سرمایه گذاری در بازار مسکن

مسکن و سرمایه‌گذاری در بازار مسکن، همیشه به‌عنوان موضوعی مهم در اقتصاد مطرح بوده است و این اهمیت دارای جوانب متعددی می‌باشد. یکی از این جوانب این است که مسکن به‌عنوان یک کالای اساسی، موردنیاز خانوار بوده و بخش عظیمی از هزینه‌های خانوار را در بر می‌گیرد. از طرف دیگر بازار مسکن تأثیر مستقیم در اقتصاد داشته و معمولاً تا ۸ درصد از تولید ناخالص ملی را در بر می‌گیرد و تقریباً ۲۵ درصد از سرمایه ثابت جهانی را بازار مسکن تشکیل داده است.

در نظر داشته باشید که بازار مسکن به‌عنوان یکی از بازارهای سرمایه‌گذاری در دنیا مطرح بوده و این سه جنبه باعث شده است که سرمایه‌گذاری در آن افزایش پیدا کند. همان‌طور که مسکن تأثیر مستقیمی در اقتصاد دارد عوامل اقتصادی همچون نرخ بهره و پارامترهای دیگر اقتصاد کلان نیز در این بازار تأثیرگذار هستند و سرمایه‌گذاری در بازار مسکن را تحت تأثیر قرار می‌دهد. بااین‌حال بسیاری از افراد معتقدند که سرمایه گذاری در این بازار می‌تواند به‌عنوان مناسب‌ترین سرمایه‌گذاری باشد. باید در نظر داشت که مسکن هم‌زمان به‌عنوان کالای مصرفی و سرمایه‌ای می‌باشد و ورود به این بازار سرمایه‌گذاری دارای نکات ظریف و چالش‌های متفاوتی است. به همین دلیل برای اینکه در این بازار، سرمایه‌گذاری مطمئن با سود بالا را داشت باید با زیروبم بازار مسکن آشنا شد و از راهنمایی جهت سرمایه‌گذاری در این بازار بهره برد تا درنهایت بتوان در این بازار موفق بود.

در ادامه مقاله به نکات و بایدها و نبایدهای این بازار می‌پردازیم و سعی می‌کنیم نکات ریزودرشت این بازار سرمایه‌گذاری را بیان کنیم.

سرفصل‌هایی که در این مقاله بیان شده در زیر آمده است:

  • نکات مهم در سرمایه‌گذاری در مسکن
  • راهنمایی جهت سرمایه‌گذاری در بازار مسکن
  • چالش‌های سرمایه‌گذاری در بازار مسکن
  • بایدها و نبایدها در سرمایه‌گذاری در مسکن

 

نکات مهم در سرمایه‌گذاری در مسکن

 

سرمایه گذاری در مسکن

 

برای سرمایه‌گذاری در بازار مسکن باید به نکات مختلفی توجه کنید که بعضی از این نکات در مورد خود بازار مسکن می‌باشد و بعضی دیگر به مسائل و پارامترهای اقتصادی و سیاسی مربوط می‌شود. در این بخش نکات مهم مربوط به بازار مسکن را مرود بررسی قرا می‌دهیم و در بخش‌های بعدی مقاله درباره دیگر پارامترها صحبت خواهیم کرد.

اولین نکته مهم سرمایه‌گذاری در مسکن انتخاب محل یا منطقه‌ای می‌باشد که می‌خواهید در آن سرمایه‌گذاری کنید. از چند دیدگاه می‌توان به این موضوع پرداخت. دیدگاه اول این است که منطقه‌ای که می‌خواهید در آن سرمایه‌گذاری کنید قابلیت پیشرفت ازلحاظ محل تجارت یا محل زندگی را دارد یا خیر؟ منظور از این حرف این است که شما بخواهید در منطقه‌ای مسکن بخرید که در اطراف آن تازه شروع به ساخت‌وساز شده است و یا دارای زمین‌های خالی می‌باشد، حال با این اوصاف احتمال می‌دهید که در آینده این مکان به محل مناسب و قابل استقبال برای زندگی یا محلی برای تجارت تبدیل شود یا خیر؟ البته به شرطی که دید شما از سرمایه‌گذاری دید بلندمدت باشد باید این پارامتر مدنظر قرار گیرد.
دیدگاه بعدی این است که اگر هدف میان‌مدت یا کوتاه‌مدت دارید باید در مناطقی سرمایه‌گذاری کنید که به‌عنوان منطقه ای مناسب برای زندگی بوده یا منطقه‌ای خوبی برای تجارت باشد. در این حالت با در نظر گرفتن موارد گوناگون، ازجمله فرصت‌های شغلی که در آن منطقه وجود دارد، که سبب می‌شود افراد بیشتری برای خرید یا اجاره وارد آن منطقه شوند و یا وجود اماکنی همچون دانشگاه که سبب استقبال برای اجاره یا خرید می‌شود، موردبررسی قرار می‌گیرد تا در بهترین حالت اقدام به سرمایه‌گذاری انجام گیرد.
نکته مهم دیگر در سرمایه‌گذاری مسکن این است که شرایط منطقه‌ای و راه‌های عبور و مرور و آینده شهری آن منطقه را بررسی کنید، می‌توان از بخش برنامه‌ریزی شهری اطلاعاتی در مورد مکانی که در آن می‌خواهید سرمایه‌گذاری مسکن را انجام دهید به دست آورید و طبق آن اطلاعات و شرایط فعلی آن مکان اقدام به سرمایه‌گذاری نمایید. باید در نظر داشته باشید که امکانت موجود مانند وجود فضای سبز، خیابان‌های کم ترافیک و همچنین سطح دسترسی به اماکن خرید و تفریحی- ‌ورزشی از دیگر نکاتی است که باید مدنظر قرار داد.
در این نکاتی که ذکر شد بیشتر موارد سطح خرد و عمومی بازار مسکن بیان شد و در ادامه به دیگر پارامترها و موارد کلان نیز اشاره می‌شود.

راهنمایی جهت سرمایه‌گذاری در بازار مسکن

برای اینکه مناسب ترین سرمایه‌گذاری را در بازار مسکن داشته باشید باید به این راهنمایی‌ها دقت کنید تا بتوانید به سود مناسبی برسید. اولین نکته این است که در منطقه‌هایی که آمار بالایی برای اجاره یا فروش مسکن وجود دارد وارد نشوید و تحقیقات خود را بیشتر کنید؛ زیرا دو حالت در آن ممکن است:

  1. یا میزان ساخت‌وساز در آن زیاد می‌باشد و این میزان ساخت‌وساز مربوط به زمان حال بوده و باکمی تحقیق و اطمینان می‌توان آن منطقه را برای سرمایه‌گذاری انتخاب کرد
  2. یا اینکه مربوط به ساخت‌وساز بالا نمی‌باشد و احتمالاً یک مشکل پنهان در آن منطقه وجود دارد که سبب شده آمار فروش و اجاره در آن بالا باشد.

نکته مهم بعدی برای سرمایه‌گذاری در بازار مسکن، خرید به‌موقع و در زمان مناسب است. یعنی به‌طور مثال زمانی وارد بازار مسکن نشوید که تورم اسمی در این بازار زیاد است و اگر می‌خواهید خرید کنید موردی را خریداری کنید که ازلحاظ قیمتی با قیمت قبل از تورم تفاوت چندانی نداشته باشد. البته تمام این شرایط به نوع نگاه سرمایه‌گذار در مورد سرمایه‌گذاری بلندمدت یا کوتاه‌مدت بستگی دارد. در بعضی از زمان‌ها بازار مسکن دچار رکود می‌شود و ورود به این بازار در زمان رکود یکی از بزرگ‌ترین اشتباهات است، اما فروش در این زمان می‌تواند به سود سرمایه‌گذار باشد زیرا ممکن است این رکود چندین ماه و حتی چند سال به طول بیانجامد و سرمایه به‌صورت راکد باقی بماند.

 

اولین نکته برای سرمایه گذاری مطمئن در بازار مسکن این است که در منطقه‌هایی که آمار بالایی برای اجاره یا فروش مسکن وجود دارد وارد نشوید و تحقیقات خود را بیشتر کنید، نکته بعدی این است که برای سرمایه‌گذاری در بازار مسکن به‌موقع و در زمان مناسب اقدام کنید، در بعضی از زمان‌ها بازار مسکن دچار رکود می‌شود و سرمایه¬گذاری در زمان رکود اشتبه بزرگی است.

 

از مواردی که در بازار سرمایه‌گذاری مسکن بسیار پرسود می‌باشد خرید مسکن باقیمت مناسب و سپس تعمیر و بعد فروش آن مورد می‌باشد. معمولاً سرمایه‌گذاران خانه‌هایی را که موقعیت مکانی مناسب دارند خریداری می‌کنند و بعد از بازسازی و یا تعمیر با قیمت بالاتر بفروش می‌رسانند و سود خوبی را به دست می‌آورند.

چالش‌های سرمایه‌گذاری در بازار مسکن

 

چالش های سرمایه گذاری در بازار مسکن

 

چالش‌های سرمایه‌گذاری در مسکن به صورت‌های متفاوتی می‌باشد که عموماً با پارامترهای اقتصاد کلان درگیر است. یکی از چالش‌هایی که در بازار مسکن وجود دارد میزان نقد شوندگی آن است. بازار مسکن نسبت به بازارهای سرمایه‌گذاری دیگر دارای قدرت نقد شوندگی پایین‌تری می‌باشد. عموماً این بازار در بلندمدت سوددهی دارد و نیازمند این است که بازار همواره برقرار باشد اما اگر به دلایلی بازار دچار رکود شود نقد شوندگی آن بسیار پایین می‌آید و خواب سرمایه را برای سرمایه‌گذار به همراه دارد.
از دیگر چالش‌های سرمایه‌گذاری در این بازار مدت‌زمان عکس‌العمل نسبت به تورم می‌باشد. یعنی بازارهایی همانند بازار ارز و سکه به‌سرعت نسبت به تورم عکس‌العمل نشان داده و علاوه بر حفظ ارزش سرمایه ممکن است سودهای زیادی را برای سرمایه‌گذاران در این حوزه به دنبال داشته باشد اما بازار مسکن به این سرعت نسبت به تورم عکس‌العمل نشان نمی‌دهد و ممکن است یک بازه زمانی ۶ تا ۱۸ ماه به طول بیانجامد. باید در نظر داشت که در اکثر موارد میزان سوددهی این بازار نسبت به بازار طلا و سکه کمی پایین‌تر است که جزو چالش‌های سرمایه‌گذاری در بازار مسکن به شمار می‌رود اما نباید فراموش کرد که بازار مسکن سرمایه‌گذاری مطمئن را در خود دارد.
در بعضی از زمان نفوذ سوداگران در بازار مسکن سبب بالا رفتن ناگهانی قیمت‌ها و سپس رکود بازار می‌شود که از دیگر چالش‌های این بازار است. درمجموع قدرت نقد شوندگی، سرعت واکنش نشان دادن نسبت به تورم و میزان پایین‌تر سوددهی در کوتاه‌مدت نسبت به بازارهای سرمایه‌گذاری دیگر از چالش‌های سرمایه‌گذاری در این بازار می‌باشد. اما در نظر داشته باشید که اطمینان سرمایه‌گذاری در این بازار بیشتر است.

 

 

چالش‌های سرمایه‌گذاری در مسکن به صورت‌های متفاوتی می‌باشد. میزان نقد شوندگی پائین، عکس العمل طولانی نسبت به تورم و نفوذ سوداگران در بازار مسکن از جمله چالش‌های سرمایه گذاری در بازار مسکن است.

 

 

بایدها و نبایدها در سرمایه‌گذاری در مسکن

 

باید ها و نباید های سرمایه گذاری در مسکن

 

در این بخش ابتدا به بایدهایی که سرمایه‌گذاری مطمئن با سود بالا به همراه دارد را بیان می‌کنیم و سپس به نبایدها می‌پردازیم. اولین باید این است که وقتی باید در مسکن سرمایه‌گذاری کنید که این بازار در رکود نباشد زیرا این رکود مانع از به دست آوردن سود مناسب در مدت‌زمان معین می‌شود. از طرفی باید در منطقه‌ای سرمایه‌گذاری کرد که جای پیشرفت داشته باشد، این پیشرفت باید هم ازلحاظ سودآوری مالی بوده و هم ازنظر موقعیتی و به وجود آمدن شرایط مکانی مناسب‌تر باشد. باید روی مسکن‌هایی سرمایه‌گذاری شود که میزان نقد شوندگی بالاتری داشته باشند، به‌طور مثل در شهرهای بزرگ خریدار آپارتمان نسبت به خانه‌های ویلایی بیشتر است و درنتیجه نقد شوندگی آپارتمان بیشتر می‌باشد. این بایدها راهنمایی جهت سرمایه‌گذاری در بازار مسکن می‌باشد.
طبیعتاً نباید در مکان‌هایی که میزان جرم در آن مناطق به نسبت زیاد است سرمایه‌گذاری کرد حتی اگر آن مسکن هم ازلحاظ قیمت و شرایط سرمایه‌گذاری بسیار مناسب باشد. درزمانی که بازارهای سکه و طلا در حالت بازدهی مناسبی قرار دارند نباید در بازار مسکن سرمایه‌گذاری کرد زیرا توجه عموم به آن بازارها بوده و میزان نقد شوندگی در بازار مسکن پایین می‌باشد، همچنین در نظر داشته باشید که به‌هیچ‌عنوان به دنبال مسکن‌های مورددار نباشید حتی اگر قیمت آن‌ها بسیار مناسب باشد. منظور از مورددار بودن مشکلات ثبتی یا اسنادی یک مسکن است.

 

به‌طورکلی سرمایه‌گذاری یکی از مهم‌ترین بخش‌های اقتصاد است و درواقع سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف سبب پیشرفت اقتصادی در آن حوزه می‌شود. بازار مسکن نیز از این قاعده مستثنا نیست و سرمایه‌گذاری در آن می‌تواند کمک زیادی به بخش مسکن و اقتصاد کند و از سمت دیگر سود خوبی را برای سرمایه‌گذاران حاصل کند. افزایش سرمایه‌گذاری در مسکن، سبب افزایش رونق در انواع شغل‌ها همچون صنعت ساخت‌وساز، مهندسین نقشه‌بردار و حتی دفترخانه‌ها شده و رونق صنعت ساخت‌وساز موجب افزایش ساخت‌وساز مسکن می‌گردد که درنتیجه باعث ایجاد شغل بیشتر می‌شود، بنابراین هم برای سرمایه‌گذار سود بالایی دارد، هم مشکلات مسکن مرتفع می‌گردد و هم ایجاد اشتغال را حاصل می‌کند.
سرمایه‌گذاری در بازار مسکن شرایط خاص خود را دارد و باید نکات و موارد گوناگون را برای ورود به آن و همچنین سودآوری در آن رعایت کرد. توجه به متغیرهای اقتصادی مانند نرخ بهره و یا نرخ ارز در بازار مسکن تأثیرگذار است، و این مورد یکی از نکاتی است که برای ورود به این بازار باید مدنظر قرار داد. دریافت اطلاعات صحیح در مورد مکانی که می‌خواهید در آن سرمایه‌گذاری کنید و شرایط اقلیمی و جغرافیایی جز موارد کوچک‌تر در این بازار می‌باشد و زیرمجموعه متغیرهای خرد محسوب می‌شود. چالش‌هایی همچون میزان نقد شوندگی و میزان سودی که یک مسکن می‌تواند در کوتاه‌مدت یا بلندمدت برای شما به ارمغان بیاورد نیز جز موارد مهم می‌باشد که برای به دست آوردن سود بیشتر در این بازار باید مدنظر قرار دهید. درمجموع برای اینکه سرمایه‌گذاری مطمئن با سود بالا را در بازار مسکن داشته باشید باید با توجه به نکات و بایدها و نبایدها، مناسب‌ترین سرمایه‌گذاری را در این بازار انتخاب کنید و از انواع راهنمایی جهت سرمایه‌گذاری در بازار مسکن بهره‌مند شوید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *