مزایای سرمایه‌گذاری در بازار آتی سکه
گسترش ابزارهای مالی از ورود تقاضای سفته‌بازی به بخش واقعی بازار جلوگیری می‌کند و سبب کاهش ریسک سرمایه‌گذاری می‌شود، بنابراین گسترش بازارهای مالی سبب برآورده شدن نیاز سرمایه‌گذاران در حوزه‌های مختلف شده و از وارد شدن صدمه به بخش فیزیکی و واقعی اقتصاد جلوگیری می‌کند. بازار آتی سکه نیز یکی از همین بازارهای مالی است که می‌تواند در کنار بازار واقعی سکه فعالیت گسترده‌ای داشته باشد.
 کسانی که به بازار سکه ورود پیدا می‌کنند به دو دسته تقسیم می‌شوند، دسته اول کسانی هستند که برای تأمین نیاز خود وارد این بازار می‌شوند و عده‌ای دیگر با هدف سرمایه‌گذاری و کسب سود به این بازار ورود می‌کنند. کسانی که برای سرمایه‌گذاری وارد بازار سکه می‌شوند می‌توانند وارد بازار آتی سکه نیز شوند، زیرا این بازار دارای مزایای متفاوتی نسبت به بازار سکه بوده و بازار آتی سکه بازاری منسجم است. درواقع در بازار آتی سکه این امکان به سرمایه‌گذاران داده می‌شود تا در طول مدت سرمایه‌گذاری، معاملات بیشتری را با توجه به آینده‌ی بازار و تحلیلی که از آن دارند انجام دهند و از سود بیشتری بهره‌مند شوند.
سرفصل‌هایی که در این مقاله بررسی‌شده در زیر ذکر شده است:
  • مزایای سرمایه‌گذاری در بازار آتی سکه 
  • مزایای معاملات برخط آتی سکه

مزایای سرمایه‌گذاری در بازار آتی سکه

یکی از مزایای سرمایه‌گذاری در آتی سکه خاصیت اهرمی بودن معاملات در بازار آتی سکه می‌باشد، به این معنا که برای وارد شدن به بازار نیازی به پرداخت کل مبلغ نبوده و فقط مقدار وجه تضمین اولیه را برای هر قرارداد باید پرداخت کرد. به‌عبارت‌دیگر با مقدار کمی سرمایه می‌توان تمام آن سرمایه و دارایی را تحت کنترل خود داشت. هر فرد به نسبت نقدینگی که دارد می‌تواند تعداد قرارداد آتی بیشتری را منعقد کند، البته باید در نظر داشت که اهرم مالی می‌تواند هم سود و هم ضرر را چند برابر کند. مزیت مهم دیگری که بازار آتی سکه دارد ولی بازار نقدی فاقد آن است دوطرفه بودن بازار می‌باشد. دوطرفه بودن به این مفهوم است که هم در بازار نزولی یا کاهش قیمت و هم در بازار صعودی یا افزایش قیمت می‌توان به سود رسید. به عبارتی از تمام موقعیت‌هایی که در بازار به وجود می‌آید، به‌شرط تحلیل درست و داشتن استراتژی مناسب می‌توان نهایت بهره را برد. به‌طور مثال یک روش معاملات آتی سکه به این صورت است که سرمایه‌گذار با تشخیص نزولی بودن روند قیمت در آینده، قرارداد خود را به فروش می‌رساند و در قیمت پایین‌تر دوباره آن را خریداری می‌کند. این خریدوفروش علاوه بر کسب سود برای سرمایه‌گذار میزان نقد شوندگی بازار را نیز افزایش می‌دهد.
استاندارد بودن قراردادها و شفافیت قیمت از دیگر مزایای بازار آتی سکه می‌باشد. تمامی قراردادهایی که در بورس معامله می‌شوند ملزم به رعایت استانداردهای لازم هستند، درنتیجه تمام محصولاتی که در بورس معامله می‌شوند دارای یک قرارداد استاندارد هستند. در بازار بورس و معاملات آتی به دلیل تقابل عرضه و تقاضا و همچنین شفافیت قیمت، قیمت‌های عادلانه از بازار حاصل می‌شود. این قیمت‌گذاری مناسب که توسط سیستم عرضه و تقاضا به وجود می‌آید از ایجاد حباب قیمتی جلوگیری می‌کند. فرض کنید که بازار آتی سکه وجود نداشت و تمامی افراد به بازار نقدی وارد می‌شدند آنگاه در اثر افزایش تقاضا در قیمت سکه اختلال به وجود آمده و منجر به ایجاد حباب می‌شد، و در ادامه پیامدهایی مانند تورم و آسیب به اقتصاد کشور را در پی داشت.
از دیگر مزایای سکه آتی می‌توان به کسب سود، بدون خروج از بازار اشاره کرد. در بازار آتی سکه در پایان روز و بر اساس قیمت نهایی، سود یا زیان قراردادهای آتی محاسبه و به حساب سرمایه‌گذاران واریز یا برداشت می‌شود. در حقیقت بازار آتی سکه برخلاف بازار سهام بوده زیرا در بازار سهام کسب سود مشروط به فروش سهم و خارج شدن از بازار می‌باشد اما در سکه آتی نیاز به بستن موقعیت معاملاتی و خروج از آن نیست.
 از دیگر مزایایی که می‌توان در مورد بازار آتی سکه به آن اشاره کرد تضمین معاملات توسط پایاپای بورس است. اتاق پایاپای بورس ناظر بر اجرای صحیح معاملات در بازار آتی در بورس است. پایاپای بورس نقش خریدار را در مقابل فروشنده و نقش فروشنده را در مقابل خریدار اجرا کرده و درنهایت عملکرد مالی قراردادهای آتی معامله‌شده در بورس را تضمین می‌کند.
از مزایای سرمایه‌گذاری در آتی سکه می‌توان به خاصیت اهرمی بودن معاملات، دوطرفه بودن بازار، استاندارد بودن قراردادها و شفافیت قیمت، قیمت‌گذاری مناسب، کسب سود بدون خروج از بازار و همچنین تضمین معاملات توسط اتاق پایاپای بورس اشاره کرد.

مزایای معاملات برخط آتی سکه

معاملات بر خط آتی سکه
از آنجاکه در معاملات بر خط آتی سکه، سفارش گذاری توسط سرمایه‌گذار انجام می‌شود، سرمایه‌گذار حس اعتماد و اطمینان بیشتری از معاملات می‌گیرد و همچنین سرعت انجام معاملات بسیار سریع‌تر است. مشاهده لحظه‌ای صورت‌حساب، سفارش‌ها و موقعیت‌های باز معامله از دیگر مزیت‌هایی است که در اختیار سرمایه‌گذار گذاشته می‌شود. از دیگر مزیت‌های معاملات بر خط می‌توان به دسترسی سریع سرمایه‌گذاران به اطلاعات و اخبار بازار اشاره کرد و همچنین محیط که دارای رابط کاربری مناسب بوده و کاربرپسند می‌باشد، و درعین‌حال می‌توان محیط کاربری را با خواسته‌های سرمایه‌گذار تنظیم کرد. در معاملات برخط سرمایه‌گذار می‌تواند کارمزدهای کسر شده و همچنین ریز محاسبات خود را مشاهده کند.
در پایان با توجه به مواردی که ذکر شد می‌توان این‌گونه نتیجه گرفت که بازار آتی سکه برای افرادی که می‌خواهند ریسک سرمایه‌گذاری خود را کاهش دهند و همچنین قصد نوسان گیری در بازار را دارند تا بتوانند از تغییرات قیمتی نهایت بهره را برده و کسب سود کنند، بسیار مناسب است. از سوی دیگر دوطرفه بودن بازار و وجود اهرم در معاملات به سرمایه‌گذار کمک می‌کند تا بیشترین سود ممکن را کسب کند. با تمام مزایای گفته‌شده همواره باید در نظر داشت که داشتن اطلاعات و دانش کافی، تحلیل دقیق از بازار و همچنین پیش‌بینی درست از روند قیمتی در آینده برای کسب بهترین بازده از بازار پر مزایای سکه آتی واجب و ضروری است.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *