به مجموعه حواسی که به شما کمک می‌کند تا فرصت‌ها و موقعیت‌های مالی اطراف خود را دریابید و با خلق ایده از آن‌ها برای رفع مشکل مالی خود استفاده نمایید، هوش مالی گفته می‌شود.

یکی از مسائلی که افراد در زندگی با آن روبرو هستند مسائل مالی است. فرد فقیر نداشتن پول برایش مشکل‌ساز شده و در پی یافتن راهی برای افزایش درآمد خود می‌باشد و از سوی دیگر فرد ثروتمند جهت حفظ ثروت و افزایش آن نیازمند برنامه‌ریزی است.

بخشی از هوش انسان که جهت رفع مسائل مالی از آن استفاده می‌شود را هوش مالی می‌گویند. درواقع به مجموعه حواسی که به شما کمک می‌کند تا فرصت‌ها و موقعیت‌های مالی اطراف خود را دریابید و با خلق ایده از آن‌ها برای رفع مشکل مالی خود استفاده نمایید، هوش مالی گفته می‌شود. در زیر سرفصل‌هایی که در این مقاله موردبحث قرارگرفته شده است، بیان می‌شود:

 • با حوزه‌های تشکیل‌دهنده هوش مالی آشنا شوید
 • چرا هوش مالی اهمیت دارد؟
 • استراتژی‌هایی برای افزایش هوش مالی

چند استراتژی برای بهبود هوش مالی عبارتند از غلبه بر ترس، آموختن زبان مالی، تغییر تفکر و استفاده بهینه از زمان

با حوزه‌های تشکیل‌دهنده هوش مالی آشنا شوید

قبلاً گفتیم هوش مالی هوشی است که ما از آن برای حل مسائل مالی استفاده می‌کنیم. درواقع زمانی که بتوانیم اطلاعات دریافتی، تجربه و دانش را باهم ترکیب کرده و از آن‌ها برای ایجاد، افزایش و یا توسعه درآمد مالی استفاده نماییم، از هوش مالی خود بهره برده‌ایم.

پنج حوزه تشکیل‌دهنده هوش مالی عبارت‌اند از:

 1. کسب درآمد بیشتر : برای مقایسه هوش مالی دو شخص، به درآمد آن‌ها توجه می‌شود زیرا درآمد بیشتر شخص نشان‌دهنده هوش مالی بالاتر او خواهد بود. توانایی ذهنی افراد برای کسب درآمد متفاوت است.
  ممکن است شخصی با توان ذهنی بیشتر هوش مالی ضعیف‌تری داشته باشد. اینکه چطور هر فرد از توانایی‌های خود استفاده کرده تا مسیر صحیح برای کسب درآمد بیشتر را پیدا کند، و زمان و انرژی خود را در آن مسیر صرف نماید، نیازمند درک مبانی مالی می‌باشد. افرادی که ازنظر مالی هوشمند هستند درکی از مباحث پایه مالی چون صورت درآمد، ترازنامه و صورت وجوه نقدی داشته و تفاوت آن‌ها را می‌دانند.
 2. محافظت از پول : دومین جنبه از جوانب هوش مالی، محافظت از پول می‌باشد. زمانی که درآمدی کسب شد باید برای حفظ آن برنامه‌ریزی شود تا برافزایش پول تأثیرگذار باشد.
 3. بودجه‌بندی پول : زمانی که میزان هزینه و درآمد را بتوان پیش‌بینی کرد و تخصیص درآمد به هزینه‌ها به‌صورت بهینه انجام شود، بودجه‌بندی صحیح صورت گرفته است. اندازه‌گیری این حوزه از هوش مالی بر اساس مقدار پولی که بعد از پرداخت هزینه‌ها باقی می‌ماند، صورت می‌گیرد.
 4. تقویت پول : این حوزه، بر اساس بازده سرمایه‌گذاری سنجیده می‌شود. یعنی چگونه از میزان پول پس‌انداز شده، برای کسب سرمایه بیشتر استفاده نماییم. حساب سپرده یا خرید اوراق مشارکت ازجمله راه‌هایی است که می‌توان برای تقویت پول استفاده کرد اما با توجه به اینکه نرخ سود بانکی در کشور ما از نرخ رشد تورم پایین‌تر است، بنابراین پول ارزش خود را از دست می‌دهد.
  زمانی که فرد بتواند تحلیل عمیق‌تری از اعداد و نسبت‌های مالی داشته باشد و از اطلاعات موجود برای بهبود تصمیمات سرمایه‌گذاری استفاده نماید، از هوش مالی بالاتری برخوردار است.
 5. بهبود اطلاعات مالی : دانستن مفاهیم مالی، به‌تنهایی نمی‌تواند موجب رشد هوش مالی شخص شود، بلکه اطلاعات دقیق و جزئی از سرمایه‌گذاری نیز بخشی از اطلاعات مالی است. واگذاری سرمایه‌گذاری به دیگران مانع افزایش دانش مالی خواهد شد. سرمایه‌گذاران هوشمند می‌دانند که علاوه بر اعداد، زمینه‌های دیگری نیز وجود دارد که بر نحوه تفسیر اعداد و نوع تصمیمات اخذشده تأثیرگذار است، به این دلیل است که در بورس اوراق بهادار بااینکه اطلاعات در اختیار همه قرار می‌گیرد ولی عده‌ی کمی با تحلیل صورت‌های مالی، به سود می‌رسند.

چرا هوش مالی اهمیت دارد؟

ازآنجایی‌که مدیریت منابع مالی با توجه به ساختار و اشکال پیچیده مبادلات و سرمایه‌گذاری‌های اقتصادی، بسیار حائز اهمیت می‌باشد، اندیشمندان یک دانش مستقل در این زمینه به نام هوش مالی را تعریف نمودند. حفاظت و هدایت پول در مسیر صحیح ازجمله راه‌حل‌های بکار رفته برای رفع مشکلات مالی می‌باشد که اصطلاحاً به آن هوش مالی می‌گویند. برای تقویت هوش مالی باید سه توانایی را در خود ارتقا دهید.

 • مهارت پول‌سازی: با راه‌اندازی کسب‌وکار و مدیریت آن، درآمدزایی حاصل می‌شود.
 • حل مسائل مالی و توانایی سرمایه‌گذاری: هنگام مواجه با مسائل مالی باید بتوانیم آن را حل‌وفصل نماییم.
 • توانایی سرمایه‌گذاری: با شناسایی فرصت‌های سرمایه‌گذاری می‌توانید سرمایه خود را بکار گیرید.

در حقیقت آن چیزی که در انتخاب بهترین و مناسب‌ترین مسیرها برای افزایش و مدیریت پول و ثروت می‌تواند به ما کمک کند، هوش مالی است.

استراتژی‌هایی برای افزایش هوش مالی

فقدان درک مالی مانع موفقیت شغلی خواهد بود. آگاهی بیشتر در مورد مسائل مالی، شرایط بهتری را برای فرد ایجاد می‌نماید. چند استراتژی برای بهبود هوش مالی عنوان‌شده که به بررسی آن‌ها می‌پردازیم.

 • غلبه بر ترس: از طریق عملکردهای مالی می‌توان پیشرفت در کسب‌وکار و درنتیجه‌ی آن، افزایش سرمایه را اندازه‌گیری کرد. امور مالی بسیار ساده هستند، بنابراین نباید از مسائل مالی ترسید و از آن فرار کرد.
 • آموختن زبان مالی: مسائل مالی زبان خاص خود را دارد و مهم‌ترین مسائلی که باید بر آن تسلط یافت عبارت‌اند از سودآوری، EBITDA، اندازه‌گیری درآمد و هزینه‌های عملیاتی.
 • تغییر تفکر: وقتی روی خرج کردن تمرکز کنید هوش مالی شما رشدی نمی‌یابد. با اندیشیدن به اینکه چطور می‌توانید پول بیشتری به دست آورید در جهت افزایش هوش مالی خود گام برداشته و تصمیماتی را اتخاذ می‌کنید که درنتیجه‌ی آن، تفکر شما تغییر خواهد یافت.
 • استفاده بهینه از زمان: تخصیص زمان به انجام کارهایی که منجر به ایجاد سرمایه می‌شود، هوش مالی را نیز افزایش می‌دهد. هرماه زمانی را برای نوشتن امور مالی اختصاص دهید و برای چگونه و چه مقدار خرج کردن پول، برنامه‌ریزی کنید.

در این مقاله آموختیم که برای افزایش هوش مالی کافی است پیگیر وضعیت مالی خود بوده و نسبت به آن متعهد باشیم. صرف‌نظر از اینکه چگونه درآمد کسب می‌کنیم باید بدانیم چطور از آن استفاده کنیم تا بتوانیم بخشی از آن را سرمایه‌گذاری نماییم. بنابراین اگر توانستید مشکل مالی خود را برطرف کنید یعنی هوش مالی شما افزایش‌یافته است. هوش مالی فقط مهارتی درونی نیست بلکه مجموعه‌ای از مهارت‌های آموخته‌شده است که توانایی گسترش یافتن دارد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *