165 scaled

معرفی صنعت

صنعت حمل و نقل با حدود ۱۳ شرکت فعال در بورس یکی از صنایع نسبتا کوچک اما بسیار مهم در اقتصاد کشور و بازار سرمایه است.

کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران (حکشتی) بزرگترین نقش را به خصوص در حمل و نقل آبی محور ایفا می‌کند. البته به دلیل گستره فعالیت‌ها این شرکت آن را در صنعت حمل و نقل، انباردای و ارتباطات (و نه حمل و نقل آبی) طبقه‌بندی کرده‌اند.

از دیگر شرکت‌های حمل و نقل آبی مهم می‌توان به تایدواتر خاورمیانه (توریل) و توسعه خدمات بندری و دریایی سینا (حسینا) اشاره کرد.

در زمینه حمل و نقل زمینی و ریلی شرکت‌هایی نظیر توکاریل (توریل)، حمل و نقل بین‌المللی خلیج فارس (حفارس) و … نیز هر کدام نقش و جایگاه ویژه خود را در بازار دارند.

با توجه به نیاز روزافروز کشور به گسترش زیرساخت‌های حمل و نقل، به ویژه حمل و نقل زمینی، می‌توان آینده روشنی را برای این صنعت متصور بود. به مانند حمل و نقل دریایی از عواملی همچون میزان ثبت سفارش و تقاضا برای جابجایی و حمل و نقل بار، تغییرات نرخ سوخت، وجود مشتریان بالفعل و بالقوه برای شرکت و همچنین رقبای داخلی و منطقه‌ای به عنوان متغیرهای تأثیرگذار در سودآوری شرکت‌های این گروه می‌توان نام برد.

معرفی شرکت:

نماد: حپارسا

نام شرکت: توسعه حمل و نقل ریلی پارسیان

مدیر عامل: سید علیرضا حسینی طباطبایی

تلفن: ۰۲۱۸۴۰۱۳۰۰۰

فکس: ۰۲۱۸۸۶۲۶۶۴۰

ایمیل: info@prtdc.ir

موضوع فعالیت:

 شرکت توسعه حمل و نقل ریلی پارسیان براساس اساسنامه، جابجایی انواع بار و مسافر با استفاده از امکانات شبکه ریلی کشور بوده و شرح خدمات آن عبارتند از: حمل و نقل ریلی انواع محصولات نفتی و غیر نفتی، شامل مواد شیمیایی، فرآورده های پتروشیمی، روغن های خوراکی و غیر خوراکی، خدمات فورواردری در حمل و نقل ترکیبی داخلی و بین المللی، خدمات گمرکی و صدور بارنامه های داخلی و بین المللی ریلی.

حمل و نقل و جابه جایی بار و انواع کالا و مسافر با استفاده از امکانات حمل و نقل ریلی- تجهیز و توسعه تاسیسات ریلی و انجام فعالیت های خدماتی، بازرگانی، عمرانی و واردات و صادرات کالاهای بازرگانی و صنعتی در چهارچوب قوانین جاری و…

سال مالی: ۰۶/۳۱

تاریخچه شرکت:

شرکت حمل و نقل ریلی نیرو (سهامی خاص) در مرداد ماه سال ۱۳۸۴ با هدف تامین سوخت نیروگاه های سراسر کشور و با ۱۱ شعبه در سراسر شبکه ریلی (جنوب، اراک، تهران، شمال، شمال شرق، شمال غرب، آذربایجان، خراسان، جنوب شرق، اصفهان، هرمزگان) تأسیس شد.
 

نام این شرکت مورخ ۱۳۹۴/۰۶/۱۰ به “توسعه حمل و نقل ریلی پارسیان” تغییر یافته و در تاریخ ۱۳۹۴/۱۰/۲۶ نوع شرکت از سهامی خاص به سهامی عام تبدیل گردیده است. همچنین با عرضه ۵ درصد سهام این شرکت در تاریخ ۱۳۹۵/۰۸/۰۳ به صورت رسمی وارد فرابورس شده است.

شرکت توسعه حمل و نقل ریلی پارسیان با مالکیت ۱۲۰۰ واگن مخزندار از نوع ۵۴۳، ۵۴۷ و ۵۵۷ هزاری، بزرگترین شرکت حمل و نقل ریلی عضو شرکت های گروه مخزندارا در سطح کشور است.اعضای هیئت مدیره:

2020 05 23 10 57 34 1

سهامداران:

سهامدار عمده شرکت توسعه بین الملل ساحل و فراساحل کیش است.  این شرکت، هلدینگ حمل و نقلی سرمایه گذاری غدیر است

2020 05 23 10 59 11 1
2020 05 23 10 59 46

ساختار مشتریان شرکت:

2020 05 23 11 00 35

سرمایه شرکت و روند افزایش سرمایه: (میلیون ریال)

سرمایه شرکت در بدو تاسیس مبلغ ۱۰۰۰۰ میلیون ریال (شامل ۱۰۰۰۰۰۰ سهم به ارزش اسمی هر ۱۰۰۰ ریال) بوده است و در سال مالی جاری سرمایه شرکت به مبلغ ۲۵۰,۰۰۰ میلیون ریال افزایش یافته است.

2020 05 23 11 01 20

سایر دارایی های شرکت:

طبق اطلاعات منتشر شده شرکت در سامانه کدال در مورخ ۱۵ تیر ۱۳۹۸، شرکت دارای ۵ واحد آپارتمان با کاربری اداری

واقع در محدوده خیابان ملاصدرا تهران، جمعا به مساحت ۱۰۰۰ متر مربع است.

 اگر متوسط قیمت در این محدوده را متری ۳۰ میلیون تومان در نظر بگیریم. ارزش دارایی های ثابت شرکت ۳۰میلیارد تومان برآورد می شودکه به ازای هر سهم ۱۲۰ تومان است.

اخیرا شرکت با جابجایی محل استقرار خود )اعلامی در سرامانه کدال( مقدمات واگذاری این دفاتر را فراهم آورده است.

فروش این دارایی ها بخشی از منابع خرید لکوموتیو را فراهم خواهد ساخت.

از آنجایی که لکوموتیو گلوگاه صنعت ریل ایران می باشد، با ورود لکوموتیو به ناوگان شرکت به زودی تحول چشمگیری در عملیات این  شرکت رخ خواهد داد.

شرکت فعلا از لکوموتیوهای اجاره ای استفاده می کند اما در آینده نزدیک قصد خرید لکوموتیو نیز دارد.

بنابر اطلاعات منتشره شرکت در سایت و سامانه کدال (۳۱ شهریور۹۷) شرکت سفارش خرید ۲۰۰ واگن  ۵۵۷هزاری دیگر دارد که با توجه به زمان ساخت واگن ها در سال جاری و سال آینده آن ها را دریافت خواهد کرد.

برآورد ارزش ناوگان ریلی شرکت

طبق اطلاعات منتشر شرکت در سامانه کدال قیمت خرید هر واگن مخزن دار ۴۳۰ میلیون تومان ذکر شده که با توجه نرخ ارز در تاریخ ثبت سفارش واگن ها ارزش هر واگن تقریبا به عدد ۹۰ هزار یورو نزدیک  میشود.

بررسی روند درآمد ماهانه شرکت طی سال های ۹۸-۹۶

1 6

جدول نسبت سود و فروش:

image 71

درآمد های عملیاتی: افزایش درآمدهای عملیاتی ناشی از افزایش تناژ حمل و افزایش نرخ حمل محصولات بوده است.

درآمد شرکت در آذرماه ۱۱۳,۳۵۷میلیون ریال، دی ماه با کمی افزایش ۱۳۴,۹۵۳ میلیون ریال و در بهمن ۱۵۳,۹۴۶ میلیون ریال بوده و اسفند ما هم ۱۲۱,۶۴۱ میلیون ریال بوده است که در یک ماهه اخیر(فروردین ۹۹) ۱۳۸ میلیارد ریال (۱۳۸,۶۹۶ میلیون ریال) بوده است یعنی از متوسط درآمد شناسایی شده طی ۴ ماه گذشته ۳۰% پایینتر بوده است. جمعا ۷ ماهه ۹۴۰  میلیارد ریال درامد داشته است.

جمع درآمد محقق شده در سال مالی ۹۸برابر با ۸۰۱,۹۷۵ میلیون ریال می باشد، متوسط درآمد ماهیانه شناسایی شده طی ۵ ماهه منتهی به ۱۳۹۹/۰۱/۳۱ بالغ بر ۱۸۸,۱۳۵ میلیون ریال بوده درحالی که متوسط درآمد ماهیانه شناسایی شده طی ۱۲ ماهه سال ۹۷ بالغ بر ۶۶,۸۳۲ میلیون ریال بوده است.

بررسی گزارش میان دوره ( ۶ ماهه ) ؛

درآمدهای عملیاتیش شرکت ۳۲ درصد افزایش یافته است که ناشی از افزایش تناژ حمل و افزایش نرخ حمل محمولات بوده است . سود ناخالص ۶ ماهه نیز ۱۲۰ درصد رشد یافته است. سود خالص ۶ ماهه از مبلغ ۵۱۲۲۵ میلیون ریال به مبلغ ۱۱۸۴۲۳ میلیون ریال رسیده است که افزایش ۱۳۱ درصدی  داشته است. شرکت توسعه حمل و نقل ریلی پارسیان در دوره ۶ ماهه منتهی به اسفند ۴۷۴ ریال سود محقق کرده است (که نسبت به گزارش حسابرسی نشده %۲ افزایش یافته) این تغییر عمدتاً ناشی از کاهش بهای تمام شده درآمدهای عملیاتی و افزایش سایر درآمدها و هزینه‌های غیرعملیاتی درآمد سرمایه‌گذاری‌ها در گزارش حسابرسی شده بوده است.

سود عملیاتی ۶ ماهه نیز در مقایسه با دوره قبل با افزایش ۱۴۶ درصدی همراه بوده است.

با  فروش ۸۰۱,۹۷۴میلیون ریالی (۸۰۱ میلیارد ریالی )، ۱۱۸,۱۴۶ میلیون ریال سود عملیاتی و ۱۱۸,۴۲۳ میلیون ریال سود خالص دارد .

شرکت در دوره ۶ ماهه ابتدای سال با افزایش نرخ حمل محصولات و همچنین تناژ حمل توانسته درآمدهای عملیاتی خود را پوشش دهد. تناژ حمل از ویژگی های بارز این صنعت است که از نکات حائز اهمیت جهت بررسی شرکت بشمار میرود.

اخیرا شرکت اعلام کرده است که از بابت ارائه خدمات ۲۰٫۲ درصد افزایش نرخ دریافت کرده است اما به دلیل آنکه این میزان افزایش با هزینه ها و تورم همخوانی ندارد و تنها پوشش دهنده بخشی از هزینه های شرکت است، احتمال آن وجود دارد که مجدد شرکت جهت دریافت افزایش نرخ اقدام نماید.

هزینه های عمومی و اداری و فروش: افزایش هزینه های عمومی عمدتا ناشی از افزایش عمومی قیمتها در سطح جامعه بوده است.

نمودار حاشیه سود خالص:

2 8

نمودار حاشیه سود ناخالص:

3 3

جدول مقایسه بهای تمام شده :

2020 05 23 11 06 16 1

افزایش بهای تمام شده ناشی از افزایش تناژ حمل وعمدتا به دلیل افزایش نرخ حق دسترسی و لکوموتیو توسط شرکت راه آهن بوده است. بهای تمام شده شرکت در سال مالی ۹۸نسبت به سال مالی ۹۷ با رشد ۴۲ درصدی همراه بوده است و دوره شش ماهه ۹۸  نسبت به مدت مشابه سال گذشته

بررسی نسبت ها و عملکرد مالی شرکت دردوره ۶ ماهه ۱۳۹۸ و سال مالی و مقایسه آن با دوره مشابه سال ۱۳۹۷ :

2020 05 23 11 07 13 1

عملکرد دوره ای بر حسب سودخالص و حاشیه سود:

۳ ماهه سال جاری ۲۳۳ریال سود و حاشیه سود ۱۵%

۶ ماهه سال جاری ۴۷۴ ریال سود و حاشیه سود ۱۴%

۶ ماهه سال گذشته ۲۴۰ ریال سود و حاشیه سود  9.83%

۱۲ ماهه سال گذشته ۶۸۹ ریال سود و حاشیه سود ۱۲%

سود سه ماهه اول ۲۳۳ ریال و سه ماهه دوم ۲۴۱ ریال

نسبت بدهی ۶ ماهه گذشته نسبت به مدت مشابه سال قبل از ۰٫۶۷ به ۰٫۷ افزایش یافته است و  نسبت جاری از ۰٫۹۵ به ۱٫۰۷ افزایش یافته است. اما در مقایسه با سال مالی، نسبت بدهی از ۰٫۶۳ به ۰٫۷ افزایش و نسبت جاری از ۱٫۰۱ به ۱٫۰۷ کاهش یافته است.

حاشیه سود (زیان) عملیاتی از ۷٫۸۸% (حدود ۸ درصد) به ۱۴٫۷۳% افزایش یافته است و حاشیه سود (زیان) خالص از ۸٫۴% به ۱۴٫۷۷% افزایش یافته است.

بررسی ترازنامه:

4 2

طبق صورت وضعیت مالی ۶ ماهه:

دارائی ها ۱۳ درصد افزایش، بدهی ها ۲۵ درصد ا فزایش  و حقوق مالکانه۷ درصد کاهش یافته است.

جایگاه سهم در صنعت (مقایسه با شرکت های مشابه):

2020 05 23 11 13 27 1

ارزش ذاتی:

با توجه به داده های سود هر سهم برای سال های قبل، سود و زیان خالص هر سهم در سال مالی ۹۷ معادل ۶۸۹ ریال به ازای هر سهم بوده است و با توجه به بررسی های انجام شده EPS سهم تاکنون ودر طی ۶ ماهه سال جاری۴۷۴ ریال محاسبه شده است. سود هرسهم به نسبت شش ماهه سال پیش ۹۴% افزایش یافته است.

ارزش ذاتی سهم نیز به روش ttmو با توجه به P/E سهم در آخرین روز معاملاتی (۱۳۹۹/۰۲/۳۱) ۴۹٫۵۵ می باشد ۴۷۴۶۸ ریال و با توجه به P/E گروه سهم که ۳۸٫۰۴ می باشد ارزش سهم ۳۶۴۴۲ ریال می باشد و ارزش دفتری هر سهم طبق صورت مالی ۶ ماهه، ۱۹۷۶ ریال به ازای هر سهم محاسبه شده است .

در آخرین روز معاملاتی سهم (۱۳۹۹/۰۲/۳۱) قیمت پایانی سهم ۴۷۴۲۰ریال بوده است که از ارزش دفتری سهم بیشتر است.

2020 05 23 11 14 19 1

سود به ازای هر سهم سال ۹۸ براساس روش ttm محاسبه شده است.

2020 05 23 11 20 02
2020 05 23 11 22 29
2020 05 22 21 36 18 1
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *