image 22

معرفی صنعت بیمه:

در جهان امروز که رشد وتوسعه اقتصادی هر کشوری جایگاه بین المللی آن را رقم می زند ، کشور ها برای آنکه بتوانند در عرصه بین المللی حرفی برای گفتن داشته باشند در صدد بر می آیند تا شاخص های توسعه یافتگی خود را بهبود بخشند  و از این طریق در چرخه بهبود وضعیت اقتصادی و بالطبع افزایش نقش موثر خود موجب تقویت اقتصاد و ایفاء نقش تأثیرگذاری در صحنه جهانی شوند .

صنعت بیمه به عنوان یکی از شاخص های توسعه یافته به عنوان یکی از عمده ترین نهاد های اقتصادی مطرح بوده و فعالیت دیگرنهاد ها را پشتیبانی می کند

صنعت بیمه در توسعه اقتصادی دارای نقش است و با  ایجاد یک بستر امنیت و اطمینان برای فعالیت های خدماتی، تولیدی و… در جامعه روند سازندگی، پیشرفت و ترقی را تسهیل می کند.

جایگاه بیمه در دنیای امروزی:

امروز دیگر تصور این که گونه ای از فعالیت انسان بدون وجود بیمه شکل پذیرد مشکل است. به ویژه آن که در قرن بیستم تحولات تکنولوژی، حمل و نقل و ارتباطات با سرعت و وسعت شگفت آوری انجام پذیرفته است. برجسته ترین نمونه این موضوع پیشرفت موتور اتوموبیل است که متعاقب آن بیمه اتوموبیل به یکی از مهم ترین بخش های صنعت بیمه تبدیل شده است.

.نفتکش های غول پیکر و هواپیماهای بسیار بزرگ نمونه هایی هستند که نشان می دهند سرمایه تحت پوشش بیمه ممکن است صدها میلیون تومان ارزش داشته باشد. مشکلات مربوط به پوشش چنین سرمایه های عظیمی باعث شده است که بیمه گران به پشتیبانی یک دیگر، یک خطر بزرگ را در سطح داخلی و بین المللی به صورت بیمه اتکایی مجدد بین خود توزیع کنند و از عهده جبران خسارت ها هنگفت برآیند.

همراه با ارتقا و پیچیدگی بیشتر زندگی انسان امروز، بیمه ها نیز از زوایای مختلف و با شتاب توسعه یافته اند. زیان هایی که ممکن است به طور ناخواسته در جریان فعالیت و زندگی عادی هر فردی به دیگران وارد آید و در قبال آن ها مسئول واقع شود با بیمه مسئولیت تحت پوشش قرار می گیرند. در این خصوص، می توان به بیمه مسئولیت پزشکان و بیمه مسئولیت تولید کنندگان اشاره کرد. نمونه های جدیدتر، بیمه افترا برای روزنامه نگاران و ایستگاه های رادیو و تلویزیون و بیمه آلودگی ناشی از نشت نفت از تانکرها است. بیمه های سیل، زلزله و خرابی کامپیوتر نیز بر همین منوال ظهور کرده اند.

بیمه های زندگی نیز پیشرفت های شگرفی یافته و مجموعه متنوعی از انواع این نوع بیمه را ارائه کرده است در این زمینه انواع بیمه های مستمری و عمر و پس انداز به طور چشم گیری افزایش یافته است در ادامه ، بیمه گران رشته زندگی مجبور شده اند که با مشکلات جدیدی نظیر بیماری ایدز مواجه شوند و درباره پیشرفت علم ژنتیک بیندیشند:


بیمه چیست؟

  بیمه قراردادی است که طی آن ریسک مشخصی از یک طرف قرارداد، که بیمه‌گذار نامیده می‌شود، به طرف دیگر، که بیمه‌گر نامیده می‌شود، در ازای پرداخت وجه، که حق بیمه نامیده می‌شود، مطابق اصول بیمه منتقل می‌گردد. در این مقاله به معرفی بیمه و انواع بیمه نامه می‌پردازیم:

   با توجه به تعریف بالا، بیمه‌ گر شخصی حقوقی است که در مقابل دریافت حق بیمه از بیمه‌ گذار، متعهد می ‌شود که ضررهای احتمالی یک بیمه‌ گذار را در صورت وقوع حادثه در یک دوره زمانی خاص، جبران نماید و یا خدمات مشخصی را به وی ارائه دهد. در مقابل، بیمه‌ گذار شخصی حقیقی یا حقوقی است که با پرداخت حق بیمه، جان، مال یا مسئولیت خود یا دیگری را تحت پوشش بیمه قرار می‌دهد. آنچه را که بیمه می شود موضوع بیمه نامند. بنابراین بیمه یکی از بهترین روشهای مقابله با ریسک است

تاریخچه بیمه ملت:

شرکت بیمه ملت در سال ۱۳۸۲ و با مجوز شماره ۲۳۸۶۳ بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران فعالیت خود را در عرصه خدمات بیمه ای کشور آغاز کرد. این شرکت با سرمایه اولیه حدود دویست میلیارد ریال شروع و اکنون سرمایه شرکت بالغ بر ۲,۸۵۰میلیارد ریال است.

شرکت در تاریخ ۰۸/۰۳/۱۳۹۱ در بورس اوراق بهادار تهران در گروه بیمه و صندووق بازنشستگی بجز تأمین اجتماعی با نماد ملت درج شده و سهام آن برای اولین بار در تاریخ ۱۹/۰۴/۱۳۹۱ مورد معامله قرار گرفته است.

معرفی بیمه ملت:

نام شرکت:بیمه ملت

نماد:ملت

مدیر عامل: نظر علی صلاحی نژاد

نشانی : تهران – میدان ونک – بزرگراه حقانی – نرسیده به چهارراه جهان کودک – پلاک ۴۸
تلفن: ۹۸۲۱۸۵۳۳۳۰

نمابر: ۹۸۲۱۹۶۶۰۲۲۱۴۰

وب سایت: http://www.mellatinsurance.com/

ایمیل :    info@melat.ir

سال مالی شرکت: ۱۲/۲۹

موضوع فعالیت شرکت:

موضوع فعالیت شرکت عبارت‌است از:
انجام عملیات بیمه‌ای مستقیم در انواع رشته‌های بیمه زندگی و غیر زندگی
قبول بیمه‌های اتکایی از موسسات بیمه داخلی، منطقه‌‌ای و بین‌المللی به صورت متقابل ج.ا.ا
سرمایه‌گذاری از محل سرمایه، ذخایر و اندوخته‌های فنی و قانونی در چارچوب ضوابط مصوب شورای‌عالی بیمه

استراتژی های شرکت:

توسعه پورتفوی بیمه‌ای با درنظر گرفتن مدیریت ریسک
برقراری حاکمیت شرکتی
توسعه و ارتقای شبکه فروش
افزایش رضایت‌مندی مشتریان و زیان‌دیدگان
رعایت بهداشت حقوقی و وصول مطالبات

ریسک ها و تهدیدات پیش رو شرکت:

ریسک ناشی از از اصلاح نظام تعرفه،آزاد سازی نرخ های بیمه از طرف بیمه مرکزی که موجب  کاهش نرخ حق بیمه در فضای ارتباطی شده است

ریسک تجاری:

تغییراتی که در نرخ سود یک شرکت رخ می دهد احیانا باعث ضرر سرمایه ای یا کاهش بازده سالانه سرمایه گذاری می گردد

ریسک فروش:

یکی از مهم ترین ریسک های شرکت می باشد و شرکت بیمه ای که توانسته با توجه به تجربیات گذشته تا حدودی میزان این ریسک را کمتر کند با کمک به افزایش تعداد نمایندگان در سطح کشور و جذب بیمه های خرد و تشکیل پرتفوی متنوع سهام از جمله روش های مقابله با ریسک فروش بوده است

ریسک تورم:

ریسک تورم بر عملکرد شرکت های بیمه اثر گدار می باشد به این علت که شرکت های بیمه هزینه محصول خود را در آینده انجام می دهند

ریسک نیروی انسانی:

وابستگی شرکت به نیرو های متخصص و تاثیر از دست دادن آنها بر سود آوری شرکت تاثیر می گذارد.

اینها برخی از ریسک های مهم پیشرو شرکت بیمه ملت می باشد

جایگاه بیمه ملت در صنعت بیمه کشور:

بیمه ملت با توجه به دریافت حق بیمه های دریافتی در جایگاه داوزدهم صنعت بیمه کشور قرار دارد

ترکیب اعضاء هیت مدیره:

image 34

سهامداران عمده شرکت:

image 36

سرمایه شرکت و روند افزایش سرمایه شرکت: (میلیون ریال)

image 38

بررسی روند سود و فروش شرکت:

میزان فروش حق بیمه شرکت در بهمن ماه سال ۹۸ به میزان ۸۲۱,۱۴۶ میلیارد ریال بوده است که در مقایسه فروش شرکت در دی ماه که ۵۹۶,۶۹۸ میلیارد ریال بوده ۲۷ درصد افزایش داشته است که علت این افزایش فروش را می توان  نزدیک شدن به آخر سال و تمدید انواع بیمه های صادره دانست.

میزان فروش شرکت از ابتدای سال مالی تا پایان دی ماه ۱۳,۲۴۵,۲۲۴میلیارد ریال فروش داشته که نسبت به دوره مشابه سال گذشته که میزان فروش آن برابر است با ۷,۳۸۷,۵۶۹میلیارد ریال بوده است  رشدی حدودا ۴۴ درصدی داشته که این رشد را می توان حاصل از افزایش نرخ حق بیمه صادره دانست.

در اسفند ماه از محل صدور بیمه نامه مبلغ ۱۲۳۸۷۰۸ میلیون ریال ذرآمد داشته و مبلغ ۱۰۹۸۴۴۱ میلیون ریال هزینه خسارت پرداخت نموده که تراز مثبت ۱۳% را ثبت نموده است.

شرکت از ابتدای سال مالی جاری تا پایان دوره ۹ ماهه سال مالی مبلغ ۱۳,۲۴۵,۲۲۴میلیارد ریال فروش حق بیمه داشته است و مبلغ ۶,۹۳۳,۸۷۳ پرداخت خسارت بیمه داشته است. تا پایان دوره نه ماهه نیز شرکت توانسته ۲۲۹ ریال سود سازی کند که نسبت به دوره مشابه سال گذشته کاهش ۱۰درصدی داشته است نسبت به دوره ۶ ماهه سال۹۸ که ۲۰۸ ریال محقق کرده بود ۱۰% افزایش داشنه است.

دارایی های سال جاری در دوره نه ماهه شرکت  29,173,923میلیارد ریال می باشد که نسبت به دوره مشابه سال گدشته که ۱۸,۱۲۶,۷۸۴می باشد رشدی حدودا ۳۷ درصدی را داشته است.

حق بیمه صادره از ابتدای سال مالی ۹۸ تا پایان بهمن ماه نسبت به دوره مشابه سال گذشته رشدی حدودا ۴۴ درصدی رو داشته که علت این رشد را میتوان افزایش شعب بیمه ملت  در سراسر کشور دانست.

در سال مالی ۹۸ طی عملکرد ۱۲ ماهه از محل صدور بیمه نامه مبلغ ۱۴۴۸۳۹۳۲ میلیون ریال درآمد و مبلغ ۸۰۳۲۳۱۴ میلیون ریال هزینه خسارت پراخت نموده است. تراز مثبت ۸۰% را به ثبت رسانده است.

نمودار قیمی سهم:

image 40

جدول نسبت سود به فروش شرکت: جدول نسبت سود به فروش شرکت:

image 42

نموادر حاشیه سود خالص و ناخالص سهم:

image 44

عملکرد مالی شرکت :

حق بیمه صادره طی اسفند ماه ۱۳۹۸ مبلغ  ۱,۲۳۸,۷۰۸ میلیون ریال بوده که ۲.۸۷ درصد بیشتر از از متوسط حق بیمه صادره طی ۱۱ ماهه گذشته بوده است.

خسارت پرداختی طی اسفند ماه ۱۳۹۸ بالغ بر ۱,۰۹۸,۴۴۱ میلیون ریال بوده که ۷۴.۲۶ درصد بیشتر از از متوسط خسارت پرداختی طی ۱۱ ماهه گذشته بوده است. 

تناسب “حق بیمه صادره” به “خسارت پرداختی” طی اسفند ۱۳۹۸ معادل ۱.۱۳  بوده، در حالیکه این نسبت طی ۱۱  ماه گذشته معادل ۱.۹۱ بوده است. در نهایت متوسط شاخص این نسبت طی ۱۲ ماه به ۱.۸۰ رسیده است.

از ابتدای سال تا کنون رشته های بیمه ای ۵ گانه زیر بیشترین سهم از حق بیمه صادره را به خود اختصاص داده اند:

درمان: ۲۶ درصد

ثالث – اجباری: ۱۷ درصد

زندگی – اندوخته دار: ۱۱ درصد

کشتی: ۹ درصد

نفت و انرژی: ۷ درصد

سایر: ۳۰ درصد

از ابتدای سال تا کنون رشته های بیمه ای ۵ گانه زیر بیشترین سهم از خسارت پرداختی را به خود اختصاص داده اند:

درمان: ۳۷ درصد

ثالث – اجباری: ۲۸ درصد

کشتی: ۷ درصد

نفت و انرژی: ۶ درصد

زندگی – اندوخته دار: ۶ درصد

سایر: ۱۶ درصد

نتایج عملکرد:

image 45

بررسی درآمد شرکت:

image 28

بررسی وضعیت شرکت در صنعت:

image 46

ارزش گذاری بیمه ملت:

image 48

محاسبه ارزش ذاتی سهم:

با توجه به داده های سود هر سهم برای سال های قبل، سود و زیان خالص هر سهم در سال مالی ۹۷ معادل ۳۰۲ریال به ازای هر سهم بوده است و با توجه به بررسی های انجام شده EPSسهم تاکنون ودر طی سال جاری ۲۷۵ ریال محاسبه شده است. ارزش ذاتی سهم نیز به روش ttmو با توجه به P/Eسهم در آخرین روز معاملاتی (۱۳۹۹/۰۲/۱۶) ۵۹٫۳۲ است ۱۶۳۱۳ ریال می باشد و با توجه به P/E گروه سهم که ۴۸٫۸۹ می باشد ارزش سهم ۱۳۴۴۴ ریال می باشد و ارزش دفتری سهم طبق صورت مالی ۹ ماهه، ۱۵۴۶ ریال محاسبه شده است . در آخرین روز معاملاتی سهم(۱۳۹۹/۰۲/۱۶) قیمت پایانی سهم ۱۶۳۱۴ریال بوده است.

image 53

روند سود سازی :

image 21
image 51
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *