کیف ارز دیجیتالی نرم‌افزاری است که کلیدهای عمومی و خصوصی مربوط با سیستم امنیتی ارز دیجیتال یا بلاک چین را در خود دارد.
بدیهی است که یکی از ملزومات هر خریدوفروش و یا معامله‌ای پول است که از گذشته تا به امروز مورداستفاده بشر بوده و با پیشرفت فناوری به اشکال گوناگونی مورداستفاده قرارگرفته است و یکی از جدیدترین انواع آن ارز دیجیتال می‌باشد. با افزایش استفاده از فضای دیجیتال استفاده از ارز دیجیتال به‌جای پول کاغذی رونق بیشتری یافته است. همان‌طور که از نام ارز دیجیتال پیداست این پول دارای سابقه‌ی طولانی نمی‌باشد و حدود ۱۰ سال پیش توسط بیت کوین که خود یک ارز دیجیتالی است به دنیا معرفی شد. ارزهای دیجیتال توجه سرمایه‌گذارها را به خود جذب کرده است، به‌طوری‌که در سال گذشته ارز دیجیتال به یک جریان مهم در دنیا تبدیل شد. کیف ارز دیجیتال در حقیقت شبیه به حساب بانکی شما است و با توجه به پارامترهای مختلف باید انتخاب شود که در این مقاله آن را بیشتر موردبررسی قرار می‌دهیم.
سرفصل‌هایی که در این مقاله موردبحث می‌باشد عبارت است از:
  • ارز دیجیتال چیست و چگونه کار می‌کند؟
  • مزایای ارز دیجیتال چیست؟
  • کیف ارز دیجیتالی به چه معنا است؟

ارز دیجیتال چیست و چگونه کار می‌کند؟

ارز دیجیتال یا Digital Currency نوعی ارز می‌باشد که بر اساس قواعد رمزگذاری شده و از امنیت بسیار بالایی برخوردار است. رمزگذاری ارزهای دیجیتال غیرقابل‌پیگیری بوده و از این رمزنگاری برای انتقال ارز در اینترنت استفاده می‌شود. در ضمن ارز دیجیتال پولی است که در شبکه رایج بوده و به‌صورت مجازی ایجاد و نگهداری می‌شود. هدف از ایجاد ارز دیجیتال پولی مستقل از هر نوع مرکز دولتی است و این پول توسط شخص یا نهادی کنترل نمی‌شود.
ارزهای دیجیتال بدون واسطه و غیرمتمرکز کار می‌کنند، بدین معنا که برای ذخیره و یا انتقال پول نیاز به ثبت‌نام در بانک یا موسسه واسطی وجود ندارد و اکثر ارزهای دیجیتالی روی دیتابیس بلاک چین اجرا می‌شوند. افراد می‌توانند نرم‌افزار مربوط به ارز دیجیتال خود را بر روی دستگاه سخت‌افزاری خود نصب کرده و از طریق شبکه‌ی اینترنت به یکدیگر متصل شوند. سرعت انجام تراکنش‌های ارز دیجیتال در مقایسه با بانکداری سنتی بسیار بیشتر بوده و ظرف مدت چند دقیقه قابل‌اجرا می‌باشد.

مزایای ارز دیجیتال چیست؟

از مزایای ارز دیجیتال، قابلیت عدم تمرکز، امنیت حساب و حریم خصوصی آن می‌باشد.

یکی از مزیت‌های مهم Digital Currency قابلیت عدم تمرکز آن می‌باشد که می‌توان این مزیت را از دو منظر بررسی کرد. اول اینکه مانند پول‌های کاغذی ازجمله دلار و یورو وابسته به یک کشور، یک بانک یا یک اتحادیه‌ی خاص نیست و دوم اینکه، کشوری که استفاده از ارز بعضی از کشورهای دیگر را ممنوع اعلام کرده، قابل‌استفاده می‌باشد. از دیگر مزیت‌های ارز دیجیتالی می‌توان به امنیت حساب و حریم خصوصی آن اشاره کرد. زیرا در این بازار خریدار یا انجام دهنده‌ی تراکنش به‌صورت ناشناس باقی می‌ماند اما در سیستم بانکداری سنتی متصدیان بانک به اطلاعات حساب مشتریان دسترسی داشته و حتی می‌توانند تراکنش‌هایی را بر روی حساب آنان انجام دهند.
مزیت جالب دیگری که بر این سیستم حاکم می‌باشد، شفافیت معاملات است. زیرا در بازار هر کاربر می‌تواند به معاملات خود و همچنین کل مبادلات دیگر ناظر باشد. لازم به ذکر است که انتقال سریع پول به‌حساب کاربران دیگر در شبکه‌ی تبادلات ارز دیجیتالی، انتقال بدون واسطه و شخص به شخص از فواید این سیستم می‌باشد.
مزیت دیگری که در مورد ارز دیجیتال باید به آن اشاره کرد سادگی در ایجاد حساب، نگهداری پول و فرایند انتقال آن می‌باشد زیرا با دسترسی به یک سخت‌افزار و اینترنت می‌توان در هر زمان و مکانی انتقال وجه را بدون پرداخت هزینه اضافی انجام داد.

کیف ارز دیجیتالی به چه معنا است؟

اگر شما بخواهید از ارز دیجیتالی استفاده کنید باید حتماً یک کیف ارز دیجیتالی داشته باشید. کیف ارز دیجیتالی نرم‌افزاری است که کلیدهای عمومی و خصوصی مربوط با سیستم امنیتی ارز دیجیتال یا بلاک چین را در خود دارد و برای ارسال و دریافت اطلاعات دیجیتال و پیگیری مانده‌حساب ارزهای دیجیتالی استفاده می‌شود. کیف پول‌های متفاوتی برای هر ارز دیجیتال موجود می‌باشد و برای حفظ امنیت این ارزها باید از تفاوت بین کیف‌های مختلف مطلع بود. بعضی از کیف پول‌ها مانند بانک عمل می‌کنند و کلید خصوصی را نزد خود نگه می‌دارند که در صورت استفاده از این کیف‌ها باید به صاحبان آن‌ها اطمینان زیادی داشته باشید. در اکثر موارد کیف ارز دیجیتالی مسئولیت کلید خصوصی را بر عهده خود کاربر می‌گذارد و این به این معناست که هیچ‌کس به‌غیراز خود فرد نمی‌تواند به‌حساب دسترسی داشته باشد.
کیف ارز دیجیتالی دارای انواع متفاوتی می‌باشد که به سه دسته کیف پول کاغذی، کیف پول سخت‌افزاری و کیف پول نرم‌افزاری تقسیم کرد. در کیف ارز دیجیتال کاغذی، کلیدها در فضای آنلاین ذخیره نمی‌شود به همین دلیل در معرض هک شدن قرار نمی‌گیرند و ازاین‌رو دارای امنیت بالایی هستند. کیف پول نرم‌افزاری به سه صورت تحت وب، موبایلی و دسکتاپ می‌باشد. در مورد کیف پول سخت‌افزاری باید یادآور شد که کلید خصوصی بر روی یک سخت‌افزار ذخیره می‌شود. این روش یکی از بهترین و امن‌ترین شیوه‌ها برای نگهداری ارزهای دیجیتال می‌باشد و در برابر ویروس‌های کامپیوتری مصون بوده و نمی‌توان کلید خصوصی را سرقت کرد.
کیف ارز دیجیتالی نرم‌افزاری است که کلیدهای عمومی و خصوصی مربوط با سیستم امنیتی ارز دیجیتال یا بلاک چین را در خود دارد و برای ارسال و دریافت اطلاعات دیجیتال و پیگیری مانده‌حساب ارزهای دیجیتالی استفاده می‌شود.
همیشه باید این موضوع را مدنظر قرار داد که شکل پول در دوره‌های مختلف تاریخ تغییر می‌کند و هم گام بودن با این تغییر به نفع هر فردی می‌باشد. ارز دیجیتال با فراگیر بودن در جهان و محدود نبودن به یک کشور مورد استقبال بسیاری از افراد قرار گرفته و از طرفی وابسته نبودن به هیچ دولت یا نهادی آن را محبوب‌تر ساخته است. کیف ارز دیجیتالی یکی از مهم‌ترین و کلیدی‌ترین ابزار در معاملات مربوط به حوزه ارزهای دیجیتال می‌باشد که برای ورود به بازار ارز دیجیتالی باید اطلاعات کافی در مورد آن داشت تا با انتخاب بهترین کیف معاملاتی امن‌تر انجام داد.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *