هوش مالی در کودکان

آشنایی با بازی‌هایی که هوش مالی در کودکان را تقویت می‌کند | هر یک از افراد در شرایط گوناگون زندگی و در بازه‌های زمانی متفاوت، باید تصمیمات مالی مختلفی را اتخاذ کنند تا در شرایط اقتصادی مناسبی قرار گیرند. این امر با تقویت هوش مالی افراد در بازه‌های سنی متفاوت امکان‌پذیر می‌شود. با کسب دانش مالی و مهارت‌های مالی می‌توان بهترین عملکرد را در مواردی همچون برقراری توازن بین درآمد و هزینه‌ها، پس‌انداز برای روزهای مبادا یا برای دوران بازنشستگی، برنامه‌ریزی بلندمدت مالی داشت. آموزش این مهارت‌های مالی می‌تواند از سنین کودکی آغاز شود. مطمئناً نمی‌توان همچون کلاس درس، کودکان را مجاب به یادگیری مسائل مالی کرد و از طرق دیگر همچون بازی کردن باید این مفاهیم را به آن‌ها آموخت. تقویت هوش مالی در کودکان توسط بازی سبب می‌شود تا این موارد به‌صورت ناخودآگاه در ذهن کودک باقی بماند و در طول زندگی خود بتواند از آن استفاده کند.

بازی‌های متفاوتی در حوزه مالی هوش مالی در کودکان وجود دارد که در این مقاله و طی دو سرفصل زیر به‌صورت مفصل به آن می‌پردازیم:

چگونه از طریق بازی هوش مالی در کودکان را فعال کنیم؟

کودکان معمولاً دارای صبر و حوصله کمی هستند و به دلیل اینکه بازی کردن را دوست دارند ثبات بیشتری در این مورد دارند. پس طبیعتاً می‌توان از طریق بازی کردن به کودکان مسائل متفاوت مالی را آموخت و هوش مالی را در آن‌ها تقویت کرد. اما اینکه چطور با آن‌ها بازی شود تا هوش مالی در آن‌ها فعال شده و تقویت گردد، شامل مواردی به این شرح است.
در گام اول برای بازی‌هایی که همراه با موارد آموزشی است، حتماً باید والدین حضور داشته باشند تا بتوانند به کودکان کمک بیشتری کنند، یعنی خانواده در کنار کودک حتماً حضور یابد. در گام بعدی سعی شود در بازی‌هایی که موارد مالی در آن نهفته است بسیار متنوع و سرگرم‌کننده عمل کنند و بازی را به سمت‌وسویی که شبیه به کلاس درس نشود، هدایت کنند. زیرا اگر چنین نشود نه‌تنها این کار تأثیر مثبت ندارد بلکه نتیجه معکوس می‌دهد و کودک از مسائل مالی گریخته می‌شود.

در بازی‌های گوناگون باید حتماً مفاهیمی را لابه‌لای بازی به کودک انتقال دهیم تا ارتقای هوش مالی را برای او به همراه داشته باشد. سعی کنید هرکدام از این مفاهیم را در یک بازی بگنجانید و آن‌ها را به‌صورت پی‌درپی در یک بازه‌ی زمانی معین به او بیاموزید و هر چند وقت یک‌بار این بازی‌ها را مرور کنید تا هم در ذهن کودک نهادینه شود و هم با تکرار بازی‌ها کودک شیوه‌های تصمیم‌گیری مالی خود را اصلاح کند. ازجمله مواردی که باید در بازی‌ها گنجانده شود عبارت است از، کسب درآمد یا پول، برنامه‌ریزی برای خرج کردن پول، مفهوم پول، پس‌انداز و سرمایه‌گذاری، خرید مقایسه‌ای و تصمیم‌گیری‌های مالی.

انواع بازی برای تقویت هوش مالی در کودکان

بازی هایی که هوش مالی در کودکان را تقویت میکند

برای اینکه بتوانیم هوش مالی را در کودکان تقویت کنیم می‌توانیم از مدل‌های مختلف بازی استفاده کنیم. بازی‌ها را می‌توان به سه دسته کلی تقسیم کرد. مدل اول بازی به این صورت است که وسیله‌ای در بازی دخیل نیست. یعنی والدین و کودکان باهم بازی می‌کنند. فرض کنید کودک خانواده به‌عنوان خریدار به مغازه مراجعه کرده و از مغازه خرید می‌کند و پدر یا مادر به‌عنوان صاحب مغازه هستند یا والدین به‌عنوان متصدی بانک و کودک به‌عنوان مراجعه‌کننده به بانک می‌باشد که از طریق این بازی‌ها می‌توان مفاهیم خرج کردن پول، پس‌انداز و مفهوم پول رایج را به کودک آموخت. درواقع برای تقویت هوش مالی کودک نیاز به توضیح این مفاهیم اولیه می‌باشد.

مدل دوم، بازی‌هایی است که به کمک یک وسیله‌ی بازی آموزشی یا یک اسباب‌بازی فکری، می‌توان مفاهیم هوش مالی را در کودک ارتقا بخشید. بازی مونوپولی یکی از بازی‌هایی است که می‌توان در این زمینه نام برد. کودک به همراه والدین خود این بازی را انجام می‌دهد. در این بازی فکری کودک باید سعی کند که خریدوفروش کند و تشخیص دهد که با سرمایه‌گذاری در کجا می‌تواند سود کسب کند. این کار مستقیماً بر روی هوش مالی کودکان تأثیرگذار میگذارد. این نوع بازی‌ها معمولاً به‌صورت گروهی انجام می‌شود و فرصت خوبی است تا والدین با رفتار خود در بازی، شیوه‌های تصمیم‌گیری مالی مختلف را به کودکان خود بیاموزند.

نوع سوم، بازی‌های یارانه‌ای و دیجیتال می‌باشد که کودک می‌تواند آن‌ها را انجام دهد. البته پیشنهاد می‌شود کودک در سنین بالاتر به‌جای بازی‌های رایانه‌ای با نرم‌افزارهای بورس آشنا شود و در آن‌ها معامله کند. درواقع چون نرم‌افزارهای بورس دارای حالت دمو بوده و با پولی فرضی می‌توان در آن معامله کرد، پیشنهاد می‌شود که به‌جای بازی‌های رایانه‌ای، در بازارهای مختلف بورس به‌صورت دمو معامله انجام دهد تا با مفهوم سود و ضرر در این بازار آشنا شود. همین‌که کودک در این فضا قرار بگیرد و با مفاهیم کوچک سرمایه‌گذاری بورس آشنا شود، تقویت هوش مالی در او بیشتر و بیشتر می‌شود.

همواره خانواده‌ها باید بداند که بیشترین تأثیر را بر روی فرزندان خود می‌گذارند، ممکن است این تأثیر آگاهانه و یا غیرآگاهانه باشد. یکی از مهم‌ترین تأثیرات روی آن‌ها، هوش مالی کودکان می‌باشد. مهم‌ترین گام در تقویت هوش مالی کودکان ایجاد بازی و القای مفاهیم مالی از طریق بازی برای آن‌ها است. مزیت بازی در این است که یکنواخت و خشک نیست، مانند کلاس درس یک فرم و یک‌شکل نیست و در آن برای انتقال مفاهیم مالی از تحکم و اجباری استفاده نمی‌شود، بلکه به‌صورت نامحسوس این مفاهیم به کودکان انتقال پیدا می‌کند. درواقع با انجام بازی‌های مناسب می‌توان تقویت هوش مالی کودکان را در ابعاد بسیار زیاد انتظار داشت. در بعضی از کشورهای پیشرفته در زمان مشخصی در سال یک بازارچه تشکیل می‌دهند و از کودکان می‌خواهند‌ وسایلی که نیاز ندارند را بفروش رسانده و وسایل موردنیاز خود را از همان بازارچه و از کودکان دیگر خریداری کنند. درواقع یک بازی را برای کودکان به‌صورت واقعی اجرا کرده تا هوش مالی اجتماعی آن‌ها نیز تقویت شود.

1 پاسخ
  1. هانیه غفوری
    هانیه غفوری گفته:

    سلام، ممنون از مقاله کاربردی و مفیدتون
    خیلی خوب به مبحث نقش خانواده در هوش مالی فرزندان پرداختید و بیان فرمودین که ۳ دسته بازی برای این کار وجود دارد.

    پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *