stack money coin with trading graph financial investment background 35652 856

از گذشته تا امروز طلا به عنوان دارایی امن برای سرمایه گذاران در سراسر دنیا  به شمار می رود . در داخل کشور نیز مردم برای حفظ سرمایه در برابر تورم ازطلا به شکل های مختلف استفاده می کردند . بسیاری از افراد  ، به صورت سنتی  ثروت  و دارایی خود را   صورت طلای  فیزیکی  مانند شمش طلا، طلای آبشده و یا انواع سکه های طلا ، طلای دست دوم و … نگهداری می کردند. این نوع سرمایه گذاری ریسک نگهداری طلا  را برای سرمایه گذار در پی داشت . با ورود سکه تمام طرح جدید به بازار بورس کالا  برای کشف قیمت و خرید و فروش آن به اشخاص حقیقی و حقوق از طرف بانکها  ، افراد زیادی جذب این بازار شدند . این بازار به شکل ساز و کار اتاق های معاملاتی که در بازار آزاد وجود داشت شروع به کار کرد . صندوق های سرمایه گذاری پشتوانه طلا هم در بازار بورس کالا به وجود آمدند که براساس ذخایر طلای خود ، اوراق  یا واحدهای  خود را به بازار عرضه کردند . برای مثال افرادی که توانایی مالی برای  خرید سکه یا طلا را ندارند می توانند  واحد های این صندوق را می توانند خریداری کنند . بسته به شرایط با بالا رفتن قیمت طلا در بازار فیزیکی  و در ادامه ی آن در بازار بورس قیمت این واحد ها هم بالا می رود  .  زمان معاملات سکه های بورسی و واحد های صندوق طلا  از ساعت ۱۲:۳۰ الی ۱۳ بصورت پیش گشایش و مجاز به ثبت سفارش واز ساعت ۱۳ تا ۱۵:۳۰ معاملات انجام می شود . دامنه نوسانات در بازار طلای بورسی آزاد است و محدودیتی برای نوسان آنها در نظر گرفته نشده است  و عموما کنترل قیمتی توسط بازارگردان مخصوص خودشان صورت می گیرد.  در این مبحث قصد داریم شما را با انواع  معاملات سکه  و  واحد های صندوق های پشتوانه  ی طلا  در بازار سرمایه  آشنا کنیم .

purepng.com gold coinsflatcoinsroundmetalgold 1421526480191t5q8r

آشنایی با انواع سکه های بورسی

سکه های بورسی براساس بانک های  عرضه کننده به ۵ دسته تقسیم می کنند :

۰۱سکه  بانک رفاه
۰۲سکه بانک ملت
۰۳سکه بانک سامان
۰۴سکه بانک صادرات
۰۵سکه بانک آینده

کدهایی که در ستون رو به رو نام سکه ها  ملاحظه می کنید مختص به هر بانک است که در نماد بورسی  به جای اسم بانک ممکن است در پنل کارگزاری  به شکل کد مشاهده کنید . اگر به سایت TSEMC.ir  که مربوط به شرکت مدیریت فناوری سازمان بورس است مراجعه کنید و برای مثال سکه بانک رفاه  را جستجو کنید با این عبارت ” سکه تمام بهارتحویلی ۱روزه رفاه (سکه۰۰۱۲پ۰۱) – بورس کالا ” رو به رو می شوید که کد ۰۱ مربوط به بانک رفاه و اعداد ۰۰۱۲  تاریخ سر رسید تحویل سکه است که ۰۰ نشان دهنده سال ۱۴۰۰ و ۱۲ مربوط به برج ۱۲ است و بعد از اتمام تاریخ سر رسید قرارداد به صورت خودکار تمدید می شود و یک کارمزد ناچیزی در حد ۵ یا ۶ هزارتومان برای نگهداری سکه  در انبار از حساب شما کم می شود .

نکاتی را بایستی در مورد معاملات سکه های بورسی  توجه کنید :

بیشتر حجم و ارزش معاملات  را به طور معمول در سکه بانک رفاه  شاهد هستیم . بنابراین  این سکه ها  نقدشوندگی بهتری نسبت به سایر سکه های بورسی دارند .  

قیمت های تابلوی بازار سکه های بورسی که در سایت TSETMC و یا پنل کارگزاری مشاهده می کنید به صورت ریال هستند  هر واحد آنها به صورت یک دهم قیمت سکه درج شده است . شما برای خرید یک سکه کامل باید ۱۰ واحد خریداری کنید .

شما می توانید پس از خرید سکه در بورس  در روز کاری بعد به بانک مذبور بروید و سکه خود را به صورت فیزیکی دریافت کنید ( که این کار را به شما توصیه نمی کنیم ). در بازار طلای فیزیکی  ، طلا فروشان به قیمت های پایینتری از شما خریداری می کنند و همچنین ریسک های  نگهداری طلا  وجود دارد . سکه های بورسی در انبار بانک ها نگهداری می شوند و از بابت امنیت و نگهداری شرایط بهتری دارند . کارمزد انبار هم در حد ۵ یا ۶ هزار تومان است که ناچیز است.

در خرید و فروش سکه همواره هوشیار باشید که حباب سکه در بازار فیزیکی و بازار بورس به چه مقدار است و ریسک معاملات خود را بسنجید .

۴٫۲۴۹۲۷ ÷(اونس طلای جهانی × قیمت روز دلار) = ارزش روز سکه تمام

با این فرمول ارزش روز سکه را می توانید محاسبه کنید. مقدار بدست آمده را از  قیمت روز سکه کم کنید . مقدار اختلاف این اعداد حباب سکه است  که ممکن است حباب منفی یا مثبت باشد .

در سایت TSETMC.IR   برای مثال سکه بانک رفاه را جستجو کنید و در قسمت سهامداران خرید و فروش سهامداران عمده را بررسی کنید . از تحرکات خرید و فروش سهام داران عمده ، سیگنال خوبی در مورد بازار می توانید به دست بیاورید.

صندوق های پشتوانه طلا

انواع صندوق های پشتوانه طلا به صورت زیر طبقه بندی می شوند :

طلا ۱صندوق سرمایه گذاری پشتوانه طلای لوتوس
زر۱صندوق سرمایه گذاری زرافشان امید ایرانیان
گوهر ۱صندوق سکه طلای کیان
عیار ۱صندوق سرمایه گذاری پشتوانه سکه طلا مفید


شرکت های سرمایه گذاری پشتوانه طلا ، متشکل از تیم های خبره معامله گران هستند . شما پیش از خرید  واحد های این صندوقها به رفتار معاملاتی سهامداران عمده توجه داشته باشید . برای اطلاع از  معاملات اشخاص حقیقی و حقوقی در سایت TSETMC.IR   و در تابلوی معاملات می توانید مشاهده کنید . رفتار  معاملاتی سهامداران عمده را در قسمت “سهامداران” یا “دارندگان” می توانید مشاهده کنید . صندوق های پشتوانه طلا عمدتا خود  سکه های بورسی را خرید و فروش می کنند . برای مشاهده این معاملات به قسمت “سهامداران”سکه های بانکی  مراجعه کنید . در سایت کدال نیز با جستجوی نام صندوق های طلا می توانید وضعیت پرتفوهای صندوق ها را مشاهده کنید . در قسمت تغییرات دوره در صورت وضعیت پرتفوی ماهانه صندوق های معاملات نیز می توانیم از وضعیت بازار اطلاعات کسب کنیم . سهام داران عمده  به هیچ عنوان بی دلیل معامله نمی کنند با تحلیل تکنیکال می توانید رد پای خریداران و فروشندگان بزرگ  بازار را دنبال کنید .

نکات مربوط به معاملات واحد های صندوق های طلا :

صندوق پشتوانه طلای لوتوس دارای بیشترین حجم معاملات و نقد شوندگی بالایی نسبت به سایر صندوق ها دارد . این موضوع ممکن است بعضی مواقع تغییر کند.

برای اینکه بدانید واحد صندوقی که می خواهید بخرید دارای حباب است یا خیر در سایت TSETMC.IR  اسم  نماد صندوق مورد نظر را جستجو کنید و سپس به اختلاف قیمت تابلو و NAV  ابطال توجه کنید هرچه قیمت واحد بالاتر از NAV  ابطال معامله شود ریسک معامله بالا تر می رود . 

عمدتا با بالا رفتن قیمت سکه  بورسی صندوق ها هم رشد قیمتی را تجربه می کنند .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *