آموزش هدف گذاری

هدف گذاری

بورس و سرمایه‌گذاری در بازارهای مالی بستری فراهم می‌کنند که سریع‌تر به هدف برسید این دو مورد و در واقع تمامی بازارهای مالی به عنوان یک کاتالیزور عمل میکنند.قاعدتاً ما تنها یک بستر نداریم و اشارۀ ما صرفاً به بورس نیست. شما می‌توانید با استفاده از یک بازار مالی دیگر به هدف خود برسید؛ مانند یک بیزنسِ (کاری) شخصی که همراه تخصص است و به شما ۴۰ تا ۵۰ درصد سود می‌دهد. درنتیجه، هدف‌گذاری ما لزوماً بورس نیست. بورس به‌عنوان یک کاتالیزور درکنارِ سایر بسترهای مالی عمل می‌کند.

دقیقاً یکی از بهترین بازارهای مالی، بازار بورس است. باوجود همۀ نواقصی که بورس ما دارد یا مواردی که شفافیتش کمتر است و می‌تواند برای سرمایه‌گذاران مشکلاتی داشته باشد؛ اما یکی از بهترین بسترهای سرمایه‌گذاری است که به کمک آن می‌توانید بهترین بهره را از سرمایه‌هایتان ببرید.

در بازارهای مالی موردی که اهمیت بسیاری دارد، تخصص و مهارت کافی است. هم‌چنین، استفاده از تجربۀ دیگران هم بسیار اهمیت دارد؛ پس، تنها نقطه‌ضعفی که این بستر مالی دارد، ریسکی است که خودمان ایجاد می‌کنیم.

توجه به شایعات، کمبود دانش و مهارت و نقص در خودشناسی (افراط و تفریط در ریسک‌پذیری) از آفت‌های پیشرفت در بازارهای مالی است.

باید به این نکته هم اشاره کرد که مردم درکنارِ دولت در پیش‌برد جریان‌ها نقش به‌سزایی دارند (اشاره به صف‌های طویل ارز)

 

در بحث بازار های مالی آگاهی و کسب شناخت همراه با آموزش به‌شکل صحیح در اولویت قرار دارد. شما باید با ذهنی باز و تماماً خالی برای آموزش و کسب مهارت اقدام کنید. پیشنهاد من این است که کلیۀ مسائلی که از قبل آموخته‌اید راکنار بگذارید و اصطلاحاً ظرف ذهنتان را خالی کنید تا بتوانید بدون هیچ مشکلی به آموزش صحیح ادامه دهید.

 

 هدف‌گذاری مالی

هدف‌گذاری مسئلۀ بسیار مهمی است. بهترین زمان برای تعیین هدف قبل از شروع سال است.

با هدف‌گذاری ایده آل‌های ما مشخص می‌شود. افرادی که هدف‌گذاری می‌کنند، اعتمادبه‌نفس بالایی دارند و می‌توانند ثروت زیادی جذب کنند و درنتیجه، نسبت‌به دیگران موفق‌تر هستند. تمامی ثروتمندان هدف‌گذاری می‌کنند.

هدف گذاری مالی

هدف گذاری مالی

در ادامه چگونگی هدف‌گذاری و تعیین هدف را بیشتر توضیح می‌دهیم:

اولین مبحث بررسی وضعیت فعلی خودمان است. دومین مورد تعیین هدف است و درنهایت، انتخاب مسیر که خیلی مهم است (با انتخاب مسیر درست در کوتاه‌ترین زمان به بیشترین بازده برای هدف خواهیم رسید).

 

 

ـ بررسی وضعیت فعلی

همۀ ثروتمندان از اصولی استفاده می‌کنند که بسیار مشخص‌اند و اگر شما آن اصول را رعایت کنید و باورهایی که آن‌ها در ذهن خودشان دارند در خودتان گسترش بدهید، به‌راحتی ثروت جذب می‌کنید و دیگر نیازی نیست کار شبانه‌روزی داشته باشید؛ درواقع، شما اول باید ذهن یک انسان ثروتمند را داشته باشید که این ذهنیت باید با نگرش مثبت همراه شود.

شناخت توانمندی‌ها و منابع درامدی خود کمک بسزایی در تعیین هدف دارد.

چند سوال ساده  :

 1. آیا به‌دست آوردن پول آسان‌ترین کار دنیا است؟

(میانگین نظر افرادی که در نظرسنجی ما شرکت کردند، ۳۰% بود)

در این‌جا با بهانه‌هایی مانند «من سنم پایینه، شهر ما کوچیکه، منطقۀ دورافتاده هستیم، و…» مواجهیم.

متأسفانه این جواب‌ها بسیار ناراحت‌کننده هستند و زمانی که دوستان به ارزش واقعی خودشان پی می‌برند، نتایجی عالی مشاهده می‌کنند؛ اما بقیۀ دوستان حتی نمی‌دانند چگونه پول به‌دست بیاورند. تفکری قدیمی که متأسفانه در فرهنگ ما وجود دارد، این است که شما باید با تلاش زیاد و شبانه‌روزی به مقداری پول دست پیدا کنید که فقط خرج ماهیانۀ شما را پوشش می‌دهد. این طرز فکر کاملاً اشتباه است.

تلاش لازمۀ کسب ثروت است؛ اما در راستای هدف‌گذاری‌ شده و درست.

دقت داشته باشید بهترین سرمایه‌گذاری، سرمایه‌گذاری روی خودتان است.

اگر شما در ذهنتان این تفکر را داشته باشید که پول درآوردن سخت است، باعث می‌شود شما طمع داشته باشید و برای درآوردن پول حرص بزنید و فکر کنید که کاری بسیار دشوار است و شما نباید ثروتمند شوید. گاهی این حس را دارید که از بقیه عقب مانده‌اید.

توجه کنید این ما هستیم که زندگی خودمان را تغییر می‌دهیم.

گفت‌وگوی درونی بسیار بااهمیت است. تنها کسی که ما می‌توانیم در کنارش راحت فکر کنیم، خودمان هستیم. شما با تفکر مثبت، اندیشۀ هدفمند، و تجزیه‌وتحلیل مسائل در ذهن خودتان می‌توانید به نتایجی عالی دست پیدا کنید.

باورِ شدن، باورِ توانستن، باورِ ثروتمند شدن، و… . این‌های مواردی است که هر روز باید به آن فکر کنید و از اعماق وجود بپذیرید که شما فردی موفق در کسب‌وکار و زندگی خود خواهید شد.

همیشه و هر روز یاد بگیرید، کسب دانش کنید، و دربرابر آموزش‌ها جبهه نداشته باشید. هر اتفاقی که پیش می‌آید، می‌تواند شما را یک قدم به جلو یا ده‌ها قدم به عقب ببرد. این اتفاق کاملاً به خودِ درونی شما بستگی دارد. باید اضافه کنم که همواره انرژی مثبت داشتن کمک می‌کند که ضمیر ناخوداگاه شما در جذب ثروت‌های اطراف به یاری‌تان بیاید و جذب بالایی داشته باشید.

گفت‌وگوی درونی مثل ذره‌بینی است که افکار شما را می‌گیرد و در کل زندگی‌تان منتشر می‌کند.

 

 1. آیا من هر جایی که سرمایه‌گذاری کنم، می‌توانم به موفقیت برسم؟

نظر افرادی که از آنها این سوال را پرسیدیم حدوداً ۵۰% بود.

خودمان را لایق بدانیم و عزتِ‌نفس‌مان را بالا ببریم اینکه من می‌توانم موفق شوم، شایستۀ همۀ چیزهای خوب هستم و خودم را، چه ازلحاظ کیفی و چه معنوی، در مراتب بالای زندگی می‌بینم، عزت‌ِنفس ما را بالا می‌برد.

 

 1. چرا درامد من ۱۰ برابر نیست؟

یک توصیه به دوستان: بعد از اینکه یک ماه تلاش کردید و پولی به‌دست آوردید، اول از همه حداقل ۱۰% آن را کنار می‌گذارید فقط برای سرمایه‌گذاری ، و بعد هزینه‌های جاری زندگی را برداشت ‌کنید. این کار به شما کمک می‌کند که در بلندمدت برای رسیدن به اهداف خود مبلغ خوبی در دسترس داشته باشید.

 

یک تمرین عالی:

روی یک کاغذ بنویسید که امروز به شما ۱ میلیون تومان می‌دهند و شما باید تا آخر شب این پول را برای خودتان خرج کنید. فردا به شما ۲ میلیون تومان می‌دهند و شما باید خرج کنید، پس‌فردا ۳ میلیون تومان و همین‌جور تا آخر سال؛ یعنی روز آخر سال شما باید ۳۶۵ میلیون تومان خرج کنید و حتی ۱۰۰۰ تومان هم نباید پیش خود نگه دارید.

این تمرین در وهلۀ اول به شما کمک می‌کند که بپذیرید اعداد بزرگ هم می‌تواند در زندگی شما جاری شود. درنهایت، سقف و موانع ذهنی شما برداشته می‌شود.

فکر کردن به اینکه همۀ چیزهای خوب مال من نیست یا من نمی‌توانم به جایی برسم یا هیچ‌وقت نمی‌شود که ثروتمند شوم، مواردی است که شما را از مسیرِ درستِ رسیدن به هدف دور می‌کند.

پس باید سعی کنیم یاد بگیریم که اگر ذهن فعال و پویا و مثبتی داشته باشیم، می‌توانیم به هرآن‌چه لایق آن هستیم، برسیم.

به تمایلات و خواسته‌های درونی خود احترام بگذارید و درموردِ علایقِ حتی کوچک خود هم فکر کنید و انرژی مثبت بفرستید.

مثال: شما بارها قبل از ورود به منزل با خود فکر کرده‌اید که خدا کند شام قورمه‌سبزی داشته باشیم و بعد از ورود به منزل از استشمام بوی قورمه‌سبزی که در فضا پیچیده، به این نتیجه می‌رسید که کاش چیز دیگری از خدا خواسته بودید. دقیقاً همین جاست که باید بگویم شما باور ذهنی کوچک و محدودی دارید که فقط به‌اندازۀ وعدۀ غذای موردعلاقه‌تان می‌تواند نگرش مثبت ایجاد کند. با تمرین این موارد شما می‌توانید سقف ذهنی‌تان را بردارید و در ذهن خود به‌جای قورمه‌سبزی، به اتومبیل محبوب خود و هرآن‌چه در سر دارید، فکر کنید تا به‌راحتی به آن دست پیدا کنید.

ارزش‌ها و باورها بستر کار ما هستند؛ یعنی باید این موارد اصلاح شوند تا بعد از آن ساختمان اصلی ما درست شود. اگر بستر کار به‌طور صحیح شکل نگیرد، با اولین لرزش کل بنا خراب شده و ما از حوزه‌ای که در آن ورود کرده‌ایم، حذف می‌شویم.

در نظر داشته باشید که مقایسه فقط و فقط باید با خودِ قبلی ما صورت بگیرد؛ چراکه تنها کسی که می‌تواند ما را از تکرار اشتباهاتمان نجات دهد، خود ما هستیم.

هر روز آموزش، هر روز یادگیری، هر روز کسب مهارت و در انتها، اجرای به‌موقع، موفقیت را به‌دنبال دارد.

خودتان را باور داشته باشید و توانایی‌های‌تان را بالا ببرید و تنها به خود متکی باشید.

 

شناخت توانمندی‌های خود:

وقتی شما هدفی را تعیین می‌کنید، باید بازارهای هدفتان را بررسی کنید.

باتوجه‌به شناخت توانمندی‌ها و بررسی علایق خود درراستای هدف تعیین‌شده قدم بردارید.

همیشه موضوعی برای به چالش کشیدن توانمندی‌هایتان داشته باشید. این کار باعث می‌شود شما همیشه انرژی داشته باشید و شارژ روحی شوید.

آموزش هدف گذاری

آموزش هدف گذاری

 

به منابع درامدی خودتان توجه کنید.

منابع درامدی در ۲ دسته قرار می‌گیرند (درونی ـ بیرونی)

منابع درونی ما خودمان هستیم. ذهن ما، تمایلات، مهارت‌ها، دانش و علایق و توانمندی‌های ماست.

منابع بیرونی ما می‌تواند گاوصندوق و درامد ماهیانۀ ما باشد.

دومین مبحث: تعیین هدف

برای شروع هدف گذاری باید چشم انداز بیزینس یا اهداف خود و محیطی که در آن می خواهید فعالیت کنید را به دقت بررسی کنید. آیا در ایران یا خارج کشور می خواهید فعالیت کنید.به این نکته بسیار مهم توجه کنید. همیشه باید یک قدم جلوتر از بقیه باشید .هوشمندانه تفکر کنید و هوشمندانه عمل کنید. محیط شما بسیار تاثیر گذار بر انتخاب و تصمیم گیری هایتان است . اگر محیط را نشناسید قطعا نمی توانید به رشد های بزرگ دست پیدا کنید و ثروتمند واقعی شوید. این را بدانید که بازار و بیزنس در ایران با بازارهای جهانی قطعا تفاوت هایی دارد و ظهور و بروز تکنولوژی و نسل های مختلف انقلاب صنعتی با چند سال اختلاف خود را در ایران نمایان می کند . پس با پیگیری نسل هایی از انقلاب صنعتی که در ایران پشت سر گذرانده ایم و نسلی که پیش رویمان خواهد بود می توانیم بیزینس خود را مطابق با آن راه اندازی یا بروزرسانی کنیم تا چند گام جلوتر از سایرین حرکت کرده و با ارتقا هوش و دانش مالی خود به ثروت مد نظر خود دست پیدا کنیم . اگر زمانی برسد که ما نیز بخواهیم بدون هوش مالی مانند سایرین پیرو و مقلد باشیم قطعا به درامد های معمولی خواهیم رسید و جهش و رشد های فوق العاده در کسب دارایی و درآمدهایمان نخواهیم داشت ، پس قدم اول تفکر هوشمندانه و عمل بر حسب آن است.

برای هدف گذاری صحیح موارد زیر را مد نظر قرار دهید . سعی کنید هدف خود را به جای گره زدن به مادیات به رشد و تعالی خود گره بزنید. در مسیر رسیدن به رشد و موفقیت به اهداف مالی نیز دست پیدا خواهید کرد.

هدف باید ویژگی‌های خاصی داشته باشد که به‌اختصار Smart نامیده می‌شود:

Specific Measurable Attainable Timel

 • S  مشخص
 • M  معنادار
 • A  اقدام‌محور
 • R واقع‌گرایانه
 • T  چهارچوب زمانی
آموزش هدف گذاری

آموزش هدف گذاری

هدف ما باید مشخص و معین باشد. شما باید چیزی را هدف خود قرار دهید که مجهول و نامعلوم نباشد. این هدف می‌تواند میزان مشخصی سود باشد یا خرید یک خانه یا شروع بیزنسی جدید.

هدف باید به‌طور واضح معنادار باشد. هدفی که انتخاب می‌کنید، مفهومی مادی و معنوی داشته باشد.

اقدام‌محور بودن یعنی شما برای رسیدن به هدف بتوانید یک سری کارها انجام دهید. هدف و اقداماتی که می‌خواهید انجام بدهید، باید برایتان کاملاً ملموس باشد.

افرادی که در بیزنس خود موفق‌اند، فاصلۀ بین تصمیم و اجرای تصمیمشان خیلی کم است.

یکی از علل موفق نشدن افراد می‌تواند تردید در تصمیمی باشد که به‌شکل صحیح و با تحقیق گرفته شده و در آن تمامی پارامترهای اصولی در نظر گرفته شده است؛ اما متأسفانه بنابه دلایلی نظیر نداشتن اعتمادبه‌نفس در لحظۀ آخر به سرانجام نمی‌رسد.

 

واقع‌گرایانه بودن هدف: مثلاً دوستی هدف‌گذاری کرده که مریخ را بخرد. خب این هدف کاملاً دور از واقعیت است؛ پس سعی کنید همواره اهدافی را مدنظر داشته باشید که واقعی باشند.

هدف باید و باید و باید زمان‌بندی مشخص داشته باشد و در قالب چارچوب زمان جلو برود. می‌توانیم با بررسی مدت‌زمان تقسیم‌شده تا رسیدن به هدف عملکردمان را راحت‌تر بررسی کنیم.

 

پیمودن مسیر صحیح در هدف‌گذاری

رشد و توسعۀ فردی ـ بهبود عملکرد ـ برنامه‌ریزی ـ اجرا

وقتی شما یک مسیر صحیح را طی می‌کنید، باعث رشد و توسعۀ خودتان و درنتیجه، بیزنس‌تان می‌شود. رشد و توسعۀ فردی یکی از مهم‌ترین عوامل پیشبرد اهداف شماست. اینکه صبح زود از خواب بیدار شوید، کتاب بخوانید، و یاد بگیرید که چگونه برنامه‌ریزی و اجرا کنید. درنهایت، ما با هدف‌گذاری‌مان تجربه‌مان را بالا می‌بریم و عملکردمان را هم بهبود می‌بخشیم.

 

برنامه‌ریزی ما باید بر ۳ اساس باشد: بلندمدت، میان‌مدت، و کوتاه‌مدت.

 

تمامی افراد ثروتمند و معروف برای خود برنامه‌ریزی بلندمدت دارند. اینکه شما بتوانید آیندۀ بیزنس خود را به‌صورت واقعی و نه فرضی در بلندمدت ببینید، موفقیت کسب‌وکارتان خیلی بیشتر می‌شود.

پس سعی کنید از همین الآن برای همۀ سال‌تان برنامه‌ریزی کنید. برای برنامه‌ریزی سالانه ما حداقل ۳ روز زمان لازم داریم؛ یعنی باید با دقت کافی برنامه‌ریزی بلندمدتمان را انجام بدهیم.

توصیۀ من این است که اول برنامه‌ریزی میان‌مدت انجام بدهید، بعد کوتاه‌مدت. درنهایت، برنامه‌ریزی بلندمدت خودبه‌خود شکل می‌گیرد.

برای برنامه‌ریزی میان‌مدت محدودۀ یک‌ماهه در نظر می‌گیریم.

برای کوتاه‌مدت محدودۀ هفتگی و روزانه در نظر می‌گیریم.

 

شما هر هدفی که داشته باشید، باید این سه حوزه را در نظر بگیرید:

اول: یادگیری و کسب دانش (یادگیری عمومی و تخصصی به‌علاوۀ دانش مدیریت که به‌صورت روزانه باید انجام شود)

دوم: کسب مهارت و رشد در کسب‌وکار (شما باید هر ماه این حوزه را داشته باشید. بعد از گذراندن آموزش و کسب دانش شما در مرحلۀ اقدام قرار دارید. با پا گذاشتن به این مرحله شما شروع به کسب مهارت می‌کنید)

سوم: ارتباطات (شما باید هر روز ارتباط جدیدی را درراستای رسیدن به هدفتان آغاز کنید)

 

برنامه‌ریزی می‌تواند ۲ حالت باشد:

عمودی ـ افقی

برنامه‌ریزی عمودی: کل روز به یکی از این موارد بالا (یادگیری ـ مهارت ـ ارتباط) اختصاص پیدا کند.

برنامه‌ریزی افقی: به این شکل است که شما در طی روز زمانی را برای یادگیری و زمانی را برای کسب مهارت و پیدا کردن ارتباط جدید سپری می‌کنید.

 

یکی از مواردی که در آن مشکل دیده می‌شود، بحث اجرایی کردن این موارد است.

در وهلۀ اول ما باید مدیریت زمان داشته باشیم و کارهایمان را به موارد زیر تفکیک کنیم:

 

فوری و مهم ـ غیرفوری و مهم ـ فوری و غیرمهم ـ غیرفوری و غیرمهم.

فوری و مهم یعنی همین الآن انجامش بده.

غیرفوری و مهم یعنی برایش برنامه‌ریزی کن.

فوری و غیرمهم یعنی حواله‌اش کن به زمان دیگر.

غیرفوری و غیرمهم یعنی قیدش را بزن.

 

در آخر:

همیشه سعی کنیم انرژی مثبت داشته باشیم، هدفمند زندگی کنیم و عزت‌نفس داشته باشیم.

مطالعه، آموزش، کسب مهارت با اجرا کردن فراموش نشود.

صبح زود از خواب بیدار شویم و طبق برنامه‌ریزی پیش برویم.

اجازه ندهید کسی مدیریت زمان شما را به‌دست بگیرد. همواره خودتان برای خودتان زمان‌بندی کنید.

 

 

سید مهدی عطاردی

1 پاسخ
 1. mohsen
  mohsen گفته:

  سلام بسیار عالی وکاربردی ممنون از وقتی که گذاشتین بسیار با انگیزه نوشته شده

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *