Capture.PNG5

کسب سود در بازار سرمایه

دو راه برای کسب سود در بازار سرمایه وجود دارد که شما می توانید در بازار سهام سود کسب کنید.

یک راه از طریق خرید و فروش سهام، که سهم با افزایش قیمت روبه‌رو شود که اصطلاحاً به آن Capital gain می گویند و مورد دوم سود تقسیمی هست که در مجامع شرکت‌ها مطرح است که شما می توانید از طریق آن سود کسب نمایید که اصطلاحاً به آن Divider می گویند.

در مورد اول فرض کنید که شما سهم شرکتی مثل شرکت فولاد مبارکه را در قیمت ۱۵۰ تومن خریداری می کنید. بعد از یک ماه قیمت سهم ۱۷۰ تومان می شود. یعنی شما ۲۰ تومان ناخالص سود کسب کرده‌اید به این حالت  Capital Gain می‌گویند.

در حالت دوم که حتماً در مقالات آتی بیشتر به آن می پردازیم، شرکت‌ها بخشی از سودی را که طی یک سال به دست آورده‌اند را در مجامعی که سالی یک بار برگزار می‌شود به عنوان DPS یا (Divider Per Share) بین سهامداران شان تقسیم می‌کنند.

شما از این دو طریق می توانید در بازار سهام سود کسب کنید که فعلاً در مورد روش اول یا همان Capital gain توضیح می دهیم و در مقالات آتی حتماً به مقوله مجامع شرکت ها و سود تقسیمی خواهیم پرداخت.

 Capital Gain یا همان افزایش قیمت سهام چه زمانی به دست می آید؟

برای اینکه قیمت سهم بخواهد رشد کند باید به دنبال این باشیم که ببینیم دلیل افزایش قیمت سهام چه می تواند باشد؟

یعنی چه دلایلی می تواند وجود داشته باشد که قیمت سهم یک شرکت در بازار سهام افزایش یابد.

چیزی که در گذشته نشان داده بیش از ۹۵ درصد موارد دلیلی که قیمت سهام یک شرکت رشد کرده است، افزایش سودآوری آن شرکت بوده.

منظور از سودآوری این نیست که قیمت سهام آن شرکت بالا رود. یعنی به معنای سودآوری نیست. بلکه سودی است که شرکت در نتیجه فعالیت ها و عملیات خودش توانسته کسب کند. طبیعتاً وقتی سودآوری شرکت افزایش پیدا می کند به تبع آن قیمت سهامش نیز در بازار رشد می یابد.

حالا اگر بخواهیم ببینیم این موضوع حقیقت دارد یا نه! دو نمودار یکی در خصوص کل بازار و مورد دوم در خصوص یک شرکت خاص را به شما نشان می دهیم و بررسی میی کنیم که آیا واقعاً حقیقت دارد که زمانی که سود شرکت‌ها افزایش یابد قیمت سهام شرکت هم افزایش پیدا می‌کند یا خیر؟

اما در این نمودار که مشاهده می کنید این برای سود خالص کل شرکت های بورسی هست.

Capture.PNG6

مجموع سود خالص شرکت های بورسی از سال ۸۷ هست تا سال ۹۴ اما سال ۸۸_ ۸۷ و این که تا به سال ۹۲ برسیم شما مشاهده می کنید که این روند، روند رو به صعود و یا رو به رشدی بوده است که سال ۸۷ کل سود خالص شرکت های بورسی ۱۳ هزار میلیارد تومان بوده و در  انتهای سال ۹۲ این عدد به ۵۶۰۰۰ میلیارد تومان رسیده است.

رشدی که می بینید در سال ۹۱ و ۹۲شیب این نمودار به حداکثر خود رسیده که طبیعتاً می شود گفت که نرخ رشد دلار در این صعود نقش بسزایی داشته است. اما از انتهای سال ۹۲ این نمودار شروع به افت پیدا کردن می‌کند. یعنی اوج آن پایان سال ۹۲ بوده و پس از آن شروع به افت می‌کند.

حالا به سراغ نمودار شاخص کل بورس برویم که ببینیم در نتیجه این رشد سود خالص شرکت ها، شاخص خود، چه تغییراتی داشته است!؟

Capture.PNG1  2

نمودار شاخص کل به ما می‌گوید که سال ۸۹ تا ۹۰ یعنی دقیقاً از ابتدای سال ۸۷ که این نمودار شروع می شود تا سال ۹۰ شاخص کل روند با ثبات یا حتی نزولی داشته است و از انتهای سال ۱۳۹۰ شاخص رشد را شروع کرده تا سقفی که شما مشاهده می کنید. برای دی ماه سال ۹۲ بوده.

اما یک نکته‌ خیلی مهم این است که همیشه بازار قیمتی که بابت خرید یک سهم پرداخت می‌کند آن قیمت برای سود یک سال بعد شرکت است یعنی در بازار سرمایه گذاری پولی بابت خرید سهم پرداخت نمی‌کنند که ببیند امروز شرکت چه وضعیتی دارد. در واقع خیلی برایش مهم است که ببیند آیا سال آینده یا دو سال آینده چه اتفاقی در شرکت خواهد افتاد و این شرکت رشد پیدا می کند یا اینکه نه افت پیدا می کند یا اینکه نه با ثبات می ماند.!

این نمودار را اگر بخواهیم مقایسه کنیم  انتهای سال ۹۲ اوج رشد سودآوری شرکت‌های بورسی بوده. اما اینجا که مشاهده کنیم نیمه اول سال۹۲  اوج رشد بازارسهام بوده پس طبیعتا همیشه قیمت های سهام شش ماه تا یک سال جلوتر از سود شرکت ها حرکت می کنند. پس نکته ای که خیلی مهم هست این است که اگر بخواهید در بازار سهام سود کسب کنید باید چند ماه آتی شرکت را پیش‌بینی کنید که چقدر می‌تواند سودآوری داشته باشد؟ یا اینکه شرکت با چه وضعیتی می تواند مواجه شود.؟

نمودار شاخص کل را از سال ۹۲ تا سال ۹۴ مشاهده می کنیم. تقریباً افت داشته و با نزول همراه بوده است که در نمودار سود خالص شرکت ها هم اگر مشاهده کنید از انتهای سال ۹۲ سود خالص شرکت ها شروع به افت کرده تا انتهای سال ۹۴ که در نمودار فوق می بینید. اما اگر می خواهیم سراغ سود یک شرکت خاص در بازار سرمایه برویم.

در مثال قبلی که با نمودار دیدیم سود مجموع شرکت ها بود در مقایسه با شاخص کل اما اینجا سود شرکت پتروشیمی زاگرس هست.

Capture.PNG2  1

 در مقایسه با قیمت سهام آن شرکت سودآوری این شرکت را مشاهده می کنید که در سال ۹۵ فصل اول، فصل دوم، فصل سوم، فصل چهارم و اینکه سال ۹۶ به چه صورت بوده و در فصل اول سال سود این شرکت ۱۱۹تومان بوده در واقع سود هر سهم این شرکت بوده ۱۱۹ تومان ما به اصطلاح به آن می گوییم EPS که در جلسات آتی حتماً در مورد EPS صحبت خواهیم کرد.

EPSیا سود هر سهم زاگرس سه ماهه نخست سال ۹۵ اعلام شده است ۱۹۵ تومان سه ماهه بعدی شده ۱۳۰ تومان سه ماهه بعدی شده حدود ۲۶۰ تومان و اینکه سه ماهه چهارم شده ۳۷۰ تومان مشاهده می کنید که در طی یک سال از ۱۱۹ تومان رسیده به ۳۷۰ تومان و در ابتدای سال ۹۶ این عدد رسیده است به ۴۰۰ و ۶۰۰ تومان. حالا اگر ما بخواهیم قیمت سهام این شرکت را ببینیم، می بینیم که از کف قیمت که حدود ۸۰۰ تومان بوده به عدد ۲۱۰۰ تومان هم رسیده. این اتفاق دقیقا چه زمانی افتاده؟ از زمانی که ۱۳۰ تومن اعلام شده تا فصل سوم این اتفاق افتاده یعنی پایان فصل سوم. یعنی بازار برآورد کرده که تا پایان فصل چهارم و ابتدای سال بعد سودآوری شرکت به چه صورتی هست و اینکه پیش‌بینی کرده است که رشد پیدا می‌کند و در قبال آن بازار قیمت سهام این شرکت را هم افزایش داده و یک Capital gain نصیب سهامداران آن شرکت شده است.

از کجا باید ما متوجه شویم که سود یک شرکت با رشد مواجه می شود؟

در واقع کار اصلی تحلیلگر بنیادی همین است. شما اگر بخواهید در بازار سهام موفق شوید و موفق عمل کنید و کسب سود کنید ، در واقع باید بتوانید تشخیص دهید و برآورد صحیح از آینده شرکت داشته باشید، که آیا این شرکت می‌تواند در سال آتی سودآوری خود را رشد بدهد یا نه؟

طبیعتاً اگر قادر باشید تشخیص دهید که سود شرکت رشد پیدا می کند خیلی زودتر از بقیه می توانید این سهام را به قیمت پایین تر بخرید و خیلی زودتر از بقیه می توانید به قیمت بالا این سهم را در بازار بفروشید.

اما سوال اصلی این هست که از کجا باید متوجه شویم که سود این شرکت رشد پیدا می‌کند؟

چه نشانه‌هایی وجود دارد که ما بتوانیم متوجه شویم سود شرکت می‌تواند با افزایش مواجه شود؟

قبل از اینکه بخواهیم در خصوص دلایل و مولفه های افزایش سود شرکت ها صحبت کنیم یک نکته خیلی مهم هست که اصلاً سود یعنی چی؟

 سود مفهومش یعنی درآمد منهای هزینه  است. پس هیچ وقت سود را با اصطلاح در آمد یکی در نظر نگیرید. این دو مفهوم با هم فرق می‌کنند.

Capture.PNG3  1

اگر در سوپرمارکت‌ هم فعالیت داشته باشید یا اصلا اگر از فردی که آنجا فعالیت دارد بپرسید که سود یعنی چه؟ طبیعتاً می‌گوید که آن مبلغی که من در طی روز فروش دارم منهای خرید محصولات یا اینکه بابت فروشنده آن مغازه پرداخت می‌کنم می‌شود سود بنگاه اقتصادی من.

بنابراین با توجه به تعریفی که توضیح دادیم زمانی سود یک شرکت افزایش پیدا می کند که یا درآمدهای شرکت افزایش پیدا کرده باشد. یا اینکه هزینه های شرکت کاهش یافته باشد، یا اینکه شرایط بهتر این باشد که هر دو در کنار هم و همزمان اتفاق بیفتند.

درآمد یک شرکت اگر افزایش پیدا کند در صورت ثبات هزینه‌ها می‌تواند سودآوری آن شرکت را هم افزایش دهد و همینطور اگر درآمد هم ثبات داشته باشد با کاهش هزینه ها، سودآوری شرکت افزایش می یابد و می تواند به تبع آن سهام آن شرکت هم با رشد مواجه شود..

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *