ کیلوگرم و سرانه تولید ۷۱۲ کیلوگرم محاسبه شده است که نشان از مازاد تولید دارد.
به تازگی از سوی انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان تقاضای افزایش نرخ سیمان داده شده است. با توجه به این موضوع که نرخ هر پاکت سیمان حدود ۱۳هزار تومان است، این صنف تقاضای افزایش سیمان را داده‌اند؛ اما درحال‌حاضر با توجه به شرایط بازار تا پایان سال احتمال افزایش نرخ دوباره سیمان وجود ندارد و سال آینده وزارت صنعت، معدن و تجارت درباره افزایش نرخ آن تصمیم‌گیری خواهد کرد.
ایران با تولید ۳۵ میلیون تن سیمان در سال ۱۳۹۷، در حدود ۳٫۱ درصد از کل تولید سیمان جهان را به خود اختصاص داده و جایگاه یازدهم تولیدکنندگان سیمان را در اختیار دارد.
ظرفیت تولید کلینکر در ایران در سال ۱۳۹۷ در حدود ۸۰ میلیون تن در سال بوده و بر این اساس پنجمین تولیدکننده در جهان، سومین تولیدکننده در آسیا و اولین تولیدکننده در خاورمیانه است. ظرفیت تولیدی کلینکر در ایران نشان م یدهد در حال حاضر کشور دارای مازاد ظرفیت بوده و تقاضایی از سمت بازار داخل برای جذب کامل این مقدار تولید وجود ندارد .

علت تقاضای افزایش قیمت سیمان با توجه به رکورد ساخت و ساز در کشور رو می توان این چنین عنوان کرد:
در دو سال گذشته هزینه‌های تولید افزایش یافته، اما موضوع آن است که بازار سیمان در رکود به‌ سر می‌برد و این موضوع سبب رقابت منفی در بازار سیمان شده است، بنابراین افزایش نرخ سیمان را باید به سال آینده موکل کرد.
البته باید به اینکه هم توجه داشت که در اردیبهشت سال ۹۸ افزایش قیمت ۳۷ درصدی بر قیمت سیمان داشته ایم .

معرفی و تاریخچه شرکت سیمان کرمان:

unnamed
اطلاعات شرکت:
نماد: سکرما
نام شرکت: گروه صنایع سیمان کرمان
مدیر عامل: فریدون رحمانی
تلفن: ۰۳۴۳۲۹۱۰۲۵۰-۸
فکس: ۰۳۴۳۲۹۱۰۳۰۰
آدرس: کرمان کیلو متر ۱۷ جاده تهران
وب سایت:
ایمیل: www.info@kcig.ir

موضوع فعالیت: موضوع فعالیت شرکت طبق ماده (۲) اساسنامه ایجاد و تأسیس کارخانجات تولید سیمان و صنایع جانبی وابسته به آن، تهیه و تامین کلیه مواد و وسائل دستگاهها و ماشین آلات مورد نیاز این صنایع از داخل و خارج از کشور .
سال مالی: ۳۰/۰۹

موضوع فعالیت شرکت:

تهیه و تامین کلیه مواد و وسائل دستگاهها و ماشین آلات مورد نیاز این صنایع از داخل و خارج از کشور.
• اکتشاف و استخراج و بهره برداری از کلیه معادن مورد نیاز این صنعت از قبیل سنگ آهک، خاک رس ،سنگ آهن، سیلیس و غیره.
• انجام کلیه آزمون های مربوط به سیمان و فرآورده های مرتبط.
• تأسیس شرکتها ی جدید و یا سهیم شدن در شرکت های موجود در جهت تعقیب اهداف شرکت و بطور کلی انجام کلیه عملیات معاملات مجاز تولیدی و بازرگانی وصنعتی که بطور مستقیم یا غیر مستقیم با تمام یا هر یک از موضوعات مشروحه فوق مربوط می باشد.
• مشارکت در سایر شرکت ها از طریق تأ سیس یا تعهد سهام شرکت های جدید یا تعهد شرکت ها ی موجود.
• بطور کلی شرکت می تواند به کلیه عملیات و معاملات مالی و تجاری و صنعتی که بطور مستقیم یا غیر مستقیم به تمام یا هر یک از موضوعات مشروحه فوق مربوط باشد مبادرت نماید.

ریسک های شرکت سیمان کرمان:

۱- ریسک کاهش تقاضای بازار: افزایش حجم تولید و کاهش تقاضا در بازار و کاهش ساخت وساز عواملی هستند که منجر به افت قیمت محصول می شوند.
۲-ریسک قیمت نهاده های تولید: تداوم اجرای طرح هدفمند کردن یارانه ها موجب افزایش هزینه های تولید (بخصوص در بخش سوخت و انرژی) و نیز کاهش سود و نقدینگی شرکت خواهد شد . بنابراین ارتقاء مستمر بهرهوری منابع، همواره در دستور کار شرکت قرار دارد
۳-ریسک کاهش قیمت محصولات: رقابت نادرست سایر تولیدکنندگان و محدودیت بازار مصرف و کاهش تقاضا از ریسک های مهم است که بر میزان سودآوری و وضعیت نقدینگی شرکت.unnamed
۴- ریسک افزایش نرخ ارز نوسات نرخ ارز در طی سالهای اخیر موجب گردیده است که هزینه های مربوط به تعمیر و نگهداری ماشین الات و خطوط تولید افزایش چشمگیری داشته باشد.
۵- ریسک قوانین محیط زیست: صنعت سیمان به دلیل آلایندگی در معرض کنترل و نظارت بیشتری از لحاظ محیط زیست قرار دارد.
۶- ریسک نقدینگی : کمبود نقدینگی و سیاستهای پولی دولت موجب کاهش نقدینگی در بازار صنعت و افزایش دوره وصول مطالبات و در نهایت کاهش نقدینگی شرکتها شده است سیمان کرمان سقف دوره مطالبات خود را به ۸۴ روز کاهش داده و با اخذ وثیقه و ضمانت بانکی عدم وصول مطالبات خود را توانسته به حداقل برساند.
محصولات شرکت:
محصولات عبارتند از :
۱٫ سیمان پرتلند تیپ۲ ۵٫ سیمان چاه نفت
۲٫ سیمان پرتلند تیپ۵ ۶٫ سیمان مرکب
۳٫ سیمان پرتلند پوزولاتی ۷٫ سیمان سفید
۴٫ سیمان پرتلند ۴۲۵-۱ و ۵۲۵-۱ ۸٫ سیمان فرا ساحل(محصول جدید)

ترکیب اعضاء هییت مدیره:

1 2

چشم انداز سیمان در جهان:

در دوره کنونی، موفقیت و سودآوری شرکت ها و سرمایه گذاران با میزان درک و شناخت آنها از وضعیت صنعت ارتباط مستقیم دارد. براین اساس سیمان به عنوان یکی از مهمترین عناصر توسعه زیرساختهای اقتصادی جهان صنعتی و یکی از پرمصرف ترین فرآورده های صنعتی در دنیاست و بالاترین میزان تولید را در میان محصولات صنعتی جهان دارد ،به طوری که گستردگی دامنه تولید و مصرف آن یکی از شاخص های رشد و توسعه هر کشور به شمار می آید.

سیمان فرآورده ای است حجیم که ارزش آن نسبت به فضایی که اشغال می کند بسیار پایین است. این امر سبب شده تا عواملی نظیر مسافت و یا هزینه ترابری و بهای سوخت در فروش و صادرات سیمان بسیار تاثیر گذار باشد.

ماده اصلی بتن ، سیمان است.. در میان فرآورده های صنعتی از نظر حجم، سیمان بیشترین میزان تولید را دارا می باشد .

تهدیدات صنعت سیمان:

۱-سیاست گذاری کشور در برقراری ارتباط خارجه بخصوص کشورهای همسایه مانند عراق،سوریه،افغانستان

۲-تحریم ها تاثیرات منفی و بسیار شدیدی بر مبادلات خارجی با اکثر کشورها  و همچنین تهیه تجهیزات . قطعات دارند

۳- رکود ساخت ساز مسکن و پروژهای عمرانی شرکت

سهامداران عمده شرکت:

2 1

سرمایه شرکت و روند افزایش سرمایه شرکت:

شرکت سیمان کرمان در بدو تاسیس با سرمایه اولیه ۱۶۰میلیون ریال (۱۶۰,۰۰۰ هزار سهم به ارزش هر سهم ۱۰۰۰ ریال) شروع به فعالیت کرده و طبق جدول ذیل طی چند مرحله افزایش سرمایه، سرمایه  فعلی شرکت ۹۹۱۴۴۰ میلیون ریال (۹۹۱۴۴۰۰۰۰ سهم، به ارزش هر سهم ۱۰۰۰ ریال) می باشد.

3 2

بررسی روند سود و فروش شرکت:

در سال ۹۸ مجموع دارایی های شرکت ۲,۷۹۳,۶۴۸۲ میلیون ریال و مجموع بدهی های شرکت در این دوره ۸۶۱,۳۰۸ میلیون ریال بوده است.

میزان فروش شرکت در سال ۹۸ ، ۱,۷۲۱,۴۲۳ ،میلیون ریال بوده است که در مقایسه با فروش سال گذشته که  ۱,۲۶۱,۸۲۰ میلیون ریال بوده ۳۶ درصد افزایش داشته. افزایش فروش هم به دلیل افزایش فروش داخلی شرکت بوده است. درآمد عملیاتی شرکت سیمان کرمان  بیشتر به دلیل فروش سیمان خاکستری پاکتی و فله ای بوده است.

شرکت از ابتدای سال مالی تا پایان سال توانسته به ازای هر سهم ۷۹۵ ریال سود سازی کند که نسبت به دوره مشابه سال گذشته افزایش ۷۶ درصدی داشته است

نمودار حاشیه سود ناخالص از ابتدای سال ۹۶:

4 1

نمودار حاشیه سود خالص از ابتدای سال ۹۶:

5 1

نمودار عملکرد فروش شرکت از ابتدای سال ۹۶ تا سال ۹۸:

6

جدول نسبت سود به فروش شرکت:

7

نمودار حاشیه سود خالص و ناخالص شرکت:

8

عملکرد مالی شرکت:

موجودی نقد و سپرده گذاری کوتاه مدت حدود ۲۶۲ % نسبت به سال قبل افزایش دارد که این افزایش عمدتا ناشی از افزایش سپرده های کوتاه مدت بانکی و مدیریت وجه نقد می باشد.

در سال ۹۸ در مجموع شرکت ۱,۷۲۱,۴۲۳ فروش داشته، که از این مبلغ فروش ۱,۷۶۲,۹۴۱ میلیون ریال (۷۳ درصد) فروش داخلی و ۳۲,۳۰۹ میلیون ریال آن فروش صادراتی شرکت بوده است. که بیشترین درآمد حاصل از فروش سیمان خاکستری بوده است. فروش داخلی شرکت در مقایسه با دوره مشابه سال قبل افزایش یافته است، با وجود آنکه نرخ فروش در سال ۹۸ حدودا دو برابر شده است، اما به دلیل کاهش تعداد فروش صادراتی درآمد حاصل از فروش صادرات حدود ۲۰ درصد کاهش یافته است.

مواد اولیه داخلی شرکت:

در مجموع ۹,۱۸۵,۲۰۰,۰۰۰ تومان هزینه بایت خرید مواد اولیه در طی سال ۹۸ انجام شده است که تمام مواد داخلی بوده اند. این مقدار در مقایسه با سال قبل ۳,۹۵۵,۸۰۰,۰۰۰ تومان افزایش داشته است که این افزایش بیشتر به دلیل افزایش نزخ خرید مواد بوده است.

9

جدول بهای تمام شده:

10

بهای تمام شده کالای فروش رفته به میزان ۳۱% نسبت به دوره مشابه  سال مالی قبل افزایش دارد که این افزایش ناشی از افزایش هزینه حقوق  و دستمزد (مطابق بخشنامه وزارت کار ) و نرخ ارز خرید مواد مصرفی مورد نیاز می باشد.

عمده هزینه شرکت را هزینه سربار تشکیل می دهد و افزایش هزینه های سربار منجر به افزایش بهای تمام شده نیز شده است.

نسبت های مالی:

11 1

سود خالص سهم در مقایسه با سال گذشته  ۳۴,۱۰۳ میلیون ریال افزایش یافته است که منجر به افزایش ۷۶ درصدی EPS شده است.

سود عملیاتی نیز نسبت به سال گذشته ۲۰۵,۷۲۷ (۷۳ درصد) زیاد شده است.

محاسبه ارزش ذاتی سهم:

با توجه به داده های سود هر سهم برای سالهای قبل، سود و زیان خالص هر سهم در سال گذشته ۳۵۱ریال به ازای هر سهم بوده و با توجه به بررسی های انجام شده EPSسهم تاکنون و در طی سال جاری ۷۹۵ ریال محاسبه شده است.

 ارزش ذاتی سهم به روش ttm:

با توجه به P/Eسهم در آخرین روز معاملاتی(۲۱/۱۲/۹۸)  که ۱۶٫۳۱می باشد ۱۲۹۶۶ریال می باشد و با توجه به P/Eگروه سهم که ۲۹٫۳۱ می باشد ارزش ذاتی سهم ۲۳۳۰۱ ریال می باشد .

ارزش دفتری سهم (Book value)، ۱۹۴۹ می باشد..

قیمت پایانی سهم  در آخرین روز معاملاتی ۱۲۹۶۷ ریال بوده است که نشان دهنده آن است که ارزش سهم از ارزش ذاتی اش (با توجه به P/E گروه) کمتر است. بمابراین انتظار می رود قیمت سهم افزایش یابد تا به ارزش ذاتیش نزدیک شود.

12 1

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *