مفهوم ریسک و بازده در بورس
وقتی شما می‌خواهید در یک بازار سرمایه‌گذاری کنید طبیعتاً به دنبال سود و درآمد هستید. برای ورود به بازارهای سرمایه‌گذاری همانند بازار بورس ابتدا باید اطلاعات لازم را نسبت به آن بازار به دست آورید و سپس با بررسی پارامترهای مختلف مانند ریسک و بازده تصمیم ورود به بازار موردنظر را بگیرید. یکی از پارامترهایی که برای ورود به بازار سرمایه‌گذاری همیشه موردبررسی قرار می‌گیرد مفهوم ریسک می‌باشد. ریسک در تمامی معاملات بازارهای سرمایه‌گذاری اعم از ملک، طلا، ارز و بازار بورس وجود دارد. یک معامله‌گر به دنبال این است که تا جایی که امکان دارد ریسک را کاهش دهد و درعین‌حال سود بیشتری را به دست آورد. به‌طور ذاتی بازار بورس جزء بازارهای سرمایه‌گذاری پر ریسک به‌حساب می‌آید و ریسک معاملات در آن به‌خودی‌خود از بین نمی‌رود. به‌طورکلی یکی از مواردی که می‌تواند در کاهش ریسک مؤثر باشد، روش معاملاتی مناسب و همچنین شیوه‌ی کنترل معاملات است، از طرفی مشخص کردن بازه‌ی زمانی در سرمایه‌گذاری نیز می‌تواند ریسک معاملات در بازار بورس را کنترل کند.
در ادامه‌ی این مقاله بیشتر با مفاهیم ریسک و بازده در بورس آشنا می‌شویم.
سرفصل‌هایی که در این مقاله بررسی‌شده در زیر ذکر شده است:
  • مفهوم ریسک و بازده در بورس
  • انواع ریسک در بازار بورس

مفهوم ریسک و بازده در بورس

اگر بخواهیم به‌طور ساده ریسک را تعریف کنیم می‌توانیم به نسبت آنچه پیش‌بینی می‌کنیم و آنچه اتفاق می‌افتد ریسک گوییم. به‌طورکلی پیش‌بینی درست به‌وسیله‌ی کسب اطلاعات و تحلیل دقیق تأثیر زیادی در کاهش ریسک سرمایه‌گذاری دارد، همچنین باید در نظر داشت که همیشه پیش‌بینی‌ها با واقعیت منطبق نیستند، به همین دلیل کسی که می‌خواهد در بازار بورس سرمایه‌گذاری کند باید تحمل پذیرش ریسک را داشته باشد. فرض کنید که قیمت سهام ۱۸۰ تومان بوده و فرد سرمایه‌گذار قیمت یک سهام را در ۲ هفته آتی ۲۰۰ تومان پیش‌بینی کند، اگر سهام بعد از دو هفته به این قیمت برسد یا از آن عبور کند ریسک سرمایه‌گذاری صفر بوده است. اگر قیمت از ۲۰۰ کمتر باشد آنگاه پیش‌بینی شما با عدم موفقیت همراه است که مفهوم ریسک را در خود دارد.
بازده مفهومی است که همیشه در کنار ریسک در بازار بورس مورداستفاده قرار می‌گیرد و به معنی درآمد حاصل از سرمایه‌گذاری، یا پاداشی است که از ریسک سرمایه‌گذاری به دست می‌آورید. البته بازده همیشه به معنی مثبت کاربرد ندارد و ممکن است بازده منفی باشد و ضرر به سرمایه‌گذار برسد. وقتی یک سرمایه‌گذار ریسک معامله خود را پایین می‌آورد به نسبت آن بازده نیز پایین می‌آید و اگر ریسک را افزایش دهد بازده بالا می‌رود. حال اگر بازده مثبت باشد سود به دست می‌آورد و اگر بازده منفی باشد ضرر کرده است. به‌بیان‌دیگر اگر سرمایه‌گذار با ریسک بالا پیش‌بینی درستی انجام دهد سود خوبی به دست می‌آورد و اگر عکس این اتفاق بیفتد ضرر سنگینی می‌کند. به‌طورکلی ایجاد توازن بین بازده و ریسک در بلندمدت می‌تواند بیشترین درآمد و سود را به سرمایه‌گذار برساند.
رعایت نکاتی که در ادامه بیان می‌شود کمک می‌کند که ریسک در معاملات را کاهش دهیم و سود بیشتری را کسب کنیم. یکی از این نکات تحقیق در مورد سهام مدنظر و تحلیل اطلاعات این سهام می‌باشد، همچنین خریدوفروش به‌موقع کمک می‌کند که ریسک سرمایه‌گذاری بسیار کاهش پیدا کند. نوسانات روزانه سبب می‌شود که تصمیمات سرمایه‌گذاری تحت تأثیر قرار گیرد، بنابراین فریب نخوردن در مقابل این نوسانات ریسک تصمیم‌گیری‌ها را کاهش می‌دهد.
به نسبت آنچه پیش‌بینی می‌کنیم و آنچه اتفاق می‌افتد ریسک گوییم. بازده مفهومی است که همیشه در کنار ریسک در بازار بورس مورداستفاده قرار می‌گیرد و به معنی درآمد حاصل از سرمایه‌گذاری، یا پاداشی است که از ریسک سرمایه‌گذاری به دست می‌آورید.

انواع ریسک در بازار بورس

انواع ریسک در بازار بورس

 

باید در نظر داشت که عوامل اقتصادی و بازار نمی‌تواند تنها ریسک‌های سرمایه‌گذاری بورس باشند، ریسک در بازار بورس را می‌توان در یک نگاه کلی به دودسته تقسیم کرد. دسته اول ریسک فنی و تکنیکی و دسته دوم ریسک احساسی و شخصی است. ریسک فنی به عوامل اقتصادی بازار، تحلیل تکنیکی بازار بورس و شرایط بازار بستگی دارد. در برخی موارد یک سرمایه‌گذار با توجه به شرایط بازار تحلیل تکنیکی از یک سهام انجام می‌دهد و با تحلیل‌های فنی متفاوت بازه قیمتی را در مدت معین مشخص می‌کند، طبیعتاً هرکدام از تکنیک‌هایی را که برای پیش‌بینی در نظر می‌گیرد دارای مقداری ریسک می‌باشد که به آن ریسک تکنیکی گویند.
اغلب اوقات خود سرمایه‌گذار دلیل ریسک می‌باشد که به آن ریسک شخصی و احساسی می‌گویند، به‌عنوان‌مثال شما ۳ میلیون تومان در بورس سرمایه‌گذاری بلندمدت ۶ ماهه انجام داده‌اید و انتظار دارید سرمایه شما به ۴ میلیون تومان برسد، بعد از یک ماه به دلیل عوامل مقطعی بازار سرمایه شما به ۲ میلیون رسیده و شما از ترس ضرر بیشتر سهام خود را به فروش می‌رسانید. این یعنی احساسات شما به استراتژی‌ای که برای خود تعیین کردید غلبه کرده که سبب ضرر شما می‌شود. این یک نوع ریسک شخصی و احساسی است که می‌تواند در سرمایه‌گذاری شما در بورس تأثیرگذار باشد.
ریسک و بازده دو مفهوم متقابل می‌باشد و ایجاد بالانس بین این دو مفهوم باعث کاهش استرس در انجام معاملات می‌شود. عوامل مختلفی همچون بازده معاملاتی، اهداف سرمایه‌گذاری و درآمد کسب‌شده از معاملات می‌تواند بر روی ریسک تأثیرگذار باشد. بعضی از سرمایه‌گذاران ترجیح می‌دهند ریسک بالایی را متحمل شوند و به سود بیشتری دست پیدا کنند اما برخی دیگر معامله امن‌تر با سود پایین‌تر را ترجیح می‌دهند. همیشه باید در نظر داشت که ریسک بالا امکان به وجود آوردن ضررهای سنگین را در خود دارد.
 برای اینکه بتوان ریسک معاملات در بازار بورس را کاهش داد باید آموزش‌های لازم در مورد نحوه تحلیل بازار بورس و تحلیل سهام شرکت‌های مختلف را آموخت. بررسی روند قیمتی، توانایی تحلیل فنی و بنیادی، پیگیری اخبار و اطلاعات و همچنین توانایی تحلیل این موضوعات می‌تواند تأثیر مثبتی در کاهش ریسک داشته باشد.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *