سرمایه گذاری روی ارز

هدف از سرمایه‌گذاری در بازارهای مختلف به دست آوردن سود و تأمین مالی می‌باشد. بازارهای سرمایه‌گذاری مختلفی وجود دارد و افراد همیشه به دنبال بازاری می‌باشند که بیشترین سود را به آن‌ها برساند که تشخیص این که کدام بازار بهترین است کار دشواری است. بازارهای سرمایه‌گذاری شامل بازار طلا و سکه ، بازار مسکن و بازار ارز می‌باشد. معمولاً این بازارها دارای سود و زیان متفاوت بوده و افرادی که در آن‌ها سرمایه‌گذاری می‌کنند دارای ایده‌ها و دیدگاه‌های متفاوت هستند.
ازنظر بعضی از افراد بازار ارز همیشه بهترین راه سرمایه‌گذاری و کسب درآمد می‌باشد و از دیدگاه بعضی دیگر، این بازار همیشه مناسب سرمایه‌گذاری نیست. البته باید یادآور شد که بازارهای سرمایه‌گذاری دارای نوسانات گوناگونی بوده و در هیچ زمانی نمی‌توان به‌طور ۱۰۰ درصد آن را سودآور دانست. برای اینکه بتوانیم با قطعیت بیشتری در مورد بازار ارز اظهار نظر کنیم و همچنین آن را برای سودآوری طولانی‌ مدت در نظر بگیریم باید شرایط و خصوصیات آن را موردبررسی قرار دهیم. سرفصل‌هایی که در این مقاله بیان‌شده در زیر آمده است:

  • دلایل سرمایه‌گذاری روی ارز در ایران
  • آیا سرمایه‌گذاری در ارز بهترین شیوهی سرمایه‌گذاری است؟

دلایل سرمایه‌گذاری روی ارز در ایران

شاید این‌طور بتوان گفت که پوشش تورم یکی از مهم‌ترین دلایل ورود به بازار ارز میباشد. وقتی شما بدانید که روی موردی سرمایه‌گذاری انجام می‌دهید که تورم بر روی آن تأثیری ندارد و با افزایش میزان تورم میزان رشد ارزشی آن مورد نیز زیاد می‌شود دیگر نگرانی برای از دست رفتن ارزش سرمایه خود ندارید؛ از طرفی وقتی به گذشته می‌نگرید و اطلاعات و آمار را تحلیل می‌کنید درمییابید که در این مورد در اکثر اوقات از میزان تورم پیشی گرفته و موجب می‌شود علاوه بر حفظ ارزش به درآمد و سود نیز برسید.
دیگر عاملی که سبب می‌شود بازار ارز به‌عنوان یکی از بازارهای سرمایه‌گذاری در ایران موردتوجه قرار گیرد میزان نقد شوندگی آن است. شاید به‌جرئت بتوان گفت که نقد شوندگی در بازار ارز از هر بازاری بیشتر است. فقط ممکن است در بعضی از موارد خیلی خاص و در بازه زمانی کوتاهی به دلایل مسائل سیاسی کمی این نقد شوندگی دچار اختلال شود اما در غیر این صورت در هرزمانی که بخواهید می‌توانید مقدار ارزی را که می‌خواهید به‌راحتی نقد کرده و آن را به ریال تبدیل کنید. در ضمن در نظر داشته باشید که این سرمایه‌گذاری می‌تواند یک سرمایه‌گذاری همراه باشد، یعنی اگر بخواهید به کشور دیگری مهاجرت کنید به‌راحتی می‌توانید این سرمایه را با خود حمل کنید. این عامل شاید در نگاه اول دلیل محکمی برای ورود به این بازار نباشد اما در شرایط ضروری و وضعیت‌های ناگهانی بسیار پرکاربرد است. از طرفی وابستگی اقتصاد ایران به ارز که از طریق فروش نفت می‌باشد سبب می‌شود که تمام مسائل اقتصادی و تولیدی به این بازار وابسته باشد یعنی قیمت در بسیاری از موارد مانند محصولات تولیدی، صنعتی و مصرفی به قیمت دلار بستگی دارد و این امر سبب می‌شود که سرمایه‌گذاری در آن با اطمینان بیشتری انجام شود.

پوشش تورم یکی از مهم‌ترین دلایل ورود به بازار ارز می باشد. دیگر عاملی که سبب می‌شود بازار ارز به‌عنوان یکی از بازارهای سرمایه‌گذاری در ایران موردتوجه قرار گیرد میزان نقد شوندگی آن است. شاید به‌جرئت بتوان گفت که نقد شوندگی در بازار ارز از هر بازاری بیشتر است.

سرمایه‌گذاری در ارز بهترین شیوه ی سرمایه‌گذاری است؟

 

سرمایه گذاری در بازار ارز

 

سرمایه‌گذاری دارای گونه‌های متفاوتی است و همان‌طور که گفته شد ارز یکی از بازارهای سرمایه‌گذاری است. اگر بخواهیم بگوییم که سرمایه‌گذاری در ارز بهترین شیوه سرمایه‌گذاری است باید تفاوت‌های آن با دیگر بازارهای سرمایه‌گذاری را بیان کنیم و به بررسی آن‌ها بپردازیم.
سرمایه‌گذاری در مسکن جزو سرمایه‌گذاری‌های مطمئن بوده اما ازنظر سود دهی در کوتاه‌مدت و در بعضی موارد بلندمدت، به‌اندازه بعضی دیگر از بازارهای سرمایه‌گذاری سود دهی زیادی ندارد. در ضمن میزان نقد شوندگی آن نسبت به بازار ارز پایین‌تر است. از طرفی سرمایه‌گذاری در بانک به نسبت بازار ارز بسیار مطمئن‌تر بوده ولی سود آن ثابت و پایین می‌باشد. لازم به ذکر است که قدرت نقد شوندگی آن بالاتر می‌باشد. البته این میزان نقد شوندگی به مقدار اندکی تفاوت دارد، اما نکته‌ای که وجود دارد این است که سرمایه‌گذاری در بانک تورم را پوشش نمی‌دهد و این امکان وجود دارد که فرد سرمایه‌گذار ارزش واقعی سرمایه خود را از دست بدهد.
بازار طلا و سکه بسیار شبیه به بازار ارز می‌باشد و سرمایه‌گذاری در آن تا حدودی شبیه به بازار ارز است. بنابراین برای اینکه بخواهید بهترین شیوه سرمایه‌گذاری را در پیش گیرید و روحیات شما با ریسک‌های بالاتر از ریسک در بازار مسکن و بانک سازگار است بهتر است برای انجام یک سرمایه‌گذاری مناسب، ترکیبی از طلا و دلار را برای سرمایه‌گذاری انتخاب کنید. البته این موضوع در حد یک پیشنهاد است و ممکن است برای افرادی که ریسک بالا را نمی‌پذیرند خوشایند نباشد. با توجه به مواردی که ذکر شد نمی‌توان به‌صورت ۱۰۰ درصد بازار ارز را بهترین شیوه برای سرمایه‌گذاری دانست اما می‌توان آن را جزو سه بازار اول سرمایه‌گذاری مناسب و پربازده برشمرد.

باید در نظر داشت که همیشه بحث بازارهای سرمایه‌گذاری داغ بوده و تعیین یک بازار به‌عنوان بهترین بازار و یا پرسودترین بازار برای سرمایه‌گذاری همواره دشوار است. توجه به سوابق بازارها کمک مناسبی برای تعیین یک بازار به‌عنوان بازار سرمایه‌گذاری می‌باشد. همچنین بررسی اطلاعات بازارها و تحلیل دقیق داده‌ها می‌تواند کمک مناسبی باشد. بازار ارز نیز با توجه به خصوصیاتی که در کشور ایران دارد می‌تواند جزو بازارهای سرمایه‌گذاری مناسب و پرسود باشد و علاوه بر حفظ ارزش دارایی و سرمایه سود بالایی را نصیب سرمایه‌گذار می‌کند. اگر فردی ریسک‌پذیر هستید و می‌خواهید در بازاری سرمایه‌گذاری کنید که همواره آن بازار به‌عنوان یکی از بهترین گزینه‌های سرمایه‌گذاری باشد، بازار ارز یکی از بهترین بازارها است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *