سرمایه گذاری

سرمایه گذاری؛ کجا و چگونه؟

سرمایه گذاری و کسب سود برای همه‌ی افرادی که سودای ثروتمند شدن دارند، دغدغه بزرگی است اما انتخاب راه آن نیاز به هوشیاری و دقت نظر دارد. برای اینکه بتوانیم سرمایه گذاری کنیم و سود کسب کنیم، لازم است که بتوانیم بازارهای مالی مستعد رشد را شناسایی کنیم. بازار مالی یعنی بازاری که دارایی مالی در آن معامله می‌شود که دارای دو بخش بازار پول و بازار سرمایه است.

بازار پول

بازار پول بازاری است که معمولاً سرمایه‌گذاری‌هایی که در آن انجام می شود، کمتر از یک سال است. بازار سرمایه، سرمایه گذاری که در آن انجام می‌شود عموماً بیش از یک سال است. در حالت کلی، منظور از بازار پول بانک است و شما وقتی پولی را به عنوان سپرده داخل یک بانک قرار می دهید، به عنوان بازار پول شناخته می شود. یکی دیگر از بازارها بازار بیمه است؛ مثلاً شما در بیمه عمر سرمایه گذاری می‌کنید، این دو مورد جذب بازارهای پول می‌شوند و خارج از بحث ما هستند.

بازار سرمایه

بازارهای سرمایه بازارهایی هستند که سرمایه گذاری های بیشتر از یکسال در آن‌ها انجام می‌شود اما منظور از بیشتر از یک سال این نیست که مثلاً وقتی شما یک سهمی را می خرید، باید بیشتر از یک سال آن سهم را نگه داری بکنید. منظور ما این است که انقضای مدت سرمایه گذاری بیش از یک سال طول می کشد؛ آن سهامی که شما معامله می کنید، می خرید یا می‌فروشید، یکی دیگر می خرد و می فروشد و این ممکن است چندین دهه یا چندین سال طول بکشد تا زمانی که این شرکت منحل بشود، این سهام دارد معامله می‌شود و انقضای مالی ندارد.
در بازار سرمایه، سه بازار معروف فرابورس، بورس و پایه زیرمجموعه آن‌ است. از نظر سرمایه گذار، در آن‌ها تفاوت آنچنانی ندارند اما بازارهایی که می‌خواهند، از فرابورس به بورس پذیرش شوند باید شرایط سخت تری داشته باشند. در کل جهت معامله سهام آن شرکت تفاوت آنچنانی ندارد. در فرابورس شرکت های نسبتاً خوبی پذیرش می‌شوند و سهام آن‌ها معامله می‌شود. بازار پایه زیر مجموعه بازار بورس است. یک سری شرکت‌هایی که شفافیت آن‌ها خیلی پایین است یا این که مشکلات زیادی دارند، در بازار پایه معامله می‌شوند.
بازار فرابورس، بازار اول و دوم و بازار اصلی و فرعی دارد که با هم اختلاف آنچنانی ندارند که فقط قوانینش درخصوص پذیرش شرکت های این بازارها کمی با یکدیگر متفاوت هستند و سختگیری یکی ممکن است از دیگری کمی بیشتر باشد.
بازارهای پایه، شرکت‌هایی هستند که دیگر به قول معروف از بورس و فرابورس اخراج شده هستند و به بازار پایه می‌روند. بازار پایه سه بازار دارد؛ بازار الف، بازار ب و بازار ج. به این صورت که (الف) بهتر از (ب) هست (ب) بهتر از (ج) هست ولی در کل بازار پایه شفافیت نمادهایش عموما خیلی پایین است یعنی اگر شما بخواهید یک بازار پایه را تحلیل کنید ممکن است اطلاعات خیلی زیادی شرکت در خصوص فعالیت هایش به شما ندهد.

سایت بازار بورس ایران

12در سایت مدیریت فناوری بورس تهران به آدرس TSETMC.CO، در صفحه اصلی بالا بازار بورس و فرابورس قرار دارد که در بازار فرابورس بازار پایه هم نوشته شده است. اگر شما قسمت جست‌و‌جوی نماد را باز کنید و مثلاً تولیدی چدن سازان با نماد «چدن» را جست و جو کنید؛ مشخص می‌کند که در کدام بازار است.

از قدیم گفته می‌شد که ریسک بازار بورس کمتر از بازار فرابورس است. البته این مساله دیگر چندان حائز اهمیت نیست و فرابورس و بورس تقریباً در یک سطحی هستند. در گذشته، دامنه نوسانات این دو با یکدیگر فرق می‌کردند؛ فرابورس دامنه نوسانش بالاتر بود یعنی دامنه نوسانی که فرابورس داشت، ۵ درصد قیمت پایانی روز قبل اما در بورس ۴ درصد بود و این دو هم اکنون با یکدیگر برابر هستند و می‌توان گفت که این دو تقریباً با هم برابر است و نمی‌توان گفت بازار فرابورس ریسکش بیشتر است. در بازار پایه معاملات در سه تابلو زرد (الف)، نارنجی (ب) و قرمز (ج) انجام می‌شود که دامنه نوسان روزانه در هر یک به ترتیب ۳، ۲ و ۱ درصد است. و در بازه حراج روزانه (ساعت ۱۲ تا ۱۲:۳۰) این میزان نوسان دو برابر می شود. این قوانین در ۲۵ شهریور ماه ۱۳۹۸ تغییر یافت که جزییات آن در تصویر زیر است:

این امکان وجود دارد که به صورت آنلاین شما سهم ها را معامله کنید. یک موضوع مهم این است که در بازار پایه شما می توانید از ساعت ۸:۳۰ سفارش بگذارید و شبیه بازارهای دیگر از ساعت ۹ شروع به معامله می شود و ساعت ۱۲ بازار بسته می‌شود و شما صرفاً می‌توانید تا ۱۲:۳۰ سفارش بگذارید و ۱۲:۳۰ سفارش هایی که با هم مچ شده‌اند، معامله می‌شوند و سفارش هایی که با هم یکسان نیستند(مچ نیستند) معامله ای انجام نمی‌شود. اما این نکته حائز اهمیت است که افرادی که به تازگی وارد بازار بورس می‌شوند بهتر است از خرید سهام بازار پایه دوری کنند.
می‌خواهیم یک نماد از بازار پایه را به صورت نمونه در سایت tsetmc.com بررسی کنیم.
نماد «معیار» را جست و جو می‌کنیم؛ این نماد در بازار پایه قرمز معامله می‌شود. این نماد در بازار پایه که زیر مجموعه بازار بورس است در روزهای زوج معامله می شود که این مساله را حتماً باید در معاملاتتان در آینده جهت سرمایه گذاری در بازارهای پایه که ریسک بیشتری دارند، در نظر بگیرید.

در این مقاله به طرح مباحث اولیه از بازار‌های مالی و به صورت خاص بازار بورس و سرمایه پرداختیم و با سایت بورس تهران آشنا شدیم. در مقالات بعدی به تابلو خوانی و سایر جزییات می‌پردازیم.

133

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *