The stages of development of financial intelligence in children min
یاد دادن ارزش و اهمیت مسائل مالی به کودکان سبب می‌شود تا ذهن آن‌ها از همان ابتدا درگیر مسائل شود و هوش مالی آن‌ها شروع به فعالیت کند. اجازه دهید علاوه بر پرسش‌های کودکانه‌ای که در مورد مسائل گوناگون در ذهن آن‌هاست و از شما می‌پرسند، درزمینه‌ی موضوعات پولی و مالی نیز کنجکاو شوند و سؤالاتی را از شما بپرسند. همین موضوع باعث می‌شود تا شما برای کودکان در مورد مسائل مالی و اقتصادی بیشتر حرف بزنید. اهمیت پول را برای آن‌ها توضیح دهید و مسائل مالی که در زندگی خودتان تجربه کرده‌اید را به‌صورت داستان برای آن‌ها تعریف کنید. همین توضیحات به‌ظاهر ساده و پیش‌پاافتاده سبب می‌شود تا آن‌ها به موضوعات مالی فکر کنند و هوش مالی کودکان بیشتر و بیشتر شود. برای تکامل هوش مالی کودکان به آن‌ها اجازه دهید موارد مالی مختلف را تجربه کنند و همواره به آن‌ها یادآور شوید که پول روی هیچ درختی نمی‌روید. برای به دست آورد پول باید کار کرد و از آن مهم‌تر برای اینکه در مسائل مالی موفق شوند باید بتوانند به بهترین نحو از پول برای سرمایه‌گذاری و خرج کردن مناسب استفاده کنند.
سرفصل‌هایی در این مقاله به آن می‌پردازیم شامل موارد زیر است:
  • شیوه‌های آموزش هوش مالی به کودکان
  • مراحل تکامل هوش مالی در کودکان

شیوه‌های آموزش هوش مالی به کودکان

آموزش هوش مالی به کودکان
یکی از مهم‌ترین مسائلی که در آموزش هوش مالی به کودکان بسیار کمک‌کننده است دور کردن عقاید منفی درباره پول در ذهن آن‌ها می‌باشد و باید به کودکان آموخت که پول در زندگی به آن‌ها کمک‌کننده است. در جامعه‌ی ما از همان کودکی به‌صورت ناخودآگاه این‌گونه به کودک القا می‌شود که افراد فقیر انسان‌های شریف‌تری هستند، و یا سیستم آموزشی به مقایسه علم و ثروت می‌پردازد که درنهایت در کودک موج منفی نسبت به پول به وجود می‌آورد. پس در اولین گام باید به کودکانمان بیاموزیم که پول دوست‌داشتنی است.
 در همان سنین پایین باید کودک را با پول‌های رایج آشنا کنیم و ارزش آن‌ها را نسبت به هم و نسبت به کالاهایی که می‌خریم، آموزش دهیم. این امر سبب می‌شود کودک تفاوت ارزشی دو اسکناس نسبت به هم را تشخیص دهد، درواقع آشنایی با پول رایج جزو اولین آموزش‌ها به کودک می‌باشد تا هوش مالی در کودکان تقویت گردد.
خریدن قلک برای کودکان و آموزش پس‌انداز از مهم‌ترین نکات در آموزش هوش مالی به کودکان می‌باشد. در سنین بالاتر برای کودکان قانون پس‌انداز کردن قرار دهید. به‌طور مثال به آن‌ها بگویید که ۳۰ درصد از پولی که به دست می‌آورند را باید ذخیره کنند.
کودکان همواره به دنبال الگوسازی و داشتن یک الگو برای خود هستند و همواره از والدین خود الگوبرداری می‌کنند. داشتن یک الگوی مالی مناسب برای کودکان در مسائل مالی حائز اهمیت می‌باشد و به آن‌ها کمک می‌کند تا هوش مالی خوبی داشته باشند. مراقب رفتارهای مالی خود باشید تا به‌صورت ناخودآگاه روی کودک خود تأثیر بگذارید و نحوه‌ی صحیح برخورد با پول را به او بیاموزید. همچنین سعی کنید در مورد کسب‌وکار خود و نحوه کسب درآمد از کار خود، به‌صورت مفصل با آن‌ها صحبت کنید. زیرا شما به جزئیات کسب‌وکار خود آگاهید و با توضیح این موضوعات ذهن کودک فعال‌تر می‌شود و قدرت تحلیل بیشتری نسبت به مسائل مالی پیدا می‌کند. البته از کسب‌وکارهای دیگر و انواع سرمایه‌گذاری‌ها نیز برای آن‌ها بگویید تا آن‌ها در موارد مختلف کنجکاو شوند.

مراحل تکامل هوش مالی در کودکان

از مهم‌ترین مواردی که در تقویت هوش مالی کودکان تأثیرگذار است، تشویق کودک به کسب درآمد و فراهم کردن شرایطی برای حضور او در محیط کسب‌وکار است. به‌طور مثال اگر مغازه‌ای دارید، از او بخواهید ساعت مشخص را در هفته بیاید و در مرتب کردن مغازه به شما کمک کند و درآمدی از سمت شما کسب کند. یا می‌توانید نظافت داخل ماشین خود را به او بسپارید. این امر سبب می‌شود تا علاوه بر کسب درآمد حس مسئولیت‌پذیری در او ایجاد شود و اعتمادبه‌نفس بیشتری کسب کند. اگر کودک شما می‌خواهد برای خود یک وسیله‌ی ورزشی بخرد به او کمک کنید تا برای این خرید خود یک هدف مالی تعیین کند. تعیین هدف مالی و مشخص کردن مسیر برای رسیدن به هدف از نکات دیگر تکامل هوش مالی در کودک می‌باشد.
آموزش ایجاد یک طرح بودجه بندی پول گامی بسیار مؤثر برای تکامل هوش مالی کودکان می‌باشد. به آن‌ها بیاموزد که نیازهای یک ماه آینده، یک فصل آینده و حتی یک سال آینده را روی کاغذ بیاورند، حتی اگر این نیازها مربوط به تحصیل آن‌ها باشد، آنگاه برآوردی از پول‌توجیبی‌ها و درآمدی که از طریق کار کسب می‌کنند را نیز یادداشت کنند و درنهایت یک برنامه‌ریزی و اولویت‌بندی برای نیازهای خود با توجه به درآمدی که کسب می‌کنند، انجام دهند. نوشتن یک طرح بودجه‌ی هرچند ساده کمک شایانی در تکامل هوش مالی کودکان دارد. شایان ذکر است که زندگی همیشه شامل موفقیت‌های مالی نمی‌باشد و گاهی شکست مالی نیز اتفاق می‌افتد، پس سعی کنید در همان دوران کودکی کودکان را برای شکست مالی آماده کنید و به آن‌ها یادآور شوید که همیشه شکست مالی پایان کار نیست و می‌توانند با بررسی‌های عوامل شکست، موفقیت‌های مالی دیگری را ایجاد کنند.
تشویق کودک به کسب درآمد و فراهم کردن شرایطی برای حضور کودک در محیط کسب‌وکار، آموزش تعیین هدف مالی و مشخص کردن مسیر برای رسیدن به هدف و آموزش ایجاد یک طرح بودجه گامی بسیار مؤثر برای تکامل هوش مالی کودکان می‌باشد.
هوش مالی جز مواردی است که می‌توان با آموزش آن یکی از مهم‌ترین مسائلی که انسان در زندگی با آن روبه‌رو می‌شود را به‌خوبی مدیریت کرد و از آن فرصتی مناسب برای پیشرفت در زندگی ساخت. به‌وسیله‌ی آموزش و تمرین مسائل مختلف مالی می‌توان هوش مالی را در کودکان تقویت کرد. آموزش راه‌کارهایی مانند تعیین هدف مالی و تعیین مسیر برای رسیدن به هدف، تشویق کودک به کسب درآمد و روبه‌رو شدن با شکست مالی می‌تواند تأثیر به سزایی در تکامل هوش مالی کودکان داشته باشد. لازم به یادآوری است که با تقویت هوش مالی در کودکان می‌توان کیفیت زندگی آن‌ها را در آینده بالا برد.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *