صف خرید و صف فروش در بورس چیست

برای اینکه بتوان در بازار بورس عملکرد خوبی داشت باید به اطلاعات و دانش در این حوزه اضافه کرد تا در موارد ضروری از آن استفاده کرد. بازار بوری بازار پر رمز و رازی است و هیچ‌گاه نمی‌توان در هیچ بورسی وجود اتفاقات سیاسی یا مافیایی برای به دست آوردن منافع و سود بیشتر در آن را تکذیب کرد.

البته در بسیاری از موارد شایعه و یا هیجان بیش از حد معامله‌گران باعث رخ دادن اتفاقاتی در سهم می‌شود که هیچ و اساس علمی ندارد و بر پایه همین هیجانات، شایعات و یا موارد دیگر صف‌های خرید یا صف فروش ایجاد می‌شود.

معمولاً وقتی یک صف خرید و صف فروش تشکیل می‌شود می‌تواند دلایل گوناگونی داشته باشد که به‌عنوان مثال در صف خرید می‌توان به عرضه اولیه سهم اشاره کرد. همان‌طور که گفته شد صف خرید و صف فروش در تابلوی بورس می‌تواند معنی متفاوتی داشته باشد.

باید در حوزه بورس بسیار فعالیت کرده و علاوه بر دانش این حوزه تجربه زیادی داشته باشید تا متوجه شوید که در چه زمانی و چه سهمی می‌تواند صف خرید یا فروش داشته باشد. اگر جز کسانی باشید که بتوانید به‌خوبی این موضوع را پیش‌بینی کنید معمولاً به مشکل برنمی‌خورید و قبل از اینکه صف تشکیل شود خرید یا فروش خود را انجام خواهید داد.

همان‌طور که پیش‌تر گفته شد زمان‌های متفاوتی صف خرید و صف فروش در بازار بورس رخ می‌دهد که در ادامه مقاله و بعد از تعریف صف خرید و صف فروش به آن می‌پردازیم.

سرفصل‌هایی که در این مقاله موردبررسی قرارگرفته در زیر بیان شده است:

  • صف خرید و صف فروش چیست؟
  • چگونه متوجه شویم سهمی صف خرید و صف فروش خواهد داشت؟
  • صف خرید و صف فروش در تابلوی بورس به چه معناست؟
  • چگونه در هنگام عرضه اولیه و صف خرید آن، بهترین عملکرد را داشته باشیم؟

صف خرید و صف فروش چیست؟

صف خرید و صف فروش چیست

وقتی میزان عرضه یا حجم عرضه یک سهم به نسبت حجم تقاضای آن سهم دارای مقدار بیشتری در بازار بورس باشد، برای آن سهم در بورس صف فروش شکل می‌گیرد و همچنین در نقطه مقابل وقتی حجم و مقدار تقاضا برای یک سهم در بورس از حجم عرضه آن پیشی بگیرد آنگاه برای آن سهم در بازار صف خرید تشکیل می‌شود.

قابل‌ذکر است که صف خرید برای یک سهم می‌تواند نشانه رغبت سرمایه‌گذاران به سرمایه‌گذاری در آن سهم بوده و از طرف دیگر وجود صف فروش برای یک سهم می‌تواند نشان‌دهنده بی‌میلی سرمایه‌گذاران به سرمایه‌گذاری در سهم موردنظر باشد.

همیشه باید این نکته مهم و حائز اهمیت را در خاطر داشت که انتشار اطلاعات تأثیر بسیار سریع و لحظه‌ای را روی میزان عرضه و تقاضای سهم دارد و بلافاصله بعد از انتشار یک خبر مهم در مورد سهمی خاص، صف خرید و یا فروش برای شکل می‌گیرد بنابراین سرعت عمل سرمایه‌گذاران در اتخاذ تصمیم خرید یا فروش می‌تواند در میزان سودآوری آن‌ها بسیار تأثیرگذار باشد.

به‌طور مثال فرض کنید خبری در خصوص آزادسازی نرخ سیمان منتشر شود آنگاه این دید برای افراد حاضر در بورس و سرمایه‌گذاران پیش می‌آید که درآمد و سودآوری شرکت‌های سیمانی افزایش پیدا می‌کند، درنتیجه هجوم برای خرید سهام کارخانه‌های سیمان افزایش یافته و صف خرید تشکیل خواهد شد.

تشکیل صف خرید خود دلیلی بر افزایش قیمت سهم کارخانه‌های سیمان نیز می‌شود. پس باید در نظر داشت کسی که زودتر اقدام به خرید این سهام کند بیشتر از بقیه سود به دست میاورد.

باید به خاطر داشت که هرچقدر میزان نقد شوندگی در یک بازار بورس بیشتر باشد از میزان صف‌های خرید و فروش سهام کاسته می‌شود زیرا همیشه مشتریانی هستند که در زمان کاهش و یا افزایش قیمت‌ها خواهان خرید و یا فروش سهم باشند.

این موضوع یعنی اینکه همواره متقاضی برای سهم وجود دارد و بازار بورس یک بازار روان در معاملات بوده و نقد شوندگی بالایی دارد. باید یادآور شد که در بازار بورس ایران در سال‌های اخیر میزان نقد شوندگی افزایش داشته و از میزان صف‌های خرید و فروش کاسته شده است.

صف خرید برای یک سهم می‌تواند نشانه رغبت سرمایه‌گذاران به سرمایه‌گذاری در آن سهم بوده و از طرف دیگر وجود صف فروش برای یک سهم می‌تواند نشان‌دهنده بی‌میلی سرمایه‌گذاران به سرمایه‌گذاری در سهم موردنظر باشد. هرچقدر میزان نقد شوندگی در یک بازار بورس بیشتر باشد از میزان صف‌های خرید و فروش سهام کاسته می‌شود

چگونه متوجه شویم سهمی صف خرید و صف فروش خواهد داشت؟

چگونه متوجه شویم سهمی صف خرید و صف فروش خواهد داشت

برای اینکه متوجه شویم صف خرید یا فروش برای یک سهم تشکیل شده است یا خیر، می‌توان در نرم‌افزاری که با آن خرید و فروش سهام را انجام می‌دهیم به دنبال سهم یا شرکت مدنظر بوده و بعد از پیدا کردن سهم مورد نظر روی آیکون آن کلیک کنیم.

در اینجا صفحه‌ای باز می‌شود که اطلاعات آن سهم را ارائه می‌کند که شامل اولین قیمت، قیمت روز قبل، آخرین معامله، تعداد و حجم و ارزش معاملات و همچنین اطلاعات پایه‌ای دیگر همچون تعداد سهم و غیره است که به کاربر نشان داده می‌شود.

در اواسط صفحه دو کادر با عنوان خرید و فروش وجود دارد و این همان بخش‌هایی است که می‌توان متوجه شد صف خرید یا صف فروش شکل گرفته است یا خیر. درواقع در این بخش سفارش‌های خرید و فروش توسط معامله ­گران و یا کارگزاران در سیستم ثبت می‌شود.

وقتی در کادر خرید سفارش‌های خرید در حداکثر قیمت باشد و همچنین حجم آن نیز زیاد باشد اما در طرف مقابل سفارش فروش وجود نداشته باشد یا بسیار اندک باشد، نشان‌دهنده تشکیل شدن صف خرید بوده و در نقطه مقابل وقتی سفارش‌های فروش به تعداد بسیار زیاد و در حداقل قیمت باشد و از آن سمت در کارد خرید سفارشی برای خرید وجود نداشته باشد، نشان‌دهنده تشکیل صف فروش است.

باید در نظر داشت که این صف خرید یا فروش در بازار بورس همیشگی نبوده و با توجه به شرایط خاص اتفاق میافتد اما اگر در آن سرمایه‌گذار به‌موقع عمل نکند یا سود خوبی را از دست می‌دهد و یا امکان تحمل یک ضرر سنگین برای او موجود است.

وقتی سفارش‌های فروش به تعداد بسیار زیاد و در حداقل قیمت باشد و از آن سمت در کارد خرید سفارشی برای خرید وجود نداشته باشد، نشان‌دهنده تشکیل صف فروش است. اگر سرمایه‌گذار در زمان صف خرید یا فروش به‌موقع عمل نکند، یا سود خوبی را از دست می‌دهد و یا امکان تحمل یک ضرر سنگین برای او موجود است.

صف خرید و صف فروش در تابلوی بورس به چه معناست؟

صف خرید و صف فروش در تابلوی بورس به چه معناست

صف خرید در تابوی بورس به این معناست که تعداد زیادی از سرمایه‌گذاران خواهان خرید سهم مورد نظر می‌باشند و در مقابل کسی حاضر به فروش نیست. یکی از دلایل به وجود آمدن صف خرید می‌تواند عرضه اولیه باشد.

چون عرضه اولیه یک سهم، معمولاً در بازه زمانی کوتاه سود خوبی را نصیب سرمایه‌گذاران خود کرده است و این اتفاق در ذهن اکثر معامله گران نقش بسته که با خرید سهم عرضه اولیه می‌توانند سود خوبی به دست آورند، همین امر موجب تشکیل صف خرید می‌شود.

از دیگر دلایل، اخبار سیاسی و اقتصادی مربوط به سهم است که اگر این اخبار در جهت سودآوری شرکت مدنظر باشد صف خرید برای آن حتمی است. دلیل دیگری که می‌تواند جز دلایل صف خرید باشد وجود شایعه است، برخی از شرکت‌ها کارهای تبلیغاتی غیرقانونی انجام می‌دهند، بدین گونه که باکمی هزینه و خرید و تغییر اطلاعات در سایت‌ها چنان شایعه می‌کنند که سهام شرکت می‌خواهد افزایش قیمت پیدا کند و اگر افراد حاضر در بورس دارای تجربه و تحلیل کافی نباشند گرفتار این دام شده و جز افراد در صف خرید قرار می‌گیرند.

می‌توان وجود صف خرید در تابلوی بورس را به یکی از موارد عرضه اولیه سهم، اخبار سیاسی و اقتصادی سهم و همچنین شایعه، معنی کرد. در نظر داشته باشید که به هر دلیل صف فروش برای یک سهم تشکیل شود قطعاً آن سهم با کاهش قیمت روبه‌رو خواهد شد.

درنتیجه می‌توان وجود صف خرید در تابلوی بورس را به یکی از موارد بالا که شامل عرضه اولیه سهم، اخبار سیاسی و اقتصادی سهم و همچنین شایعه است، معنی کرد.

در مقابل صف فروش در تابلوی بورس می‌تواند معنای متفاوتی داشته باشد. اولین آن خبر سیاسی یا اقتصادی مرتبط با سهم بوده که می‌تواند آینده نه‌چندان خوبی را برایان سهم به همراه داشته باشد و به همین دلیل اکثر افراد شروع به فروش سهم خود می‌کنند. دومین دلیل می‌تواند عملکرد نادرست شرکت مرتبط و افت سهم شرکت مدنظر باشد. در نظر داشته باشید که به هر دلیل صف فروش برای یک سهم تشکیل شود قطعاً آن سهم با کاهش شدید قیمتی روبه‌رو خواهد شد.

چگونه در هنگام عرضه اولیه و صف خرید آن، بهترین عملکرد را داشته باشیم؟

چگونه در هنگام عرضه اولیه و صف خرید آن، بهترین عملکرد را داشته باشیم؟

همان‌طور که گفته شد عرضه اولیه جز دلایل به وجود آمدن صف خرید بوده و برای اینکه بتوان در صف خرید عرضه اولیه موفق عمل کرد باید نکاتی را مدنظر داشت. به‌طور مثال در عرضه اولیه ممکن است ۱۰۰۰ نفر بتوانند سهم بخرند اما افراد حاضر در صف مکن است تا۵۰ برابر باشند.

در این مواقع ممکن است ازلحاظ سخت‌افزاری و نرم‌افزاری نیز سرورها دچار مشکل شوند و عرضه اولیه به‌خوبی صورت نگیرد اما با تمام این مسائل رعایت یکسری از نکات در داشتن بهترین عملکرد بسیار مؤثر است.

اولین نکته‌ای که باید به آن توجه کنید ساعت می‌باشد که بهتر است از ساعت کارگزاری استفاده شود. سعی کنید در عرضه سهام اولیه در رأس ساعت گفته شد کلیک کنید یعنی اگر زمان ثبت سفارش ساعت ۱۰:۳۰ دقیقه است نه یک ثانیه دیرتر کلیک کنید و نه یک ثانیه زودتر زیرا در حالت زودتر سفارش شما باطل می‌شود و در حالت دیرتر این امکان وجود دارد که سهام تمام شود.

در مورد تعداد سهم هم حتماً به تعداد مجاز بنویسید و بیشتر از آن ننویسید که سبب می‌شود سفارشتان باطل شود. حتماً قیمتی که وارد می‌کنید قیمت تعیین‌شده باشد و یک ریال کمتر یا بیشتر نباشد، همچنین برای اینکه به مشکلات آنلاین برنخورید حساب کارگزاری خود را شارژ کنید و از محل لینک بانک استفاده نکنید.

زیرا عملیات بانکی مراحل خرید را کند می‌کند و این موضوع به ضرر شماست. حتماً چند دقیقه قبل از شروع پروسه صفحه را رفرش کنید تا مطمئن باشید که از حساب کاربری خود خارج نشدید، همچنین صفحات اضافی که باز هستند را ببندید. در نظر داشته باشید که از مرورگرهای قدرتمند موزیلا فایرفاکس و گوگل کروم استفاده کنید و به هیچ عنوان پروکسی روی سیستم فعال نباشد.

سعی کنید در عرضه سهام اولیه در رأس ساعت گفته شد کلیک کنید یعنی اگر زمان ثبت سفارش ساعت ۱۰:۳۰ دقیقه است نه یک ثانیه دیرتر کلیک کنید و نه یک ثانیه زودتر زیرا در حالت زودتر سفارش شما باطل می‌شود و در حالت دیرتر این امکان وجود دارد که سهام تمام شود.

صف خرید و صف فروش در بازار بورس در مواقع خاص و تحت شرایطی اتفاق می­افتد که گاها این شرایط قابل پیش‌بینی بوده و گاها نیز قابل پیش‌بینی نیست. در این شرایط سرمایه‌گذار باید بسیار به‌موقع عمل کند تا هم از سود خوب بهره‌مند شود و هم اینکه در زمان‌های فروش دچار ضرر سنگین نشود.

عرضه سهام اولیه معمولاً صف خرید پیش‌بینی شده است و در مقابل آن شرایط اقتصادی و سیاسی بازار برای بعضی از سهم‌ها می‌تواند صف خرید و صف فروش غیرقابل پیش‌بینی را به وجود آورد. صف خرید همیشه با خود افزایش قیمت سهم را به دنبال دارد و سرمایه‌گذارانی که بتوانند به‌موقع اقدام به خرید کنند، سود خوبی را به دست می‌آورند. افراد حاضر در بازار بورس به‌وسیله تابلو بورس و نرم‌افزارهای معاملاتی به‌راحتی می‌توانند صف خرید و صف فروش سهم‌ها رصد کنند.

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *