مفهوم ریگ استخراج

همان‌طور که میدانید ارز دیجیتال از ارزهای نوظهور بوده و استقبال افراد برای حضور در این بازار زیاد است. ارز دیجیتال دارای قوانین خاص خود است و ارزش این ارز به موارد مختلفی بستگی دارد که می‌توان به اعتماد افراد به این ارز و خرید و فروش آن، یا اعتماد شرکت‌های بزرگ و دولت‌ها، و شناخت آن ارز به‌عنوان یکی از ارزهای قابل قبول برای انجام معاملات و تراکنش‌های خود اشاره کرد.
تعداد مسئله ریاضیاتی که حل می‌شود، یکی از مواردی است که هم بر مقدار این ارز تأثیر داشته و به مقدار آن می‌افزاید و هم بر قیمت آن مؤثر واقع می‌شود. در بازار ارز دیجیتال به دو صورت کلی می‌توان کسب درآمد کرد. نوع اول خرید فروش این ارز در بازار بوده که مانند بازار بورس ارز است و مورد دوم استخراج ارز دیجیتال یا ماینینگ ارز دیجیتال است. افراد می‌توانند با تهیه یک ریگ استخراج، شروع به ماینینگ ارز دیجیتال کنند و به استخراج انواع رمز ارزها مشغول باشند.
این استخراج درآمد خوبی را می‌تواند برای فرد به همراه داشته باشد. البته باید توجه داشت که ریگ استخراج باید بر اساس کاربرد و میزان سطح درآمدی، جمع‌آوری شود تا بهترین بازدهی را به همراه داشته باشد.
امروزه ماینینگ ارز رمزنگاری شده به یک کسب‌وکار صنعتی تبدیل شده است. اما در بسیاری از موارد استخراج این رمز ارزها توسط یک استخراج کننده آماتور نیز سودآور است. باید در نظر داشت که استخراج یک ارز توسط ریگ ماینینگ یک سرمایه‌گذاری میان‌مدت است و اغلب افراد با فرض اشتباه کوتاه‌مدت بودن سرمایه‌گذاری وارد آن می‌شوند. باید یادآور شد که معمولاً استخراج به‌صورت ماهانه، چیزی حدود ۱۰ درصد سختی شبکه دارد، یعنی به میزان محاسبات افزوده می‌شود و این موضوع به این معناست که از قدرت ریگ استخراج به‌مرور زمان کاسته می‌شود. با توجه به تمام این موارد در ادامه توضیحات کامل‌تری را در مورد ریگ استخراج و انواع آن بیان خواهیم کرد.
سرفصل‌هایی که در این مقاله موردبررسی قرارگرفته در زیر بیان شده است:

  •  ریگ استخراج چیست؟
  •  در یک ریگ استخراج به چه مواردی باید توجه کرد؟
  • انواع ریگ ماینینگ کدم‌اند؟
  • چگونه یک ریگ استخراج به‌صرفه داشته باشیم؟

ریگ استخراج چیست؟

ریگ استخراج

ریگ استخراج یک دستگاه پردازشی برای استخراج ارزهای دیجیتال است که از مجموعه سخت‌افزاری قوی برای این کار استفاده می‌کند. دلیل استفاده از مجموعه سخت‌افزاری حرفه‌ای برای استخراج ارز محاسبات، انجام محاسبات پیچیده و طولانی مدت است.
ریگ ماینینگ نیاز به قدرت پردازشی و محاسباتی بالایی داشته و معمولاً ریگ استخراج شامل چند کارت گرافیک است. زیرا کارت گرافیک برای انجام محاسبات تکراری مناسب بوده و این قابلیت برای استخراج ارز دیجیتال بسیار مناسب است. لازم به ذکر است ریگ ماینینگ به‌صورت کاملاً تخصصی مربوط به استخراج رمز ارزها بوده و فقط عملیات پردازش آن‌ها را انجام می‌دهد.
همان‌طور که بیان شد این دستگاه‌ها از توان پردازشی بالایی بهره می‌برند و به این معناست که علاوه بر مصرف برق گرمای زیادی را تولید می‌کند، درنتیجه افرادی که می‌خواهد وارد این حوزه شوند علاوه بر تجهیزات باید مکان مناسب و تخصص کافی را در این حوزه داشته باشند تا بتوانند از مزایای آن بهره ببرند، در غیر این صورت عملاً کار آن‌ها با شکست مواجه خواهد شد.
لازم به ذکر است که استخراج ارز دیجیتال را نمی‌توان به‌وسیله کامپیوترهای خانگی انجام داد؛ زیرا میزان پردازش بالا، فشار زیادی را به دستگاه وارد می‌کند. همچنین به هیچ عنوان از لپ تاپ به‌عنوان ریگ استخراج استفاده نشود زیرا توان سخت‌افزاری لپ تاپ از کامپیوترهای خانگی بسیار کمتر بوده و امکان دارد ضرر جبران ناپذیری به لپ تاپ وارد شود. به‌طورکلی ریگ استخراج از چند کارت گرافیک قدرتمند برای پردازش، یک شاسی برای نگهداری سخت‌افزار، یک پاور قوی برای تأمین برق‌رسانی مناسب، یک رم و CPU متوسط، یک درایور SSD و یک مادربرد تشکیل می‌شود که پس از اسمبل آن‌ها و نصب سیستم‌عامل و نرم‌افزار موردنیاز، آماده استخراج ارز دیجیتال است.

 

 

ریگ ماینینگ نیاز به قدرت پردازشی و محاسباتی بالایی داشته و معمولاً ریگ استخراج شامل چند کارت گرافیک است. زیرا کارت گرافیک برای انجام محاسبات تکراری مناسب بوده و این قابلیت برای استخراج ارز دیجیتال بسیار مناسب است. لازم به ذکر است ریگ ماینینگ به‌صورت کاملاً تخصصی مربوط به استخراج رمز ارزها بوده و فقط عملیات پردازش آن‌ها را انجام می‌دهد.

 

 

 

در یک ریگ استخراج به چه مواردی باید توجه کرد؟

در یک ریگ استخراج به چه مواردی باید توجه کرد؟

طبیعتاً افراد از ریگ استخراج استفاده می‌کنند تا به درآمدی مناسب دست یابند. پس باید به موارد متعددی توجه کنند تا از میزان هزینه‌ها کاسته شود و درنتیجه افزایش درآمد را در پی داشته باشد. برای اینکه از میزان هزینه‌ها کاسته شود، باید به هزینه‌های اولیه و جاری توجه داشت.
میزان هزینه اولیه مستقیماً به توان پردازشی یا هش ریت ریگ استخراج بستگی دارد، هر کارت گرافیک یک توان پردازشی مشخص دارد و با توجه به نیاز و برآورد هزینه می‌توان از تعداد مشخصی کارت گرافیک استفاده کرد، که به ازای تعداد کارت گرافیک بیشتر سرعت سخت‌افزار برای انجام عملیات پردازشی بیشتر می‌شود.
البته باید همیشه به میزان هزینه برای جمع‌آوری یک ریگ ماینینگ توجه داشت. علاوه بر کارت گرافیک هزینه‌های ثابت دیگری ازجمله رم، هارددیسک، مادربرد و دیگر اجزا نیز باید در نظر گرفته شود. باید یادآور شد که هر چه ریگ استخراج قوی‌تر باشد، لزوماً درآمد بیشتری نخواهد داشت؛ زیرا به نسبت هزینه نگهداری و توان مصرفی برق آن بیشتر می‌شود و می‌تواند کاهش سودآوری را به همراه داشته باشد.
ازجمله هزینه‌های جاری که برای ریگ ماینینگ باید در نظر گرفته شود، شامل هزینه برق مصرفی، هزینه‌های مربوط به نگهداری و زمان است. اولین چیزی که باید در نظر گرفته شود زمان است زیرا ریگ ماینینگ یک سرمایه‌گذاری میان‌مدت بوده و باید مقدار زمان خواب پول سرمایه‌گذاری شده محاسبه شود، تا در پایان یک دوره سودی که محاسبه می‌شود یک سود واقعی باشد. میزان هزینه برق مصرفی نیز باید محاسبه شود تا با توجه به درآمد، ریگ استخراج در بهینه‌ترین حالت خود باشد و میزان برق مصرفی آن در کمترین حالت خود قرار داشته باشد. باید یادآور شد که نگهداری ریگ استخراج دارای هزینه‌های خاص خود بوده، زیرا توان پردازشی بالا سبب افزایش دما می‌شود و نیاز به هزینه‌ای جداگانه برای خنگ نگه ‌داشتن آن است. به‌طورکلی ریگ استخراج باید به‌گونه‌ای جمع‌آوری شود که پاسخگوی هزینه‌های ثابت و جاری خود باشد و علاوه بر آن سود مناسبی را برای فرد سرمایه‌گذار حاصل کند.

 

 

باید یادآور شد که هر چه ریگ استخراج قوی‌تر باشد لزوماً درآمد بیشتری نخواهد داشت زیرا به نسبت هزینه نگهداری و توان مصرفی برق آن بیشتر می‌شود و می‌تواند کاهش سودآوری را به همراه داشته باشد. ریگ استخراج باید به‌گونه‌ای جمع‌آوری شود که پاسخگوی هزینه‌های ثابت و جاری خود باشد و علاوه بر آن سود مناسبی را برای فرد سرمایه‌گذار حاصل کند.

 

 

انواع ریگ ماینینگ کدم‌اند؟

 انواع ریگ ماینینگ

علاوه بر اینکه فرد می‌تواند با تحقیق و برآورد مناسب شروع به جمع‌آوری یک ریگ استخراج کند، ریگ ماینینگ های مختلفی نیز در بازار موجود بوده که با توجه به شرایط هر فرد قابل خریداری و استفاده است. یکی از قوی‌ترین ریگ ماینینگ ها و در عین حال گران‌ترین آن‌ها ریگ استخراج پانداماینر B5 پلاس است که از ۸ کارت گرافیک RX 460 بهره می‌برد و بسیار قدرتمند و باکیفیت است. معمولاً این مدل در بازار به‌ندرت یافت می‌شود و دارای قیمت بالایی است. از دیگر ریگ ماینینگ های موجود در بازار می‌توان به بیت کوین گلد GPU Miner اشاره کرد که می‌تواند در هر ثانیه ۲۰۰۰ عملیات انجام دهد. این محصول دارای ۶ کارت گرافیک بوده و مزیت آن در قابل تنظیم بودن دستگاه است. به کمک این ماشین می‌توان سود مالی مناسبی به دست آورد. لازم به ذکر است که در سفارش این محصول می‌توان ریگ استخراج را با توجه به بودجه و نیاز شخصی خود تغییر و سفارش داد.
شارک مینی از دیگر ریگ ماینینگ های موجود در بازار بوده که از ۴ کارت گرافیک بهره می‌برد و قیمت بالا جز معایب این محصول به‌حساب می‌آید. این دستگاه محصول شرکت شارک ماینینگ بوده و برای آگاهی از عملکرد آنی ریگ‌ها می‌توانید یک نمایشگر لمسی به آن اضافه کنید. اگر شما یک ماینر حرفه‌ای هستید ریگ ماینینگ شارک پرو می‌تواند گزینه پیشنهادی خوبی برای شما باشد. کیفیت عالی و قابل تنظیم بودن آن جزو مزایای این محصول به شمار می‌رود و دارای ۶ کارت گرافیک Nvidia GTX 1070 8GB است. این ریگ استخراج به نسبت مدل‌های دیگر کمی گران‌تر است اما دارای کیفیت و سودآوری بیشتری است و به همین دلیل مناسب ماینرهای حرفه‌ای است.

 

 

یکی از قوی‌ترین ریگ ماینینگ­ها و در عین حال گران‌ترین آن‌ها ریگ استخراج پانداماینر B5 پلاس است که از ۸ کارت گرافیک RX 460 بهره می‌برد و بسیار قدرتمند و باکیفیت است.

 

 

 

چگونه یک ریگ استخراج به‌صرفه داشته باشیم؟

چگونه یک ریگ استخراج به‌صرفه داشته باشیم؟

برای اینکه یک ریگ استخراج به‌صرفه داشته باشید باید چند مورد را در نظر بگیرد. اولین مورد خرید درست یک ریگ ماینینگ است، یعنی نباید از فروشندگان این دستگاه‌ها پرس‌وجو کنید. زیرا درنهایت هر فروشنده می‌خواهد جنس خود را بفروشد و ممکن است تعاریف بیش از حدی از یک دستگاه کند. پس خرید دقیق اولین گام ریگ استخراج به‌صرفه است.
باید در خرید این موضوع را در نظر بگیرید که ریگ خریداری شده تا چه مدت در حداکثر کارایی خود قرار دارد. برای فهم این موضوع باید به این مثال توجه کنید. همان‌طور که می‌دانید رمزهای هر ارز دیجیتال در بازه زمانی نامعلومی رمزگشایی می‌شوند و رمزهای جدید پیچیده‌تر می‌شوند. درواقع به‌اصطلاح میگویند اولین اسیک جدید بیت کوین چه زمانی می‌آید. حال اگر شما یک ریگ استخراج بخرید و اسیک جدید بیت کوین ۳ ماه دیگر بیاید طبیعتاً میزان محاسبات بیشتر شده و شما ضرر می‌کنید ولی اگر اسیک جدید بیت کوین ۱۰ یا ۱۲ ماه دیگر بیاید آنگاه شما در این زمان می‌توانید نهایت استفاده را از ریگ استخراج ببرید و سود خوبی کسب کنید. تشخیص اینکه اسیک جدید چه زمانی وارد بازار می‌شود بستگی به خود فرد داشته و تجربه حضور در بازار می‌تواند بسیار کمک کننده باشد و به هیچ عنوان از قبل مشخص و قابل اعلام نیست.
مورد بعدی در نحوه استخراج است یعنی فرد بعد از خرید ریگ استخراج و ساخت کیف پول در ارز دیجیتال مشخص باید به استخر استخراج بپیوندد. در استخر استخراج چند ماینر به کمک ریگ ماینینگ های خود رمز ارز استخراج می‌کنند و به نسبت محاسباتی که توسط ریگ استخراج خود انجام داده‌اند پول دریافت می‌کنند. اگر فرد بخواهد به‌تنهایی رمز ارز استخراج کند ازلحاظ اقتصادی به‌صرفه نیست و باید هزینه اولیه زیادی را متقبل شود.

در استخر استخراج چند ماینر به کمک ریگ ماینینگ­های خود رمز ارز استخراج می‌کنند و به نسبت محاسباتی که توسط ریگ استخراج خود انجام داده‌اند پول دریافت می‌کنند. اگر فرد بخواهد به‌تنهایی رمز ارز استخراج کند ازلحاظ اقتصادی به‌صرفه نیست و باید هزینه اولیه زیادی را متقبل شود.

 

همان‌طور که در مقاله بیان شد ریگ استخراج یکی از راه‌های درآمدی در ارز دیجیتال بوده و می‌تواند گزینه مناسبی برای سرمایه‌گذاری و کسب درآمد باشد. ریگ استخراج درواقع نوعی از کامپیوترهای پردازشی قدرتمند می‌باشند که افراد به کمک آن‌ها می‌توانند رمز ارز استخراج کنند. معمولاً ماینرها با پیوستن به استخر استخراج با کمک ریگ ماینینگ های خود رمز ارز استخراج کرده و به نسبت پردازش‌هایی که انجام می‌دهند درآمد کسب می‌کنند.
در تهیه ریگ استخراج باید به مواردی همچون هزینه اولیه قطعات سخت‌افزاری و هزینه برق مصرفی و نگهداری ریگ توجه کرد. حتماً هر ریگ استخراج قوی‌تر دلیل بر درآمد بیشتر نیست. برای تهیه ریگ استخراج باید از افرادی که دارای دانش فنی بالا در این زمینه هستند کمک بگیرد و بهتر است کسانی باشند که از فروش ریگ ماینینگ و یا قطعات مرتبط با آن ذینفع نباشند.
در خرید دستگاه‌ها به‌دقت محاسبه کنید، زیرا برای بسیاری از کاربران عادی بعد از یک سال نیز نقطه سربه‌سر سرمایه‌ای به وجود نیامده است، زیرا بعد از هر مدتی اسیک های جدید می‌آید و محاسبات پیچیده‌تر می‌شود و همین امر سبب عدم توانایی دستگاه برای پردازش داده‌ها می‌شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *