آشنایی با مفاهیم و اصطلاحات اولیه بورس گام نخست برای ورود به این بازار
مفاهیم و اصطلاحات بورس | برای ورود به هر کاری باید در ابتدا با مقدمات آن آشنا شد. بازار بورس اوراق بهادار یا هر بورس دیگری از این قاعده مستثنا نبوده و برای سرمایه‌گذاری در این بازارها نیاز به اطلاعات کافی در این زمینه وجود دارد. شاید در نگاه اول این بازار بسیار ساده به نظر آید و گفته شود که با خریدوفروش سهام مختلف می‌توان از آن کسب سود کرد اما درواقع امکان دارد شما در یک‌لحظه تمام سرمایه و دارایی خود را در بازار بورس از دست بدهید، مگر اینکه با مفاهیم بورس، قواعد کار کردن و اصطلاحات رایج در بورس آشنا شوید. علاوه بر این به‌مرورزمان و با کسب تجربه و تجزیه‌ و تحلیل دقیق اطلاعات مالی موجود در بورس می‌توانید بهترین و پربازده‌ترین معاملات را انجام دهید. ممکن است در ابتدا از گوناگونی اصطلاحات بورس و مفاهیم در بورس کمی سردرگم شوید، اما نگران نباشید! زیرا باگذشت زمان نه‌چندان زیاد و فعالیت در این بازار به‌صورت کامل با مفاهیم آشنا می‌شوید و این اطلاعات جزوی از دانش همیشگی شما می‌شود.
سرفصل‌هایی که در این مقاله موردبررسی قرارگرفته‌اند عبارت است از:
  • مفاهیم پایه‌ای و اصطلاحات بورس
  • اصطلاح‌های اولیه در بورس

مفاهیم پایه‌ای و اصطلاحات بورس

یکی از مواردی که در بازار بورس بسیار زیاد شنیده می‌شود و قطعاً یکی از عوامل بسیار تأثیرگذار نیز است، قیمت سهام است. سهم یا سهام مشخص‌کننده‌ی میزان مالکیت یک فرد در یک شرکت بوده و به نسبتی که سهم آن شرکت را در اختیار دارد، در آن شرکت شریک است.
 از مفاهیم دیگر بورس، بازار اولیه و بازار ثانویه است. به تمام دارایی‌هایی که دولت یا یک شرکت خاص برای اولین بار عرضه می‌کنند بازار اولیه گویند، مانند پذیره‌نویسی سهام که توسط شرکت‌ها ارائه می‌شود. اما بازار ثانویه به بازاری گویند که در آن دارایی‌هایی که در بازار اولیه مورد معامله واقع‌شده، دوباره معامله می‌شود و شرکت جدیدی دارائی‌های خود را ارائه نمی‌کند و فقط سهام همان شرکت‌های پذیرفته‌شده در بازار اولیه مورد معامله قرار می‌گیرد. بورس اوراق بهادار یک بازار ثانویه است.
 با این توضیحات باید پرسید چه شرکت‌هایی می‌توانند در بورس فعالیت کنند. به‌طورکلی شرکت‌ها به دودسته سهامی خاص و سهامی عام تقسیم می‌شوند. که سهامی خاص به شرکتی گویند که سهام آن در اختیار افراد محدودی است اما سهامی عام به شرکت‌هایی گویند که خرید سهام آن برای عموم آزاد است. پس قطعاً فقط شرکت‌های سهامی عام می‌توانند در بورس فعالیت داشته باشند.
شرکت کارگزاری یک بنگاه معاملاتی است که واسطه بین سرمایه‌گذاران و سازمان بورس است. در حقیقت خریدوفروش سهام از طریق این شرکت‌ها صورت می‌گیرد. لازم به ذکر است که کارگزاری‌ها طبق قوانین خاصی انتخاب می‌شوند و در بورس ایران بیشتر از صد کارگزاری فعالیت می‌کنند.
 از دیگر مفاهیم می‌توان به قیمت اسمی اشاره کرد که همان قیمت اولیه سهام در بازار اولیه است. یعنی شرکت قیمت هر سهم خود را در روز اول این مقدار مشخص کرده است. شاخص‌ها و شاخص کل از دیگر مفاهیم پایه‌ای در بورس است. شاخص‌های متنوعی در بورس اوراق بهادار وجود دارد که هرکدام از این‌ها نشان‌دهنده‌ی وضعیت بورس یا وضعیت شرکت‌ها در دوره‌های قبل یا دوره‌ی فعلی است. شاخص کل نیز عددی است که بازده بازار را نشان داده و مثبت یا منفی بودن آن نمایانگر تغییرات مثبت و منفی کل بازار است.
شاخص‌های متنوعی در بورس اوراق بهادار وجود دارد که هرکدام از این‌ها نشان‌دهنده وضعیت بورس یا وضعیت شرکت‌ها در دوره‌های قبل یا دوره‌ی فعلی است.

اصطلاحات اولیه در بورس

اصطلاح اولیه در بورس
در این بخش می‌خواهیم با چند اصطلاح اولیه در بورس آشنا شویم که به سرمایه‌گذاران کمک می‌کند تا علاوه بر قیمت سهم با دانستن مفهوم آن‌ها و تحلیلی که از اطلاعات به‌دست‌آمده از این موضوعات دارند، معاملات بهتری را انجام دهند.
 یکی از این اصطلاح‌ها در بورس سهام واریز نشده است. به تمام سهام یک شرکت که در اختیار همه‌ی سرمایه‌گذاران است سهام واریز نشده می‌گویند. برای محاسبه‌ی موارد دیگر ازجمله نسبت قیمت به درآمد و سود هر سهم که در ادامه توضیح داده می‌شود، از این عدد استفاده می‌شود.
 سود سهام از دیگر اصطلاح‌های رایج در بورس است. به این معنی که وقتی یک شرکت به بازدهی رسید می‌تواند سود به‌دست‌آمده را به تعداد سهام تقسیم کرده و آن را به نسبت هر تعداد سهمی که صاحبان سهام دارند، پرداخت کند. حال اینکه صاحبان سهام می‌خواهند سود سهام را در همان شرکت سرمایه‌گذاری کنند تا سهامشان در آن شرکت بیشتر شود یا اینکه کار دیگری انجام دهند بستگی به شرایط بازار و سهم‌های دیگر شرکت‌ها دارد.
به ارزش یک شرکت در بورس ایران یا هر بورس دیگری، ارزش بازار می‌گویند که شامل قیمت سهم فعلی ضربدر تعداد کل سهام واریز نشده است. این عدد یک دید کلی نسبت به اندازه و ارزش شرکت به شما می‌دهد، ولی دقیق نبوده و برای به دست آوردن ارزش دقیق باید محاسبه‌های پیچیده‌تری انجام داد. بااین‌حال برای مقایسه‌ی شرکت‌ها و ارزش آن‌ها دید بهتری به شما می‌دهد. مقدار پولی که شرکت به ازای هر سهم عادی به دست می‌آورد را سود هر سهم گویند که از تفریق درآمد خالص شرکت از سهم ممتاز و تقسیم آن بر تعداد کل سهام به دست می‌آید.
 آخرین اصطلاحی که به آن می‌پردازیم نسبت قیمت به درآمد است که همان‌طور که از اسمش پیداست حاصل تقسیم قیمت سهام شرکت بر سود هر سهم بوده که به‌عنوان معیاری برای تعیین ارزش واقعی شرکت مورداستفاده قرار می‌گیرد و از طرفی به افراد نشان می‌دهد که سرمایه‌گذاران حاضرند چه مقداری پرداخت کنند تا بتوانند ۱ تومان درآمد داشته باشند.
آشنایی با مفاهیم اولیه و اصطلاحات بورس گام نخست برای ورود به این بازار است و اگر می‌خواهید در بازار بورس سرمایه‌گذاری کنید باید بیشتر در مورد وضعیت بورس، بورس ایران و خریدوفروش سهام اطلاعات کسب کنید و مهم‌تر از همه تجربه فعالیت در بازار بورس را به دست آورید. در مسائل مالی و سرمایه‌گذاری در بازارهایی مانند بورس که غیرقابل‌پیش‌بینی هستند، همواره باید اطلاعات گوناگون به دست آورد و به‌وسیله‌ی تجربه به تجزیه‌وتحلیل اطلاعات پرداخت تا بتوان به بهترین شکل ممکن به انجام معاملات پرداخت.
1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *