سرمایه گذاری در بازار ارز

سودآوری در بازارهای سرمایه‌گذاری یکی از مهم‌ترین عوامل برای ورود به این بازارها به شمار می‌رود. اما باید گفت که سرمایه‌گذاری در هیچ بازاری همواره سودآور نمی‌باشد. حتی اگر به‌عنوان فردی خبره در هر حوزه از سرمایه‌گذاری فعالیت کنید، نمی‌توانید با اطمینان ۱۰۰ درصدی از آن حوزه فعالیت سود به دست آورید. بازار ارز نیز از این قاعده مستثنا نیست و اگر می‌خواهید به این بازار ورود کرده و همواره در آن کسب سود کنید، کمی دچار اشتباه شده‌اید. البته باید یادآور شد که ایده‌آل تمام سرمایه‌گذاران این است که از بازارهای سرمایه‌گذاری همواره سود به دست آورند، اما شرایط مختلف بازار و همچنین اتفاقات و خبرهای ناگهانی ممکن است تمام تحلیل‌ها و روندها را در بازار به هم بریزد. باید در نظر داشت که برای کسب سود در ابتدا باید ضرر نکرد و این ضرر نکردن به عوامل و پارامترهای مختلفی بستگی دارد. بعدازاینکه توانستید ضرر نکنید یا مقدار ضرر خود را در حد کم کنترل کنید می‌توانید شروع به سودآوری کرده و به‌نوعی در برآیند معاملاتی که انجام می‌دهید همواره سود را به همراه داشته باشید. در ادامه مواردی را که در به دست آوردن سود بیشتر در بازار ارز تأثیرگذار است بیان می‌کنیم.

سرفصل‌هایی که در این مقاله بررسی‌شده در زیر ذکرشده است:

  • مواردی که موجب ضرر در بازار ارز می‌شود
  • عوامل مؤثر کسب سود در بازار ارز

مواردی که موجب ضرر در بازار ارز می‌شود

 

ضرر در بازار ارز

 

 

همان‌طور که گفته شد برای اینکه در این بازار بتوان همیشه سود به دست آورد باید ابتدا ضرر را از بین برد. به همین منظور ابتدا عواملی را که موجب ضرر سرمایه‌گذاران می‌شود بیان می‌کنیم، که عدم انجام آن موجب جلوگیری از ضرر می‌شود.
اولین عامل که موجب ضررهای بسیار بزرگ و شکست‌های سنگین در بازار ارز می‌شود معامله بیش‌ازحد می‌باشد. این موضوع به این معناست که معامله‌گر به‌واسطه اهرم بالای این بازار می‌تواند با سرمایه اندک معاملاتی با ریسک بالا انجام دهد یا اینکه تعداد زیادی معامله را با ریسک منطقی باز کند، که هر دو این کارها باعث به خطر انداختن حجم زیادی از سرمایه می‌شود. باید در نظر داشت افرادی که بر اساس یک‌رویه و اصول مشخص معامله می‌کنند توجه زیادی به اهرم مالی نمی‌کنند و با احتیاط از این مزیت استفاده می‌کنند. همچنین اعتیاد به انجام معامله یکی دیگر از موارد ایجاد ضرر در این بازار است، اگر به شیوه معاملات معامله گران حرفه‌ای نگاهی بیندازید متوجه می‌شوید که اکثر افراد بر اساس یکسری از قواعدی که برای خود مشخص کرده‌اند شروع به معامله کرده و هیچ‌گاه با تعقیب قیمت و نوسانات لحظه‌ای بازار اقدام به انجام معامله نمی‌کنند.
یکی دیگر از دلایلی که موجب ضرر در این بازار می‌شود عدم سازگاری با شرایط بازار است. درواقع این ایده که یک شیوه و استراتژی که در بازار خوب عمل کرده پس می‌تواند در تعداد زیادی از معاملات سودآور باشد، اشتباه است. معمولاً در شرایطی که بازار به‌صورت یکنواخت می‌باشد نمی‌توان معامله انجام داد و معمولاً در نوسانات بازار ارز است که می‌توان به‌خوبی معامله کرد. از طرفی باید توجه داشت که تغییرات بازار ارز طبق یک‌رویه خاص نبوده و معمولاً دارای شرایط متفاوتی است. حال اگر سرمایه‌گذار نتواند به‌خوبی خود را با این تغییرات وقف دهد و از این فرصت‌ها استفاده کند، مطمئناً دچار اشتباه و تکرار اشتباه شده و ضررهای بیشتری را متحمل می‌شود. انتظار غیرواقعی از بازار و تصور سود بالا در کوتاه‌مدت در این بازار سبب می‌شود فرد ریسک بیشتری را متحمل شود و درنتیجه با ضرر روبه‌رو شود. انتظارات متعادل و واقع‌بینانه نسبت به بازار ارز می‌تواند فشارهای روانی را کم کند و درنتیجه معاملات صحیح‌تر را به همراه داشته باشد. معمولاً افرادی که تازه به بازار ارز ورود می‌کنند بیشتر در معرض شکست قرار می‌گیرند و اکثراً نمی‌توانند این شرایط را تحمل کنند. زیرا برای کاهش ضرر و کسب سود در بازار ارز نیاز به تجربه زیاد و صبر است. همیشه به خاطر داشته باشید که برای موفقیت در این بازار، همانند همه بازارهای سرمایه‌گذاری نیاز به زمان بوده و هرگز در مدت کوتاهی به سرمایه زیاد نخواهید رسید.

عوامل مؤثر کسب سود در بازار ارز

مدیریت ریسک صحیح یکی از مهم‌ترین موارد تأثیرگذار در کسب سود به‌صورت درازمدت در بازار ارز می‌باشد. وقتی سرمایه‌گذار بتواند مقدار صحیح از سرمایه خود را در معامله ریسک کند، مدیریت سرمایه با شیوه بهتری انجام می‌شود. همچنین در معاملات در حال انجام، کنترل مقدار ضرر در هر معامله به مدیریت ریسک صحیح برمی‌گردد. به‌طور مثال در برخی از شرایط بازار یک حد ضرر پایین منجر به از دست رفتن سود می‌شود و باید دانست که حتماً حد ضرر پایین دلیل بر صحیح بودن مدیریت ریسک نمی‌باشد. داشتن یک برنامه تجاری و استراتژی‌های مشخص برای بازه‌های زمانی مختلف با توجه به شرایط بازار نیز جز عوامل کلان مؤثر بر کسب سود در بازار ارز می‌باشد. یک طرح مالی و برنامه تجاری مشخص باعث می‌شود با برنامه‌ریزی دقیق، معاملات انجام شوند و معاملات بدون برنامه حذف شوند. فیلتر کردن معاملات خود باعث کاهش ضرر و افزایش سود می‌شوند. معامله‌گر باید این بازار را همانند یک کسب‌وکار بداند و با برنامه عمل کند. تجربه و تحلیل دقیق و همچنین داشتن اطلاعات در مورد مفاهیم بازار و قوانین مدیریت پول نیز سبب می‌شود تا سود سرمایه‌گذار در بازار بیشتر شود.

 

 

مدیریت ریسک صحیح یکی از مهم‌ترین موارد تأثیرگذار در کسب سود به‌صورت درازمدت در بازار ارز می‌باشد. داشتن یک برنامه تجاری و استراتژی‌های مشخص برای بازه‌های زمانی مختلف با توجه به شرایط بازار و همچنین تجربه و تحلیل دقیق داشتن اطلاعات در مورد مفاهیم بازار و قوانین مدیریت پول نیز جز عوامل مؤثر بر کسب سود در بازار ارز می‌باشد.

 

 

 

همان‌طور که گفته شد برای اینکه بازار ارز همواره سودآور باشد ابتدا باید از میزان ضرر در این بازار کاست. مواردی که ذکر شد عوامل اصلی و کلان در بازار ارز بودند که هم در کاهش ضرر و هم در افزایش سود در درازمدت بسیار تأثیرگذار است. نباید فراموش کرد که هیچ بازاری همواره برای سرمایه‌گذار سودآوری ندارد، اما افرادی در بازارهای سرمایه‌گذاری و بخصوص بازار ارز موفق هستند که برآیند معاملات آن‌ها بیشترین سوددهی را داشته باشد. برای اینکه در بازار ارز به بیشترین مقدار سوددهی برسید با رعایت نکات گفته‌شده سعی در حداقل کردن میزان ضرر داشته باشید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *