هوش مالی و ارتقا آگاهی و اطلاعات مالی
اغلب مردم تصور می‌کنند که درک اطلاعات مالی دشوار است، به این دلیل که حجم اطلاعات آن زیاد بوده و روش ارائه آن نیز به‌ ظاهر غیرقابل درک است. برای اینکه سرمایه‌گذاری پرسودتری داشته باشید باید بتوانید به ادراک درستی در زمینه مالی دست یافته و به کمک آن محدودیت‌های کسب‌وکار را از بین ببرید.
اگر از اطلاعات مالی آگاهی داشته و در پی ارتقای آن باشید، به‌طور حتم هوش مالی شما نیز افزایش خواهد یافت. اگر هوش مالی شما ضعیف باشد، در مواجه با اطلاعات مالی جدید، آن را بی‌ارزش می‌پندارید، به این دلیل که نمی‌توانید از آن سر دربیاورید. با آموزش مالی، به‌مرور قادر خواهید بود اطلاعات مالی پیچیده‌تری را درک نمایید.
 سرفصل‌های عنوان‌شده در این مقاله، درکی از آگاهی مالی برای شما ایجاد خواهد کرد:
  • ضرورت یادگیری اطلاعات مالی و نقش آن در تصمیم‌گیری
  • چگونه مهارت‌های مالی خود را ارتقا دهیم؟
  • بهره گیری از هوش مالی در ارتقا آگاهی و اطلاعات مالی

۱- ضرورت یادگیری اطلاعات مالی و نقش آن در تصمیم‌گیری

داشتن اطلاعات مالی، به رشد و توسعه شما درزمینه ی مالی کمک خواهد کرد. اینکه پولی که در اختیاردارید را در بازار بورس سرمایه‌گذاری کنید یا در خرید املاک، تا ازنظر مالی برای شما به‌صرفه‌تر باشد، نیازمند داشتن آگاهی از اطلاعات مالی است. کاهش هزینه‌های غیرضروری زندگی، تسلط بر حسابرسی مالی کسب‌وکار و هزینه‌های روزمره، شناسایی فرصت‌های سرمایه‌گذاری، و مقابله با تهدیدات ناگهانی اقتصادی بازار، ضرورت داشتن آگاهی مالی را اثبات می‌کند.
نقش اطلاعات در تصمیم‌گیری‌های مالی بسیار حیاتی است و می‌توان گفت که تصمیم‌گیری در موقعیت‌های مالی از طریق داشتن اطلاعات مالی امکان‌پذیر خواهد بود. تصمیم‌گیری، نتیجه بررسی صحیح مباحث مالی از طریق اطلاعات مناسب می‌باشد. به عبارتی تصمیم‌گیری، یعنی از بین اطلاعات موجود، گزینه‌ای را انتخاب نماییم که ما را به هدف نزدیک‌تر کند. هراندازه میزان اطلاعات بیشتر و اطلاعات صحیح‌تر باشد، تصمیمات بهتری می‌توان اتخاذ کرد.
حداقل آگاهی مالی جهت تنظیم برنامه‌های مالی، تهیه برخی خدمات، طراحی قراردادهای کاری و تأمین منابع مالی، برای زندگی حال و آینده ما ضروری است. اطلاعاتی که در تصمیم‌گیری دخیل می‌باشند برای هر فرد اهمیت و جایگاه متفاوتی دارد، بنابراین می‌توان گفت که اگر از نحوه تصمیم‌گیری، آگاهی داشته باشیم، کیفیت مجموعه اطلاعات به‌دست‌آمده، بهبود خواهد یافت.

۲- چگونه مهارت‌های مالی خود را ارتقا دهیم؟

برای اینکه بتوانید هوش مالی خود را افزایش دهید باید به سطحی از آگاهی در مورد مسائل و امور مالی برسید. نگرانی در مورد امور مالی به دلیل عدم توانایی شما در کار کردن با اعداد می‌باشد. برای درک امور مالی، بهتر است که بر زبان و تکنیک‌های آن تسلط داشته باشید. برای ارتقا مهارت‌های مالی باید پارامترهایی را که برای اندازه‌گیری سود و زیان به آن نیاز دارید، بشناسید. از طریق بازی با اعداد می‌توانید اولویت‌بندی بهتری نیز در تصمیم‌گیری‌های مالی خود داشته باشید.
برای اینکه بتوانید هوش مالی خود را افزایش دهید باید به سطحی از آگاهی در مورد مسائل و امور مالی برسید. استراتژی‌ها و تکنیک‌هایی برای ارتقا توانایی مالی موجود می‌باشند:
الف- بر ترس خود غلبه کنید
نگرانی در مورد امور مالی به دلیل عدم توانایی شما در کار کردن با اعداد می‌باشد. درک امور مالی دشوار نیست، فقط کافی است با یک جمع و ضرب ساده، میزان پیشرفت خود را از طریق عملکرد مالی ارزیابی نمایید.
ب- زبان مالی و اصطلاحات آن را بیاموزید
 برای درک امور مالی، بهتر است که بر زبان و تکنیک‌های آن تسلط داشته باشید. نکته‌ای که در یادگیری زبان مالی باید به آن توجه شود، به‌کارگیری ابتکار عمل است. استفاده از کتب مربوط به امور مالی، شرکت در دوره‌های آموزشی در خصوص مباحث مالی به‌صورت حضوری یا مجازی، ازجمله روش‌هایی است که به شما کمک می‌کند تا آگاهی مالی خود را بهبود بخشید.
ج- بر پارامترهای اساسی تمرکز کنید
 برای ارتقا مهارت‌های مالی باید پارامترهایی را که برای اندازه‌گیری سود و زیان به آن نیاز دارید، بشناسید. هدف این است که درک عمیقی از ارتباط بین سود و زیان به دست آوریم، چراکه این موضوع در درازمدت به روی عملکرد ما تأثیرگذار خواهد بود. میزان سود و نقدینگی ازجمله پارامترهایی است که در سرمایه‌گذاری باید به آن توجه داشته باشید.
د- بازی با اعداد
 برای کسب آگاهی مالی بیشتر، باید این توانایی را داشته باشید که با اعداد بازی کنید به‌طور مثال اگر قیمت‌ها کاهش یابد چه می‌شود؟ یا با کاهش هزینه‌ها چه نتایجی حاصل می‌شود و سؤالاتی ازاین‌دست می‌تواند آگاهی شمارا درزمینه ی مالی و سرمایه‌گذاری بهتر، افزایش دهد. از طریق بازی با اعداد می‌توانید اولویت‌بندی بهتری نیز در تصمیم‌گیری‌های مالی خود داشته باشید.
با توجه به مباحث ذکرشده، این نتیجه حاصل خواهد شد که نادیده گرفتن تأثیر مهارت‌های مالی در سرمایه‌گذاری عواقب جبران‌ناپذیری به‌به دنبال خواهد داشت و ممکن است سرنوشت مالی فرد را با شکست مواجه کند.

۳- بهره‌گیری از هوش مالی در ارتقا آگاهی و اطلاعات مالی

هوش مالی و ارتقا آگاهی و اطلاعات مالی

جهت ارتقا آگاهی و هوشیاری مالی، باید خودتان مدیریت پول خود را به دست بگیرید و از هوش مالی خود برای رفع مشکلات مالی بهره ببرید. هر شخصی می‌تواند به کمک هوش مالی و با ارتقا اطلاعات مالی، شرایط بهتری را در زندگی مالی ایجاد نماید. می‌توان گفت که هوش مالی شما به اطلاعات و دانش مالی شما، وابسته است. در کسب اطلاعات مالی، ابتدا باید از هوش مالی کمک گرفت، اما در ادامه مسیر، دانش مالی به‌دست‌آمده، موجب رسیدن به هوش مالی بالاتر خواهد شد. این کنش و واکنش بین هوش مالی و اطلاعات مالی موجب می‌شود که فرد تصمیم‌گیری‌های مالی صحیح‌تری داشته باشد.
به‌طور خلاصه می‌توان گفت که، اگر اطلاعات مالی شما بالا باشد، به‌راحتی می‌توانید هوش مالی خود را افزایش دهید. برای بهبود اطلاعات مالی مهم است که واقعیت را از تفکرات جدا کنید و فقط به یک منبع اطلاعاتی متکی نبوده و از جنبه‌های گوناگون، اطلاعات کسب کنید. نحوه بازی با پول و قوانین آن را بشناسید و بدانید که گرایش‌های مالی فقط به اتفاقات داخلی وابسته نمی‌باشد، بنابراین سعی کنید درک درستی از این گرایش‌ها به دست آورید. درنهایت این دارایی شما نیست که موجب ثروتمند شدن شما می‌شود بلکه میزان اطلاعات شما در مورد مباحث مالی است که موجب ارتقا هوش مالی و بهبود وضعیت مالی‌تان خواهد شد.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *