چگونه می‌توان سهام خرید و در بازار بورس اوراق بهادار سرمایه‌گذاری کرد
لازمه‌ی کسب سود از بازارهای سرمایه‌گذاری انجام خرید و فروش و معامله است. برای اینکه بتوان در بازار بورس سهام خرید و در آن فعالیت داشت می‌بایست با نحوه‌ی انجام خرید و فروش در آن آشنا بود و اطلاعات کافی در این زمینه داشت. سرمایه‌گذار بعد از اینکه کد معاملاتی را دریافت کرد و مجوز خرید و فروش برای او صادر شد می‌تواند به ‌وسیله‌ی شرکت‌های سرمایه‌گذاری خرید و فروش را انجام دهد یا با توجه به دانش و تجربه خود دست به معامله بزند.
انتخاب بازار بورس برای سرمایه‌گذاری توسط افراد دلایل گوناگونی همچون کسب درآمد و سود بیشتر نسبت به بقیه روش‌های سرمایه‌گذاری، نقد شوندگی سریع و آسان، اطمینان از قانونی بودن آن و وجود شفافیت این بازار است. خریداران سهام باید بررسی‌های گسترده‌ای را در زمان خرید سهم انجام دهند و اگر بدون توجه به عوامل تأثیرگذار در بازار اقدام به سرمایه‌گذاری کنند نتیجه مطلوبی برای آن‌ها محقق نخواهد شد. روش‌های متفاوتی برای استراتژی‌های سرمایه‌گذاری در بازار موجود است که با توجه به شرایط متفاوت سیاسی و اقتصادی و شیوه‌ی تفکر افراد در سرمایه‌گذاری موجود است که در ادامه به آن می‌پردازیم.
سرفصل‌هایی که در این مقاله بررسی‌شده در زیر ذکرشده است:
  • چگونه می‌توان سهام خرید؟
  • چگونه در بازار بورس بهتر سرمایه‌گذاری کنیم؟

چگونه می‌توان سهام خرید؟

سرمایه‌گذار برای خرید سهام هر شرکت باید در ابتدا میزان سرمایه‌ی مورد نظر را به ‌حساب کارگزار خود واریز کرده و پس‌ازآن به‌ صورت آنلاین یا توسط کارگزاری درخواست خرید سهم مورد نظر را تقاضا کند. بعد از تقاضای خرید، سرمایه‌گذار در صف انتظار خرید قرار می‌گیرد. هرگاه از سمت سهامداران دیگر سهم ارائه شود این صف خرید با توجه به زمان ثبت درخواست و قیمت پیشنهادی تغییر می‌کند. با توجه به مواردی که گفته شد برای خرید سهام باید به مهمترین عامل که قیمت می‌باشد توجه خاصی کرد.
سه نوع قیمت‌گذاری در این بازار وجود دارد که یک سرمایه گذار می‌تواند با تحلیل صحیح، توسط هر کدام از انواع قیمت‌گذاری یا هر سه آنها شروع به معامله نماید. اولین نوع قیمت‌گذاری قیمت روز است که به معنی خواستار خرید  سهم شرکت با هر قیمتی می‌باشد. در حقیقت فرد سرمایه گذار، سهام شرکت مورد نظر را در هر قیمتی که باشد خریدار است.
سقف قیمت دومین حالت قیمت‌گذاری می‌باشد، بدین مفهوم که افراد می‌توانند سهام را بر اساس حداکثر قیمتی که مایل به خرید آن هستند اعلام و خریداری کنند. باید به این نکته توجه داشت که اگر قیمت سهم از سقف قیمت تعیین‌شده عبور کرده و بالاتر رود درخواست خرید افراد باطل می‌شود. در این نوع قیمت‌گذاری فرد با انجام تحلیل‌های گوناگون مشخص می‌کند که سهم مدنظر با توجه به شرایط فعلی حداکثر به میزان n تومان می‌ارزد و خرید سهم با قیمت بیشتر از آن مقدار توجیه ندارد.
حالت سوم قیمت ثابت می‌باشد. در این نوع قیمت‌گذاری سهم باقیمت درخواست شده فرد سرمایه‌گذار خریداری می‌شود و در غیر این صورت درخواست خرید باطل می‌گردد. باید در نظر داشت که برای فروش سهم نیز باید حساب بانکی خود را به کارگذار معرفی کنید تا در صورت فروش مبلغ موردنظر به‌حساب شما واریز شود. لازم به ذکر است که به ازای هر خریدوفروش مقدار مبلغ مشخصی به‌عنوان کارمزد از مبلغ حساب شما کسر و به‌حساب کارگزار واریز می‌شود. نکته‌ی پایانی اینکه چون خریدوفروش سهم به‌وسیله کارگزاری انجام می‌شود، کارگزاری باید بر اساس معیارهایی همچون نوع خدمات خاصی که آن کارگذاری به شما ارائه می‌دهد،  انتخاب شود.

سرمایه‌گذار برای خرید سهام هر شرکت باید در ابتدا میزان سرمایه موردنظر را به‌حساب کارگزار خود واریز کرده و پس‌ازآن به‌صورت آنلاین یا توسط کارگزاری درخواست خرید سهم موردنظر را تقاضا کند. بعد از تقاضای خرید، سرمایه‌گذار در صف انتظار خرید قرار می‌گیرد.

چگونه در بازار بورس بهتر سرمایه‌گذاری کنیم؟

 چگونه در بازار بورس بهتر سرمایه‌گذاری کنیم
طبیعتاً برای سرمایه‌گذاری در بازار بورس اوراق بهادار باید به‌صورت گام‌به‌گام پیش رفت. بعد از گام اول و دوم که ثبت‌نام در کارگزاری و افزایش دانش و تحقیق در مورد بازار بورس می‌باشد در گام سوم نوبت به افزایش مهارت و دانش است تا بازار را  بهتر درک کرد. برای اینکه افزایش مهارت و دانش داشته باشیم باید روانشناسی بازار، تحلیل تکنیکال و تحلیل بنیادی را  به‌درستی درک کرده و همچنین مورداستفاده قرار دهیم تا روند بازار را به‌صورت صحیحی تشخیص دهیم که درنتیجه آن سرمایه‌گذاری موفق در بورس داشته باشیم. قیمت نیز به‌عنوان یک پارامتر تأثیرگذار در تحلیل‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.
قیمت‌ها معمولاً در تحلیل تکنیک به گونه‌های مختلف مورداستفاده قرار می‌گیرد.
  • قیمتی که سهم با آن در روز کار خود را آغاز می‌کند
  • قیمتی که سهم در پایان روز دارد
  • کمترین قیمت سهم در روز
  • بیشترین قیمت سهم در روز
 انواع مختلف داده‌های قیمتی می‌باشند. سرمایه‌گذاران با استفاده از این چهار حالت قیمتی تحلیل‌های خود را انجام می‌دهند.
در کنار موارد یاد شده تجزیه و تحلیل عوامل سیاسی و نظامی، بررسی عوامل اقتصادی، تحلیل صنعت، تجزیه‌ و تحلیل شرکت، تعیین ارزش شرکت و ارزشیابی سهام تأثیر بسیار زیادی بر نحوه‌ی انجام صحیح معاملات و درنتیجه بهبود سرمایه‌گذاری در بازار بورس دارد.
نحوه‌ی سرمایه‌گذاری افراد در بازار بورس با یکدیگر کاملاً متفاوت می‌باشد و درواقع همین امر باعث سود و ضرر می‌شود. پس اگر شما انسان ریسک‌پذیری بوده و همچنین تسلط کافی بر روی خود دارید به‌ شرط داشتن اطلاعات و تجربه‌ی کافی، توصیه می‌شود که خودتان در بازار سرمایه‌گذاری کنید تا نتیجه‌ی بهتری دریافت کنید. در غیر این صورت پیشنهاد می‌شود که سرمایه خود را در اختیار صندوق‌های سرمایه‌گذاری یا صندوق‌های سبد گردانی قرار دهید تا اگر سود بالا و مورد انتظار را به دست نمی‌آورید حداقل ضرر نداده و اصل سرمایه را از دست ندهید.
در پایان با توجه به موارد گفته ‌شده باید این‌طور نتیجه گرفت که برای خرید سهام در بازار بورس ابتدا باید مراحل قانونی و ثبتی را گذارند و بعدازآن اطلاعات کافی را در مورد خریدوفروش سهام در بازار کسب کرده و با قوانین بازار آشنا شد، پس‌ازآن شروع به خرید سهام کرده و کم‌کم بعد از خرید و فروش‌های کم ریسک تر و کسب تجربه شروع به سرمایه‌گذاری‌های پرسودتر و مطمئن‌تر  داشت. همیشه در نظر داشته باشید که بازار بورس جزو بازارهای دو لبه بوده و در کنار سودهای عالی ضررهای سنگینی نیز خواهد داشت.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *