آموزش صفر تا صد بورس

صفر تا صد بورس را دانستن تبدیل به کلید طلایی برای کسب درآمد بیشتر شده است. اگر تحلیلگر خوبی باشید و به‌خوبی از بورس سر دربیاورید به‌سرعت تبدیل به کسی می‌شوید که کسب سود از این بازار پر نوسان را مثل آب خوردن انجام می‌دهد. برای تبدیل به یک تریدر یا معامله‌گر حرفه‌ای شدن نیاز به آموزش دارید. تنها در پناه آموزش بورس درست و تلاش برای یادگیری است که می‌توانید به آرزوهای خود جامه عمل بپوشانید.

برای ورود به بازار بورس و ادامه فعالیت در آن نباید بی‌گدار به آب زد؛ زیرا نمی‌توان با سرمایه حتی به میزان کم هم شوخی کرد. بهتر است راهی که می‌روید را آگاهانه انتخاب کنید و تا می‌توانید سواد خود نسبت به آن را بالا ببرید. آموزش صفر تا صد بورس توسط مؤسسات مختلف که همیشه در پی ارائه بهترین آموزش بورس بوده‌اند فرصت مناسبی جهت ارتقای دانش در این زمینه است.

حرفه‌ ای شدن در بورس

این روزها کمتر کسی را می‌بینید که خبری از بورس نداشته باشد. افراد زیادی از اقشار مختلف جامعه و در سنین و موقعیت‌های متفاوت اخبار بورس را دنبال می‌کنند و بسیاری از آن‌ها در این بازار پرهیجان یا سرمایه‌گذاری کرده‌اند و یا قصد سرمایه‌گذاری دارند. برای فعالیت در بورس باید بدانیم که بورس چه نوع بازاری است، معامله‌گران در آن چگونه فعالیت می‌کنند و نکات مهمی که برای معامله‌گر شدن حرفه‌ای به آن نیاز داریم چه نکاتی است؟ به‌تمامی این پرسش‌ها در این مقاله پاسخ‌خواهیم داد. اگر مبتدی هستید امیدواریم که در پایان مقاله چشم‌اندازی درست از این بازار به دست آورده و نسبت به صفر تا صد بورس آشنایی کامل پیداکرده باشید.

بورس بازاری متفاوت

بورس نوع متفاوتی از بازار است. بازار محلی است که در آن خرید و فروش اقلام و کالا به‌صورت مستقیم یا واسطه‌ای انجام می‌پذیرد. از روزهای خیلی دور و با مازاد تولیدی که بشر با آن روبه‌رو شد کم‌کم فرصت برای دادوستد فراهم شد و رفع نیاز انگیزه اصلی برای شکل گرفتن بازار در شکل و معنای ابتدایی آن بود. همه ما شاید از سنین کم‌تجربه انجام معامله را داشته‌ایم.

همه ما به‌نوعی یکی از فعالین بازار هستیم که بارها در نقش‌های متفاوت خریدار یا فروشنده ظاهرشده‌ایم. با شکل‌گیری بازار دو واژه جدید قدم به ادبیات اقتصاد انسان گذاشت. سود و زیان. بشر به‌طور غریزی و یا آگاهانه به دنبال کسب سود و دوری از ضرر است؛ بنابراین انگیزه تمام افراد از فعالیت در بازار کسب سود است.بورس هم یکی از انواع بازار است که تعداد زیادی از افراد در سرتاسر جهان در این بازار فعالیت می‌کنند.

افراد با سرمایه‌گذاری در بازار بورس به‌نوعی در شکوفایی و رونق اقتصادی تأثیر می‌گذارند؛ زیرا سرمایه‌های مردم تبدیل به پشتوانه‌های مالی شرکت‌های مختلف می‌شود و این روند موجب پویایی بازار می‌شود.

آموزش بورس

در اقتصاد دارایی به دو دسته تقسیم می‌شود دارایی واقعی و دارایی مالی. دارایی واقعی یا فیزیکی به اموالی گفته می‌شود که قابل‌رؤیت و عینی هستند و به‌خودی‌خود دارای ارزش‌اند. برای مثال، خودرو، طلا، زمین و … اما دارایی مالی یا کاغذی به پشتوانه دارایی و مالی دیگر ارزششان تعیین می‌شود؛ مانند اوراق مشارکت یا سهام.

در بورس دارایی‌های متفاوتی معامله می‌شوند که می‌تواند شامل کالا، ارز و یا سهام باشد. برای مثال در بورس کالا کالاهای فیزیکی مورد معامله قرار می‌گیرد که معمولاً هر بازار نام خود را از کالایی که خرید و فروش می‌شود می‌گیرد. در بورس ارز، ارزهای مختلف و در بورس انرژی، اوراق بهادار انرژی‌های مختلفی چون نفت، گاز، برق و … معامله می‌شود.

یکی از پرطرفدارترین بازارهای بورس که اکثر مردم علاقه‌مند به سرمایه‌گذاری در آن هستند. بازار بورس اوراق بهادار است. در این بازار همان‌گونه که از اسمش پیداست اوراق بهادار و سهام خریدوفروش می‌شود. بسیاری از شرکت‌ها و یا سازمان‌ها جهت تأمین بودجه و ادامه فعالیت خود بخشی از سهام شرکت را به افراد دیگر منتقل می‌کنند.

هر فرد با توجه به توانایی و سرمایه‌ای که دارد بخشی از این سهام را خریداری کرده و در سود و زیان شرکت شریک می‌شود. ممکن است فردی توانایی خرید ۱۰۰ سهم و شخص دیگری قادر به خرید ۱۰۰۰ سهم از شرکت باشند. هرکدام از این افراد به نسبت میزان سهمی که دارد در سود و زیان شرکت شریک می‌شود.

شرکت‌های مختلف برای پذیرفته شدن در بازار بورس باید شرایط خاصی داشته باشند و از فیلترهای خاصی عبور کنند.

این‌گونه نیست که هر شرکتی هرگاه اراده کند وارد بازار بورس شده و سهام خود را به فروش بگذارد. یکی از مهم‌ترین معیارهایی که شرکت‌ها باید داشته باشند میزان سرمایه و سوددهی آن‌ها در دو سال گذشته است. این بدین معناست که شرکت‌های ضرر ده برای جبران ضرر نمی‌توانند وارد بورس بشوند. ازآنجایی‌که قرار است شرکت با بخشی از سرمایه مردم ادامه کار بدهد باید حتماً شرکت سود ده باشد که مردم با خیالی آسوده پول خود را سرمایه‌گذاری کنند.

اطلاعاتی که باید در صفر تا صد بورس جست‌وجو کرد

یادگیری بورس

ویژگی‌های مختلفی در بازار بورس وجود دارد که باعث جذب افراد شده است. این ویژگی‌ها شامل گزینه‌های زیر می‌شود:

 1. نقد شوندگی بالا
 2. شفافیت اطلاعات
 3. بازار قانونی و دارای مجوز
 4. حفظ سرمایه در مقابل تورم
 5. بازدهی بالا
 6. سرمایه‌گذاری در بخش‌های متنوع

توجه به این ویژگی‌ها شناخت ما از بورس را تکمیل می‌کند. در ادامه باید به ویژگی‌ها و قوانین و روش‌هایی که برای دانستن صفر تا صد بورس به آن نیاز دارید، بپردازیم.

یکی از این قوانین، ساعات کار بورس می‌باشد که تقریباً می‌توان گفت محدود است. بورس محدود به زمان خاصی نیست و دائم فعال است و یک بازار قانونی بوده و قوانین و مقررات خاص خودش را دارد. البته دائمی بودن به معنای فعالیت شبانه‌روزی نیست و در ساعات خاصی بازگشایی‌شده و امکان معامله در آن فراهم است.

نحوه کسب سود از دیگر ویژگی‌های این بازار است. در بازار بورس سرمایه‌گذاران به دو صورت کسب سود می‌کنند که این مسئله شاید از جذابیت‌های دیگر این بازار باشد. یا این سود به‌صورت بازدهی سهام یعنی افزایش قیمت به دست می‌آید و یا اینکه از طریق سود نقدی افراد به سود دست پیدا می‌کنند. معمولاً اگر شرکت در پایان سال مالی سود کرده باشد. سود را به نسبت تعداد سهام بین سرمایه‌گذاران قسمت می‌کند و این راه دیگری برای دریافت سود است.

نحوه فعالیت در بورس

بورس بازاری منظم و دارای قاعده و قانون است. ورود به آن کار سختی نیست اما شرایط خاصی دارد. در ابتدا بهتر است بدانید برای فعالیت در بازار بورس نیاز به کد بورسی دارید. کد بورسی کدی است که شامل حروف و ارقام بوده و معمولاً این حروف با سه حرف ابتدای نام خانوادگی فرد همخوانی دارد. کد بورسی هر شخص تنها متعلق به اوست و امکان واگذاری و انتقال آن نیز وجود ندارد.

موفقیت در بورس

برای دریافت کد بورسی باید از طریق کارگزاری اقدام کنید. کارگزاری‌ها واسطه‌ای بین بازار بورس و افراد حقیقی و حقوقی هستند. در سطح کشور کارگزاری‌های مختلفی مشغول خدمت‌رسانی هستند. بامطالعه و تحقیق کارگزاری که شرایط و خدمات بهتری ارائه می‌دهد را شناسایی کرده و به‌صورت اینترنتی در آن ثبت‌نام کنید. علاوه بر ثبت‌نام در کارگزاری موردنظر باید در سایت سجام هم ثبت‌نام شوید که همه این‌ها به‌صورت اینترنتی امکان‌پذیر است.

پس از ثبت‌نام برای احراز هویت با مدارک شناسایی همچون کارت ملی و شناسنامه باید به شعب کارگزاری یا دفاتر پیشخوان دولت مراجعه کنید.

در صفر تا صد بورس به تأثیر فناوری بر بازار نیز اشاره می‌کنیم. امروزه با گسترش تکنولوژی و استفاده از برنامه‌ها و شبکه‌های مجازی دیگر نیاز به انجام کارها به‌صورت حضوری نیست. برای مثال در سال‌های گذشته برای پرداخت قبوض باید به بانک مراجعه کرده و ساعاتی را در صف‌های طولانی ایستاده تا قبوض را پرداخت کنید؛ اما با استفاده از پرداخت اینترنتی در هر ساعتی از شبانه‌روز تنها با صرف چند دقیقه زمان به‌راحتی تمام قبض‌ها پرداخت می‌شود.

این مثال را ذکر کردیم تا بگوییم تکنولوژی خدمت بزرگی هم به فعالان بازار بورس کرده است. به این صورت که در زمان‌های گذشته افراد برای انجام معامله در روزهای غیر تعطیل در ساعات خاصی به تالار بورس مراجعه می‌کردند اما امروزه با نصب اپلیکیشن بر روی تلفن همراه یا لپ‌تاپ و کامپیوتر خانگی به‌راحتی می‌توان در بازار خریدوفروش انجام داد. با این حساب افراد در مشاغل مختلف و باوجود مشغله‌های زیاد دیگر نیازی به حضور در تالار بورس را ندارند و تنها از طریق دسترسی به اینترنت می‌توانند به معامله بپردازند.

معمولاً هر کارگزاری از اپلیکیشن متفاوتی استفاده می‌کند. در این زمینه اطلاعات موردنیاز را مشاوران کارگزاری در اختیارتان می‌گذارند. در نظر داشته باشید که آموزش و فراگیری نحوه استفاده از اپلیکیشن ها بسیار مهم است.

نحوه فعالیت در بورس

بورس اوراق بهادار روزهای عادی یعنی شنبه تا چهارشنبه از ساعت هشت و نیم صبح بازگشایی‌شده و تا ساعت دوازده و نیم بعدازظهر به کار خود ادامه می‌دهد. معمولاً برخی از سهام به صلاحدید ناظر بازار از پایان دوازده و نیم تا دو و نیم بعدازظهر قابل معامله هستند که برای اطلاع دقیق از آن باید به پیام‌های ناظر بازار در همان روز توجه کنید.

همان‌طور که پیش‌ازاین ذکر کردیم برای فعالیت در بازار بورس نیاز به افزایش دانش بورس و بازار دارید. بورس نیاز به تحلیل و پیش‌بینی دارد و برای این کار از روش‌های مختلفی استفاده می‌شود؛ که مهم‌ترین آن‌ها روش تحلیل بنیادی و دیگری روش تحلیل تکنیکال است.

در تحلیل بنیادی سهام و روند آینده آن را برمبنای بنیاد شرکت، میزان سرمایه، بزرگی یا کوچکی، سود سالانه، ماهیانه و … پیش‌بینی می‌کنند اما در تحلیل تکنیکال، این روند با استفاده از نمودارهای شمعی و خطی و بر اساس نوسانات سهام در روزها و ماه‌های گذشته تحلیل می‌شود.

برای فراگرفتن این روش‌ها می‌توان به جزوات و کتاب‌های متعددی رجوع کرد و همچنین افراد متخصصی هستند که در کلاس‌های حضوری و آنلاین مطالب مهم این روش‌ها را تدریس می‌کنند.

کلید طلایی حرفه‌ای شدن در بورس

 • سرمایه‌گذاری با سرمایه اضافی: اگر تازه‌کار هستید و برای اولین بار قرار است وارد بازار بورس شوید حتی اگر سرمایه زیادی هم دارید، با کم شروع کنید. تمام پول خود را سرمایه‌گذاری نکنید تا کم‌کم نسبت به این بازار اطلاعات کافی به دست آورید. در نظر داشته باشید که هیچ‌گاه برای سرمایه‌گذاری هست و نیست خود را وارد بازار نکنید. منظورمان این است که خانه، اتومبیل و یا حتی طلای خود را برای سرمایه‌گذاری به پول نقد تبدیل نکنید.

این بزرگ‌ترین اشتباه است. به‌هرحال حتی اگر از خبره‌های بورس هم باشید ذات بازار پیش‌بینی‌ناپذیر است و ممکن است یک‌شبه تمام سرمایه به باد برود. همیشه پولی را سرمایه‌گذاری کنید که اگر هم از دست برود خیلی در زندگی شما تأثیری نداشته باشد. به‌بیان‌دیگر پول اضافه خود را به بازار تزریق کنید.

نقشه بازار بورس

 • آغازی سبک: در ابتدا بورس را با معاملات کم پیش ببرید. برای مثال ابتدا سه یا چهار شرکت را شناسایی کرده و با خرید سهام آن‌ها کار خود در بورس را شروع کنید. خرید زیاد از شرکت‌های متنوع درصورتی‌که هنوز از بازار اطلاعی ندارید شما را گیج خواهد کرد و مدیریت دارایی‌ها یا همان پرتفوی شما را سخت‌تر می‌کند.
 • شناخت شخصیتی: پیش از ورود به بازار تکلیف را با خودتان روشن کنید. برای ورود به هر بازاری و سرمایه‌گذاری، نیاز به روحیه ریسک‌پذیری دارید اگر از این نظر به خودتان نمره بالایی نمی‌دهید پس دور بورس را خط قرمز بکشید. اگر با ضرر حتی میزان کم خودتان را نمی‌بخشید و حال‌وروزتان دگرگون می‌شود، بورس محل مناسبی برای شما نیست. به یک سرمایه‌گذاری کم ریسک تر فکر کنید.
 • استراتژی منحصربه‌فرد: پیش از شروع سرمایه‌گذاری از خود سؤال بپرسید که برای چه در بورس سرمایه‌گذاری می‌کنید و هدفتان چیست؟ اگر چشم‌اندازی بلندمدت دارید یعنی راه خود را درست انتخاب کرده‌اید. مطمئن‌ترین راه سرمایه‌گذاری داشتن چشم‌اندازی بلندمدت است.
 • کنترل هیجانات: بازار بورس به همان میزان که نیازمند تحلیل و بررسی منطقی است از احساسات و واکنش‌های هیجانی نیز تأثیرپذیر است. سهام شرکت‌ها به دلایل مختلفی نوسان پیداکرده و گاهی در حال رشد و صعود بوده و گاهی روزهای تلخ و قرمزرنگی را سپری می‌کند. یک سرمایه‌گذار موفق کسی است که در بازار احساسی عمل‌نکرده و در حادترین شرایط نیز توانایی کنترل هیجانات خود را داشته باشد. از طرف دیگر در صورت کسب سود نباید از خود بی‌خود شد و از آن‌طرف هنگام دیدن ضرر هم نباید دست و پای خود را گم کنید. برای شناخت صفر تا صد بورس بدانید که نوسان بخشی از ذات بازار است و با افزایش دانش و آگاهی تبعات این نوسان‌ها را می‌توانید به حداقل برسانید.
 • دست‌یابی به شناخت از بورس: یک تریدر حرفه‌ای از تمام زیروبم فضایی که در آن معامله می‌کند باید سر دربیاورد. شناخت بورس، اصطلاحات و صفر تا صد بورس هر آنچه به آن مربوط می‌شود شما را در مسیری که پیش رودارید موفق‌تر خواهد کرد.

بهترین آموزش بورس

 • هم‌نشینی و همفکری با بزرگان: افراد زیادی هستند که چه ازنظر تئوری و چه ازنظر تجربی در بازار بورس به کلیدهای طلایی موفقیت دست پیداکرده‌اند. مشورت با این افراد و دریافت نقطه نظرات آن‌ها امتیاز بزرگی محسوب می‌شود.
 • همیشه نقدینگی داشته باشید حتی کم: گاهی در برخی سهام فرصت خریدهای خوبی به وجود می‌آید که از دست دادن آن‌ها خود نوعی زیان به شمار می‌آید؛ بنابراین برای موفق شدن لازم است همیشه نقدینگی داشته باشید. غیرازآن به دلیل ویژگی نقد شوندگی سریع سهام. با فروش سهام کم بازده به‌سرعت آن‌ها را در سهام پرسود سرمایه‌گذاری کنید.
 • پشیمانی را فراموش کنید: برای هر معامله‌گری پیش می‌آید که فرصت‌های خرید خوبی را ازدست‌داده یا پس از فروش سهامی ببیند آن سهام با رشد زیادی به سمت بالا حرکت می‌کند. پشیمانی را فراموش کنید و بدانید در بازار بورس همیشه فرصتی مناسب وجود دارد و وقت خود را با غصه خوردن هدر ندهید.
 • به‌روز باشید: اطلاعات خود را هرروز نو کنید. برای موفقیت در بورس نیاز دارید که از تمام تغییراتی که مرتبط با سهام است اطلاعات جدیدی کسب کنید. با در نظر گرفتن نکاتی که برای شناخت صفر تا صد بورس ارائه شد می‌توانید به موفقیت امیدوار باشد و در این زمینه از بهره‌گیری از کتب و ویدیو آموزش بورس و یا سایر راهکارهای آموزشی غافل نشوید.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *