top view cryptocurrency money 23 2148414176

ارز دیجیتال از کجا شروع شد ؟

پول در اصل یک سیستم حسابداری است ؛ این راهی است برای فهمیدن این که چه کسی صاحب چه چیزی است و طلب کار چه کسی است . واقعیت پول همین است و بس ! شما نیاز به کسی دارید به عنوان کسی که به او اعتماد کنید . شخص سومی که مورد اعتماد شخص دوم باشد که بتواند تضمین کند که پول واقعی است . برای صد ها سال ما برای موضوع پول و اعتماد، دولت را داشتیم اما امروزه بیت کوین به وجود آمده و  این واقعیت بیت کوین است ! بیت کوین در واقع یک سیستم حسابداری است و راه و روشی  برای معامله است و این کار به روش دیجیتالی و آنلاین انجام می شود . بنابراین این امکان هست که به طور مستقیم درخواست خود را ارسال کنید و همه این تراکنش ها جایی ثبت می شود که به اصطلاح به آن دفتر گفته می شود که این دفتر هم به روز رسانی و هم نظارت روی آن انجام می شود و تماما در مجمع و اجتماع مبتنی بر سیستم ها انجام می شود و هم این که در واقع مرکزیتی مثل بانک مرکزی  وجود ندارد تا نقل و انتقال و اینکه داد و ستد مجرمانه در بستر آن انجام می شود را بررسی کند . اما هر بیت کوین درهنگام نقل و انتقالات توسط شخصی بررسی می شود (ماینر ها) و شما مطمئن خواهی شد که بیت کوین شما تقلبی نیست .

پس از ورشکستگی  بانک Lehman Bros ( بزرگترین ورشکستگی تاریخ آمریکا در سال ۲۰۰۸ )بیت کوین بر سر زبان ها افتاد . قدرت بیت کوین غیر قابل کنترل است آن هم به وسیله ی یک شخص خاص یا کمپانی یا قدرت  سیاسی قابل مهار نخواهد بود  و همانطور که  مشاهده می کنید به مرور زمان مقبولیت آن بیشتر و به تصویب دولت ها می رسد و ارزش آن رو به رشد می شود و علاقه مندان خودش را پیدا می کند و بسیاری از افراد از آن استفاده می کنند . یکی از زیبایی های بیت کوین این است آن را می توان بصورت ناشناس دریافت کرد .  بیت کوین دنیایی را خارج از ساختار قدرت ها و سلسله مراتبی که هست ساخت . رمزنگاری پانک ها در سال ۹۰ بوجود آمد  متشکل از افرادی بود  که بیش از حد نگران حریم خصوصی و دنبال آزادی فردی بودند  و اکثرا کد نویس هایی بودند که دنبال دموکراسی بودند . در واقع امنیت برای دموکراسی ضروری است و به خاطر اینکه شما باید قابلیت پرداخت خصوصی داشته باشید و این که دولت ها ندانند که به چه علت و چه چیزی را معامله می کنید . دیوید چام که دیجیتال کش را خلق کرد از افرادی بوده که الهام بخش جنبش رمزنگاری پانک ها بوده است . اگر او را به نوعی عضو رمزنگارهای پانک بدانیم او به ابزارهایی مانند تکنولوژی و فن آوری هایی که به صورت های عجیب غریب بود علاقه داشت و فقط در مورد سلاحی با اطرافیانش صحبت می کرد که می توانست به کمتر کردن قدرت دولت ها و افراد خاص  کمک کند . جدایی او از رمزنگاران پانک زمانی اتفاق افتاد که نیاز به نهادی داشت تا به او کمک کند . بنابراین با دولت و بانک ها شروع به صحبت کرد و خیلی نزدیک بود که این اتفاقات مربوط به ارز دیجیتال قبل از سال ۹۰ رخ دهد  اما این قضیه عقب افتاد . آن زمان هیچ کس آمادگی همچین چیزی را نداشت و مردم هم فکر می کردند که این پروژه کنار گذاشته شد . به غیر از چند آزمایش که توسط هال فینی و نیک زابو انجام شد بحث در مورد امنیت و فضای شخصی  در آن زمان واقعا تمام شد . نیک زابو  هم در سال ۲۰۰۶ آن هم در اواسط دوران دانشجویی فوت کرد اما ایده هایش باقی ماند و تمامی این موضوع بیت گولد را در ذهن مردم روشن کرد وآن را به بحث برگرداند . هال فینی اما سیسیتم خودش را بوجود آورد و ایده های دیگر نیز افرادی مانند  ادام بک با هش کش ، وای دی با بی مانی ، زابو هم بیت گلد  را ایجاد کردند و اما ساتوشی!!!

ساتوشی کیست؟

در سال ۲۰۰۸ ساتوشی تمامی این ایده ها را برداشت و این ایده هارا عملی کرد او پروتکل پایه – رمزنگاری را ساخت و این واقعا یک رمز ارز نبود بلکه یک بستر معاملاتی بود  ! او از این بستر به عنوان بلاک چین استفاده کرد و دسترسی بسیاری برای انجام انواع معاملات می داد . قرار دادها و هرچیزی که می توانستند در این بستر بسازند و این از طریق یک سیستم ، اجماع سازی که در آن از چندین کامپیوتر تشکیل می شد ، و همگی با هم شریک بودن  هم در مدیریت بلاک چین سهیم بودند . ذخیره سازی اطلاعات در یک مکان ، امکان نفوذ پذیری و هک را بسیار بالا می برد . هزاران کامپیوتر در ارتباط با بیت کوین وجود دارد که هیچ کس یا کسانی قادر نیستند آن ها را هک کنند  هر معامله که انجام می شود در بستر بلاک چین ثبت می شود و این نشان دهنده ی دائمی بودن بیت کوین است . همچنین هویت مردم هم رمزنگاری شده است . کیف پول ها هم رمزنگاری شده است . یکی از مهم ترین زیر ساخت های بیت کوین ، ماینر ها هستند . کامپیوتر هایی هستند که وظیفه ی حفظ بلاک چین را دارند و این اطلاعات را بروز رسانی می کنند تا مطمئن شوند که بیت کوین معتبر است .

 چگونه فرآیند تایید معاملات انجام می شوند؟

 آنها به طور همزمان تحت فشارمحاسبات بسیار بسیار دشوار قرار می گیرند . هسته بیت کوین به پروتکل فشار وارد می کند که شماره ای را پیدا کند و همه ی این ماینر ها در حال رقابت هستند و و آن ها در قبالش پاداشی از بیت کوین دریافت می کنند .پس ماینر ها آن هم به نوعی در تائید ، اعتبار و حفظ و نگهداری از معاملات را  وظیفه برعهده دارند . ساتوشی هم برای همه ی مردم یک کسب و کار بود و اما ماهیتش نامشخص بود  ! هیچگاه مشخص نشد که ساتوشی ماهیتش چیست . انسان است یا متشکل از یک گروه و یا اینکه یک کد است! بعضی ها هال فینی یا نیک زابو را خود ساتوشی می دانند و این نیز هیچ گاه ثابت نشده است .یک شخص نیز با تشبه اسمی ساتوشی در آمریکا پیدا کردند که تا مدت ها تیتر خبرهای روز بود .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *