2020 01 27 23 09 35

مولفه های مبلغ فروش

در بررسی صورت سود و زیان مهمترین منبع درآمدی شرکت درآمد فروش یا همان درآمد عملیاتی است.باید توجه داشت که درآمد عملیاتی با فروش اشتباه گرفته نشود. اما درآمد عملیاتی یا همان فروش وابسته به چه موارد و مولفه هایی است؟

2020 01 27 22 57 44

مبلغ فروش شرکت یا همان اولین آیتم صورت سود و زیان شرکت، وابسته به مقدار فروش یا نرخ فروش است.
مبلغ فروش چگونه به دست می آید؟
مبلغ فروش از ضرب مقدار فروش در نرخ فروش محاسبه می شود. اما این مقدار فروش می تواند مقدار فروش داخلی باشد، یعنی در داخل کشور به فروش برود یا اینکه فروش خارجی یا صادراتی باشد.
اگر به همان صورت سود و زیان برگردیم، یادداشت درآمد عملیاتی یا فروش( که در این مثال در یادداشت ۱۸ آمده است) را می‌بینیم .

2020 01 27 22 58 33

این فروش یا داخلی است به مبلغ حدود ۳۰۵ میلیارد یا خارجی است که ۱۴۰۰ میلیارد مقدار فروش خارجی است ،جمعا فروش شرکت ۱۷۰۰ میلیارد می شود.
مقدار داخلی می‌تواند فروش به دولت باشد یا اینکه به غیر از دولت، به طور مثال از طریق بورس کالا باشد یا اینکه به یک مشتری خصوصی می فروشد که ما در مثال این شرکت دیدیم که فروشی که این شرکت انجام می داد بخش عمده اش به دولت بود. در یادداشت ۱۸-۱ برای ما توضیح داده شده که فروش شرکت تماماً به شرکت خدمات حمایتی که وابسته به وزارت جهاد یا وزارت کشاورزی (که آن هم دولتی هست) انجام شده، پس کاملا فروش به دولت بوده است.
حالا در خصوص اینکه فروش به دولت بهتر است یا اینکه آزاد بهتر است در مقالات آتی توضیح داه می شود. اما توجه داشته باشید که خود نرخ نمی‌تواند یا با ارز باشد به فرض دلاری باشد یا اینکه ریالی باشد.
طبیعتاً فروش هایی که خارجی(صادراتی) هستند با دلار است و فروش هایی که داخلی هستند با ریال انجام می‌شوند.
در مثال آورده شده ، فروشی که شرکت داشته فروش اوره صادراتی بوده که یک میلیون و ۶۰۰ تن را صادرات داشته و هر تن فرضا ۲۰۰ دلار بوده و دلار را تبدیل به ریال کرده که مبلغ کل فروش ۱۲۰۰ میلیارد تومان شده است. پس نرخ فروش برای ما خیلی مهم است که این نرخ فروش به ریال انجام شده یا به دلار. چرا که اگر دلار باشد طبیعتا اگر در اقتصاد ما نرخ دلار افزایش پیدا کند سودآوری شرکت هایی که فروش صادراتی دارند هم افزایش پیدا می کند.
دلیلش هم خیلی واضح است، به این خاطر که شرکت درآمد صادراتی دارد و این درآمد با دلار است و هرچه دلار نرخش بیشتر باشد سود این شرکت ها هم به ریال بیشتر خواهد بود.
اما می دانید که در کشور ما قبلا ارز سه نرخی بود و الان دو نرخی هست، یعنی یک ارز آزاد داریم و یک ارز مبادله‌ای و ارز دولتی یا ارزی که بانک مرکزی نرخش را هر روز اعلام می‌کند. اما یک ارزی هم داریم، ارز آزاد که شما می توانید از صرافی ها و طلافروشی ها و ارز فروشی های داخل شهرتان قیمت بگیرید و قیمتش طبیعتا از ارز مبادله ای خیلی بیشتر است. اما اگر شرکت فروشش را با ارز آزاد انجام دهد چون نرخ فروش نرخ ارز بالاتر است سودآوری آن شرکت هم بیشتر می شود.
هدف ما در این مقاله این است که به شما بگوییم در فروشی که شرکت انجام می دهد به چه مولفه‌هایی باید توجه کنید.
در فروش شرکت پتروشیمی پردیس که حدود ۱۷۰۰ میلیارد تومان بود شما باید به چه مولفه هایی در این مبلغ توجه کنید؟
به عنوان مثال اگر فروش صادراتی بود. فروش صادراتی برای شما اهمیت داشت اما فروش داخلی زیاد مهم نبود.
طبیعتاً وقتی فروش صادراتی است در نرخ فروش باید به نرخ دلار توجه کرد که اگر فروش دلاری باشد، با نرخ دلار آزاد فروش انجام می شود یا ارز مبادلاتی ؟
در مورد اهمیت سود و درآمد شرکت ها گفتیم که سهامداران وقتی بابت خرید سهم پولی را پرداخت می‌کنند این پول بابت یک سال بعد شرکت هست که این شرکت در یک سال بعد چه عملکردی می تواند داشته باشد.در
با نمودار تشریح کردیم که سود و قیمت سهام چه رابطه ای با یکدیگر دارند و طبیعتاً اگر قیمت سهام رشد پیدا کند موید این است که به احتمال قوی سود این شرکت در یک سال بعد یا شش ماه بعد می تواند رشد پیدا کند یا اینکه اصلاً انتظار سهامداران از سرمایه‌گذاری در آن شرکت رشد و سودآوری شرکت است.
زمانی سود شرکت ها رشد پیدا می کند که درآمد شرکت افزایش پیدا کند یا هزینه‌های شرکت کاهش یابد یا اینکه در شرایط بهتر هر دو در کنار هم اتفاق بیفتند.
اما اینکه درآمد شرکت افزایش یابد و هزینه ها کاهش پیدا کند به سراغ صورت سود و زیان می رویم و بررسی می کنیم که این درآمدها چی هستند؟ و هزینه ها شامل چه مواردی می شوند؟
اما در مقالات آتی تصمیم داریم که بررسی کنیم آیا در سال آینده یا در دوره آینده این شرکت سود آوریش افزایش پیدا می‌کند؟ که به اصطلاح به آن تعدیل مثبت می گویند یا اینکه بالعکس حتی سودآوری شرکت کاهش پیدا کند؟ که به آن تعدیل منفی می گویند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *