صندوق‌های سرمایه‌گذاری

راه ثروتمند شدن و پیشرفت مالی در ذخیره کردن و پس‌انداز پول نیست؛ بلکه باید از راه‌های مختلف، پول به دست آمده را سرمایه‌گذاری کرد تا از لحاظ مالی پیشرفت داشت. انسان‌ها همیشه به دنبال سرمایه‌گذاری‌هایی هستند که با کمترین ریسک بیشترین سود به آن‌ها برسد و معمولاً در بازارهای مختلفی دست به سرمایه‌گذاری می‌زنند. یکی از این بازارها بازار بورس اوراق بهادار است که با خرید و فروش سهام و یا سرمایه‌گذاری روی سهام شرکت‌های پربازده، افراد در انتظار به دست آوردن سود و رشد مالی هستند.
طبیعتاً وقتی فرد وارد یک بازار می‌شود باید اطلاعات کافی در این زمینه داشته باشد تا بتواند در آن بازار به ‌خوبی عمل کند و سودی خوبی به دست آورد. بسیاری از افراد سرمایه لازم برای ورود به بازار بورس را دارند اما اطلاعات لازم و یا وقت کافی در این زمینه را ندارند تا به بررسی و تحلیل بازار بپردازند.
یکی از راه‌های موجود برای این افراد سرمایه‌گذاری از طریق صندوق‌های سرمایه‌گذاری و سبد گردانی است. صندوق‌های سرمایه‌گذاری از سازمان بورس دارای مجوز هستند و تحت نظارت سازمان بورس فعالیت می‌کنند و لیست اسامی آن‌ها در سایت سازمان بورس و اوراق بهادار موجود است. صندوق‌های سرمایه‌گذاری دارای انواع مختلف بوده و هرکدام به شیوه خود در این بازار فعالیت می‌کنند. این صندوق‌ها بنا به نوع اساسنامه و نوع فعالیت در بورس به سرمایه‌گذاران خود سود می‌دهند.
در ادامه مقاله صندوق‌های سرمایه‌گذاری را تعریف کرده و در مورد انواع آن‌ها توضیحاتی را ارائه می‌دهیم، همچنین به مزایا و معایب این صندوق‌ها می‌پردازیم.

سرفصل‌هایی که در این مقاله مورد بررسی قرارگرفته در زیر بیان شده است:

  • صندوق‌های سرمایه‌گذاری چیست و چه مزایایی دارد؟
  • چند نوع صندوق‌ سرمایه‌گذاری وجود دارد؟
  • نکول اوراق چیست و چه زمانی اتفاق میفتد؟
  • سبد گردانی چیست؟

صندوق‌های سرمایه‌گذاری چیست و چه مزایایی دارد؟

 

صندوق‌های سرمایه‌گذاری چیست و چه مزایایی دارد؟

 

صندوق سرمایه‌گذاری یک شرکت حقوقی است که سرمایه خرد افراد مختلف را جمع می‌کند و سپس این سرمایه کلان را در بخش‌های مختلف بورس سرمایه‌گذاری می‌کند. البته می‌توان این‌طور هم بیان کرد که افراد با اعتماد به صندوق‌های سرمایه‌گذاری و واگذاری سرمایه‌های خود به آن‌ها، این امکان را برای این شرکت‌ها فراهم می‌کنند تا به کمک سرمایه آن‌ها بهترین نوع سرمایه‌گذاری را انجام داده و سود مناسبی را به صاحبان سرمایه بازگرداند.
معمولاً صندوق‌های سرمایه‌گذاری بورس اوراق بهادار دارای مدیریت قوی و همچنین تیم تحلیل قدرتمند هستند که به‌جای سرمایه‌گذاران در بازار بورس تصمیم می‌گیرند. در بسیاری از کشورها افراد عادی به‌تنهایی در بورس فعالیت نمی‌کنند و از طریق این صندوق‌ها اقدام به سرمایه‌ گذاری می‌کنند.
باید در نظر داشت که یک صندوق سرمایه‌گذاری حرفه‌ای می‌تواند سود بیشتری نسبت به سود بانکی را نصیب سرمایه‌گذاران خود کند. البته باید یادآور شد که سرمایه‌گذاران به ‌نوعی سهام صندوق‌های سرمایه‌گذاری را می‌خرند و در آن‌ها سرمایه‌گذاری می‌کنند.
افراد با سرمایه‌گذاری در این صندوق‌ها به دو صورت می‌توانند سود به دست آورند: نوع اول از طریق بالا رفتن قیمت سهام صندوق است. وقتی سرمایه‌گذاری‌های صندوق در سهام مختلف درست انجام شود و انواع سهام افزایش قیمت داشته باشند، طبیعتاً میزان دارایی صندوق سرمایه‌گذاری افزایش پیدا کرده و قیمت سهام صندوق بالا می‌رود. نوع دوم از طریق تقسیم سود است، برخی از صندوق‌ها هرچند ماه، سود به دست آمده از طریق بهره اوراق با درآمد ثابت را میان سهامداران خود تقسیم می‌کنند.
صندوق‌های سرمایه‌گذاری دارای مزیت‌های متفاوتی هستند. اولین و مهم‌ترین مزیت آن‌ها در این است که سرمایه شخص توسط افرادی حرفه‌ای مدیریت می‌شود. بسیاری از اشخاص دارای سواد کافی برای ورود به بازار بورس نیستند و بسیاری نیز وقتش را ندارند تا روی نمودار بازار وقت بگذارند.
این صندوق‌ها از افرادی متخصص بهره می‌برند که هم توانایی کافی برای تحلیل دارند و هم تمام ‌وقت به بررسی بازار مشغول‌اند تا بهترین بازدهی را حاصل کنند. مزیت بعدی کاهش ریسک در سرمایه‌گذاری‌ها است. علاوه بر اینکه صندوق‌ها خود سرمایه را در سهم‌های متفاوت سرمایه‌گذاری می‌کنند، سازمان بورس نیز دارای قوانینی بوده که آن‌ها را ملزم می‌کند تا بخشی از سرمایه را در دارایی با درآمد ثابت، مانند بانک یا اوراق مشارکت سرمایه‌گذاری کنند و بقیه سرمایه را بین چندین سهام تقسیم کنند. این عمل به‌ خودی‌ خود میزان ریسک را بسیار کاهش می‌دهد.
نقد شوندگی بالا و نظارت بر عملکرد و شفافیت اطلاعات از دیگر مزایای این صندوق‌ها است. زیرا هر زمان که بخواهید از صندوق سرمایه‌گذاری خارج شوید می‌توانید با فروش اوراق به صندوق، مقدار سرمایه خود را دریافت کنید. لازم به ذکر است که این صندوق‌ها توسط سازمان بورس و حسابرس در بازه‌های زمانی مشخص مورد بازرسی قرار می‌گیرند.

 

 

صندوق سرمایه‌گذاری یک شرکت حقوقی است که سرمایه خرد افراد مختلف را جمع می‌کند و سپس این سرمایه کلان را در بخش‌های مختلف بورس سرمایه‌گذاری می‌کند. مهم‌ترین مزیت صندوق‌های سرمایه‌گذاری در این است که سرمایه شخص توسط افرادی حرفه‌ای مدیریت می‌شود. نقد شوندگی بالا و نظارت بر عملکرد و شفافیت اطلاعاتی از دیگر مزایای این صندوق‌ها است.

چند نوع صندوق‌ سرمایه‌گذاری وجود دارد؟

 

چند نوع صندوق سرمایه گذاری وجود دارد

 

صندوق‌های سرمایه‌گذاری دارای نوع‌های مختلفی بوده و این امکان را فراهم می‌آورند تا افراد با سلیقه‌های متفاوت بتوانند در آن‌ها سرمایه‌گذاری کنند. تفاوت این صندوق‌ها در میزان سوددهی و میزان ریسک‌پذیری آن‌ها است که مستقیماً به ماهیت صندوق‌ها و ترکیب سرمایه‌گذاری دارایی‌هایشان مرتبط می‌شود.
افراد با میزان ریسک‌پذیری پایین می‌توانند در صندوق‌هایی سرمایه‌گذاری کنند که آن صندوق‌ها بیشتر در گزینه‌های کم ریسک همچون بانک و اوراق مشارکت سرمایه‌گذاری می‌کنند. یکی از انواع صندوق‌های سرمایه‌گذاری، صندوق سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت است که این نوع صندوق‌ها معمولاً بین ۷۰ تا ۹۰ درصد دارایی‌شان را در بانک، اوراق مشارکت و سایر اوراق بهادار با سرمایه ثابت سرمایه‌گذاری می‌کنند و ۱۰ درصد باقیمانده به اختیار مدیر صندوق در بورس سرمایه‌گذاری می‌شود.
این صندوق‌ها دارای ریسک بسیار پایین بوده و مناسب افراد محتاط و قانع به سود کم است. صندوق سرمایه‌گذاری در سهام نوع دیگر صندوق‌های سرمایه‌گذاری است که معمولاً سود بالایی را برای سرمایه‌گذاران خود به همراه دارد ولی ریسک سرمایه‌گذاری در آن نیز بالا است. این صندوق حداقل ۷۰ در صد از دارایی خود را در سهام سرمایه‌گذاری می‌کند و ۳۰ درصد باقیمانده به اختیار مدیر صندوق در بانک یا اوراق مشارکت و اوراق با درآمد ثابت سرمایه‌گذاری می‌شود.
لازم به ذکر است که این صندوق‌ها از تیم تحلیل قوی برخوردار هستند و دارای ضامن نقد شوندگی نیز هستند. در ضمن میزان سود دریافتی از این صندوق‌ها قابل مقایسه با میزان سود صندوق سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت نیست.
صندوق سرمایه‌گذاری مختلط ترکیبی از صندوق سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت و صندوق سرمایه‌گذاری در سهام است. این صندوق حداکثر ۶۰ درصد از دارایی خود را در بازار سهام سرمایه‌گذاری کرده و حداقل ۴۰ درصد آن را در اوراق با درآمد ثابت سرمایه‌گذاری می‌کند. از لحاظ میزان ریسک و سود پرداختی نیز بینابین دو صندوق دیگر است. یعنی ریسک متوسط و درآمدی متوسط را برای سرمایه‌گذاران خود به همراه دارد.
صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله از دیگر صندوق‌های سرمایه‌گذاری هستند و فعالیت آن‌ها در اوراق بهادار است. مهم‌ترین خصوصیت این صندوق‌ها در این است که مانند سهام دیگر شرکت‌ها در بورس اوراق بهادار قابل معامله هستند و علاوه بر اینکه صندوق سرمایه‌گذاری محسوب می‌شوند، سهام آن‌ها در بورس نیز دارای ارزش بوده و قابل معامله است. این صندوق‌ها می‌توانند هرکدام از سه صندوق ذکر شده در بالا باشند و باید یادآور شد که شرایط بازار بورس می‌تواند بر قیمت این صندوق‌ها تأثیرگذار باشد.

 

تفاوت صندوق‌های سرمایه‌گذاری در میزان سود دهی و میزان ریسک‌پذیری آن‌ها است. صندوق سرمایه‌گذاری مختلط ترکیبی از صندوق سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت و صندوق سرمایه‌گذاری در سهام است. این صندوق حداکثر ۶۰ درصد از دارایی خود را در بازار سهام سرمایه‌گذاری کرده و حداقل ۴۰ درصد آن را در اوراق با درآمد ثابت سرمایه‌گذاری می‌کند.

 

نکول اوراق چیست و چه زمانی اتفاق می‌افتد؟

 

نکول اوراق

 

نکول به معنی عدم پرداخت اصل سرمایه و یا سود، در موعد مقرر است. به عبارتی نکول به معنی ورشکستگی است. یکی از روش‌های تأمین مالی در بسیاری از کشورها استفاده از اوراق بدهی است. یعنی بسیاری از شرکت‌ها از طریق انتشار اوراق بدهی سرمایه را جذب کرده و شروع به فعالیت می‌کنند. البته این فعالیت باید سود بسیار مناسب و توجیه شده‌ای را برای سرمایه‌گذاران و افراد عادی داشته باشد که آن‌ها بتوانند اطمینان کنند و اوراق بدهی شرکت را خریداری کنند.
اوراق بدهی به دو صورت اوراق مشارکت و اوراق اجاره عرضه می‌شود. شرکت‌ها در انتشار اوراق بدهی شرایط پرداخت سود و همچنین موعد برگشت سرمایه را مشخص می‌کنند و اگر نتوانند از پس پرداخت آن‌ها برآیند آنگاه در پروسه ورشکستگی قرار گرفته و دارندگان اوراق مشارکت می‌توانند از طریق فروش دارایی‌های شرکت به حقوق خود برسند. به عدم توانایی پرداخت سود و به فروش گذاشتن دارایی‌های شرکت نکول اوراق بدهی می‌گویند.
معمولاً نکول زمانی اتفاق میافتد که یکی از طرفین به تعهدات خود عمل نکند و از آنجا که در اکثر عرضه اوراق بدهی تعهدات پرداختی به سمت شرکت‌های عرضه‌کننده اوراق است، درنتیجه در صورت عمل نکردن به تعهدات نکول اوراق صورت می‌پذیرد.

سبد گردانی چیست؟

 

سبدگردانی چیست

 

سبد گردانی نوعی خدمت است که توسط کارگزاری‌ها و شرکت‌های دارنده مجوز از سازمان بورس ارائه می‌شود. سبد گردان، یک شخص حقوقی است که به‌منظور کسب درآمد در قالب یک قرارداد مشخص به خرید و فروش سهام سرمایه‌گذار در بازار بورس می‌پردازد.
در این قرارداد سرمایه‌گذار تمام مسئولیت مدیریت دارایی و معاملات خود را به افراد خبره سبد گردان می‌سپارد. خدمات سبد گردانی برخلاف خدمات صندوق‌های سرمایه‌گذاری به‌صورت اختصاصی برای سرمایه‌گذار انجام می‌شود. لازم به ذکر است که طبق قرارداد صورت گرفته با سبد گردان، کارمزد معاملات با توجه به میزان سود دهی سبد گردان مشخص می‌شود و کاملاً توافقی است.
علاوه بر کارمزد موارد دیگری همچون محدودیت‌های معاملاتی و فرایند نظارتی بر معاملات نیز در این قراردادها آورده می‌شود. همکاری سرمایه‌گذار و شرکت سبد گردانی می‌تواند یک قرارداد برد برد باشد. زیرا هم میزان سرمایه سرمایه‌گذار افزایش پیدا می‌کند و هم سبد گردان درآمد خوبی را به دست می‌آورد.
لازم به ذکر است که برای انتخاب سبد گردان مناسب باید پارامترهایی از قبیل خوش‌نامی در بازار بورس، تیم تحلیل، سابقه سبد گردانی و میزان بازدهی‌های گذشته مورد بررسی قرار گیرد. سبد گردانی می‌تواند در ابتدا و ورود به بازار بورس کمک ‌کننده باشد تا زمانی که سرمایه‌گذار به دانش کافی از بازار دست یابد و بخواهد شخصاً در بازار بورس معامله کند.

 

خدمات سبد گردانی برخلاف خدمات صندوق‌های سرمایه‌گذاری به‌صورت اختصاصی برای سرمایه‌گذار انجام می‌شود. لازم به ذکر است که طبق قرارداد صورت گرفته با سبد گردان، کارمزد معاملات با توجه به میزان سود دهی سبد گردان مشخص می‌شود و کاملاً توافقی است.

 

صندوق سرمایه‌گذاری و سبد گردانی جزو شرکت‌هایی هستند که می‌توانند سرمایه‌های بالقوه را وارد بورس کرده و به‌خوبی از آن‌ها در این بازار کسب سود کنند. این کسب سود هم به درآمد آن‌ها کمک شایانی می‌کند و هم سرمایه‌گذار را بیشتر ترغیب می‌کند تا سرمایه بیشتری را وارد این بازار کند. افزایش سرمایه در این بازار نیز کمک می‌کند تا بازار بورس پویاتر باشد.
صندوق‌های سرمایه‌گذاری دارای انواع گوناگون است و تمامی افراد به کمک آن‌ها می‌توانند در بازار بورس سرمایه‌گذاری کنند. این صندوق‌ها شامل شرکت‌هایی با سود کم و ریسک پایین هستند و هم صندوق‌هایی با ریسک بالا و سود بالا دارند. سرمایه‌گذاران برای انتخاب این صندوق‌ها باید عوامل متعددی را بررسی کنند. ابتدا باید نوع صندوق را با توجه به خصوصیات خود، مانند ریسک‌پذیری کم یا زیاد مشخص کنند و سپس به تیم تحلیل و سابقه صندوق در بازار توجه کنند تا با انتخابی صحیح، سود خوبی را از سرمایه خود به دست آورند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *