Bubblebubble

سفته بازی چیست ؟

سفته بازی با توجه به عمق کم بازار ما ، پدیده رایج تری نسبت به سایر کشورهاست که در بازار ما گاها دیده می شود و من در دوره ها و سمینارهایم در کنار سایر مباحث ، به توضیح سفته بازی و سهامی که در آن دوره ، سفته بازها فعال هستند را معرفی میکنم . با  این هشدارها معامله گران نیز دقت نظر و توجه لازم را خواهند داشت تا خدای نکرده گیر سفته بازها نیفتند .  به دلیل سوال اکثریت عزیزان در خصوص سفته بازی بهتر دیدم تا مقاله ای در این خصوص برایتان بنویسم.سفته بازی مثل شمشیر دولبه است همانطورکه سود سرشاری دارد ممکن است ورق برگشته و موجب ضرر و زیان شدید شما نیز بشود.

سفته بازها کیستند ؟

سفته بازی در سهام توسط دو دسته از افراد اتفاق می افتد . یا افرادی هستند که با استفاده از پول از تعدادی از تحلیلگران کمک می گیرند تا بسیار زیرکانه برنامه شان را عملی کنند و یا گروهی از تحلیلگران و معامله گران هستند که روی یک سهم تمرکز می نمایند .

سفته بازی در چه سهامی صورت می گیرد ؟

سفته بازی عموما در سهام با بنیادی که مدتی است از توجه بازار به دور مانده اند رخ می دهد و ویژگی که اغلب این سهام دارند حجم مبنای پایین شان است که به راحتی بتوانند سهم را اصطلاحا باد کنند و از سهم نوسان خوبی بگیرند.

روال کار سفته بازان چگونه است ؟

هر دو گروه سفته باز سهم را طی روزهای متمادی زیر نظر می گیرند . پس از آن با کدهای معاملاتی مختلفی که دستشان است و مربوط به خودشان نیست در جای مناسب اقدام به خرید سهام در پله های مختلف می کنند. تفاوت خریدشان با خرید های معمولی در این است که اولا با حجم های بالا اقدام به خرید می کنند و ثانیا با کدهای مختلف معاملاتی این کار را انجام می دهند که جزو سهامداران درصدی سهم قرار نگیرند. اگر در رده سهامداران درصدی باشند دیگر در تابلو معاملات تمامی خرید و فروش هایشان ردگیری و رهیابی شده و در آن صورت به اهدافشان نخواهند رسید .

پس از اینکه سهام مد نظرشان را در قیمت های مناسب خریدند اقدام به جلب توجه و نظر عموم تحلیل گران و  معامله گران در بازار می کنند و البته جدیدا در این کار بسیار حرفه ای شده اند . یعنی در حمایت های تکنیکی اقدام به بالا بردن حجم معاملات می کنند.

روال کارشان هم به این صورت است که چند روز حدود ۲ الی ۳ روز معاملاتی با کدهایی که دارند اقدام به صف خرید کردن سهم می کنند. در روزهای آینده، همین سفته بازها با کدهای معاملاتی شان ، صف خرید صوری درست کرده و قیمت پایانی سهم را بالا می برند تا جایی که قیمت پایانی به نزدیکی های مثبت کامل برسد . در همین حال سایر معامله گران وقتی میبینند یک سهم چند روز صف خرید بوده و اکنون نیز صف است ، توجه شان به این سهم جلب شده و اقدام به رفتن در صف های خرید می کنند . حال سفته بازان وقتی میبینند صف خرید سنگین در روز سوم یا چهارم تشکیل شده کم کم به حذف سفارششان در صف می کنند و یا در انتهای صف قرار می گیرند .

در روزهای آخر سودبردنشان از سهم نیز در تمامی شبکه های اجتماعی و با استفاده از وسایل جمعی ارتباطات ، اقدام به تبلیغ سهامشان می کنند. معامله گران از همه جا بی خبر نیز سهام را با آرزوی کسب سود می خرند و در نهایت عموما با ضرر از سهم خارج می شوند .

آیا سفته بازی کار راحتی است ؟

احتمالا با خواندن این مقاله اگر معامله گر خوبی هم باشید به ذهنتان رسیده باشد که برای یکبار هم که شده چند نفری با خانواده یا دوستانتان سرمایه خوبی کنار بگذارید و اقدام به پیاده سازی سفته بازی در یک سهم کنید. اما توجه کنید که سفته بازی به این راحتی ها هم نیست . اولا وقتی چند روز سفته بازان سهام را مثبت می کنند احتمال اینکه عده دیگری نیز با آنها سهام را بخرند هست و طبیعی است که سایر افراد نیز همانند سفته بازان وقتی ببینند بعد چند روز در سود هستند اقدام به فروختن سهامشان می کنند و ممکن است این فروش زودتر از فروش سهام توسط سفته بازان اتفاق بیفتد و آنها با کاهش سود مواجه شوند .  ثانیا به دلیل اینکه این کار غیرقانونی است به هر دلیلی در هر جایی با سایرین راه نیایند ممکن است کارشان گیر بیفتد و تمام نقشه هایشان نقشه بر آب شود .

چه کار کنیم گیر سفته بازها نیفتیم ؟

ابتدا باید بدانیم که فرق روند سهام ارزشمند با سهام سفته باز در چیست ؟

وقتی سفته بازی در حال کار روی یک سهم است شما به ناگاه می بینید سهم در روز چندین برابر حجم میانگین ماهانه اش معامله شده است و این اتفاق در روزهای دیگر نیز ادامه خواهد داشت. پس از طریق حجم معاملات می توانید متوجه ورود پول هوشمند و ورود پول جهت سفته بازی در سهام شوید.

در صورتیکه اگر سهمی ارزشمند باشد کم کم حجم معاملاتش افزایش می یابد و حقوقی سهم طی زمان کوتاه مدت یا میان مدت اقدام به جمع آوری سهم می کند و ممکن است سهم حتی در چند ماه به صورت خنثی باشد

پس سعی کنید فقط در حمایت های معتبر اقدام به خرید کنید نه هر حمایتی که پیش روی سهم بود . حدضرر خود را نیز همیشه رعایت کنید و متناسب با رشد هر سهم حدضررتان را بالا بیاورید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *