گزارش بازار های داخلی و خارجی هفته دوم تیرماه ۱۳۹۸ + نمودار سهام مستعد رشد

گزارش بازار های داخلی و خارجی هفته دوم تیرماه ۱۳۹۸ + نمودار سهام مستعد رشد

اخبار خارجی

واکنش اتحادیه اروپا به افزایش ذخایر اورانیوم ایران:

1

اتحادیه اروپا در واکنش به عبور ذخایر اورانیوم ایران از سقف ۳۰۰ کیلوگرم از ایران خواست این تصمیم را به عقب برگرداند و از انجام گام‌های بیشتری که به تضعیف توافق هسته‌ای منجر می‌شود، خودداری کند.

گزارش بازار در سیستم اینستکس فقط برای صادرات میعانات گازی و محصولات پتروشیمی کارساز خواهد بود:

علی شمس اردکانی، عضو اتاق بازرگانی:
سیستم اینستکس برای صادرات محصولات پتروشیمی، میعانات گازی و گاز قابل اجراست، ولی نمی‌تواند در زمینه نفت کارایی داشته باشد.
طبق اینستکس تنها شرکت‌های کوچک و متوسط می‌توانند با ایران همکاری داشته باشند.
شرکت پژو نمی‌تواند در ایران سرمایه‌گذاری کند و همچنان باید شاهد تحریم قطعات خودرو باشیم.

کاهش بهای انواع نفت خام در بازارهای جهانی بعد از توافق اوپک:

2

گزارش بازار در آخرین معاملات طلای سیاه هر بشکه نفت خام وست‌تگزاس اینترمدیت با ۰.۴ درصد افت با قیمت ۵۸ دلار و ۸۷ سنت معامله شد و نفت خام برنت با ۰/۲ درصد افت به ۶۴ دلار و ۹۳ سنت رسید.

واکنش چین به اقدام برجامی ایران: فشارهای حداکثری آمریکا به تنش‌ها دامن می‌زند:

«گنگ شوانگ» سخنگوی وزارت خارجه چین در خصوص عبور ذخایر اورانیوم غنی شده ۳.۶۷ درصد ایران از سقف ۳۰۰ کیلوگرم ابراز تأسف کرد و گفت «فشار حداکثری آمریکا، دلیل ریشه‌ای تنش‌هاست».
شوانگ همچنین گفت: ما از تمامی طرفین ‌می‌خواهیم به این قضیه نگاه بلندمدت داشته باشند و خویشتنداری در پیش بگیرند و با یکدیگر به برجام پایبند باقی بمانند تا در این اوضاع، تنش‌های بیشتر به وجود نیاید.

کاهش ۱۸ دلاری بهای جهانی طلا:

3 1

بهای هر اونس طلا در بازارهای جهانی در نتیجه توافق سران آمریکا و چین برای کاهش تنش‌های تجاری با یک سقوط نزدیک به ۱۸ دلاری مواجه شد و به کانال زیر ۱۴۰۰ دلار بازگشت.

رویترز: آلمان، فرانسه و انگلیس فعلا مکانیزم ماشه را فعال نمی‌کنند:

منابع دیپلماتیک به رویترز گفته‌اند انگلیس، آلمان و فرانسه علی‌رغم عبور ایران از سقف ذخایر اورانیوم غنی‌شده، فعلا سازوکار اختلاف #برجام (موسوم به مکانیزم ماشه) را فعال نمی‌کنند.

مواضع نامزد جایگزینی موگرینی درباره #برجام:

«جوزف بورل» فوریه سال گذشته گفته آمریکایی‌ها تصمیم گرفته‌اند به صورت یکجانبه برجام را نابود کنند، چون آنها کارها را بدون هیچ مشورت قبلی و بدون اهمیت‌دادن به منافع اروپایی‌ها انجام می‌دهند.
بورل همچنین گفته که در تلاش است اسپانیا را به کانال موسوم به اینستکس که قرار است به تسهیل تجارت با ایران کمک کند، ملحق کند.
او از تصمیم ترامپ برای لغو معافیت کشورها از تحریم‌ها علیه نفت ایران هم ابراز نگرانی کرده و گفته اروپا باید همه تلاش‌های خود را برای حفظ برجام انجام دهد.
از این موضع‌گیری‌های «بورل» احتمالاً می‌توان نتیجه‌ گرفت او از لحاظ حمایت‌های لفظی و سیاسی از برجام احتمالاً تفاوتی با موگرینی ندارد، اما اینکه آیا او بتواند یا بخواهد فراتر از این اظهارات، گام‌های عملی هم برای عمل به تعهدات اروپا در برجام بردارد موضوعی است که در آینده مشخص خواهد شد.

استفاده از ارز دیجیتال چقدر رواج دارد؟

Untitled

بیت کوین هر ساعت به اندازه یک نیروگاه،برق مصرف می‌کند:

سخنگوی صنعت برق
برآوردها حاکی است که استخراج ارز دیجیتال ۵۰۰ مگاوات در ساعت برق مصرف می‌کند.

روزانه ۱۶ میلیون دلار بیت‌کوین توسط کاربران ایرانی خرید و فروش می‌شود
ایران در خرید و فروش بیت کوین در رتبه ۲۹ جهانی قرار دارد.
ونز‌وئلا ارزانترین کشور برای استخراج بیت کوین است.در حال حاضر قیمت هر واحد بیت کوین حدود ۱۱ هزار دلار است.

 

خلاصه ی عملکرد بازار فلزات #چین SHFE در هفته ی گذشته ۱ تا ۵ جولای ۲۰۱۹:
مس: در قیمت ۶۸۰۰ دلار در هر تن باز و با ۶۸۱۳ دلار بسته شد. بیشینه ی قیمتی ۶۸۴۲ دلار بود و روند هفتگی بازار نزولی بود.
آلومینیوم: در قیمت ۲۰۱۰ دلار در هر تن باز و در قیمت ۲۰۰۴ دلار بسته شد. بیشینه ی قیمتی ۲۰۱۲ دلار و روند هفتگی بازار ابتدا نزولی سپس صعودی بود.
روی: در قیمت ۲۸۷۱ دلار در هر تن باز و با ۲۸۶۶ دلار بسته شد. بیشینه ی قیمتی ۲۸۹۶ دلار بود و روند هفتگی بازار نزولی بود.
نیکل: در قیمت ۱۴۷۶۱ دلار در هر تن باز و با ۱۴۷۰۹ دلار بسته شد. بیشینه ی قیمتی ۱۴۸۳۵ دلار بود و روند هفتگی بازار ابتدا نزولی سپس صعودی بود.
قلع: در قیمت ۲۰۸۵۴ دلار در هر تن باز و با ۲۰۷۴۰ دلار بسته شد. بیشینه ی قیمتی ۲۰۸۵۴ دلار بود و روند هفتگی بازار ابتدا نزولی سپس صعودی بود.
سرب: در قیمت ۲۳۲۲ دلار در هر تن باز و با ۲۳۲۲ دلار بسته شد. بیشینه ی قیمتی ۲۳۲۰ دلار بود و روند هفتگی بازار نزولی بود.

خلاصه ی عملکرد بازار فلزات #لندن LME در هفته ی گذشته ۱ تا ۴ ژوئن ۲۰۱۹:
مس: در قیمت ۵۹۹۸ دلار در هر تن باز و با ۵۹۹۷ دلار بسته شد. بیشینه ی قیمتی ۵۹۹۸ دلار بود و روند هفتگی بازار ابتدا نزولی سپس صعودی بود.
آلومینیوم: در قیمت ۱۷۷۷ دلار در هر تن باز و در قیمت ۱۷۷۱ دلار بسته شد. بیشینه ی قیمتی ۱۷۷۷ دلار و روند بازار ابتدا نزولی سپس صعودی بود.
روی: در قیمت ۲۵۴۵.۵ دلار در هر تن باز و با ۲۴۳۹ دلار بسته شد. بیشینه ی قیمتی ۲۵۴۵.۵ دلار بود و روند هفتگی بازار نزولی بود.
نیکل: در قیمت ۱۲۳۳۰ دلار در هر تن باز و با ۱۲۳۰۰ دلار بسته شد. بیشینه ی قیمتی ۱۲۳۳۰ دلار بود و روند هفتگی ابتدا نزولی سپس صعودی بود.
قلع: در قیمت ۱۸۸۷۵ دلار در هر تن باز و با ۱۸۵۰۰ دلار بسته شد. بیشینه ی قیمتی ۱۸۸۷۵ دلار بود و روند هفتگی نزولی بود.
سرب: در قیمت ۱۹۲۱.۵ دلار در هر تن باز و با ۱۸۷۵ دلار بسته شد. بیشینه ی قیمتی ۱۹۲۱.۵ دلار بود و روند هفتگی بازار نزولی بود.

دلار آمریکا جمعه گذشته (۲۸ ژوئن) با قیمت پایین تر معامله شد، زیرا اطلاعات اقتصادی ایالات متحده احتمال کاهش نرخ بهره در ماه جولای را تایید کرد.

ایالات متحده و چین تصمیم گرفتند مذاکرات تجاری را از سر بگیرند، کاهش اختلافات گسترده که موجب کند شدن رشد اقتصادی شده اند.

پس از توافق بزرگترین اقتصاد‌های جهان (چین و ایالات متحده) مبنی بر آغاز دوباره صحبت‌های تجاری، تنش‌های تجاری آمریکا-چین تا حدی آرام‌گرفت و دلار تا بالاترین میزان در دو هفته اخیر افزایش پیدا کرد.

طبق نتایج تحقیقات Caixin / Markit، تولید چین در ماه ژوئن به طور غیرمنتظرهای کاهش یافت و از ژانویه بدترین داده را داشته است.

شاخص PMI تولیدات منطقه یورو در ماه ژوئن به ۴۷٫۶ رسید، پایین تر از ارزیابی ۴۷٫۸ برای تولیدات منتشر شده در این ماه است.

دلار آمریکا از قیمت بالای دو‌ هفته اخیر به علت افزایش تضعیف تنش های تجاری میان آمریکا و چین، کاهش یافت. بر خلاف سبد ارزهای دیگر، دلار ۰.۰۷٪ کاهش یافت و به ۹۶.۷۵۶ رسید.

قیمت نفت بیش از ۴ درصد کاهش یافته است، حتی پس از اینکه سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) و متحدان آنها تا ماه مارس آینده کاهش عرضه را تمدید کردند، به عنوان داده های تولید ضعیف، سرمایه گذاران را نسبت به تقاضای نفت نگران کرده است.

دلار آمریکا پایین‌تر معامله شد با توییت دنالد ترامپ رئیس جمهور ایالات متحده، مبنی بر اینکه ایالات متحده باید با “بازی دستکاری ارز” چین و اروپا همراه شود.

یک نظرسنجی Caixin / Markit روز چهارشنبه (۳جولای) نشان داد، رشد فعالیت در بخش خدمات چین در ماه ژوئن با سرعت کمتری ادامه داشت.

موسسه مدیریت عرضه (ISM) روز چهارشنبه (۳ژوئن)اعلام کرد که شاخص تولید ناخالص داخلی ایالات متحده در ماه ژوئن به ۵۵٫۱ کاهش یافته است، پایین ترین میزان از جولای ۲۰۱۷ ، از ۵۶٫۹ در ماه می و همچنین از انتظارات بازار به میزان ۵۶ پایین تر بود.

تعداد درخواست های ثبت شده آمریکایی ها برای مزایای بیکاری در هفته گذشته بیش از مقدار پیش بینی شده بود، و اشاره به استقامت قدرت بازار کار است که باید به حمایت از اقتصاد کاهشی بپردازد.

اداره اطلاعات انرژی (EIA) روز چهارشنبه (۳جولای) گزارش داد که ذخایر نفت خام ایالات متحده در هفته منتهی به ۲۸ ژوئن، ۱٫۰۹ میلیون بشکه کاهش یافت، در مقایسه با کاهش مورد انتظار ۲٫۷۹ میلیون بشکه.

داده های EIA نیز نشان داد که موجودی بنزین ۱٫۶ میلیون بشکه کاهش یافته است، در حالی که مخازن تقطیر در هفته گذشته ۱٫۴ میلیون بشکه افزایش یافته است.

روز پنج‌شنبه (۴ جولای) دلار از قیمت‌های بالای خود به کاهش ادامه داد، یورو در محدوده ی قیمت‌های پایین دو هفته اخیر قرار گرفت.
شاخص دلار آمریکا که مخالف با سایر ارزهای موجود در سبد بود، ۰.۰۵٪ کاهش یافت و در کانال ۹۶.۷۳۵ بسته شد.

حجم معاملات خرده فروشی در ماه می در مقایسه با ماه آوریل، ۰٫۳ درصد کاهش یافت. این در مقایسه با افزایش مورد انتظار ۰٫۳٪ است.

اخبار داخلی

قیمت سیمان سفید افزایش یافت:

5

گزارش بازار در تصمیم جدید تولیدکنندگان سیمان، قیمت سیمان سفید با اصلاحات اعمال شده ۲۰ هزار تومان دیگر افزایش پیدا کرد.
انجمن صنفی کارفرمایان سیمان اواخر هفته گذشته افزایش ۳۷ درصدی قیمت سیمان را تصویب کرد.
در این صورتجلسه قیمت سیمان سفید با اصلاحات اعمال شده ۲۰ هزار تومان دیگر افزایش پیدا کرد. به اعتقاد تولیدکنندگان با مصوبه افزایش ۳۷ درصدی قیمت‌ها در بخش سیمان سفید به جای ۷۰ هزار تومان باید افزایش ۹۰ هزار تومان اتفاق بیفتد.

نیاز فوری قطعه‌سازان به نقدینگی/ قرارداد خودروسازان با قطعه‌سازان عادلانه نیست:

دبیر انجمن قطعه سازان همگن کشوری:
افرادی که با تهمت و افترا و انتشار اخبار نادرست قطعه سازان را متهم به کم کاری و تحویل ندادن قطعات به خودروسازی ها می‌کنند دنبال منافع شخصی هستند.
رییس انجمن:
هزینه های تولید افزایش یافته و مواداولیه حتی داخلی بیش از سه برابر شده وسرمایه مورد نیاز قطعه سازان به جهت خرید های نقدی نسبت به میزان خرید مواد اولیه یک سوم تقلیل یافته است.

عضو هیات مدیره انجمن:
افرادی که بعنوان قطعه ساز سابقه در صنعت قطعه سازی ندارند و حتی سن آنها به تشکیل انجمن نمی رسد در مورد عدم تامین قطعه توسط قطعه سازان اظهار نظرهای غیرکارشناسی می‌کنند.
نایب رئیس انجمن:
با توجه به خرید نقدی مواد اولیه و سایر هزینه ی تولید از جمله پرداخت نقدی مبالغ بیمه کارگران به تامین اجتماعی و پیش پرداخت های بالا برای تهیه فولاد و ورقهای فلزی این نوع قرار دادها عادلانه نیست.

ضرورت تخصیص وام بی‌بهره به قطعه‌سازان/ مافیای ضد تولید ملی به بن بست خواهد خورد:

حمید گرمابی، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس:
با توجه به مشکل کمبود نقدینگی و تامین مواد اولیه، تخصیص وام بدون بهره به قطعه‌سازان الزامی است.
قطعه‌سازان به میزان زیادی مطالبات معوق دارند که خودروسازان باید زمان پرداخت آن را کوتاه‌تر کنند.
برخی افراد در این شرایط سخت، از آب گل آلود ماهی می‌گیرند اما با همدلی به طور حتم این دسته از افراد به بن بست خواهند خورد.

معامله ۵۲۰ تنی کاتد فملی در ۱۱ تیر/ تقاضای کاتد با شروع تابستان کاهش یافت

6

شرکت ملی صنایع مس ایران به‌عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده محصولات مس شامل کاتد و مفتول، عرضه این محصولات را در بورس کالا انجام می‌دهد.

این شرکت توانسته بود در بهار سال جاری حدود ۳ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان محصول در بورس کالا به فروش برساند و بهترین بهار تاریخ خود را از نظر فروش پشت سر بگذارد.

اما با آغاز فصل داغ تابستان به‌نظر می‌رسد از داغی معاملات مس کاسته شده و بخش عمده‌ای از عرضه‌های کاتد شرکت ملی مس به فروش نرسید.

نمونه آن در ۱۱ تیر ماه بود که از عرضه ۳ هزار تنی کاتد در بورس کالا تنها ۵۲۰ تن آن مورد معامله قرار گرفت.

 

رقابت ۵۷ هزار تنی برای دریافت ۳۰ هزار تن شمش بلوم فولاد خوزستان/ درآمد ۹۹ میلیارد تومانی فخوز از معامله بلوم:

شمش بلوم به‌عنوان یکی از محصولات اصلی میانی صنعت فولاد در کشور ما طرفداران و متقاضیان بسیاری دارد.

زیرا تعداد کارخانه‌های نوردکاری که از این محصول برای تولید محصولات پایین‌دستی استفاده می‌کنند، بسیار است و رقابت تنگاتنگی برای شمش بلوم انجام می‌شود. به‌ویژه آنکه ارزان بودن فولاد ایران در مقایسه با فولاد دنیا، بر این جذابیت افزوده است.

گزارش بازار در هفته جاری فولاد خوزستان ۳۰ هزار تن شمش بلوم در بورس کالا عرضه کرد که توانست همه آن را به فروش برساند و درآمد ۹۹ میلیارد تومانی کسب کند.

از اول مرداده زغال سنگ در بورس کالا با قیمت آزاد و مکانیسم عرضه و تقاضا عرضه می شود:
پورابراهیمی عنوان کرد: سیاست سرکوب قیمتی در زغال به این دلیل اعمال می‌شود که این صنعت انحصار خرید از طرف ذوب آهن دارد و اجازه نمی‌دهد که قیمت زغال بالا برود.وی افزود: کف افزایش تجهیزات صنعتی ما در کشور چهار برابر شده است اما قیمت زغال از سال ۹۶ تاکنون تنها دو برابر شده و از نظر ما هنوز قیمت زغال می‌تواند ۱.۵ برابر دیگر شود.نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: ظرف یک ماه آینده مقدمات پذیرش زغال سنگ در تابلو بورس کالای ایران انجام می‌شود و تولیدکنندگان زغال می‌توانند تولید خود را در بورس عرضه کنند و قیمت بر اساس عرضه و تقاضا تعیین می‌شود.

کدال

۷.۵ درصد از سهام #وبانک فروخته شد.

امروز بلوک ۷.۵ درصدی سهام شرکت سرمایه گذاری گروه توسعه ملی (وبانک) به صورت عمده عرضه شد.
در این عرضه در حدود یک میلیارد و ۲۱۹ میلیون سهم «وبانک» به ارزش ۵۸۶ میلیارد تومان معامله شد.
میزان سهام یاد شده توسط شرکت سرمایه‌گذاری کارکنان بانک‌ها و در ازای طلب این شرکت از فروشنده سهام خریداری شده است.
با انجام این معامله خریدار یاد شده مالک ۷.۵ درصد از سهام «وبانک» شد.
به موجب این عرضه، شرکت سرمایه گذاری کارکنان بانک‌ها هم اکنون ۱۵ درصد از مالکیت شرکت سرمایه گذاری گروه توسعه ملی را به دست آورده است.

با این حساب ترکیب هیات مدیره این شرکت تغییر می‌کند و یک کرسی از پنج کرسی تحت مالکیت بانک ملی به خریدار سهام تعلق خواهد گرفت.

#سرچشمه سهامداران را در ۳۰ تیر ماه به مجمع دعوت کرد سود تقسیمی ۸۴۷ ریال عنوان شده است و زمانبدی پرداخت برای حقیقی ها از ۲ آذر ماه خواهد بود .از برنامه های مهم سرچشمه در سال مالی جدید ,عرضه اولیه سهام شرکت صنایع افق کرمان در بازار دوم فرابورس خواهد بود .8#شپنا #شبندر #شتران #شبریز

جدول فوق به طور تقریبی eps ttm انتظاری مارا پس از فصل مجامع و گزارش های سه ماهه نشان می دهد.

این عدد eps ttm تا پایان فصل تابستان در سایت TSE جلوی چشمان بازار خواهد بود. مشاهده می شود که با فرض تقسیم سود ۵۰درصد عدد p.e این چهار شرکت پالایشی به ۴٫۵ میرسد.

ضمنا همکنون دلار سامانه نیما بالای ۱۱ هزار تومان است اما در تحلیل eps بهار از اثر مساعد آن بر روی سود شرکت ها صرف نظر کردیم. به عبارتی رشد نرخ دلار را در سود پالایشی ها لحاظ نکردیم تا خوشبینانه به نظر نرسد.

#پدرخش شفاف سازی کرده و گفته افزایش سرمایه ۲۰۰ درصد از محل مطالبات حال شده سهامداران و آورده نقدی در دستور کار دارد .

 

دز مجمع #شاراک ۱۵۰۰ ریال سود نقدی جهت تقسیم بین سهامداران تصویب شد.

#پتایر در مجمع خود ۷۸۰ ریال سود نقدی جهت تقسیم تصویب کرد.

حاصل کار مجمع #بمیلا تقسیم سود ۳۵۰ ریالی بود.

 

گزارش بازار روز چهارشنبه ۱۳۹۸/۰۴/۱۲:

شاخص کل با ۶۶۸  واحد مثبت

در محدوده ۲۴۸۹۴۳ واحدی

ارزش معاملات ۱۱۲۴میلیارد تومان

حجم معاملات ۳٫۲میلیارد برگه سهم

نمادهای تاثیر گذار در شاخص:

فارس ۳۴۸ واحد مثبت

فولاد ۲۹۰واحد منفی

فملی ۲۱۴ واحد منفی

اخابر ۱۴۲ واحد منفی

کچاد ۱۱۰ واحد منفی

وصندوق ۱۰۷ واحد مثبت

فارس ۹۷ واحد مثبت

تحلیل شاخص کل:

صحبت از عدد ۲۵۰ الی ۲۶۰ برای شاخص زیاد شده
و خیلی ها این عدد را برای اتمام موج صعودی بازار قلمداد میکنند
و برخی ها حباب میدانند
تحلیل شاخص اهمیت بسیاری داره چون همانطور که قبلا اشاره داشتم در بازار صعودی شاید ۶۰ درصد بازار با شاخص همراهی کند ولی در بازار نزولی ۹۵درصد بازار از شاخص پیروی میکند!!
ولی شاخصی که با دو تا بلوک رو ۴تا نماد بزرگ دستکاریش میکنند نباید به ریزموجاش در کوتاه مدت و همچنین برخی ترازها اکتفا کرد

و نکته مهم دیگر اینه که شاخص جایی میریزه که ۹۵ درصد بازار نمیتونه تشخیص بده!!!

هر چند در کوتاه مدت شاید نیاز به اصلاح شاخص داشته باشیم ولی چیزی که در چارت خیلی از سهم ها دارم میبینم همگی تشکیل سقف جدید را نشانه گرفتند

وغدیر حکشتی رمپنا پترول خودرویی و بانکی …..چارت هایشان حاکی از در پیش بودن سقفی جدید در اینده نزدیک می باشد.

1 1

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *