r

محاسبه ارزش شرکت با توجه به درصد سود عملیاتی و غیر عملیاتی

در این مقاله می خواهیم در رابطه با نسبت P/E و سودها نکته مهمی بگوییم. در خصوص EPS که در مقالات قبلی توضیح داده شد، EPS را ضرب در P/E میانگین بازار می کنیم و ارزش سهام شرکت خیلی ساده به دست می آید.
اما برای آنکه در بازار به اشتباه یک سهم را انتخاب نکنیم یکسری نکات در خصوص P به E است که باید رعایت کنیم تا مانع از زیان و ضرر ما بشود.
وقتی می خواهید با استفاده از نسبت P/E سهمی را ارزش گذاری کنید، E که همان مخفف EPS است را ضربدر عدد P/E میانگین بازار (که گفتیم آن را ۵ در نظر می گیریم) نمائید. تا اینجای کار و آموزش ما همان بحث ضربدر ۵ جای خودش هست اما یک نکته خیلی مهم را باید شما رعایت کنید در واقع آن سودی که ضربدر ۵ می کنید را باید تفکیک کنید به دو بخش عملیاتی و‌ غیر عملیاتی.

Picture1

در صورت سود و زیان خدمت شما توضیح دادیم که سود های عملیاتی سود هایی هستند که از عملیات شرکت حاصل می شوند و ویژگی اصلی آن ها تکرار شدن و مستمر بودن این سودها است. اما سود های غیر عملیاتی سود هایی هستند که ، در واقع این سود ها تکرار نمی شوند.
سود عملیاتی را می توان اینگونه تعریغف کرد که مازاد پولی است که پس از محاسبه کردن هزینه های عملیاتی که مستقیم وابسته و در راستای موضوع اصلی شرکت است بدست می آید.
هزینه های عملیاتی مانند: هزینه بیمه، حمل و نقل، هزینه های اداری و عمومی و اجاره و….
علاوه بر سود عملیاتی
شرکت جدا از فعالیت اصلی خود ممکن است از راه های غیر مرتبط با موضوع اصلی نیز کسب درآم داشته باشد به سودهایی که از این طریق کسب می کند، سود غیر عملیاتی گفته می شود. مثل فروش زمین یا ماشین آلات است
مثلاً یک شرکت می خواهد زمینی را بفروشد، یک سود غیر عملیاتی کسب کند و این فروش زمین دیگر هر سال اتفاق نمی افتد. یک شرکت هر سال زمین ندارد که بخواهد بفروشد پس ویژگی اصلی سود های غیر عملیاتی این است که تکرار شونده نیستند و از طریق عملیاتی غیر از فعالیت اصلی شرکت به دست می آیند.
اما در P/E گفتیم باید این نسبت که گفتیم عدد ۵ است را ضربدر سود عملیاتی کنیم و سود غیر عملیاتی را ضربدر P/E عدد یک نمائیم.
ارزش سهام از طریق نسبت P/E برابر است با: P/E متوسط بازار که عدد ۵ قرار دادیم ضربدر EPS تحلیلی. EPS ای که ما برای شرکت برآورد می کنیم. اما این فرمول را اگر بخواهیم اصلاح کنیم می گوییم P/E متوسط ضربدرEPS عملیاتی که در تحلیل بدست می آوریم به اضافه یک، ضرب در EPS غیر عملیاتی.

ارزش سهام=P/E متوسط *EPS تحلیلی
EPS) غیر عملیاتی*۱)+ (عملیاتیEPS (P/E)*متوسط )

که اگر دو کسر این دو پرانتز را ضرب کنیم و نتیجه ها را با هم جمع کنیم در واقع ارزش سهام آن شرکت به دست می آید که روش صحیح تری هست. چرا؟ چون شما عدد ۵ را باید در سودی ضرب کنید که این سود تکرار شونده است و برای سال های بعد هم تکرار می‌شود و اتفاق می‌افتد. اما سودی غیرعملیاتی سودی است که سال بعد دیگر تکرار نمی‌شود و P/E که به این سود غیرعملیاتی می دهید برابر یک هست.
اگر بخواهیم مثال بزنیم یک شرکتی را شما فرض کنید که ۱۰۰ تومانEPS کل شرکت هست. از این ۱۰۰ تومان سود عملیاتی برابر با ۶۰ تومان و غیر عملیاتی برابر با ۴۰ تومان است. در روش کلی اگر ارزش سهام این شرکت را بخواهید به دست بیاورید ۱۰۰( EPS کل شرکت) را باید ضرب در عدد ۵ نمائید و نتیجه ای که به دست می آید می شود ۵۰۰ تومان .ما گفتیم این در شرایطی استفاده می شود که کل سود ما سود عملیاتی باشد و حداقل ۸۰ درصد از سود کل ما سود عملیاتی باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *