معاملات اینترنتی و غیرحضوری در بورس

روش انجام معاملات در بورس از گذشته تا به ‌حال به‌صورت‌های مختلفی انجام می‌گرفت، معاملات به‌صورت حضوری و تلفنی صورت گرفته و در چندین سال آخر به‌صورت اینترنتی انجام می‌شود. البته هنوز هم در برخی از موارد از روش‌های پیشین استفاده می‌شود. طبیعی است که برای انجام معاملات در بازار بورس علاوه بر آشنای با بازار نیاز به آموختن شیوه انجام معاملات و نرم‌افزارهایی که می‌توانید به‌وسیله آن در این بازار معامله کنید را دارید. باید بدانید که چگونه از این نرم‌افزارها اطلاعات مورد نیاز در مورد بازار بورس را کسب کنید و از طرف دیگر با مزایا و معایب احتمالی آن آشنا شوید.
معاملات آنلاین یا برخط پرطرفدارترین شیوه معامله در بازار بورس می‌باشد، زیرا دیگر بحث زمان و مکان از بین می‌رود و سرمایه‌گذار در هر مکانی بااتصال به اینترنت می‌تواند بازار بورس را بررسی کند و از وضعیت بازار آگاه شود و علاوه بر آن در همان لحظه و از همان مکان معامله خود را انجام دهد. در نظر داشته باشید که در انجام معاملات آنلاین باید یک سری از نکات را موردتوجه قرار داد.
سرفصل‌هایی که در این مقاله بررسی‌شده در زیر ذکرشده است:

  • روش انجام معاملات آنلاین در بورس
  • نکات مهم در انجام معاملات آنلاین

روش انجام معاملات آنلاین در بورس

به خاطر داشته باشید که برای انجام معاملات آنلاین باید به یک نرم‌افزار یا یک وب‌سایت مربوطه دسترسی داشته باشید. این نرم‌افزار یا وب‌سایت از سوی کارگزاری ارائه می شود، یعنی پس از مراجعه به کارگزاری و پر کردن فرم‌های مربوطه، کارگزاری مربوطه یک نام کاربری و کلمه عبور را در اختیار شما قرار می‌دهد تا از طریق آن بتوانید به سامانه آنلاین کارگزاری وارد شوید و از طریق آن شروع به معامله نمایید.
در معاملات آنلاین سرمایه‌گذار از وضعیت بازار به‌صورت لحظه به لحظه باخبر است و می‌تواند تمامی تغییرات مربوط به آن را مشاهده نماید. در سامانه معاملاتی آنلاین افراد می‌توانند از ساعت ۹ تا ۱۲:۳۰ دقیقه معاملات خود را انجام می دهند و سفارش‌های خود را به‌صورت مستقیم فعال کنند و همچنین در صورت لزوم تعداد سهام و قیمت را تغییر دهند. پس از ورود به سامانه و مشاهده وضعیت سهم‌ها، سرمایه‌گذار می‌تواند درخواست خرید یا فروش سهم خاصی را بدهد. لازم است بدانید که در انجام معاملات اینترنتی در سامانه آنلاین کارگزاری می‌توان چند سفارش اول برای خرید و فروش سهم را مشاهده کرد، علاوه بر این امکان مشاهده وضعیت درخواست‌های خرید و فروش سرمایه‌گذار موجود است. ضمناً در این شیوه سهم خریداری‌ شده در همان لحظه در سبد سهام سرمایه‌گذار قرار می‌گیرد.
از مزایای انجام معاملات اینترنتی می‌توان به‌سرعت و دقت بالای آن اشاره کرد و این‌که سرمایه‌گذاران در لحظه به اطلاعات سهم‌ها دسترسی داشته باشند و کسی زودتر از فرد دیگر از این اطلاعات باخبر نمی‌شود، که نتیجه آن بهبود فضای رقابتی و شفافیت بیشتر بازار است. از طرف دیگر چون انجام معاملات از طرف خود سرمایه‌گذار انجام می‌شود، نقش واسطه کارگزاری برای انجام عملیات خرید و فروش از بین می‌رود و امکان اشتباه از سمت کارگزاری دیگر وجود ندارد. مشاهده اطلاعات حساب، نقل ‌و انتقال وجوه از حساب کارگزاری به‌حساب بانکی فرد و عدم محدودیت جغرافیایی برای انجام معاملات از دیگر مزایای این روش می‌باشد.
این شیوه در کنار این مزایا دارای معایبی نیز می‌باشد که در صورت عدم استفاده صحیح از این سامانه به وجود می‌آید. به‌طور مثال ممکن است افراد به دلیل عجله کردن یا بی‌دقتی در هنگام ثبت سفارش، تعداد سهام یا قیمت را اشتباه وارد کنند و دچار ضررهای سنگینی شوند. از دیگر مشکلاتی که در ایران در این حوزه موجود است سرعت پایین و یا قطعی اینترنت می‌باشد. چون اگر در میانه راه اینترنت قطع شود هیچ‌گونه امکان معامله وجود ندارد و آن موقعیت از دست می‌رود. لازم به ذکر است که برای برطرف کردن مشکلات بی‌دقتی، و درست کار کردن با سامانه معاملاتی، کارگزاری‌ها موظف به گرفتن آزمون از سرمایه‌گذاران شده‌اند و در صورت قبولی می‌توانند اجازه ورود به سامانه معاملاتی آنلاین را پیدا کنند.

 

 

برای انجام معاملات آنلاین باید به یک نرم‌افزار یا یک وب‌سایت مربوطه دسترسی داشته باشید. پس از آن می‌توانید با مراجعه به کارگزاری و پر کردن فرم‌های مربوطه یک نام کاربری و کلمه عبور دریافت کرده و بعد از آن اقدام به خرید سهام از بازار بورس کنید.

 

 

نکات مهم در انجام معاملات آنلاین

نکات مهم در انجام معاملات آنلاین

همان‌طور که پیش‌تر گفته شد چون انجام سفارشات به‌صورت مستقیم، آنلاین و بدون واسطه انجام می‌شود درنتیجه باید به مقدار بسیار زیادی در انجام این شیوه معاملاتی دقت نمایید، زیرا پس از انجام آن دیگر امکان برگشتی وجود نداشته و ممکن است ضررهای سنگینی را متحمل شوید، درنتیجه دقت بالا اولین و مهم‌ترین نکته در انجام معاملات آنلاین می‌باشد. نکته مهم بعدی انتخاب کارگزاری می‌باشد، زیرا هر کارگزاری سامانه معاملاتی خود را داشته و ممکن است امکانات بیشتری را در سامانه خود ارائه دهد. تمامی سامانه‌های کارگزاران اطلاعات مهم و استاندارد بورس را در اختیار سرمایه گذاران قرار می‌دهند اما بعضی از کارگزاری‌ها امکاناتی را به سامانه خود اضافه می‌کنند که در تحلیل سهام به سرمایه‌گذار کمک می‌کند و درنتیجه می‌تواند معاملات بهتری را برای او حاصل کند. باید در نظر داشت که انتخاب کارگزاری و سامانه مناسب هم ازنظر امکانات و هم ازنظر سرعت دارای اهمیت ویژه‌ای می‌باشد.

معاملات آنلاین بازار بورس تغییرات زیادی را در این حوزه به وجود آورده است که می‌توان به‌سرعت بخشیدن معاملات و ایجاد شفافیت بیشتر در این بازار اشاره کرد. همچنین این روش باعث شده که نقد شوندگی بازار به مقدار زیادی افزایش پیدا کند و درنتیجه آن سرمایه‌گذاران بیشتری وارد این حوزه شوند. با انجام معاملات اینترنتی سرمایه‌گذار می‌تواند در لحظه سفارش خود را ثبت کرده و معامله را انجام دهد، فقط باید به نکات مهم و مواردی که بیان شد توجه کافی داشته باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *