هوش مالی در کودکان

چرا هوش مالی در کودکان مهم است؟
داشتن زندگی آرام و بدون دغدغه‌ی مالی آرزوی هر پدر و مادری برای فرزند خود می‌باشد. برای اینکه والدین بتوانند در این موضوع به فرزندان خود کمک کنند از همان کودکی باید به آن‌ها شیوه‌ی خوب زندگی کردن و همچنین نحوه‌ی برخورد با مسائل مالی را آموزش دهند. هوش مالی یکی از مسائلی است که می‌توان از همان دوران کودکی به کودکان آموزش داد تا بتوانند در طول دوران زندگی به بهترین شکل با موضوعات مالی برخورد کرده و در مسائل مالی بهترین تصمیم را اتخاذ کنند. داشتن هوش مالی بالا به افراد کمک می‌کند تا موفقیت‌های مالی بیشتری به دست آورند، درآمد بیشتری داشته باشند و بتوانند در مسائل مالی تصمیمات هوشمندانه‌تری اتخاذ کنند که اگر این موضوع از دوران کودکی آموزش داده شود قطعاً تأثیر بیشتری روی فرد می‌گذارد. داشتن هوش مالی برای کودکان علاوه بر اینکه دید مالی به آن‌ها می‌دهد، وسعت دید آن‌ها را نسبت به مسائل دیگر نیز بازتر کرده و باعث رشد بیشتر در آن‌ها می‌شود.

سرفصل‌هایی که در این مقاله موردبحث قرارگرفته‌اند عبارت است از:

اهمیت ایجاد هوش مالی در کودکان

اگر نگاهی به اطراف خود بیندازیم افراد تحصیل‌کرده‌ای را می‌بینیم که دارای وضعیت مالی مناسبی نمی‌باشند یا بهتر است بگوییم نمی‌دانند که چطور پول به دست بیاورند. داشتن تحصیلات به‌تنهایی نمی‌تواند به فرد کمک کند تا مسائل مالی خود را بهبود ببخشد، درنتیجه علاوه بر تحصیلات، نیاز به آموزش هوش مالی در کودکان وجود دارد تا در آینده آن کودک بتواند وضعیت مالی خوبی داشته باشد. درواقع هوش مالی و عادت‌های مالی هر فرد در سنین کم پایه‌ریزی شده و شکل می‌گیرند، به همین دلیل تقویت هوش مالی کودکان و ایجاد هوش مالی در آن‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است.
آموزش هوش مالی به کودکان در سنین مختلف

در ابتدایی‌ترین گام برای درک کودک از پول می‌بایست کارهایی که به‌صورت رایگان انجام می‌شود، مانند بازی کردن و صحبت کردن، از کارهایی که نیاز به خرج کردن پول دارد، مانند خرید بستنی و خرید لباس را به او آموزش داد. آموزش و تقویت هوش مالی در کودکان در دوره‌های مختلف سنی متفاوت می‌باشد و می‌بایست در هر دوره سنی با توجه به میزان درک کودک به او آموزش داده شود، یا او را در شرایط گوناگون مالی قرار داد تا به‌صورت ناخودآگاه هوش مالی در او نهادینه شود. آموزش مفاهیم هوش مالی به کودک را می‌توان در سه رده مختلف سنی تقسیم کرد. دسته اول کودکان زیر ۶ سال، دسته دوم کودکان بین ۷ تا ۱۰ سال و دسته سوم کودکان بین ۱۱ تا ۱۴ سال می‌باشند.

 •  در رده سنی زیر ۶ سال باید در مورد به دست آوردن پول و اینکه چگونه به دست می‌آید صحبت کرد. در مورد شغل خود با آن‌ها صحبت کنید و بگویید به‌واسطه کار کردن است که یک انسان پول به دست می‌آورد.کودکان را به شرکت و ادارات ببرید و به آن‌ها بگویید که گروهی از افراد با همدیگر کار می‌کنند. همچنین افراد دیگری مانند مغازه‌داران، رانندگان تاکسی و پلیس‌ها را که مشغول به کار هستند به آن‌ها نشان دهید. به کودکان بیاموزید که برای به دست آوردن بعضی از چیزها باید صبور باشند، هدف از این کار صبر کردن برای جمع‌آوری پس‌انداز است. تفاوت مفهومی، بین چیزی که نیاز داری و چیزی که می‌خواهی، از دیگر مواردی است که در این دوران می‌توان به کودک آموزش داد. وقتی با کودک خود بیرون می‌روید مواردی همچون غذا، دارو و لباس را که برای زندگی ضروری هستند را مثال بزنید و به او یادآور شوید که ممکن است چیزهایی را دوست داشته باشد، اما لزومی برای تهیه‌ی آن ندارند.
 •  حق انتخاب در شیوه خرج کردن پول، یکی از مواردی است که باید به کودکان بین ۷ تا ۱۰ سال آموزش داد تا هوش مالی در کودکان تقویت شود. به‌طور مثال می‌توانید به کودک خود مقداری پول بدهید و به او بگویید به یک میوه‌فروشی برود و خرید کند و سپس به تجزیه‌وتحلیل خرید بپردازید. همچنین می‌توانید به آن‌ها مقایسه قیمت‌ها قبل از خرید را یاد بدهید. یعنی برای خرید یک وسیله از چند فروشگاه و از چند سایت قیمت بگیرد و درنهایت انتخاب و خرید کنید. البته این به این معنا نیست که کمترین قیمت را انتخاب کند، بلکه با توجه به شرایط کالاها و قیمت آن‌ها بهترین را انتخاب کند.
  برای کودکان خود حساب پس‌انداز در بانک باز کنید، آن‌ها را به بانک‌های مختلف ببرید و نرخ سود را برای آن‌ها توضیح دهید، این کار سبب می‌شود که کودک درک کند که علاوه بر اینکه از پول خود محافظت می‌کند، سود هم از آن کسب خواهد کرد.
 •  آموزش هوش مالی به کودکان ۱۱ تا ۱۴ سال با پس‌انداز حداقل ۱۰ درصدی از پولی که به دست می‌آورند آغاز می‌شود. همیشه به آن‌ها یادآوری کنید که یک هدف مالی را دنبال کنند و برای آن برنامه‌ریزی کنند. به کودکان بیاموزید که هرچه زودتر پس‌انداز را آغاز کنند، رشد مالی آن‌ها زودتر خواهد بود که این موضوع از مهم‌ترین راه‌های تقویت هوش مالی کودکان می‌باشد. از دیگر مواردی که هوش مالی در کودکان را افزایش می‌دهد صحبت کردن در مورد ریسک موجود در کسب‌وکارهای مختلف است که سبب می‌شود با دقت بیشتری به کسب‌وکارها توجه کنند.

Children financial intelligence

داشتن پول و سرمایه برای داشتن یک زندگی آرام، اگر کافی نباشد، لازم و ضروری است. و این یک واقعیت است که هرکسی دوست دارد در رفاه و آرامش زندگی کند. هر فردی می‌تواند دارای هوش مالی باشد و آن را افزایش دهد و اگر این آموزش از دوران کودکی آغاز شود سبب می‌شود هوش مالی فرد با سرعت بیشتری افزایش یابد. وقتی در دوران کودکی به کودک آموزش می‌دهید یک حساب پس‌انداز باز کند، و یا او را در خرید موارد مختلف با چالش روبه‌رو می‌کنید، درواقع هوش مالی او را افزایش می‌دهید که می‌تواند هوش مالی را در کودکان نهادینه کند.

1 پاسخ
 1. هانیه غفوری
  هانیه غفوری گفته:

  سلام، ممنون از مقاله ارزشمندتون
  واقعا آموزش هوش مالی در کودکان برای موفقیت در آینده خیلی لازمه و چقدر عالی میشد که این آموزش ها در مدرسه صورت می گرفت.

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *