images 1

شرکت خودروسازی زامیاد

تاریخچه:

شرکت تولید کننده خودروهای تجاری زامیاد، در سال ۱۳۴۲ در سه راه آذری در تهران به عنوان اصلی ترین کارخانه گروه صنعتی رنا تاسیس گردید و فعالیت خود را با واردات، مونتاژ و تولید انواع خودروهای تجاری بنزینی و گازوئیلی مطابق با استانداردهای روز بین المللی آغاز کرد. این شرکت در سال ۱۳۵۰ با توجه به گسترش فعالیتها و توسعه محصولات خود، به محل فعلی این شرکت واقع در کیلومتر ۱۵ جاده قدیم کرج انتقال یافت و با هدف افزایش بهره وری، دستیابی به تیراژ بالادر تولید خودروهای تجاری و توسعه ناوگان حملونقل تجاری کشور فعالیت خود را تا به امروز ادامه داده است . خزامیابا راه اندازی ۱۱ خط تولیدی و بیش از ۲۲۰۰ نفر پرسنل فعالیت خود را ادامه داد و تا به امروز تداومی روبه رشد داشته است . به اجمال ، از مهمترین الزاماتی که زامیاد بر اساس آن تشکیل شد می توان به موارد ذیل اشاره نمود:
● بکارگیری و استفاده از ظرفیتهای موجود و خالی صنعت کشور در صنعت خودروسازی بخصوص خودروهای تجاری
● افزایش بهره وری در صنعت خودروسازی و دستیابی به تیراژ بالاتر تولید خودروهای تجاری جهت تسهیل در امر حمل ونقل
این شرکت ماموریت خود را تامین نیاز بازارهای داخل و خارج از کشور در زمینه وسائط نقلیه تجاری زمینی برای جابجایی مسافر وکالا قرارداده و در حال حاضر مدیریت و تولید سهم بسیاری از محصولات مورد نیاز کشور در این زمینه را دارا می باشد.

ریسک های حاکم بر صنعت خودروسازی:

سرمایه گذاری وفعالیت در صنعت خودروسازی کشور با ریسکهای با اهمیتی همراه است که مهمترین آنها به شرح زیر میباشد:
– ریسک نقدینگی
– ریسک اعتباری
– ریسک نرخ سود ) بهره(
– ریسک نوسانات نرخ ارز و ارزش پول
– ریسک های قانونی )تعرفه های گمرکی، تغییر قوانین، استانداردهای زیست محیطی(
– ریسک محیطی، بازار و معاملاتی
– ریسک شهرت
– ریسک سیاسی و…….

زامیاد در گروه سایپا:

درحال حاضر زامیاد یکی از شرکت های بزرگ گروه خودروسازی سایپا می باشد که به واسطه اندوخته تجربه بیش از نیم قرن فعالیت تولید خودروهای تجاری، میتوان اذعان داشت که این شرکت، تا حدودی بسیار زیادی به چشم انداز خویش در مسیر رشد و توسعه دست یافته است. به صورتی که، زامیاد بازوی توانمند گروه خودروسازی سایپا در حوزه تولید و عرضه انواع خودروهای تجاری محسوب می شود.

شرکای تجاری زامیاد:

ایویکو – Industrial Vehicle Corporation شرکت زامیاد در تولید خودروهای تجاری سنگین خود با شرکت ایویکو همکاری میکند. ایویکو، یک شرکت خودروسازی ایتالیایی است که در زمینه تولید انواع کشنده، کامیون ،اتوبوس و موتورهای دیزل فعالیت میکند و دفتر مرکزی و کارخانه اصلی آن، در شهر تورین، ایتالیا قرار دارند. این شرکت، شاخهای از شرکت صنایع سی ان اچ محسوب میشود و از مشارکت و سرمایهگذاری چند شرکت اروپایی از جمله فیات، لانچیا و افیسینه مکانیکه ،یونیک و ماگیروس تشکیل شده است. امروزه شرکت ایویکو نقش بسزایی را در بازار خودروهای تجاری و موتورهای دیزلی بازی میکند. بیشترین فروش این شرکت را خودروهای حمل مسافر، وسایل نقلیه سبک، نیمه سنگین و سنگین تجاری، ماشینآلات نظامی و کامیونهای ۳٫۵ تنی، تشکیل میدهند. نام شرکت ایوکو سال تاسیس ۱۹۷۵ دفتر مرکزی تورین، ایتالیا محصولات خودروهای تجاری، موتورهای دیزلی.
عوامل تاثیرگذار بر صنعت خودرو را می توان به دو گروه زیر طبقه بندی نمود:
الف) عوامل تاثیرگذار بر بازار فروش شرکت: ا ین عوامل عمدتاش شامل نیازهای مشتریان و قدرت خرید ایشان، روش های فروش، مقررات و قوانین قیمت گذاری، تکنولوژی، قیمت محصولات مشابه و واردات می باشد.
ب) عوامل تاثیرگذار بر فرایند تولید محصول و هزینه ها: شرایط سیاسی، تحریم ، نرخ ارز، تعرفه های گمرکی، مقررات قانونی، قیمت بسته های حامل انرژی، عوامل زیست محیطی، جریان های نقدی، هزینه های مالی )نرخ سود بانکی(، وضعیت صنایع مرتبط و نرخ های مواد اولیه محصولات، سرمایه گذاران خارجی، سرعت تغییر فناوری و…..

اطلاعات شرکت:

نماد: خزامیا

نام شرکت: زامیاد

مدیر عامل: بهروز غفاری

تلفن: ۲۲۲۶۲۱۸۵

فکس: ۲۲۹۲۰۰۱۲
آدرس: تهران – کیلومتر ۱۵ جاده قدیم تهران کرج وب سایت: info@zamyad.co.ir

موضوع فعالیت:

عبارتست از طراحی، ساخت، نصب (مونتاژ)، واردات، صادرات، خرید و فروش انواع خودروهای بنزینی، دیزلی و گازسوز شامل انواع کامیونهای سنگین و سبک، وانت ،مینی بوس، اتوبوس و خودروهای سواری و کلیه قــوای محرکـه خــودروهـای بنزینـی، گازوئیلی و گازسوز از جمله موتــور، گیربــکس، کمک دنده، اکسلها و میـل گـــاردان و همچنین طـــراحی، ساخــت ،واردات، صــادرات، خرید و فروش انواع لوازم یدکی و قطعات یـــدکی خودروهای مزبور و ایجاد یا تاسیس تعمیرگاههــا، نمایندگیهای تجاری و موضوع فرعی آن شامل هر نوع فعالیت صنعتــی، بازرگانی، خدماتی و مالی که به طور مستقیم یا غیر مستقیم به موضوع شرکت مربوط باشد از جمله خرید وفروش اوراق بهادار و سهام شرکتهای مختلف.

وضعیت معاملات و قیمت سهام:

شرکت زامیاد در تاریخ ۱۳۷۷/۱۲/۱۶ در بورس اوراق بهادار تهران در گروه خودرو با نماد خزامیا درج شده و سهام آن برای اولین بار در تاریخ ۱۸/۱/۱۳۷۸ مورد معامله قرار گرفته است.

1 5

 اعضای هیئت مدیره:

2 6

 

محصولات:

محصول اصلی شرکت شامل خودروهای تجاری سبک می باشد که در شبکه فروش سطح کشور به ۳ طریق انجام می شود:

  • بصورت حضوری از طریق نمایندگی ها ( و یا غیرحضوری )
  • اینترنتی( به فروش رسیده استو روش های فروش در شرکت بصورت پیش فروش و قطعی می باشد که عمدتاش به صورت نقدی انجام شده است

3 4

سهامداران شرکت:

4 6

 

5 6

 مقایسه سهم با شاخص صنعت خودرو:

6 4

 سهم در مقایسه با صنعت خودرو جز سهم جا مانده است .و انتظار رشد از این سهم دور از انتظار نیست.

 

سرمایه شرکت و روند افزایش سرمایه:

شرکت خرامیا طی دو مرحله به شرح جدول زیر است.

سرمایه شرکت در بدو تاسیس مبلغ ۱۵ میلیون ریال ( ۱۵۰ سهم، به ارزش اسمی هر سهم ۱۰۰,۰۰۰ریال) ، بوده که بعد از دو مرحله

افزایش سرمایه در حال حاضر سرمایه آن به مبلغ ۵,۵۲۹,۸۹۲ میلیون ریال رسیده است (شامل حدود ۵۵۳۰میلیون سهم ، به ارزش اسمی هر سهم ۱۰۰۰ ریال)

7 3

بررسی روند فروش وسود:

روند فروش سالانه۱۳۹۶-۱۳۹۸

با توجه به نمودارهای آورده شده، فروش شرکت در سال ۹۸  نسبته به مدت مشابه در سال های  ۹۶و ۹۷ به ترتیب ۱۶۲ و۱۲۲درصد افزایش یافته که بیانگر افزایش چشم گیری در میزان فروش شرکت طی دو سال اخیر است.

فروش شرکت در درسه ماه  اول سال ۹۸ نسبت به ۳ ماهه های سال ۹۶حدود۵۰% و سال ۹۷ حدود ۳۳% افزایش پیدا کرده است.

در ۶ ماه دوم سال ۹۸و نسبت به سال ۹۶حدود۱۳۴ % و نسبت به سال ۹۷حدود۱۱۲%  افزایش داشته است.

همچنین در دوره ۹ ماه سال جاری شرکت نسبت به سال ۹۶حدود۱۹۴ % و نسبت به سال ۹۷حدود۴۱۹% رشد داشته است.

نمودار فروش خزامیا:

8 2

نمودار حاشیه سود:

9 2

جدول نسبت سود به فروش:

10 13

عملکرد مالی شرکت:

شرکت زامیاد در دوره یک ماهه منتهی به دی ماه از محل فروش محصولات خود  ۴,۰۰۳,۹۲۰ میلیون ریال درآمد داشته که نسبت به مجموع فروش ۹ ماه ابتدای سال ۷۷ % افت ولی نسبت به دوره مشابه سال قبل خود  ۴۶۲% افزایش داشته. طی عملکرد ۱۰ ماهه نیز ۲۱۸۵۰۰۳۵ میلیون ریال درآمد فروش داشته که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۹۵% رشد داشته.

از دلایل افزایش فروش شرکت در سال جاری می توان به موارد زیر اشاره کرد:

تنوع بخشی به تولید محصولات، پیش فروش محصولات،روش های تامین مالی ارزان تر، توسعه داخلی سازی

در گزارش ۹ ماهه شرکت نسبت به مدت مشابه سال مالی قبل خود میزان مطالباتش ۴۵ درصد و ۱۵۹ درصد ارزش سهامش رشد پیدا کرده.است

باوجود آنکه شرکت زامیاد در ۶ ماه ابتدای سال فروش خوبی داشته اما ۸۹ ریال زیان (به ازای هر سهم) شناسایی کرده بود اما حرکت ۳ماه اخیرش مثبت بوده و هزینه های مالی شرکت نیز افزایش داشته. در گزارش ۹ ماهه، زیان هر سهم به ۳ریال افت پیدا کرده است که نسبت به ۹ ماهه سال پیش ۹۷ درصد کاهش داشته که این افزایش سود عمدتا به دلیل رشد ۱۵۹% درآمدهای عملیاتیش است.

شرکت ۱۹۷۵ میلیارد ریال وام جدید گرفته اما ۴۲۵۰ میلیارد ریال اصل وام را پرداخت نموده است و این تامین مالی و رشد درآمد سالانه موجب عملکرد مثبت شرکت در صورت مالیش گردیده است.

گزارش ۹ ماهه نشان می دهد که شرکت در پائیز به نسبت فصول گذشته عملکرد بهتری داشته است.

سال ۹۷ مبلغ فروش شرکت ۱۱,۳۶۲,۵۲۱ میلیون ریال بوده ولی طی ۹ ماهه ابتدای سال جاری ۱۹,۱۹۹,۰۷۷ میلیون ریال فروش داشته که تاثیر این افزایش فروش را در سود ناخالص شرکت نیز می توان مشاهده کرد.

همچنین برآورد کرده است که در ۳ ماه پایانی سال ۹۸، ۹,۳۵۱,۹۱۱ میلیون ریال فروش داشته باشد در نتیجه فروش شرکت در سال ۹۸ حدود ۲۸,۵۵۰,۹۸۸ میلیون ریال خواهد شد. یعنی درآمد عملیاتی خزامیا در سال مالی ۹۸ نسبت به سال گذشته بیش از ۲ برابر رشد یافته است.

افزایش ۵۰ درصدی تعداد فروش محصولات در ۹ماهه سال ۹۸ و افزایش نرخ فروش به نسبت دوره مشابه سال قبل، دلیل اصلی رشد بیش از دو برابری سود ناخالص شرکت در مقایسه با دوره مشابهه سال ۹۷ بوده است.

11 14

بهای تمام شده و نسبت های مالی:

12 1

13

محاسبه ارزش ذاتی:

باتوجه داده های سود هر سهم برای سالهای قبل، سود (زیان) خالص سهم در سال مالی ۱۳۹۷  به ازای هر سهم (۱۳۴)ریال بوده است.

EPS سهم تا کنون (طی یک سال) ،(۴۵) ریال محاسبه شده است و باتوجه به اینکه P/E سهم در ۲۹ بهمن ماه ۹۸ یعنی آخرین روز معاملاتی (۶۲٫۹۲) و  P/E گروه (۳٫۷۶) بوده است، ارزش ذاتی سهم به روش ttm محاسبه شده است. براساس P/E سهم ۲۸۳۱ ریال و براساس P/E گروه ۱۶۹ ریال محاسبه شده است

ارزش دفتری سهم نیز ۵۶۰ ریال محاسبه شده است. این در حالی است که قیمت سهم در آخرین روز معاملاتی بازار (۹۸/۱۱/۲۹)، ۳۰۲۰ریال بوده است.

باتوجه به اینکه P/E سهم از  P/E گروهش پایین تر است، می توان نتیجه گرفت که این سهم نسبت به سهم های هم گروهش برای سرمایه گذاران جذابیت کمتری دارد.

2020 02 22 9 32 50

باتوجه به اینکه شرکت زیان ده بوده و EPS آن منفی است، استفاده از P/E امکان پذیر نمی باشد.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *