تبدیل پول یا سرمایه به دلار و خریدوفروش ارزهای دیگر برای کسب درآمد، سرمایه‌گذاری در بازار ارز به‌حساب می‌آید.
اگر بخواهیم تمامی مواردی که لازم است در مورد سرمایه‌گذاری در بازار ارز بدانیم را بیان کنیم، نیاز به ساعت‌ها توضیح و چندین مقاله جامع و مفصل داریم. اما در این مطلب به‌طور مختصر در مورد دلایل سرمایه‌گذاری در بازار ارز و نکات مهم آن بحث خواهیم کرد.
 سرمایه‌گذاری در بازار ارز درواقع تبدیل ارز و یا خریدوفروش آن است. می‌توان از دو منظر به این مسئله نگاه کرد، اولین مورد تبدیل سرمایه به دلار و سرمایه‌گذاری دلار در بانک بوده و دومین منظر تبدیل سرمایه به دلار و خریدوفروش ارزهای دیگر است. در ایران سرمایه‌گذاری در دلار بیشتر به‌منظور حفظ ارزش پول انجام می‌شود و هدف دوم آن کسب سود و یا درآمد است. اما تبدیل پول یا سرمایه به دلار و خریدوفروش ارزهای دیگر برای کسب درآمد بوده و یک سرمایه‌گذاری مالی به‌حساب می‌آید.
در این مقاله که با سرفصل‌های زیر آماده‌شده است به توضیح موضوع سرمایه‌گذاری در بازار ارز به‌صورت کلی پرداخته‌شده است:
  • بازار ارز چیست و چه خصوصیاتی دارد؟
  • دلایل سرمایه‌گذاری در بازار ارز چیست؟
  • نکاتی که در سرمایه‌گذاری در بازار ارز باید رعایت کرد

بازار ارز چیست و چه خصوصیاتی دارد؟

بازارها به سه دسته کلی تقسیم می‌شوند که عبارت است از بازار کالا و خدمات، بازار ارز و بازارهای کاغذی که شامل بازار سهام و اوراق می‌باشد. بازار ارز بازاری است که در آن معامله ارز انجام می‌شود، معامله ارز به معنی خرید هم‌زمان یک ارز و فروش ارز دیگر است. درواقع بازار ارز یک بازار بین‌المللی است که می‌توان پول یک کشور را با پول کشور دیگری معامله کرد.
به نرخی که دو ارز مختلف می‌توانند با یکدیگر مبادله شوند، نرخ مبادله‌ی ارز گفته می‌شود. این نرخ ارز معمولاً شناور است، زیرا شرایط اقتصادی و سیاسی هر کشور بر روی ارزش پولی آن کشور تأثیرگذار است. از دیگر خصوصیات بازار ارز می‌توان به گردش بالای مالی روزانه در این بازار اشاره کرد که حدود ۵ تریلیون دلار است. از طرفی این بازار فعالیتی ۲۴ ساعته دارد، زیرا بانک‌ها و مؤسسات مالی گوناگون در سراسر جهان وظیفه اعلام قیمت را در هر ساعتی از شبانه‌روز دارند که سبب می‌شود این بازار تبادلات فعالیتی شبانه‌روزی داشته باشد.

دلایل سرمایه‌گذاری در بازار ارز عبارت است از وجود همیشگی خریدار و فروشنده در این بازار که سبب می‌شود قدرت نقد شوندگی آن بالا رود، دوطرفه بودن معاملات که هم به ازای روند صعودی قیمت و هم به ازای روند نزولی قیمت امکان کسب سود را فراهم می‌کند، اهرم افزایش سرمایه که به سرمایه‌گذار اجازه می‌دهد تا چند برابر اصل سرمایه خود معامله انجام دهد، بدین معنا که مقدار ضرر به‌اندازه اصل سرمایه می‌باشد اما برای کسب سود محدودیتی وجود ندارد. دلیل دیگر مقابله با ریسک سیاسی و حادثه‌ای است که به سرمایه‌گذار اجازه می‌دهد تا با توجه به پیش‌بینی خود از یک حادثه یا یک اتفاق سیاسی، سرمایه ارز خود را با ارز دیگری جابه‌جا کند.

دلایل سرمایه‌گذاری در بازار ارز چیست؟

دلایل سرمایه‌گذاری در بازار ارز را می‌توان از دو جنبه بررسی کرد. جنبه اول سرمایه‌گذاری در دلار و یا سرمایه‌گذاری دلار در بانک است که درواقع برای حفظ ارزش دارایی و پول می‌باشد. به عبارتی سرمایه‌گذاری روی ارز به دلیل حفظ ارزش سرمایه است. اما جنبه دوم که سرمایه‌گذاری در بازار ارز می‌باشد دارای دلایل متعددی است که به توضیح آن می‌پردازیم.
وجود همیشگی خریدار و فروشنده در بازار ارز سبب می‌شود تا قدرت نقد شوندگی این بازار بسیار بالا باشد. یعنی همیشه خریدار یا فروشنده‌ای وجود دارد که در نقطه‌ی مقابل شما فعالیت کند، ازاین‌رو نگرانی برای پیدا شدن خریدار یا فروشنده وجود ندارد. دلیل بعدی که سرمایه‌گذاری در بازار ارز را جذاب‌تر می‌کند دوطرفه بودن معاملات است. یعنی هم به ازای روند صعودی قیمت و هم به ازای روند نزولی قیمت می‌توان سود کرد، زیرا معاملات بر اساس ارزش‌گذاری دو نوع پول تعیین می‌شود و با کاهش ارزش یک ارز، ارزش ارز مقابل آن افزایش پیدا می‌کند.
اهرم افزایش سرمایه از دیگر مزیت‌های این بازار است، بدین معنا که به سرمایه‌گذار اجازه می‌دهد تا چند برابر اصل سرمایه‌ی خود، معامله انجام دهد. درواقع مقدار ضرر به‌اندازه اصل سرمایه می‌باشد، اما برای کسب سود محدودیتی وجود ندارد. تنوع بازار و در دسترس بودن بازار ارز از دیگر دلایل سرمایه‌گذاری در این بازار می‌باشد. سرمایه‌گذار به‌راحتی می‌تواند هم‌زمان در چند ارز مختلف معامله انجام دهد و به‌اصطلاح همه‌ی تخم‌مرغ‌ها را در یک سبد نگذارد. از دیگر دلایل سرمایه‌گذاری در این بازار می‌توان به مقابله با ریسک سیاسی و حادثه‌ای اشاره کرد. زیرا این بازار به سرمایه‌گذار این اجازه را می‌دهد تا با توجه به پیش‌بینی خود از یک حادثه یا یک اتفاق سیاسی، سرمایه‌ی ارز خود را با ارز دیگری جابه‌جا کند.

نکاتی که در سرمایه‌گذاری در بازار ارز باید رعایت کرد

تعیین بازه زمانی برای ماندن در بازار و ارزی که قرار است بر روی آن سرمایه‌گذاری کنیم جز نکات مهم در مورد سرمایه‌گذاری در بازار ارز است

نکته اولی که در خصوص سرمایه‌گذاری در ارز باید موردتوجه قرار داد این است که باید برای این نوع از سرمایه‌گذاری هدف زمانی تعیین کنید. یعنی مشخص کنید که برای دوره کوتاه‌مدت، میان‌مدت یا بلندمدت می‌خواهید وارد بازار شوید و به همان نسبت از بازار توقع داشته باشید. نکته دوم این است که الزاماً ارزهایی که بیشترین مبادلات بازار را به خود اختصاص می‌دهند بهترین ارز برای سرمایه‌گذاری نیستند. زیرا دولت‌ها معمولاً بازارهای اصلی را تحت کنترل دارند و از نوسانات شدید آن جلوگیری می‌کنند. به همین دلیل ممکن است ارزهای حاشیه‌ی بازار در بعضی موارد گزینه‌ی مناسب‌تری برای سرمایه‌گذاری باشند. نکته مهم دیگر این است که در بازارهایی که قیمت در آن‌ها شناور است تنها یک هدف را دنبال کنید و آن چیزی نیست به‌غیراز اینکه با کمترین قیمت ممکن خرید کنید و با بالاترین قیمت ممکن به فروش برسانید.
به‌طورکلی سرمایه‌گذاری در بازار ارز بسیار جذاب است زیرا دارای نقد شوندگی بالا، حجم گردش مالی بسیار زیاد، دوطرفه بودن معاملات و خصوصیات دیگری است که  امکان سرمایه‌گذاری پربازده را به سرمایه‌گذار می‌دهد. البته باید توجه داشت معامله در بازار ارز دارای پیچیدگی‌های خاص خود می‌باشد و تنها با سرمایه‌ی زیاد نمی‌توان به سود رسید، بلکه کسب سود در این بازار مستلزم داشتن تخصص، دانش و تجربه کافی است. بازار ارز دارای نوسانات قیمتی بسیار مختلفی می‌باشد و سرمایه‌گذاری در آن درعین‌حال که پرسود است اما تا حدودی دارای ریسک زیادی می‌باشد، پس حتماً توجه داشته باشید که بدون دانش و اطلاعات کافی هرگز وارد سرمایه‌گذاری در بازار ارز نشوید.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *