دریافت کد بورسی

با توجه به استقبال مردم از بازار بورس ایران و تمایل به انجام معامله و سرمایه‌گذاری در این بستر، همواره سؤالات بی‌شماری پیش می‌آید که پاسخ به آن از ابهامات کاسته و مسیر را برای عابرین روشن می‌کند. کد بورس کلید ورود به بازار است و بدون آن هیچ هویتی برای فرد سرمایه‌گذار وجود نخواهد داشت.

در این مقاله سعی می‌کنیم پرسش‌های ذهنی شما را پاسخ گفته و ابتدای مسیرتان را با قدم‌های استوار شروع کنید. مراحلی که برای دریافت کد بورسی، زمان و شیوه اخذ آن را با دقت برایتان شرح خواهیم داد. آنچه همیشه به آن تأکید می‌کنیم انتخاب کارگزاری مطمئن با ارائه بهترین خدمات است. پیشنهادمی کنیم اولین قدم خود که همان دریافت کد بورس است را از طریق کارگزاری خوبی بردارید تا در آینده بتوانید از دیگر خدمات آن بهره‌مند شوید.

کد بورس دروازه‌ای برای ورود به بازار بورس

اولین پرسشی که هنگام آغاز فعالیت بورسی ممکن است پرسیده شود این است که کد بورسی چیست؟ کد بورس شناسه هر فردی است که قرار است در بازار بورس شروع به انجام معامله و خریدوفروش کند.

مراحل دریافت کد بورسی

کد بورس هر فرد با سایر افراد متفاوت بوده و کدی متشکل از حروف و اعداد است. معمولاً سه حرف ابتدایی نام خانوادگی و پنج رقم عدد در آن به‌کاررفته است. هر کس که قصد سرمایه‌گذاری در بازار بورس را دارد به‌عنوان اولین قدم باید اقدام به دریافت کد بورسی کند. تا کد بورسی شخصی اعلام‌نشده امکان انجام معامله برای او میسر نخواهد بود.

برای دریافت کد بورس باید مراحل مشخصی را طی کرد. امروزه با پیشرفت تکنولوژی و استفاده از گوشی‌های هوشمند و همچنین دسترسی به اینترنت ثبت‌نام و دریافت کد بورسی به‌راحتی امکان‌پذیر است. در گذشته نه‌چندان دور افراد برای دریافت کد بورس باید حضوراً به کارگزاری مراجعه کرده و پس‌ازآنجام ثبت‌نام برای دریافت کد بورس اقدام می‌کردند؛ اما این روزها برای این کار نیازی به مراجعه حضوری ندارید.

کارگزاری‌ها با ارائه خدمات مختلف ازجمله ثبت‌نام اینترنتی انجام این مرحله مهم را به خود افراد واگذار کرده‌اند؛ بنابراین افراد تنها با استفاده از گوشی هوشمند یا لپ‌تاپ و یا کامپیوتر خانگی می‌توانند خودشان تمام مراحل را طی کرده و درنهایت منتظر دریافت کد بورسی غیرحضوری شوند.

 • ابتدا نیاز است که افراد انتخاب کنند قرار است با چه کارگزاری همکاری کنند؟ برای انجام خریدوفروش و فعالیت در بازار بورس باید از طریق کارگزاری‌ها اقدام کرد. هر کارگزاری واسطه‌ای است بین فرد حقیقی یا حقوقی و بازار بورس. کارگزاری باید دارای مجوزهای لازم از سازمان بورس بوده و تمام فعالیت آن قانونی باشد. پس‌ازآنتخاب کارگزاری با توجه به معیارهایی که برایتان اهمیت دارد و خدماتی که کارگزاری موردنظر به مشتریان خود ارائه می‌دهد به سایت آن مراجعه کرده و پس از مطالعه دقیق آن اولین قدم جهت دریافت کد بورس را برمی‌دارید.

 • ثبت‌نام اینترنتی داخل سایت کارگزاری همان اولین قدم شماست. شما باید هنگام ثبت‌نام اطلاعات دقیق و درست خود را وارد نمایید. برای ثبت‌نام اینترنتی به اطلاعات شناسنامه، کارت ملی، آدرس دقیق، کد پستی، آدرس و تلفن محل کار، ایمیل، شماره تلفن، شماره‌حساب بانکی به نام فرد ثبت‌نام شونده و همچنین شماره شبا نیاز دارید. بهتر است برای صرفه‌جویی در وقت از پیش تمام این اطلاعات را فراهم آورده باشید. پس‌ازاینکه در سایت کارگزاری ثبت‌نام کردید تأییدیه آن به شماره موبایلی که داخل سیستم ثبت کرده‌اید ارسال خواهد شد.

فعال سازی کد بورس

 • قدم دوم ثبت‌نام در سایت سجام است. تمام اطلاعات و داده‌هایی که در سایت کارگزاری وارد کردید را در سایت سجام نیز وارد می‌کنید. البته در سایت سجام باید مبلغی معادل ده هزار تومان را واریز کرده و سپس به ادامه تکمیل فرآیند ثبت‌نام بپردازید. در انتهای مراحل ثبت‌نام اینترنتی سایت سجام کدی ده‌رقمی را به شماره تلفن همراه ثبت‌شده در سیستم ارسال می‌کند. این کد را نگاه داشته و همراه با مدارک شناسایی چون شناسنامه و کارت ملی به دفاتر پیشخوان دولت مراجعه کنید. این مراجعه حضوری جهت انجام مرحله احراز هویت است. در این قدم باید اثبات شود اطلاعات واردشده به سیستم متعلق به فردی است که برای احراز هویت مراجعه می‌کند. ابتدا کدی را که سایت سجام برای شما ارسال کرده است را به مسئول مربوطه تحویل داده سپس مراحل دیگر را طی کنید.

 • با توجه به استقبالی که این روزها مردم از بورس کرده‌اند و حجم ثبت‌نام‌ها معمولاً کد بورس با تأخیری از حدود یک روز الی دو هفته برای شما ارسال می‌شود. ذکر این نکته ضروری است که برای آمادگی جهت انجام معاملات باید کد بورسی شما داخل نرم‌افزار معاملاتی واردشده باشد. ممکن است برخی بپرسند بعد از دریافت کد بورسی چه کنیم؟ پس‌ازآن شما با انتقال سرمایه خود به بازار بورس و انجام معامله تبدیل به یک معامله‌گر و سرمایه‌گذار می‌شوید. برای این کار حتماً در بستر نرم‌افزارهای معاملاتی فعالیت کنید. نرم‌افزار معاملاتی چیست؟

نرم‌افزار معاملاتی وسیله‌ای جهت معاملات آنلاین

هر کارگزاری برای انجام خریدوفروش در بازار بورس شرایطی را مهیا کرده است که معامله‌گران بدون مراجعه به تالار بورس و انجام معاملات حضوری از شرایط معامله آنلاین و غیرحضوری استفاده کنند. برای این کار نرم‌افزار یا اپلیکیشنی را به مشتریان خود معرفی کرده و نحوه استفاده از آن را آموزش می‌دهند. ممکن است کد بورس شما تنها پس از گذشت دو روز از تاریخ احراز هویت برایتان از طریق پیامک یا ایمیل ارسال شود .

کد بورسی

شما زمانی قادر به انجام معامله خواهید بود که کد بورستان در نرم‌افزار معامله‌گرتان یا اصطلاحاً تریدر شما ثبت‌شده باشد. تا زمانی که به‌عنوان کاربر مهمان در نرم‌افزار شناخته‌شده هستید امکان انجام معامله ندارید.

نکاتی در مورد کد بورس

 1. کد بورس قابل‌تغییر نیست و همانند شماره شناسنامه تنها به شما تعلق دارد و هرگز به شخص دیگری واگذار نمی‌شود. کد بورس شامل سه حرف و ۵ رقم است. شما در بازار بورس همیشه با این کد قابلیت شناسایی داشته و فعالیت می‌کنید.
 2. با کد بورسی توانایی انجام معامله اوراق بهادار در بازار بورس، فرا بورس، اوراق مشارکت، اوراق اجاره، اوراق تسهیلات مسکن و … را خواهید داشت.
 3. حتماً پیش از انتخاب کارگزاری نسبت به فعالیت‌های آن و خدماتی که ارائه می‌دهد به‌خوبی تحقیق کنید. البته در نظر داشته باشید که همکاری با یک کارگزاری مادام‌العمر نیست و در صورت نارضایتی با حفظ کد بورس خود به‌راحتی می‌توانید کارگزاری خود را تغییر داده و با دیگری ادامه فعالیت بدهید اما انجام معامله بدون وساطت هیچ کارگزاری امکان‌پذیر نیست.نکاتی در مورد کد بورس
 4. درصورتی‌که تا مدت ۹۰ روز در بازار بورس هیچ‌گونه فعالیت خرید یا فروشی نداشته باشید و درواقع معامله‌ای در حساب آنلاین خود ثبت نکرده باشید حساب شما مسدود خواهد شد. برای رفع این مشکل باید به یکی از کارگزاری‌ها مراجعه کرده و با استعلام کد بورسی شما و اطلاعاتی که ثبت کرده‌اید دوباره حسابتان را فعال خواهند کرد؛ بنابراین حتی برای فعال‌سازی کد بورس حتماً باید از طریق کارگزاری اقدام کنید.
 5. حداقل سن برای دریافت کد بورسی در گذشته ۱۸ سال بود اما امروزه محدودیت سنی وجود ندارد و افراد زیر ۱۸ سال با حضور ولی یا قیم خود می‌توانند برای دریافت کد بورس اقدام کنند. حضور ولی فرد زیر ۱۸ سال در مرحله احراز هویت همراه با مدارک شناسایی الزامی است؛ اما در ثبت‌نام تمام اطلاعات مربوط به فرد زیر ۱۸ سال وارد می‌شود.
 6. نحوه دریافت کد بورسی آگاه یا سایر کارگزاری‌ها خیلی تفاوتی ندارد و معمولاً همه آن‌ها از یک شیوه استفاده می‌کنند.
 7. ثبت‌نام اینترنتی باعث کاهش هزینه و رفت‌وآمد شده است و کارگزاری‌ها با توجه به استقبال بی‌نظیری که از بورس در سال ۱۳۹۹ شد سعی دارند تا زمینه‌های احراز هویت به‌صورت آنلاین و غیرحضوری را نیز فراهم کنند تا از حجم مراجعات به دفاتر کارگزاری‌ها و یا دفاتر پیشخوان دولت بکاهند.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *