معاملات آتی سکه طلا چگونه انجام می‌شود
بازار آتی سکه طلا | یکی از بازارهای سرمایه‌گذاری که عمر چندانی از به وجود آمدن آن در ایران نمی‌گذرد، بازار معاملات آتی سکه طلا است. قرارداد آتی یکی از ابزارهای مشتقه است، یعنی از قیمت و ارزش کالا یا دارایی‌های دیگر مشتق می‌شود. قرارداد آتی سکه طلا از قیمت سکه طلا مشتق می‌شود و دارایی پایه آن سکه طلا است. نحوه انجام معاملات آتی سکه به‌صورت استاندارد و با رعایت قوانین موجود می‌باشد تا از هرگونه سوءاستفاده از این بازار جلوگیری شود. هر قرارداد آتی سکه طلا شامل زمان تحویل کالا، مقدار کالا، استاندارد تحویل، وجه تضمین، کارمزد معاملات و کارمزد تسویه، حد نوسان قیمت روزانه و میزان سپرده قرارداد می‌باشد. باید در نظر داشت که برای ورود به بازار آتی سکه ابتدا باید مشخصات مشتری در دفتر کارگذاری ثبت و پس‌ازآن کد معاملاتی دریافت کند تا بتواند از طریق آن شروع به معامله در این بازار کند. در این مقاله به نحوه انجام معاملات در بازار آتی سکه طلا می‌پردازیم.
سرفصلی که در این مقاله موردبررسی قرار گرفته عبارت است از:
  • معاملات آتی سکه طلا چگونه انجام می‌شود
  • سود و زیان در قرارداد آتی سکه طلا

معاملات آتی سکه طلا چگونه انجام می‌شود؟

فرآیند کلی معاملات به این صورت است که بعدازاینکه کد توسط اتاق پایاپای صادر شد مشتری می‌تواند به انجام فعالیت در بازار قراردادهای آتی سکه طلا بپردازد. مشتری باید ابتدا وجه تضمین اولیه را به حساب عملیاتی واریز کند و بعدازآن سفارش خریدوفروش را به کارگزار ارائه کند و موقعیت خریدوفروش را در بازار معاملات اتخاذ کند. حال فروشنده و خریدار با توجه به شرایط بازار می‌توانند تا زمان سررسید قرارداد، به‌دفعات خریدوفروش کنند. البته تعداد دفعات خریدوفروش به شرایط بازار و مقدار سودی که به مشتری می‌رساند بستگی دارد. پس از توافق خریدار و فروشنده برای انجام معاملات آتی سکه طلا اتاق پایاپای مبلغ وجه تضمین اولیه را در حساب عملیاتی شخص مسدود می‌کند، همچنین به‌محض انجام معامله هزینه کارگزاری، کارمزد اتاق پایاپای و عوارض بورس از حساب فرد معامله‌گر کسر می‌شود. اگر افراد تمایلی به ماندن در قرارداد نداشته باشند می‌توانند قرارداد خود را به فروش برسانند و پس از فروش تمام مسئولیت‌ها به خریدار جدید منتقل می‌شود. ساعات شروع جلسه معاملاتی آتیه سکه طلا از ساعت ۱۲:۳۰ می‌باشد، قراردادهای آتی با دوره گشایش ۳۰ دقیقه‌ای در ابتدای جلسه معاملاتی آغاز می‌شود و پس از حراج تک قیمتی با دوره عادی معاملاتی ادامه پیدا می‌کند.
هرکدام از قراردادهای آتی با یک نماد مشخص در تابلو معاملات نشان داده می‌شود که به آن نماد معاملاتی گویند. نماد معاملاتی قراردادهای آتی سکه طلا بر اساس سال و ماه قرارداد نام‌گذاری می‌شود که به‌صورت GCMMYY است، GC مخفف سکه طلا و YY نشان‌دهنده سال قرارداد و همچنین MM نشان‌دهنده ماه قرارداد می‌باشد. باید در نظر داشت که در بازار آتی سکه طلا بیشترین حد نوسان قیمت روزانه ۵ درصد است. یعنی اگر قیمت یک سکه سه میلیون تومان باشد و فرد یک قرارداد آتی سکه داشته باشد و با توجه به اینکه هر قرارداد شامل ۱۰ سکه است، فرد نهایتاً می‌تواند در یک روز یک و نیم میلیون سود یا یک و نیم میلیون ضرر کند. سرمایه‌گذار پس از اخذ موقعیت می‌تواند دو استراتژی را در پیش گیرد، استراتژی اول نگهداری موقعیت تا پایان دوره معاملاتی است، که درواقع فرد در نظر دارد به اخذ یا تحویل سکه‌ها اقدام کند و استراتژی دوم عدم نگهداری موقعیت تا آخرین روز معاملاتی می‌باشد که در آن فرد قصد به دست آوردن سود از طریق خریدوفروش را دارد. این افراد به‌محض اینکه بازار به قیمت مدنظر برسد موقعیت خود را می‌بندند و کسب سود می‌کنند.
فرآیند کلی معاملات به این صورت است که بعدازاینکه کد توسط اتاق پایاپای صادر شد، مشتری می‌تواند به انجام فعالیت در بازار قراردادهای آتی سکه طلا بپردازد. مشتری باید ابتدا وجه تضمین اولیه را به حساب عملیاتی واریز کند و بعدازآن سفارش خریدوفروش را به کارگزار ارائه کند و موقعیت خریدوفروش را در بازار معاملات اتخاذ کند.

سود و زیان در قرارداد آتی سکه طلا

سود و زیان در قرارداد آتی سکه طلا

سود و زیان در معاملات آتی سکه طلا بر اساس قیمت تسویه قرارداد، روزانه محاسبه می‌شود، یعنی پس از پایان ساعت معاملاتی بر اساس قیمت تسویه قرارداد، سود به‌حساب فرد واریز شده یا اگر ضرر کرده باشد از حساب او کسر می‌شود. اگر قیمت‌ها کاهش داشته باشد پول از حساب خریدار کسر و به‌حساب فروشنده افزوده می‌شود و اگر قیمت‌ها افزایش پیدا کند پول از حساب فروشنده کسر و به‌حساب خریدار واریز می‌شود که مبنای مقدار واریز یا کسر پول، قیمت نهایی یا قیمت تسویه در پایان هرروز می‌باشد.
بازار معاملات آتی سکه طلا با رعایت قوانین بازار قراردادهای آتی و تحت نظارت قوی انجام می‌شود تا از وقوع هرگونه سوءاستفاده در آن جلوگیری شود. مزیت‌های متفاوتی که این بازار نسبت به بازار فیزیکی سکه طلا دارد سبب شده تا روزبه‌روز گرایش به سمت این بازار بیشتر شود. دوطرفه بودن بازار به سرمایه‌گذار در این بازار اجازه می‌دهد تا سوددهی بیشتری داشته باشد و از سرمایه‌گذاری خود به بهترین شکل استفاده کند. سرمایه‌گذار پس از واریز وجه تضمین اولیه که تقریباً ده درصد مبلغ کل قرارداد می‌باشد می‌تواند شروع به خریدوفروش کند و به‌اندازه قیمت کامل قرارداد سود به دست آورد. تمام این مزایا سبب شده تا بازار معاملات آتی سکه طلا مورد استقبال قرار گیرد.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *