توضیح روش‌های خرید بیت کوین از داخل و خارج ایران
چگونه بیت کوین بخریم؟ | اکنون دیگر جهان دیجیتال بیت کوین (bitcoin) را به رسمیت شناخته و خرید و فروش آن به یک امری عادی تبدیل‌ شده است. روش‌های زیادی برای خرید بیت کوین وجود دارد که هرروز هم بر تنوع آن‌ها افزوده می‌شود.
در این مقاله روش‌های خرید بیت کوین را بر اساس سرفصل‌های زیر بررسی می‌کنیم و مرور کوتاهی خواهیم داشت بر مزایا و معایب هرکدام از این روش‌ها:
  • خرید بیت کوین چیست؟
  • روش‌های خرید بیت کوین در ایران
  • روش‌های خرید بیت کوین در خارج از ایران
  • نکات مهم هنگام خرید بیت کوین

خرید بیت کوین چیست؟

قبل از اینکه به نحوه خرید بیت کوین بپردازیم لازم است بدانیم خرید بیت کوین به چه معناست و وقتی بیت کوین خریداری می‌کنیم درواقع چه اتفاقی می‌افتد.
خرید بیت کوین به این معناست که شما در برابر پرداخت مبلغی پول بیت کوین دریافت کنید، یعنی شما مقداری پول به روش‌هایی که وجود دارد پرداخت می‌کنید و معادل پول شما، به کیف پول بیت کوینی شما بیت کوین واریز می‌شود.
پس قبل از خرید بیت کوین لازم است که شما قبلاً یک کیف پول بیت کوینی ایجاد کرده باشید و یک bitcoin wallet id یا کد کیف پول داشته باشید.
در فرآیند خرید بیت کوین فروشنده شماره‌ی کیف پول شمارا دریافت کرده و مقدار بیت کوین درخواستی شمارا برایتان واریز می‌کند. به ازای هر تراکنش بیت کوینی درصدی کارمزد از شما دریافت می‌شود.
کارمزد دریافتی برای خرید بیت کوین به دو شکل است، یکی کارمزد خود شبکه بیت کوین است که بستگی به شرایط مختلفی ازجمله کیف پول و استخراج‌کنندگان دارد و دیگری کارمزد واسطه‌ای است که از او بیت کوین می‌خرید، که معمولاً این کارمزد حدود ۱% ارزش معامله است. مدت‌زمان انجام تراکنش‌ها هم متفاوت است و بستگی به میزان بار شبکه و ترافیک معاملات دارد.

روش‌های خرید بیت کوین در ایران

روش‌های خرید بیت کوین در داخل ایران

در بازار ایران روش‌های مختلف و متفاوتی برای خرید بیت کوین وجود دارد که در ادامه آن‌ها را بررسی می‌کنیم:

۱- خرید بیت کوین از سایت‌های اینترنتی داخلی

شاید رایج‌ترین و راحت‌ترین روش خرید بیت کوین از طریق وب‌سایت‌های داخلی باشد، این وب‌سایت‌ها با دریافت پول به ریال به شما بیت کوین می‌فروشند. برای خرید باید ابتدا در این سایت‌ها ثبت‌نام کنید، پس از ثبت‌نام و ورود به‌حساب کاربری می‌توانید مقدار بیت کوینی را که نیاز دارید سفارش دهید. قیمت بیت کوین به‌صورت لحظه‌ای محاسبه می‌شود و کارمزد خرید هم بسیار متفاوت است.
با توجه به اینکه شبکه بانکی کشور بیت کوین را به رسمیت نمی‌شناسد و سیستم‌های نظارتی هم هیچ چهارچوبی مشخص نکرده‌اند لذا هر قیمت و کارمزدی وجود دارد. تنها موضوعی که قیمت را در بازار تنظیم می‌کند رقابت زیاد بین فروشندگان است که موجب می‌شود قیمت‌ها تا حدودی منطقی باشند.
بهتر است قبل از خرید بیت کوین برای به دست آوردن قیمت آن در میان فروشندگان ایرانی از لینک زیر استفاده کنید:
https://www.bourseiness.com/goto/localbitcoinscom در اینجا شما قیمت‌های پیشنهادشده را مشاهده می‌کنید و می‌توانید اشراف بیشتری برای خرید بیت کوین داشته باشید.
خرید بیت کوین در ایران با توجه به اینکه هنوز هیچ پشتوانه‌ی قانونی و نظارتی ندارد باقیمت‌های مختلفی انجام می‌شود، کارمزدهای بیت کوین هم متفاوت است. به‌جز کارمزد شبکه بیت کوین که برای جابجایی کسر می‌شود فروشندگان مبلغی را به‌عنوان کارمزد معامله در نظر می‌گیرند.

۲- خرید بیت کوین از سایت‌های خارجی

 

روش خرید بیت کوین از وب‌سایت‌های خارجی
روش بعدی برای خرید بیت کوین که کمی سخت‌تر است، خرید از سایت‌های خارجی است. این سایت‌ها در قبال پرداخت از کارت‌های اعتباری یا پی پال به شما بیت کوین می‌فروشند.
سایت‌های خارجی خیلی زیادی برای فروش بیت کوین وجود دارد که برخی از آن‌ها عبارت‌اند از : com.Coinbase ، bitpanda.com ، cex.io ، com.coinmama، paxful.com  در این سایت‌ها شما باید ابتدا ثبت‌نام کنید و بعد باکارت اعتباری خود مبلغ بیت کوین موردنیازتان را پرداخت‌ نموده و بیت کوین را در کیف پولتان دریافت کنید.
مشکل خرید ازاین‌گونه سایت‌ها داشتن کارت‌های اعتباری نظیر مستر کارت یا ویزا کارت است که با توجه به شرایط تحریم استفاده از این کارت‌ها برای ما دشوار است. البته برخی از این سایت‌ها نظیر paxful.com  با گیفت کارت هم بیت کوین می‌فروشند. شما می‌توانید از سایت‌های ایرانی به مقدار موردنظرتان کارت هدیه مجازی مستر یا ویزا خرید کنید و بعد اقدام به خرید بیت کوین کنید. این روش برای مقادیر کم مناسب است و برای مقادیر بالا کارایی ندارد چون کارت‌های هدیه معمولاً سقف بسیار کمی دارند.
مشکل دیگر خرید از سایت‌های خارجی محدودیت‌هایی است که برخی از آن‌ها برای کشور ما اعمال می‌کنند، و کشور ما را تحریم می‌کنند.

۳- خرید بیت کوین از صرافی‌ها

هرچند ازنظر کانون صرافان خریدوفروش ارزهای مجازی ممنوع و غیرقانونی است، اما برخی از صرافی‌های به‌صورت غیرمستقیم و از طریق سایت‌های فرعی یا کانال‌های شبکه‌های اجتماعی بیت کوین می‌فروشند.
در این روش شما مبلغ ریالی بیت کوین موردنیازتان را به‌حساب فروشنده واریز می‌کنید و او هم بیت کوین را به کیف پول شما منتقل می‌کند. این شیوه معمولاً نسبت به روش‌های آنلاین زمان بیشتری می‌برد.
مشکل خرید از این روش کارمزد نسبتاً بالای آن‌ها و ریسک معاملات است، چون این روش کاملاً غیررسمی است هیچ مرجع یا نهادی برای رسیدگی به مشکلات و کلاه‌برداری وجود ندارد لذا خیلی مهم است که قبل از انجام هر معامله‌ای حتماً از اعتبار فروشنده اطمینان کامل حاصل کنید.

۴- خرید بیت کوین به‌صورت رابطه‌ای

این روش یک روش محدود و قابل‌استفاده برای کسانی است که در حوزه بیت کوین فعالیت می‌کنند، در این شیوه خریدار پول را به‌حساب فروشنده واریز کرده و بیت کوین را در کیف پول خود دریافت می‌کند.
مبنای این روش کاملاً رابطه‌ای و بر اساس اعتماد متقابل است و هیچ مکانیسم کنترلی برای سوءاستفاده در آن وجود ندارد. معمولاً در این روش کارمزدی دریافت نمی‌شود و فقط کارمزد شبکه بیت کوین لحاظ می‌شود.
البته این روش شیوه جدیدی نیست و در تمام مبادلات ارزی و پولی و طلا رایج است، معمولاً فروشندگان رقم‌های بالایی را بین یکدیگر جابجا می‌کنند.

روش‌های خرید بیت کوین در خارج از ایران

 

روش‌های خرید بیت کوین در خارج از ایران

خرید بیت کوین در خارج از ایران هم متفاوت است. در کشورهایی که بیت کوین آزاد است مانند ژاپن شما به‌راحتی می‌توانید حتی از طریق دستگاه خودپرداز خرید کنید ولی در کشورهایی مانند چین که بیت کوین ممنوع است مشکلاتی وجود دارد.
در کشورهایی که محدودیت وجود ندارد شما به‌راحتی از طریق صرافی‌ها یا وب‌سایت‌های واسطه‌ای با پرداخت معادل ارز رایج آن کشور بیت کوین دریافت می‌کنید.
کارمزدهای خرید بیت کوین در خارج از ایران هم بسیار متفاوت است، حتی در آمریکا رقم‌هایی بین ۱ تا ۵ درصد برای خرید بیت کوین دریافت می‌شود.
برخلاف تصور خرید بیت کوین در خارج از ایران هم خیلی راحت و آسان نیست، هرچند در برخی کشورها مثل ژاپن که بیت کوین را به رسمیت می‌شناسند معاملات بیت کوین ساده است، اما برخی کشورها مانند چین و کره جنوبی معاملات بیت کوین را غیرقانونی و ممنوع می‌دانند!

نکات مهم هنگام خرید بیت کوین

مثل تمام خریدهای دیجیتالی، خرید بیت کوین هم خطراتی دارد به‌ویژه اگر بخواهید از سایت‌های خارجی خرید کنید. به همین دلیل است که حتماً باید قبل از خرید از اصالت فروشنده و امنیت سایت اطمینان حاصل کنید.
با توجه به اینکه بیت کوین هنوز پشتوانه قانونی ندارد مسئولیت رعایت امنیت معامله با خریدار است، بنابراین قبل از خرید حتماً تحقیق کنید. شاید بهترین روش برای اطمینان از خرید بررسی سابقه فروشنده از طریق کسانی باشد که قبلاً خرید کرده‌اند.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *