معامله گر حرفه ای

دوستان عزیز روز ۵ شنبه ۲۰ خردادماه سمیگرامی با موضوع پله های تبدیل شدن به معامله گر حرفه ای تشکیل شد.

فایل : semigram_f1

متن خلاصه ای از سمیگرام :
خیلی از ما ، افراد ثروتمند زیادی را دیدیم یا داستان های موفقیت و توانگری آنها را شنیدیم که از طریق معامله گری حرفه ای سهام و ورود به دنیای پرجذابیت بورس به ثروت و موفقیت دست پیدا کردند
مسلما ما هم اگر راز ثروتمند شدن آنها را بدانیم چه در زندگی که استراتژی های مخصوص به خودشان را داشتند و چه در معامله گری که از ابتدا سعی می کردند به صورت حرفه ای اقدام به این کار کنند،‌ با الگو برداری از آنها می توانیم به موفقیت دست پیدا کنیم .
برای دوستانی که به صورت کامل میخواهند یاد بگیرند به چه صورت سرمایه گذاری موفقی داشته باشند و ساز و کار بورس و منافع و ریسک های این بازار چیست و آموزش های لازم جهت تبدیل شدن به معامله گر حرفه ای را کسب کنند توصیه میکنم کتاب ثروت نهفته در بورس ایران را مطالعه کنند.

لینک خرید کتاب

IMG_4899-200x300هیچ وقت فکر نکنید که در بورس یک شبه یا یک ماهه می‌توانید ثروتمند شوید و برای آن دسته از افرادی که تصورات این‌چنینی دارند متاسفانه باید بگویم آسانسوری که به راحتی شما را به بالاترین طبقه توانگری و ثروت برساند از کار افتاده است و شما ناگزیرید که از راهروی ثروتمندی و موفقیت، پله پله بالا بروید.

باید مانند یک معامله‌گر حرفه‌ای تفکر و رفتار کنید تا بیشترین بازدهی را از معاملاتتان کسب کنید و به موفقیت برسید.

۰

برای رسیدن به موفقیت در هر کاری اول باید عاشق کارتان باشید اگر می‌خواهید معامله‌گر حرفه‌ای شوید باید عاشق این شغل باشید، چه وقتی سود می‌کنید باید خوشحال از بالا رفتن توانایی‌تان برای پیش‌بینی دقیق‌تر روند سهام باشید و چه وقتی هم که ضرر می‌کنید باید تمام درس‌هایی که از معامله با ضررتان می‌کنید را با تمام جان و روحتان گرفته باشید و مقدار ضرری که کرده‌اید برایتان مهم نباشد مهم، توانایی جبران خطا و رسیدن به بهترین پیش‌بینی از سهام است.

۱

شیوه معاملات‌تان را تغییر دهید و از پیشنهادات اغوا کننده دوستان و کارگزاران و سیگنال خرید‌ ده‌ها به دور بمانیدو مجذوب شعارهای فریبنده سایت‌های مختلف نشوید. چون اغلب این افراد، سفته‌بازانی هستند که برای تبلیغ سهام‌شان به گروه‌ها و سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی پناه می‌آورند و با جو‌‌سازی‌هایی که صورت می‌دهند افراد تازه‌کار که بدون دانش و یا با دانش کم که به آن‌ها اعتماد دارند را ترغیب به خرید سهام می‌کنند و غافل از اینکه سفته‌بازان محترم قصد خالی کردن سهم خودشان را دارند و از فردای آن روز سهم با سقوط مواجه می‌شود.

۲

این موضوع را حتما در تمام معاملاتتان رعایت کنید که هیچ‌وقت خلاف جهت بازار معامله انجام ندهید. وقتی که تمام بزرگان بازار مشغول فروش سهام خود هستند و بازار با نزول شدید روبروست، شما دست نگه دارید و سهم نخرید. به خرید و فروش‌ها دقت کنید و تیزحسی داشته باشید و هوشمند معامله انجام دهید و زمانی که تشخیص دهید که پول هوشمند که همان سرمایه‌بزرگان بازار است در هر زمان به سمت کدام سهام می‌رود و شما نیز رد پای آنها را به موقع دنبال کنید، می‌توانید از بسیاری از ضرر‌ها در امان باشید و به سود‌های خوبی هم برسید. همیشه یادتان باشد که حفظ سرمایه و ضرر نکردن اولویت اول و اولویت دوم سود کردن است.

۳

کسب آموزش و دانش، مهمترین عامل موفقیت یک معامله‌گر منظم در بازار سهام است قبل از خرید هر سهمی باید آن را تحلیل کنید. باید دلیلی داشته باشید که سهمی که می‌خواهید بخرید، ارزنده برای خرید است و سود مناسبی را در زمانی که معین کردید نصیبتان می‌کند سعی نکنید مثل ۸۰ درصد معامله‌گران بازار سرمایه بدون هدف و بدون دلیل و باری به هر جهت باشید. مثل ماهی در رودخانه به دنبال جریان آب نباشید در کنار کسب دانش، کسب تجربه نیز در بازار بسیار مهم است که از طریق هیچ استاد و مشاور و کتابی نمی‌توانید دست پیدا کنید حتما باید علاوه بر افزایش دانش خود، مهارت‌های خود در معاملات را نیز افزایش دهید. به همین خاطر است که من به همه تازه‌واردان در بازار بورس سفارش می‌کنم تا با سرمایه کم که نیازی به آن ندارند و در صورت صفر شدن بابت آن زیاد ناراحت نمی‌شوند وارد شوند تا به کسب تجربه و مهارت در معامله‌گری بپردازند.

۴

با سرمایه‌ای که در دست دارید به میزان مناسب سهام انتخاب کنید. اگر بین ۱۰ تا ۱۰۰ میلیون تومان سرمایه دارید از ۳ تا ۱۵ سهم مناسب با توجه به تحلیل‌هایتان از جمله در نظر گرفتن قیمت و روند معاملاتی می‌توانید انتخاب کنید و باید بر طمع‌تان برای کسب سود‌های بیشتر غلبه کنید.

۵

وقتی که سهم خوب و با روال مناسب و در روند صعودی پیدا کردید در برابر وسوسه فروش زود‌هنگام ناشی از نوسان قیمت آن قرار نگیرید. نگهداری سهمی که در حال رشد است برای دوره طولانی بهتر از درگیری با چند سهم کوتاه مدت است.

۶

شما هر قدر هم که در معامله‌گری حرفه‌ای باشید اما به دلیل اینکه عوامل متعددی بر روند سهام اثر می‌گذارند و ممکن است یک درصد آنها را در نظر نگرفته باشید بنابراین با توجه به ریسک‌پذیری تان همیشه برای خودتان در معاملات حد ضرر یا Stop Loss قرار دهید. خارج شدن از سهم با ضرر کم بسیار بهتر از تحمل ضرر بالا به امید کسب سود است.

۷

تحلیل تکنیکال و بنیادی دو روش مورد استفاده توسط معامله‌گران در بورس اوراق بهادار است.
تحلیل بنیادی: تحلیل بنیادی یا همان فاندامنتال مانند قسمت اول بررسی‌های من است که با بررسی اطلاعات و صورت‌های مالی و بررسی میزان دارایی‌ها و سرمایه‌های شرکت و بررسی ترازنامه و گزارشات حسابرسی داراییها و بدهی‌های شرکت و نقدینگی آن می‌پردازیم تا در نهایت بتوانیم صنعت برتر و قوی‌ترین شرکت‌های متعلق به آن صنعت را پیدا کنیم. با تحلیل فاندامنتال، سهامی که در حال حاضر زیر ارزش واقعی و ذاتی خود معامله می‌شوند و وضعیت مالی و سودآوری مناسب تری دارند را پیدا می‌کنیم و پس از بالا رفتن قیمت و رسیدن به ارزش ذاتی، آن‌ها را می‌فروشیم.
تحلیل تکنیکال: این تحلیل، نوع دیگری از تحلیل سهام می‌باشد که بدون بررسی صورت‌های مالی و بر مبنای قیمت سهم در گذشته انجام شده و بر اساس روند سهم در گذشته تلاش می‌شود تا روند آینده آن پیش‌بینی شود و با بررسی رفتار قیمت و تشخیص حمایت‌ها و مقاومت‌ها و الگو‌هایی که وجود دارند و ترکیب آنها با همدیگر، باعث می‌شود شناخت شما نسبت به ساختار بازار و چگونگی معاملات در قیمت‌های مختلف بیشتر شود. الگوهایی که تشکیل می‌دهد، به همراه حجم معاملات می‌توانند نتایج خوبی به همراه داشته باشد و هر کدام از آنها اگر به درستی استفاده شوند مانند نشانه‌هایی هستند که ما را به هدفمان نزدیک‌تر می‌کنند و در غیر این‌صورت تحلیل‌های اشتباه را برای ما به ارمغان خواهند داشت.
تحلیل تکنو فندامنتال: یعنی سهم را بر اساس سیگنال‌های تکنیکال انتخاب کنید اما تنها زمانی اقدام به خرید کنید که در بررسی‌های فاندامنتال، مطمئن شوید که روند درآمدی شرکت رو به رشد است و سهام این شرکت‌ها، بسیار با‌ارزش‌تر از سایر شرکت‌ها در آینده خواهند بود و بازار قوی‌تری خواهند داشت.

۸

برای خرید سهام هم ابتدا باید به بررسی اوضاع و شرایط کشور و عوامل تاثیر‌گذار بر بورس بپردازید و ببینید که آیا مناسب است که تمام و یا بخش زیادی از سرمایه‌تان را در بورس وارد کنید یا متناسب با شرایطی که وجود دارد قسمتی از سرمایه را در سایر بازارهای مالی مثل بازار طلا وارز و یا مسکن و… به کار بگیرید سپس صنایع مناسب جهت سرمایه‌گذاری را انتخاب می‌کنیم و سایر صنایع را از بررسی‌مان حذف کرده و با توجه به دید کوتاه‌مدت یا میان‌مدت و یا بلند‌مدتی که داریم، دوباره درصدی را به هر صنعت انتخابی‌مان اختصاص می‌دهیم. پس از انتخاب گروه‌های مد‌نظر، به بررسی بنیادی و تکنیکالی سهام مختلف می‌پردازیم در نهایت باید همیشه استراتژی برای زمانی که تحلیل‌های ما با شکست مواجه می‌شود داشته باشیم و برنامه داشته باشیم که در صورتی‌که بر خلاف همه بررسی‌ها سهم خریداری شده ما، روند نزولی خود را طی کرد چه واکنشی نشان دهیم.

۹

وقتی صحبت از معامله‌گر حرفه‌ای می‌شود، منظور معامله‌گری است که دقیق و منضبط است و احساسات خود را به خوبی شناخته و آن‌ها را می‌تواند در زمان معامله کنترل کند. شاید فکر کنید که جمله‌ای بسیار ساده و منطقی را بیان کردم اما در هنگام معاملات می‌بینید که تمام احساسات از جمله یاس و ناامیدی، در زمان خرید نامناسب و حرص و طمع در زمان فروش سهام و در کل احساس درماندگی و شکست در صورت انجام معامله با ضرر، به سراغ‌تان خواهد آمد و در صورتی که بر خود و احساساتتان غلبه نکنید اغلب در معامله بعدی نیز با شکست مواجه شده و دوباره با احساس درماندگی بیشتر مواجه می‌شوید از طرفی برای تبدیل شدن به معامله‌گر موفق باید شکست خوردن را نیز بیاموزید پس برای اینکه توانایی معامله صحیح و مناسب را کسب کنید باید به تمرین بپردازید و ذهنیت رشد، داشته باشید چون معامله‌گری مهارت اکتسابی و کسب کردنی است و هر کسی با قراردادن وقت و تلاش مناسب می‌تواند نتیجه دلخواه خود را کسب کند باید به کسب دانش و مهارت‌های لازم دست پیدا کنید و به این فکر کنید که روزی تبدیل به معامله‌گر حرفه‌ای خواهید شد نه اینکه معامله‌گری را امری ذاتی ببینید و بگویید فلانی ذاتا معامله‌گر است ولی من اینگونه نیستم.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *